Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131684 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 28, 2018, 13:45:06
Отговор #140

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Като спомена Гумената шумоизолация, та ми светна, защо при мен е чутовен грохот при 80 и нагоре км. Та изниква и следващия въпрос, който вероятно не е само към теб, а и към другите запознати . След полагане на гумените изолации колата утихва ли до степен поносима за съвремените стандарти или си остава едно надвикване в купето и като стигнеш до морето няма излизане , защото главата ти е станала като дерижабъл :) ?

Февруари 28, 2018, 14:22:06
Отговор #141

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Купи си нормална тиха съвременна кола, или карай с по-ниска скорост.  ;D  ГАЗ 24 е модел на 50 години. Излиза 1968. Какво очакваш от кола, създадена по време, когато в България не е имало път за скорост над 80 км/ч? Магистралите ги строят от средата на 70-те натам.
А по същество... Най-сигурният вариант за обезшумяване е да намалиш оборотите на двигателя при дадената скорост. Петстепенна скоростна кутия (става от Газела или Волга 3110), някакъв по-бърз диференциал - в случая с предавателно отношение 3,9 от ГАЗ 24-10. Хубав ауспух. Изолацията е само допълнение.
Ти първо си възстанови каросерията. Имаш тонове работа преди да мислиш каква изолация да сложиш.
Като я направиш перфектна, няма да ти се изкарва. Има я драмата да я оставиш някъде сама.
Чисто нова кола я оставям навсякъде и нищо. Има каско, и да стане нещо, не е интересна и никой нищо не пипа.
Обаче ретрото ще има тълпа от фенове и откровени идиоти, които искат да се снимат. И се почва търсене на място за паркиране и не ти се иска да оставиш колата без надзор. Познавам няколко човека, които са като болни по темата. Аз съм в по-лека форма.
Волгата 21 остава с три скорости (все едно твоите 4 - моята трета е равна на твоята 4-та, и двете са с отношение 1:1), главно предаване 4,55 и високи 15-ки колела.
Ще помисля за някакво по-добро гърне, че тия за Волга са боклук. И ще си перкам с 80-90 максимум. 21 не е направена да се кара със 120.


Февруари 28, 2018, 15:02:44
Отговор #142

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166

Петстепенна скоростна кутия (става от Газела или Волга 3110), някакъв по-бърз диференциал - в случая с предавателно отношение 3,9 от ГАЗ 24-10. Хубав ауспух. Изолацията е само допълнение.

Ще помисля за някакво по-добро гърне, че тия за Волга са боклук. И ще си перкам с 80-90 максимум. 21 не е направена да се кара със 120.

Ще си позволя и аз да кажа няколко думи по горните теми. 5-степенната кутия е доста противоречиво начинание, особенно у нас, където на практика може да се намери скоростна кутия само от Газель. При това трудно, и то в състояние, което ще изисква тотален ремонт. Ще отидат маса пари и резултатът със сигурност няма да зарадва правещият го. Предавателните отношения на кутиите на ГАЗ-31029 и 3110 се различават от Гезелевските и на практика ще се получи усещане за Газель, а не за лека кола, което не съм сигурен че диференциал с друго число може да компенсира. Не говоря за чисто физическите неудобства, когато лостът застане далеч напред до таблото, и без рязане, заварки и подобни намеси няма да се мине.

А и смисълът ми убягва - при градско каране го няма никакъв (само ще превключваш като улав късите 1-ва и 2-ра), а на извънградско така или иначе няма да може да върви постоянно на 150 км/ч. Ок, може да се реализира известна икономия, но шумът примерно на 100-110 не вярвам да е много по различен, впрочем той при тая скорост далеч не е само от двигателя - от самата трансмисия, купето, уплътненията и т.н. И пак не ми е докрай ясно - поне моята Волга на извънградско със 100-тина км/ч дава разход на газ ок. 12 литра (на градско е доста повече), което за такъв автомобил (а и по принцип) изобщо не ми се струва много. Може би съм свикнал, може би модерните коли не са ме разлигавили, но на мен на такава скорост и шума не ми прави особенно впечатление. И въобще като цяло не я разбирам тая мания дето някой ги гони - да ги правят тия коли да приличат на усещане като модели, излезли десетилетия по-късно (че и да ги сравняват с тях).
Виж, ако се внесе кутия от ГАЗ-3110, и се намери и читав двигател ЗМЗ-406, и т.н. вече е друго, предполагам, но пък се избягва далече от тематиката.

А по темата за гърнетата - естествено, че са боклук, като вкарват само най-евтиното - продукцията на Баксанския завод, която в Русия никой не поглежда. То и с другите неща е така, ама темата за частите е дълга и си я знаем, да не я засягам.

