Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131730 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 13, 2018, 17:43:22
Отговор #240

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 366
Браво и честито за завършването на колата. Станала е прекрасна! Много ще се зарадвам, ако се засечем на някой парад и ме повозиш. Да си я ползвате със здраве цялото семейство!

Септември 13, 2018, 18:50:21
Отговор #241

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Гаранция ще пее. Ти имаш опция за много по-цивилизовани варианти - разни Бекери и Блаупункти със съвременен УКВ обхват. Щрак една касета - преходник или УКВ трансмитер и си бог.
То и щатното Волгово за М21С (след 65г.) си има УКВ, ама е в соц стандарта от 66 до 73 МХц и не хваща нищо. И с тия тъпи лампи и ненадеждна конструкция лесно дава на късо и не една и две Волги са изгорели заради тъпото радио.
Вече техниката е толкова напред, че и най-простото китайско радио свири фантастично на фона на старите дори маркови екземпляри.
На тая моята М21М щатното радио е само с ДВ и СВ и хващаше до последно  Радио Хоризонт, когато работи предвателя във Видин. Шок и ужас.
Къде са ти предвидени местата за говорители на Рекорда? Вероятно е имало вариант с 1 (моно) и с 2 (стерео) говорителя. При мене стана смея да кажа добре с тия неоригинални Хитачи в корите на кикпанелите - М21 има огромни кухини там и цялата колона си влиза вътре, като на кората се вижда само решетката все едно си е фабрична музика.
Ти колко говорителя ще сложиш? Аз на Жигулито набутах 4 съвременни Алпайна, като отзад са скрити в кората, като самата кора е покрита с аудиоплат, а отпред са в две колонки Санйо от 70-те, закрепени на корите на кикпанелите и свири много прилично. В тоя ред на мисли - щом ще сложиш съвременно радио с ретро дизайн, сложи си и 4 яки говорителя и някаква хубава антена (примерно с електрическо повдигане).

Ха, Момчиле, моите поздравления, много добре си информиран за нещо, което през 70-те и чак до 90-те, го знаеха много малко хора в Бг, вкл и майсторите в столичния сервиз Волга.
Точно тия дадени типове радиа в М21 се палеха, и палеха и интериора/таблото.

Имах такъв случаи с М21-цата на стар приятел на баща ми, един месарин от Шумен, чичо Николай.
Той си караше по соц. време поредица от 21-ци, купувани почти нови от него.
Последната му придобита, и една от последните произведени, някъде 1969 или 1970 год. ако не греша, се запали точно след дълго слушане на радио, в гаража на чичо Николай, някъде средата на 90-те години.

Чичо Николай въртял любовница, и за по лесно, макар и да е ходил и по кърски секс, веднъж решил да се скрият с мадамата в собствения му гараж.
Пуснал там по станциите Емил Димитров, или каквото пускал Тома Спространов, ::)  и след няколкочасово слушане на радио, то яко се запалило.
Обаче чичо Николай и дамата били улисани, и докато се усетят, в и без това разгорещената обстановка, огъня напреднал към тях и причинил двойни щети.
Хем колата изгоряла,, хем жената на месарина ги хванала, като дошла пожарната и се раздула патакламата.
Та така с пожарите...
Чичо Николай след тоя случай най сетне си купи 24-ка.  :))

Ноември 01, 2018, 13:41:07
Отговор #242

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Миналата събота се разходихме - Москвич 408И, Ява и ГАЗ 21. Волгата нави към 700км от реставрацията - всичко работи с изключение на една изгоряла крушка и един бушон, за който може и да разкажа.


Взех е така да има две диагонални гуми 6.70-15. Завод "Г. Димитров" и след това регенерирани някъде си. След регенерацията не са карани. Стават за украса.


Нисата отдавна не я бях карал. Купих й винетка за Зелена зона срещу 200 лева. Нали е втора кола. Както и да е, закарах я в неделя на мивка, изтребих сума паяци и всякакви други твари, които безметежно си живееха вътре. Разходих се с нея при един приятел. Бая си поговорихме за Волги.




