Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131774 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 01, 2019, 13:38:50
Отговор #280

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Последните седмици Волгата редовно си я подкарвам. Минах над 1400 километра след шлайфа на коляновия вал. Маслото е мръднало само 2мм от горната черта на пръчката, което за кола на 55 години е почти невероятно. Отдолу не тече по никакъв начин.
На няколко пъти ходим да вечеряме на 100-тина км от София, никакви проблеми. Изпробвахме как се държи и на дъжд, вътре не тече, чистачките си работят.
Нощно време също се пътува приятно. Фаровете светят доста прилично, ако включа и фаровете за мъгла, става дори неприятно силно осветена зоната близо до колата.
Тука ни е валял дъжд:


Осветлението под капака е много удобно. Сложих 21Вт вместо заводските 5...


Ето пак една вечерна:


За зла беда малкия се разболя и не дойдох на Дупница, макар че предната вечер мих Волгата на дъжда. Почнах да мия, заваля, прибрах я, пак я изкарах и така до пълната победа.
Вчера следобед обаче ми остана малко време да си поиграя пак с дреболии.
Бях сложил помпа за стъкломиещо от ГАЗ-24. Тя е с един изходящ щуцер и съответно бях поставил тройник. Е, не пръскаше както искам.
Един приятел ми подари здрава помпа за М-21. Поставих я.


Интересна особеност на М-21 е, ще помпата няма клапани и трите щуцера по избор са един всмукателен и два изпускателни. Клапан има в приемната тръбичка в резервоарчето, както и в двете пръскалки. Общо взето, сложна и ненадеждна система, но както и да е - в края на 50-те стъкломиещото устройство е било "екстра" за всички масови европейски автомобили.
Изначално липсваше клапана в резервоарчето. На моята кола, за разлика от на по-късните, е метално, а не пластмасово.

Клапан, както и маркучите за системата, взех от едни чехословашки комплекти за автобус Шкода 706 РТО. Самият комплект е бил и за допълнително вграждане в коли без стъкломиещо като Шкода Октавия, Москвич 407, Победа, ранните Варшави и т.н. - в инструкцията даже беше указано за кой модел къде да се дупчи.
В крайна сметка, системата заработи отлично. Още повече, помпата за М-21 фабрично е под ъгъл, за по-лесно натискане с крак.

Август 12, 2019, 10:20:49
Отговор #281

Неактивен Pitar

  • Публикации: 280
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Волгата е уникална. Личи си, че е вложено много труд и любов в нея. Всеки детайл е изпипан.  :) Радвам се , че дойде на Ретро Парад Добрич.  :)
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Август 13, 2019, 17:48:53
Отговор #282

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Волгата измина над 1000км до Добрич и обратно без никакви проблеми.
Много ми хареса вентилационната система. Има един хитър люк под таблото, който позволява въздухът директно да влиза в купето , след като мине през клапата под предното стъкло. В резултат свеж въздух постъпва без течение и може да се кара спокойно само с едно отворено триъгълно стъкло.
На отиване спрях само един път за зареждане. 500-те километра ги взех за 6 часа точно, което за кола на 55 години си е отличен резултат.
Не е никакъв проблем да се поддържат 100-110 км/ч. Заради големия двигател, Волгата върви и по баирите така, както на равно и не изостава от масовите съвременни коли. Ако караш с 60-70 би било огромен риск някой да те отнесе.

Организаторите на парада в Добрич отличиха Волгата с купа, за което много им благодаря.




Както се забелязва, на снимките няма нито едно петънце по каросерията. Сутринта преди парада двамата с Наско от Варна закарахме Волгите на мивката со Кауфланд в Добрич. Там се справиха отлично и колите бяха подготвени майсторски за парада.

В неделя се разходих и до Варна. С Росен и Наско с 412 си говорихме цяла сутрин в едно заведение. Към 12 реших да си ходя обратно.
Качих се на Волгата и си викам: Абе що не ида до морето? И без това входа на алеята беше близо. Пускам се аз по нанандолното и насреща колона коли броня в броня. Ще стане интересно на връщане.
В крайна сметка си слязох до брега. Къде - къде да спра и се шмугнах на една буна.
Морето - синьо, Волгата - синя, успях да не хвана никакви навлеци и се получиха прилични снимки.







На връщане пак никакви проблеми. Единствено, че слънцето светеше отпред и си ме опече. Все пак без климатик няма начин, то и да имаше пак щеше да ме опече. Пак карах доста чевръсто. Въпреки якото натискане на газта и адската горещина, Волгата си държи 80 градуса, както и трябва да бъде. Не можа да прегрее даже на бруталното задръстване на Витиня. Маса коли бяха прегрели и стояха с отворени капаци на банкета, а аз си минах като пич и нищо. Е, сложил съм 6-лопатна перка от УАЗ, но Волговият изцяло алуминиев мотор си е корава работа. Неслучайно и до ден днешен се монтира по джиповете.

