Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131800 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 07, 2019, 17:05:36
Отговор #250

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Ако нямаш отвори, разпробиваш на подходящи за целта места. Същото се отнася и за дренажни отвори, които не са предвидени от завода, а е правилно да има. Примерно на Лада - отвори в долната хоризонтална част на задните калници, където се свързват с фалц към легенчето за резервоара или резервната гума. Вода винаги влиза - от монтажните отвори на лайсните на калника или от лайсната между покрива и калника. На масата Лади калника гние долу отвътре навън заради тази вода. Е, пробиваш, защитаваш и повече не събира вода. Или в кухините зад предните колела - винаги взлиза вода, а не е предвидено как да излиза (ако няма подкалници - от завода няма). И немците в книгата са показали къде се пробиват два отвора, за да се източва тинята.

На моята кола допълнителни отвори има (говоря за ВАЗ 2101). Освен това аз лично махам и не слагам тапите на дренажните отвори, за да могат кухините да съхнат. Именно конденза и събралата се от каране на дъжд вода и кал, а и сол зимата, са убиец на кухините.
Разбира се, тоя тип пробиваници се правят при ремонт на автомобила, преди боядисване и обработка. Ако си си намерил перфектна заводска кола, дръж си я на топло и никога няма да изгние.

Ето ти една отлична книга по въпроса:
https://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=1061159&title=%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B1%D0%B0%20%D1%81%20%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0%20%D0%BF%D0%BE%20%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5

Има схеми за отвори и пръскане на масата соц коли, мисля и на Полски ФИАТ 126п, както и на повечето западни.

Ето една полска от 60-те:


И двете са супер актуални и до ден днешен и всеки, който се интересува по темата, следва да ги има.


Е, съвременните материали са много по-добри, но технологията на работа си е една и съща.

Понеже темата е за М21 - тя заводски е измислена с малко кухини и по тази причина трудно гние. Не е до дебела ламарина - панелите на Волгата са от едва 0,9 мм. При самата конструкция са мислили как да свалят теглото. За здравина са всички детайли са оформени извити и без усилващи греди - така много трудно се мачкат при лек удар, и "бият на плътно". Дори предният капак има греда само в предната си част и отзад при пантите. Иначе е лист метал, но оформен по подходящ начин.

« Последна редакция: Януари 07, 2019, 17:14:59 от m_g »

Януари 07, 2019, 17:46:38
Отговор #251

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Благодаря много! Непременно ще прочета тази книга. Имам един друг въпрос каза, че използваш качествена боя. Може ли да ми препоръчаш някаква? Интересуваме качеството.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Януари 08, 2019, 09:58:32
Отговор #252

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Glasurit, Sikkens, Du Pont, Spies Hecker, R-M, всеки бояджия знае премиум брандовете в боите. Ретро кола се прави по-трудно от съвременна. Съответно хората, които изобщо биха се захванали с подобно нещо, са малко и добре известни в даден град. Задължително е колата да се ремонтира от професионалисти, в голям сервиз, разполагащ с всички условия за целта. Задължително трябва да е топло и сухо целогодишно. Задължително трябва да е чисто и светло. Добре е бояджията да не е възрастен - човек, колкото и да е добър, си губи зрението след години в отровите.
Ако използваш премиум продукти, цената на едно цялостно боядисване спокойно се движи от 4-5000 лева нагоре, в зависимост от сложността. Отделно си сложи и тенекеджийски труд и резервните части и се оказва, че 10000 лева са оптимистичен бюджет за каквато и да е кола за цялостно правене. Естествено, запазена кола може да мине само с външно пребоядисване - там и с 2000 лева нещата може да се случат добре.
Кола може да се боядиса и с емайллак за 10 лева литъра, но и резултата е съответен. Има и компромиси с български, източноевропейски - да речем Mobihel, втори линии бои от рода на Lesonal и така нататъка. Варшавата съм я правил навремето с Мобихел, за 10г от тогава още изглежда отлично. Жигулата е правена с база и керамичен лак на Глазурит за една торба пари (това е един от най-скъпите варианти изобщо). Искам премиум, получавам премиум. За вече 5 години блести като на дявола окото, никакви следи от корозия или проблеми. Но тотала за цялата реставрация излезе колкото за една нова Дачия. С тия пари могат да се намерят две чисто нови стари Лади или 20 запазени...
От друга страна, до преди 15 години по ретро парадите беше пълно със зле боядисани таратайки - всеки си правил нещо пред блока в гаража, мазал, брисал, боядисани брони и състояние колкото да върви. Сега тия "легени" изчезнаха, то и собствениците им поизмряха.
Нивото на реставрация много се вдигна, пълно е с хора с пари, които знаят какво е качество, или поне могат да си плащат.




Януари 08, 2019, 12:05:00
Отговор #253

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Нивото на реставрация много се вдигна, пълно е с хора с пари, които знаят какво е качество, или поне могат да си плащат.
Това е напълно вярно, сам ода допълня, че а ко не си в този бранш или самият не си собственик на сервиз и подчинени майстори на заплата, които да ти правят колите наистина излиза неприлично и неоправдано скъпо да реставрираш идеално кола, вместо да си я купиш готова от чужбина, разбира се след щателен оглед с доверен специалист. Има и опасност  да те извозят майсторите, ако видят че не разбираш достатъчно и да замажат нещата вземайки ти парите. Затова съм се отказал от тотални реставрации, с изключение на една, която беше просто наложителна.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 08, 2019, 18:22:43
Отговор #254

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
За радост аз всичко си правя по колата (без ламарините и боята) в моя сервиз, а майсторите за ламарините и за боята си купуват части  от мен. Говорил съм с тях само трябва да дойде майстора за ламарините, но още има малко работа идва и почва фиатчето. Този приятел, бояджия прави на едни братя земеделци чисто новите им Mercedes - си GLE 2015  с някакъв къстъм цвят уникални са на живо. Ако намеря снимка ще я кача.