Бих препоръчал на Момчил да пробва да намери (хем ще сподели резултата) гърне Polmostrow, поне в каталога си имат за ЗМЗ-402, с минимална доработка би трябвало да стане. Полмото имат вносители у нас, би трябвало да може да се поръча. Лададжиите добре я знаят тая марка, като отзивите не са от най-лошите, така че ако може да се намери може би ще е най-добре.

Февруари 28, 2018, 19:33:01
Отговор #143

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Лични съвременни коли имам 2 броя и сега съм тръгнал и 3та да купувам.... Наясно съм и кога е проектирана 24ката и какво ме чака лично мен като работа, но май въпроса се разми и реално няма коментар на това, дали шумоизолационното покритие има ефект, процентно колко  би убило звука в купето от самия път, дифа и мотора ? Не съм писал за смяна на скорости и подобни кретении, които за мен лично са в разрез с цялостната идея за ретро кола и усещанията, които човек получава при потдържането и използването й. Аз  съм далеч от покриване на пода с изолация , но това не пречи да събера мнения по въпроса с цел правилния ми подход в бъдещите ми ТНТМ изпълнения по нея, в крайна сметка нали за това е форума ... ;)

Март 01, 2018, 11:09:02
Отговор #144

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз съвсем ясно ти обяснявам как се обезшумява кола. Само с битум или микропореста гума няма да има кой знае какъв ефект, ако караш ръмжащ дранголник. Нали искаш кола за магистрала. Е, ГАЗ 24 не е за скорости над 100-120, което си е малко. Посоката е ясна - пети зъб, главно предаване с по-малко отношение и максимално изпипана изпускателна система. Нови уплътнения навсякъде. Следва лепене на битумни листове и отгоре микропореста нехигроскопична гума.
Мога да ти покажа и жив пример - моята Жигула е с пет скорости, главно 3,9 вместо 4,3 и изолация навсякъде. Правена е за каране по магистрала. Генерацията е максимално оригинална. С това съм убил няколко коня от мотора, но той ги има достатъчно. Вярно, заради увеличения ходови обем по-шумен, но с малкия мотор няма как да се движи при тия предавателни отношения.
При 120 вътре е като при 70 в стандартна, тоест можеш да говориш спокойно без да крещиш. При 140 вече си го има бученето, все едно е с около 100 на нормална. И вече над 160 си е шумно. Аеродинамиката на тухла си казва думата. Карал съм я със 190, вътре е като в излитащ самолет. Но това са около 50км/ч над заводските 142, които въпреки гумите Мишлен и пипаната спирачна система са си чисто безразсъдство. И аз си карам със 140 по магистралата и всичко е наред. Не ми е твърде шумно, набутал съм аудиоситема Алпайн, всичко е комфортно.

Иначе по темата за скоростите за 24 - доколкото си спомням, един приятел е сложил точно Газелова кутия на 24-10. Трябва да го питам каква е. Префасонирал я е и лостът си е на мястото. Колата се кара спокойно и той е много доволен. Минал е на 15 цола, колелата са с подобен диаметър на оригиналните.
Но частите са трагедия.
Ще питам колегите могат ли да ми намерят полско гърне, да го видим какво ще е. При Ладите тия грънци са масови, ама нямат общо със заводските. На моята съм сложил некво подобно на оригинално, тежи много и обезшумява. Има заоблени стени, не вертикални като полските.
Карах Лада с оригинално гърне от 1977 - е няма такава тиха и комфортна кола.
Един приятел на 24 сложи от Рено Сценик 1,6 и тя е адски тиха. Ще го мисля, като тръгна да събирам 21-цата.

Март 01, 2018, 12:06:18
Отговор #145

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Колегите са прави - средно положение няма. Или гониш оригиналност, която при особено при месовите соц. коли предполага висок шум в купето при голяма скорост, или правиш ресто мод, което пък леко обесзмисля ретро идеята. С добра изолация и качествени гърнета може да тушираш донякъде нещата, дори съм пробвал и самото гърне да го обвия с термоустойчива вата, за да запазя динамиката като огранича шума в купето. Продават се и универсални тунинг гърнета със заглушители, които могат да се насадят на оригиналната изпускателна с-ма. Но детските ми спомени със служебната Волга на баща ми са, че при скорости от порядъка над 100-120 по магистралата преобладават вече свистенето и воя от завихрянията вследствие лошата аеродинамика. Така че, както споменаха и колегите преди мен тези коли са за спокойно каране на дълъг път с около 90-100 км/ч, а с по-висока скорост - само при изпреварване. Не случайно Васко кеца пееше през 80-те - със 100 км/час пак съм номер 1 :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 01, 2018, 23:27:38
Отговор #146

