Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131712 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 06, 2017, 13:06:49
Отговор #110

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Ехаа! Момчиле, ако съм на твое място ще отида с колата до Силистра. Ако ти минават такива мисли недей да отлагаш, че после става по-трудно от организационна гледна точка.
we all have wings, but some of us don't know why

Юни 06, 2017, 15:06:32
Отговор #111

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
В Силистра ще има и ретро парад, така че...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 06, 2017, 15:41:41
Отговор #112

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
По принцип имам желание да се запозная със старите собственици на колата. Със сигурност и на тях ще им е приятно, че колата се възстановява и продължава да радва новия си стопанин.
За силистренския парад - да, но там изискванията за качество на автомобилите са високи и се ходи само с покана от организатора. Тоест, първо колата трябва да е направена максимално добре, или супер запазен оригинал, или супер рядък за нашите мащаби модел, за да получи покана.
На мен не ми липсва амбиция или познания, за да я възстановя, но... Първо, М-21 далече не е нещо свръх екслузивно и второ, тази есен няма да е на 100% готова. По-скоро би следвало да съм завършил купето в основни линии и да ми останат разни кори на багажник, подмяна на разни позаминали амортисьори и втулки по окачването... Е такива. И тогава ще излязат разни дребни дразнещи кусури и така до догодина. Жигулата например я довършвах още два сезона на ход. И Волгата се надявам да има качествени ламарини, боя и хром... Салонът също се получава добре. 
Но може и да поизбягам от оригинала - има газ, алтернатор, електронно запалване, доста по-съвременни и качествени гуми. Специално газта мисля да я оставя, макар че и на бензин работи добре.
Идеята е да не я пазя за музейна, а да я карам активно, както сега карам Варшавата (тя си е на бензин). Не че нещо ще ми стане без газ - това е кола за хоби, но все пак и на мене ми се ще да се повозя без пари. Другото, за което си мисля, е да пратя на Киро едно радио - да го изтърбуши, и да му вгради съвременно FM + флашка. Имам едно от по-новия вариант (с УКВ по ОИРТ стандарта), е така ми стои, малко е грехота да го бастисвам, ама дреме ми, нали е да ми върши работа.
Та така - накрая може и да не стане баш най-пуристката реставрация, ама поне колата ще става за каране.

Юни 15, 2017, 09:07:13
Отговор #113

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В края на седмицата Волгата влиза за ремонт на каросерията. Ще се сменят външните прагове, носещите греди до праговете, задните врати, задните калници, броните. Където е изгнила - ще се завари.
Почнах да я подготвям за тази операция.
Снощи свалих задната броня, понеже е удряна. Ще поставя задната броня от черната Волга - донор.


Свалих и теглича - завинаги.


Тегличът и бронята общо тежат поне 35кг. Бронята специално е супер масивна. Неслучайно на М21 точките за повдиганена каросерята с крик са на предната и на задната броня - класическо американско решение, което е рядкостза европейски автомобил.
Cложих стария волан - напукан, и с гнусен калъф - няма драма да се повреди, за разлика от новия волан.


Довечера отивам да разглобявам донора.

Юни 16, 2017, 09:05:53
Отговор #114

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Речено - сторено.
Отидохме и ударно разглобихме задницата на донора.




Калниците ги свалихме със секача. Що бой изяде... Но за около 3 часа два калника и задна броня за демонтирани и готови за нови подвизи.

Често коментираме по темите колко е важно човек да мисли, когато си купува ретро кола. Разликата между кола за повече пари, но стояла в гараж и на евтина кола, стояла навън, е колосална. Синята въпреки е в отлично здраве на фона на черната, която буквално се рони по земята. Външно и двете бяха поочукани и далече не нови. Но отдолу синята е здрава и всичко се отвива. А при черната... Там е бедствие. В крайна сметка, унищожавам комплектна Волга М21, но не ми е жал изобщо. Тя просто си е отслужила своето и става единствено за донор.