ПП Извинявам се , че спамя по темата, но виждам, че не си реставрирал само една кола и имаш голям опит. Много благодаря, че ми отговаряш подробно.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Януари 08, 2019, 18:34:03
Отговор #255

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Така си е .... има една стара сентенция "ако някой има килограм брашно да го даде на хлебар за да му направи хляб" ... иначе може да дъвче клисави филии или да остане гладен  ;D
retrobs.com

Януари 08, 2019, 19:34:30
Отговор #256

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Така си е .... има една стара сентенция "ако някой има килограм брашно да го даде на хлебар за да му направи хляб" ... иначе може да дъвче клисави филии или да остане гладен  ;D
С прости думи
 "Иванчо отсъствал 1 ден от училище и на другия учителката съответно го пита какво е станало.
-Ами,отсъствах,защото с тате трябваше да водим козата на пръч.
-Абе,Иванчо,баща ти сам не можа ли да я свърши тая работа?
-Ми,виж к'во другарко...Той тате сам може.То и аз мога...ама козата си сака пръч!" ;)

Март 18, 2019, 11:47:20
Отговор #257

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Волгата на ретро пазар.  :) Слънцето щедро галеше хрома и се отразяваше из целия квартал.  :D :D :D
Много хора успяха да се насладят, а аз и да се повозя, за което ти благодаря Момчиле!
Предната седалка, тип "пейка" ми се видя много мека и стабилна. Волгата с лекота минаваше по легналите полицаи.
Сега си давам сметка, че това май ми е първо возене в такава Волга.  :shy:
Ето малко детайли.
















Март 19, 2019, 09:20:37
Отговор #258

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Това май са й първите подробни снимки откакто я направих.
Е, не е мита от миналата година и далече не е в пълния й блясък, но пак става. Събрах всичките старци от махалата. В резултат викнаха един човек пак със синя М21, само че по-късна година и съответно по-син цвят. Неговата кола я виждам десетки пъти от офиса ми да минава и така и не се познавахме. В крайна сметка се замотах и прибирането беше с леки скоростни нотки. 21 все още държи фронта сред съвременния трафик, особено ако си с тежък десен крак.
За минаването по неравности - на пазара буквално слязох по едно стълбище - две стъпала с рампи - къде уцелих рампите, къде не. Волгата както е висока и с големи гуми изобщо не се и замисли. Подобно изпълнение с нормална кола би било смъртоносно. Тук реално карам кола с геометричните параметри на УАЗ 469Б, само че на задно.
Предстои да й сложа нови ресори отзад и тогава ще се вдигне още...
Легналите полицаи изобщо не ги гледам и буквално си прелитем през тях. Знам, че се разбива окачването, но на мене не ми пука чак толкова.
Иначе - на скорост е сравнително стабилна за кола, модел от 50-те. Вътре е малко досадна липсата на каквито и да е дръжки за пътниците на обичайното място над вратите, но какво да се прави - така си е от завода. Някога масово им закрепваха ръчки от плат или кожа, ама аз е си карам така.

Април 09, 2019, 17:16:02
Отговор #259

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
От предното изкарване на практика не бях пипал колата. Всякакви домашни ангажименти, а за капак се и разболях точно по време на "Класик дей".
От ония дена й врътнах едно малко кръгче.

Както и да е, тая събота Волгата трябва да е в активна експлоатация.
В неделя намерих малко време и се заех с отстраняването на някои дребни и досадни проблеми.
Течеше масло от мотора. Оказа се, от няколко места. Да, стандартно всички коли с набивка вместо семеринг на коляновия вал си маркират територията. Тук обаче маслото достигаше до "сухия" картер на съединителя от няколко места. Оказа се, че капакът на клапаните се е рахлабил - винтовете имаха по 3 оборота ход. Съответно задната стена на мотора беше подозрително мазна.
В добавка, при монтажа на двигателя колегата е чукнал лостчето за ръчно подкачване на гориво и то беше паднало от помпата. Аз много не съм се заглеждал, ама се оказа, че в резултат оста се е поизнизала и оттам маслото се е ляло като река отстрани по блока и назад към съединителя. Бензиновата помпа си е любимо място за теч на масло при всички Волги - корпусът се криви, тече от оста на лостчето и т.н.
Е, в случая стегнах капака на клапаните и смених помпата с нова.


Оставих я да поработи на място, седи суха. Аз нямам излишни илюзии - пак ще си покапва въпреки новата набивка, но поне да не тече.

Замислил съм и друго коварство. Кранчето на парното отново е прокапало. Смених сигурно 5-6 кранчета по 10-15 лева едното плюс антифриза... Тъпа конструкция и още по-калпаво изпълнение. Накрая сложих от Москвич 412. Уж по-човешко, ама и то излезе боклук. В крайна сметка, тия кранчета са със резба 3/8" към главата.  Отидох в един голям вносител на газова и В и К арматура.
Купих си два хубави сферични италиански крана на 3/8" с нипели и чакам да видя дали и те ще протекат. Един на парното и един долу на блока (оня долу още държи, ама до кога, неясно). Звездите ми говорят, че не би трябвало новите кранове да протекат, ама да видим. Все пак, висока температура и антифриз са сигурна предпоставка за течове.