Август 13, 2019, 21:06:17
Отговор #283

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Момчиле, следя темата за волгата (както и за Нисата  :)) от самото начало, защото знам, че както винаги е интересно. Обикновено не коментирам, тъй като съм скаран със съветските автомобили. Не мога да се сдържа, да не те поздравя за ентусиазма, желанието и увлекателния начин да ни разказваш за пътуванията с любимите автомобили.

Август 15, 2019, 00:26:44
Отговор #284

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
аз пак да кажа за още малко хромче - накрайник, рамки на номерата и евентуално готини огледалца, че така малко осакатена седи тая голяма кола без тях, макар и да е фабрично така...

лайсните за номерата особено за мен са много важен детайл :)

Август 15, 2019, 09:19:58
Отговор #285

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
още малко хромче - накрайник, рамки на номерата и евентуално готини огледалца,
…лайсните за номерата особено за мен са много важен детайл :)

Интересно, вчера говорихме с Момчил за хромирани рамки за номера. Ето ги моите:



Момчиле, спомена за някакви емайлирани надписи или лого България за рамките от соца, дали ти се намират снимки на тези артефакти?!?

И разбира се, един плакет с много хром и рубинено червено на решетката би бил приятен акцент:



както и разбира се - клубния (скоро ще има отново при колегата Spedeer)



« Последна редакция: Август 15, 2019, 09:25:28 от maini4ka »

Август 15, 2019, 15:36:50
Отговор #286

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
По ред на номерата. Накрайник оригинален имам, но мисля и за тръба с малко по-голям диаметър. Тази е за по-тънка изходяща на гърнето, смених гърнето и я преправих, но все едно - ще поръчам нова. Още повече, че отзад излиза малко по-надясно, тя имаше теглич и се наложи една чупка. Сега няма и ще си я пусна както трябва.
Огледала - по принцип за експорт има огледала, ама нещо не успявам да намеря къде из къщи съм прибрал от тях. Знам, че бях купил преди бая години. Ако не - пак ще купя.
Като цяло обаче в стила на 60-те е да няма. Тогава и камионите са били с по едно. Дясно няма да слагам категорично. Да видим за ляво, търся от няколко дена, какво ли не намерих друго, но не и огледало за Волга.
За рамките на номерата. Такива масивни метални рамки ми идват в повече. Ако слагам, бих сложил такива, дето едвам се показват - на немските коли има. Пък и тия новите табели си вървят с пластмаса и не ме дразнят.
Надписчето "BULGARIA" над номера си беше за старите черни номера - емайлирано като табела със скосяване в двата края. Имаше ги много по провинцията, където колите стояха в гаражи. Това си е атрибут като антистатиците или светлоотразителите на калобраните.
С табелките ударих греда. Събрахме се маса колекционери и гледахме на Варшавата как ще стане. Еми нещо не ми е точно и без табелка по-ми харесва.
Лъскаво, шарено, а колата е масивна... Аз явно не харесвам украшения.
На Волгата си мислех за специална стойка за табелката - Ники от Дианабад така е сложил бяла овална табелка BG от 60-те на неговата М21 - идва над бронята под левия стоп. Чудих се, въртях, суках, и си прибрах табелата в джоба.
На Добрич ми подариха лепенка "Златното кормило" от 1981г. - бяха направили такива за всички участници от парада. Ем ми се ще да си я лепна, ем нещо не ми е баш.


Август 16, 2019, 08:05:37
Отговор #287

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Така изчистена си е перфектна. Седи стилно, и според мен не и трябват никакви лепенки и емблеми. Има си стойка и една изящна елегантност така както си е. Може да понесе още малко хром - едно огледалце, ако се намери, иначе и без него става, накрайник също, но с лайстните смятам, че ще се прекали малко. Има си коли, на които отиват, но волгата май не е сред тях :)

Август 16, 2019, 11:05:37
Отговор #288

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
да, аз точно като на колегата горе имам сложени на Ягуара, но има едни по-фини, които на Волгата биха отивали повече... просто Волгата отвън няма и милиметър гадна черна пластмаса, а тия на номерата ми вадят очите поне на мен  O0


Август 16, 2019, 12:59:44
Отговор #289

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Лъскаво, шарено, а колата е масивна... Аз явно не харесвам украшения.
+1
Според мен освен едно ляво огледало нищо повече не и трябва,а и би било по-комфортно при шофиране.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001