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Аз съм си експериментирал със звукоизолацията на две от ладите-шестицата и една червена седмица. На шестицата, след кърпенето и боядисването имах гола ламарина, без нищо по нея. По принцип битума заводски се лепи с цел, да се погасят вибрациите в ламарините. Тъй като не исках да прибягвам до тежки битумни листове, който да лепя с горелка, купих от баухаус две рула битумна самозалепваща лента за покриви, на сика. С ножица си ги рязах и наставях. На шестицата покрих доста от ламарините с това. Седмицата си имаше заводските битумни листове, там лепих вътре във вратите и в багажника. Вратите на седмицата започнаха да се затварят с доста по приятен мек звук, нямаше го онова гадно дрънчене. Същото се получи и с капака на багажника.
За самата звукоизолация, пазарувах от тук: http://di-tradebg.com/
Ползвах два материала-файърекс и екобон. На шестицата съм слагал само файърекс, 10 мм дебел... честно казано не останах доволен. На седмицата, на пода сложих екобон 20 мм, обаче е ужасно дебел и трудно се реже и наставя. Обаче резултата беше уау, там наистина се получи ефект. Вдъхновен, сложих едно парче и на пода на багажника и определено също имаше ефект. Сега, да кажа че е станала коренно различен автомобил, не е-пак си беше лада, но някои от гадните, дразнещи честоти, понамаляха и всъщност, ако се заслушаш, не отчиташ някакъв особен ефект, но след един час примерно, усещаш, че го има-главата ти някак си се надува по-малко.
Трябва обаче да предупредя, че екобона си попива вода, като стой та гледай. Аз по принцип не споделям често срещаното мнение, че изолацията не трябва да попива вода, за да не ръждясвало купето. Просто не трябва да се кваси, каквато и да е, щото ти лисни вътре една кофа вода, пък чакай, нали, изолацията ти да не попие и да не ръждяса. Затова, мен въобще не ме притесняваше момента, че изолацията ми попивала вода-стараех се да не я мокря. А ако я бях намокрил, просто щях да я извадя да изсъхне, въпреки че си е трудоемко занимание.
Файърекса в това отношение е по-благ, водата го отбягва, но и е по слаб шумозаглушителен материал от екобона.

Март 02, 2018, 10:14:49
Отговор #147

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Май аз първи съм слагал Екобон още преди повече от 10 години, при предишния живот на Жигулата. След челният удар 2002г. не остана нищо от заводските изолации. Та купих Екобон и някъде 2005-6 сложих навсякъде. Той като материал представлява нещо като пресована гъба за съдове. Изолира, но си е гъба. Съответно вътре влизаше вода (колата се караше ежедневно години наред и стоеше навън). Е, накрая така изгни, че нямаше връзка между тунела и десния праг с изключение на гредичката под седалката.
Микропорестата гума съм я взел от Изолайн на Цариградско, дава същото обезшумяване, но не попива нищо. Тоест дори и да влезеш с мокри крака и няма да задържи вода. Друга тема е, че всичко по новия под е обляно с консервант зверски изобилно. А и никой не влиза с мокри крака и колата стои в гараж. И си има стелки от 2105, които са с борд и не позволяват пода да подгизне.
За битумните ленти съм с две ръце "за". Елиминират дрънченето.
Бях забравил за един класически източник на вибрации и шум - кардана. Навсякъде изхвърлям старите разбити кардани и слагам нови. Разликата е голяма и на трите коли. На М21 има още да се пипне, щото предната част остана старата (продадоха ми кардан за Латвия), и пак ручи на 80 км.
За 24 кардани имат при Старците на ул. Габрово нови.
Друг проблем е задния мост - при разбит диференциал няма как да не е шумна. Има модели, които са адски шумни, дори и да им няма нищо - Москвичите например. Те си вият. Правиш, правиш - пак си вие. Специално на ГАЗ 24 съм виждал полуоска, която е с дисбаланс. Е**ти нещастието, та айде стъргане на струг, некви такива.
И другото - гумите. Сложи некви шумни гуми и си дотам. Нови, съвременни, добре балансирани гуми и да речем, че може и да е по-тихо.

Март 14, 2018, 12:02:27
Отговор #148

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Днес е денят, в който ще видя Волгата синя. В момента се боядисва. Много се вълнувам.

Март 14, 2018, 14:00:03
Отговор #149

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Тръпнем и ние да я видим.