Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131700 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 05, 2016, 11:41:17
Отговор #30

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
От вчера Волгата М-21 е моя официално. Съвсем случайно ми се падна тематичен номер...  ;D



Благодарение на моя приятел Стоян алуминиевото казанче за чистачките е реставрирано - залято отвътре с полиестерна смола и боядисано.
Залепих Варшавово уплътнение на шофьорската врата.
Колата върви доста добре въпреки, че моторът е все още с неревизирана глава.

Април 05, 2016, 14:59:10
Отговор #31

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Ей супер, ами честито да ти е :)
Преди време имаше такава такси фирма и колите на шефовете им бяха все с такива номера 2121
Ако мислиш да предлагаш подобна услуга първо на теб ще се обадя. Удоволствието от пътуването изглежда гарантирано! ;)
we all have wings, but some of us don't know why

Април 26, 2016, 21:28:43
Отговор #32

Неактивен Trabant/Balkan 50 fan

  • Публикации: 119
Поздравления за прекрасната Волга с която си се сдобил. Аз я видях и в форума DieCastCarsBg, и от него научих за този прекрасен сайт.

Април 26, 2016, 21:53:08
Отговор #33

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
От вчера Волгата М-21 е моя официално. Съвсем случайно ми се падна тематичен номер...  ;D
Браво, късметлия си... аз за такава "случайност" чаках 2-3 седмици да излезе и платих 50-тачка за поръчков номер. май трябва да си купуваш по-често и лотарийни билети ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 27, 2016, 16:00:49
Отговор #34

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Здравей, честито и от мен за Волгата. Хубава, оригинална и с интересен цвят.
Доста бързо напредваш с работата по нея. До края на лятото ще си я приключил и май ще трябва да мислиш за следващ проект :)

Април 27, 2016, 23:39:44
Отговор #35

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 366
За следващ проект много ще му отива един ГАЗ 12 (ЗИМ). Хем пак е тематично 21 обърнато наопаки ;)

Април 28, 2016, 19:14:20
Отговор #36

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз с тази, третата кола за възстановяване, съм реалист.
Планирам до края на лятото Волгата да е изрядна механично, с напълно готов двигател (глава, модифицирана мазилна система, квото трябва друго), задължително ще взема читави гуми и смятам да е изпрана и изчистена идеално. Ще сменя с чисто нова газовата бутилка и ще преместя пълначката под вратичката за зареждане на бензин. Трябва да заработи и на бензин - може би нов карбуратор и прочистване на резервоара.
Ще почна едно по едно да си набавям и изгорелите копчетии, евентуално и нов волан от Русия. Може и да й претапицирам седалките, ако се окажат съвсем заминали, или не се изперат добре.
Екстериорно вероятно ще е поизправена и позамазана, но чисто палиативно.
Ще се прави външно, когато имам възможност. В момента нямам свободни нужните между 4 и 5000 лева, за да я изпъна и пребоядисам, пък и тя може да съществува още някоя година със скапана визия - купето и в момента няма сериозна корозия. Просто не ми е толкова зор. Имам две готови коли за шоу. Аз левашки изпълнения не обичам и 21цата заслужава да се направи професионално.
В крайна сметка ретросезонът е в разгара си и не смятам да се ограничавам от нищо.
Вече съм навил над 1500км на Жигулата. Имам два ретро парада и една хубава купа от нея.
Варшавата и тя трябва да се поразхожда.

Май 24, 2016, 18:07:35
Отговор #37

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
След известно затишие, най-сетне намерих време за Волгата. В неделя времето беше хубаво и за два часа демонтирах цилиндровата глава.












Подозренията ми се потвърдиха. Имала е проблем и мунчовците са решили да минат само с нова гарнитура, без шлайф. В добавка май не са познавали нито динамометричния ключ, нито реда за стягане. Слава богу, не можах да скъсам нито една шпилка.
Съответно маслото е минавало от канала в задната част на главата към водната риза...

Замерих грубо дължината на повдигателните пръти... 287мм. Аха - не са скъсявани.

Вчера отнесох главата при Жоро Григоров в Обеля за цялостна ревизия. Мерим главата - висока е 97,5мм Значи ако и Волгата да е експортна, двигателят й е в най-дефорсирания вариант със степен на сгъстяване 6,7 и 75 к.с. Предлагала се е паралелно и със степен 7,15, и със 7,6 - съответно 80 и 85 к.с. Решихме да я сгъстим до 8,4 - според таблиците в руските сайтове това ще рече рязане до 94мм височина. Прътите ще скъсим до 283мм. С това гоня двигател ГАЗ 24Д - той е със степен на сгъстяване 8,2 и 98 к.с. При положение, че газовата остане, няма никакъв смисъл от разреден мотор. А и сега мин. октаново число на бензиностанциите твърдят, че е 95.

Така и така съм я разглобил - вчера на път за бате Жоро минах през магазина и си купих малко части.

Водна помпа ново руско производство - старата приклопваше като за лагери. А и мразя да гресирам. Тази е с капсуловани лагери, старата българска беше с гресорка.


Шпилки, месингови гайки за колектор, гарнитурки...




Маслена помпа УАЗ - УМЗ-414. Нали ще минавам на пълнопоточен филтър, та взех помпа от новия модел.




Нови осветителни тела за под предния и задния капак:


Май 24, 2016, 18:43:36
Отговор #38

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Мони , тънък технологичен въпрос от моя страна - защо подкосяваш повдигачите с толкова? :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 25, 2016, 14:18:52
Отговор #39

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
При такова сериозно рязане на главата е абсолютно задължително да се помисли и за прътите. В моя случай главата се сваля с 4мм спрямо заводския размерот 98мм и става 94мм - ще е с 0,4мм по-ниска от на ЗМЗ 24Д. Съответно и прътите ги правя с размера на 24Д - 283мм.
Причината е ясна - едно, че може и да не стигне хода на регулировъчните винтове и второ, мазането на кобилиците става през отвор в оста им, който е открит в едно точно определено положение на кобилицата и при промяна на геометрията рискувам да остана без мазане.
Разбира се, остава материал за допълнително сгъстяване, но смятам, че е безмислено на този етап. Може да се префасонира в някакво подобие на двигател ЗМЗ-402 от Волга 24-10 посредством цялостна подмяна на всичко останало освен блока - глава, разпределителен вал, колектори и т.н.
Аз държа на "тракторната" характеристика на ЗМЗ-21АЕ. По отношение на вървежа разчитам да достигна Варшавата. До сега колкото Волги 21 съм карал, все са били по-куци от конкретно моята 223, ако и да е по-малко коне на хартия и по-малко кубици. Нещата опират и до състояние. Масата Волги не си знаят километрите.
При моята цилиндрите изглеждат отлично и имат незначително износване. По буталата и главата нямаше нагар, свещите бяха керемидени.
Може би ще й бодна едно електронно запалване с датчик на Хол. Нещата за него ги има по магазините. Делко и привод УАЗ, комутатор, бобина и кабели от Лада Самара, както и малко по-нормални високоволтови кабели.