Имам и повод да се похваля. Взех на Волгата нови подфарници.




Старите си бяха стари - 1964г и си им личеше. Новото си е ново. Вярно, скъпо, вярно, трудно се намират, ама поне знам, че Волгата ще свети изправно и ще изглежда отлично години напред.
С това реално цялата й осветителна уредба е нова.


Ноември 06, 2018, 00:12:16
Отговор #243

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Браво, чудесна придобивка.
Не знам дали вече беше ги монтирал, но преди 1 седчица те видях с колата, покрай Билата на хотел Славия мина.
Беше на свечеряване, ама добре си светеше Волгата, а и изглеждаше супер.
За първи път я видях на живо с новата боя.  :)

Януари 03, 2019, 16:52:10
Отговор #244

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Вчера успях да си отделя ден и да се позанимавам със стари коли.
Преди реставрацията често си правех кефа с Волгата, дори и при -15.


Колата като такава пали от четвърт и няма никакви проблеми по отношение на проходимост или пътно поведение. Много ме дразнеше слабото парно обаче. Въпреки големия радиатор, вътре си беше кучи студ - особено, като я карах без кори на вратите...
Глождеше ме съмнение - дали ще има подобрение след една торба пари за нови уплътнения на парното (смених всички - на кожуха, на въздухозаборника, на вътрешния люк към купето). Всяко едно от тия уплътненийца е по 20-30 лева с доставката. Освен това вече и вратите имат уплътнения, прозорците не хлопат, а вървят в нови мъхести водачи, има уплътнение в долната част на отварящите се стъкла. Нови са и уплътненията на триъгълните прозорчета отпред. Изброявам - всичките тия неща са ми минали през ръцета при сглобяването на колата и бая време и усилия ми отне да върна последните 55 години обратно.
Подът също има яка изолация от битум + 10мм микропореста гума. Таванът е с 6мм микропореста. И това е важно.

Та какво стана вчера? Изкарах Волгата и я разходих едно хубаво из града. Взех и колегата Светльо (той има две М21 в момента).
Оказа се, че Волга М21 може да има парно и дори при температура под нулата и силен вятър, вътре си е приятно горещо. От наблюденията ми - ключово за наличето на парно при М21 е уплътнението на вътрешния люк. Той директно отваря огромно отверстие в стената на въздухозаборника, тоест отворен ли е външния люк, ако този не е уплътнен, почва да вее леден вятър на краката, независимо дали има или не горещо радиаторче (то е след това по веригата).  Руснаците обичат да го затварят тоя вътрешен люк за вечни времена с подръчни средства. В моя случай с ново уплътнение люкът си се затваря плътно и целият въздух минава през радиаторчето. Като сложим, че и кожухът в коша е вече плътен... Абе работи си както пише по дебелите книги.


Позиция 25 е вътрешния люк.
Понеже моята Волга е от 1964г, тя се явява от първите с отопление и за задните пасажери. Има въздуховод назад. Аз обаче не съм сложил гофрето 41, което го свързва с парното, и сега в краката на шофьора отива още повече топло...




Иначе - никакви ядове, всичко е в норма. Даже и жалюзи не съм дърпал - държи си 75-80 градуса. Волгата има много разтоварен и негреещ двигател - по принцип трябва да стане чудо за да вдигне температура дори лятото, за разлика от много други коли от 50-те. Това пък води до слабо парно. В моя случай обаче термостатът работи изрядно и от въздуховодите духа горещо...

« Последна редакция: Януари 03, 2019, 17:04:55 от m_g »

Януари 03, 2019, 21:14:31
Отговор #245

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Не е ли лошо за хрома през зимата ?
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Януари 04, 2019, 10:35:20
Отговор #246

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
При изкарване на сухо време нищо няма как да й стане. Това е стара Волга, не е вестник.
Разбира се, ако се кара активно зимата на съвременните химикали, ще изгние ударно цялата кола, не само хрома. Животът на една стара непоцинкована каросерия, колкото и да е обработена, ако се експлоатира активно, е около 5-6 години максимум. Познавам маса хора, които съсипаха и съсипват коли по този начин. Моята Ниса е също жив пример - за две години в София гние и продължава да гние.