Юни 16, 2017, 14:34:51
Отговор #115

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Момчиле, врати за продаване имаш ли от донора?

Юни 19, 2017, 10:17:53
Отговор #116

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Боби, донорът е доста гнил. Щом има дупка на едната задна странична колона на покрива, смятай как е надолу. От дъното нищо не е останало като греди и носеща конструкция, държи се буквално на магия. Вратите някои са ударени (шофьорската и тая зад нея), и всичките според мен са изгнили и без сериозна намеса няма да може да се ползват.
А и не ми се свалят вратите. Искам да си остане "цяла" кола, за да си я посадя в двора на село и да я оставя да гние следващите 20-30-50 години. Е, и да си свалям от нея каквото ми потрябва. Примерно, има радио, което е подходящо за експеримент с изкормване и поставяне на съвременна електроника в стария корпус. Има куп други неща, които ще отидат на синята. Разни там лайсни, вътре сенниците, разни други боклучета. Моторът си е цял, трябва да преслушам дали е добър задния мост и кардана, защото на синята задния мост е за правене (теглила е ремаркета)...
Освен това винаги съм искал да имам такава скапана и ръждясала кола. От дете умирах да ги разглеждам по улиците като са изоставени. Единственото неприятно в случая е, че вътре ужасно смърди на мишки.

А синята отиде на ремонт. До края на лятото трябва да е готова с каросерията.

Ноември 06, 2017, 10:49:44
Отговор #117

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Волгата прекара лятото и есента при тенекеджията.
Свалени бяха и четирите калника. Оказа се доста по-запазена, отколкото очаквахме. Основните повреди бяха по гредите и праговете. Гредите ги сгънахме на абкант. Прагове успях да си намеря. Подменихме ги. Веждите на задните калници бяха удряни и китвани. Сменихме ги и тях. Имаше по малко изгнило и в долната част на предните кикпанели. Подовете на купето и багажника нямаха никъде изгнило. Вратите също се оказаха здрави. Възстановихме долния ръб на капака на багажника. Калниците и вратите бяха изправени. По предните калници имаше корозия, сменихме няколко изгнили участъка.
В крайна сметка колата си остана с оригиналните ламарини, с изключение на праговете и гредите зад тях. Навсякъде колатае обработена с ръждопреобразувател на Вюрт, качествен епоксиден грунд, цинк и упклътнител за заварки. Тепърва я чака разглобяване, шлайф и всичко на ново.
Сивите участъци са правени.


Има си линия колата.


Оправихме всичките поразии, резултат от удари в гаражна врата и след това шляпане на кит и боядисване върху кривите ламарини.


Предната броня я сменихме с нова. Пу, оказа се пак със забележки.

Вече са ми готови и корите на вратите. Станаха супер и съм много доволен, макар че дълго ги чаках.
Сега продължавам с ново разглобяване и боядисване на Волгата. Би трябвало напролет да е готова за нови подвизи.

Ноември 06, 2017, 21:47:59
Отговор #118

Неактивен vasko4

  • Публикации: 592
  • 0899936995
качествен епоксиден грунд, цинк и упклътнител за заварки
Браво, супер става :)
епоксидният грунд е супер основа, но цинка не се ли слага на гол метал за да се получи поцинковането?

Ноември 07, 2017, 10:24:08
Отговор #119

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Разбира се, цинкът се пръска там, където не може след това да се обработи, както и за временна защита. Иначе основата е епоксид. Той запечатва и създава механична защита на метала.
Ето няколко снимки от процеса:
Долният ръб на задния капак е за смяна, както и на всички други 21-ци.


Беше изгнила по ръба, където се лови предния калник за престилката зад предната броня. Иначе нагоре ламарината не е мръднала. Иначе, старият собственик някога е свалял калниците и обилно е мазал навсякъде с оловен мимиум. В крайна сметка, за 53-годишна кола, карана в България, добре се е съхранила.


Отдясно същият процес.


Нови са фланците, за които се закрепват фаровете.