От друга страна е важно колата да се кара и поне веднъж в два месеца да излиза за по поне 50км. Иначе се скапват спирачки, текват гарнитури, умира акумулатора, за гумите не е е добре...

Моята технология е първо - качествено боядисване на автомобилите с максимално добри материали. След боята се пръскат смело и обилно консерванти в кухините. Готовите коли се държат на сухо и не се карат на сол. Дори и да изкарам някоя на сняг, при хубаво време следва цялостно измиване включително отдолу. Ето, Жигулата ми, при все, че е правена изцяло от резервни части (там стоманата е по-некачествена от тази за първоначално вграждане), няма точица ръжда или забележка за 20-тина хиляди километра и вече почти 5 години (боядисвана е март месец 2014 по спомени). Е, на сняг е изкарана няколко пъти и това е.
На сняг карам кола, произведена 2017г. - там проблеми с корозията просто няма.

И още нещо. Старите ми коли са просто железа, които съм възстановил с цел само и единствено да ми доставят удоволствие. Когато ми се карат, ги карам. Адски е тъпо да правиш автомобил, да вложиш една - две години труд и пари колкото за нова кола и после да не го караш, а само да събира прах. Или още по лошо - да вземеш здрава кола и да я зарежеш на някоя поляна в очакване да се подкваси морето и да почнеш реставрация. Една кола не се ли кара няколко години и седи ли навън, става само за боклука.

« Последна редакция: Януари 04, 2019, 10:54:55 от m_g »

Януари 04, 2019, 19:17:14
Отговор #247

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Напълно си прав. Ти ги експлоатираш правилно щом не ги изкарваш на сол и ги миеш често. И аз съм на същото мнение, че старите коли трябва да се  карат, а не да стоят по гаражите. Единственото, което е най-лошо са лошите шофьори, понеже винаги има по-голям риск за удар през зимата. Какви са  консервантите, които слагаш  в кухините?
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Януари 07, 2019, 09:27:19
Отговор #248

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
На Варшавата и Волгата съм с Кар Систем. Жигулата я пълнихме с фабричен консервант на БМВ и после допръсквахме с Кар Систем. Някъде май и Новол бяхме пръскали, ама къде, вече не помня.
И за Волгата консерванта щеше да е БМВ, ама на колегата му беше останал Кар Систем от реставрацията на неговата Омега А, та ми го подари и я наляхме с него. БМВ консервант има в дилърите на БМВ, беше нещо към 35 лв/литър като проверявах при колегите. Кар Систем е 20 и нещо лева, Новол е по-евтин. То за една кола повече от 2л за гредите  и вътрешните кухини не отива. Примерно Волгата почти няма кухини - едни прагове, гредите отдолу и колонките.
Правилната технология е консервирането да се прави лятно време. Махат се тапите на дренажните отвори. Промива се с вода под налягане - примерно може да се вкара маркуч и се мие докато спре да тече тиня. Колата се оставя хубаво да изсъхне. Пръска се обилно, да протече отвсякъде.
Ако колата се прави както Волгата в чисто хале, задължително под дренажните отвори се подлага хартия и се маха чак след като консервантът засъхне. Консервантите много цапат. Ако ще се пръска из салона, е добре той да бъде демонтиран - а е капнал консервант на тапицерията, а е останало вечно петно. Е, мие се с коресилин или друг силен разтворител, но не е добра идея.

По темата има хубави и полски, и гедерейски книги от соца с много схеми на повечето ретро автомобили сега - къде какво и колко да се пръска.

За хромът си има консервационни и поочистващи пасти - аз имам някъде на Sonax - немска, с нея едно време лъсках хрома на Варшавата.

Януари 07, 2019, 15:53:24
Отговор #249

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Добре, ако нямам отвор на това място, където искам да сложа? На няколко места се сещам, че имам, но не  на всички.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/