Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 132453 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 04, 2022, 20:50:30
Отговор #340

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Абе не съм кой знае какъв фен на Соц автомобилостроенето , но тази тема ми е една от най-интересните . Волгата обаче ми е тотален фаворит от всичките ти соц придобивки . Изключително стилна , особено в този цвят . Хубаво е ,че намираш време да я експлоатираш
Признавам , стои около 10 тина пъти по-добре на снимки сред природата , от колкото моите Нисани  :))


Януари 19, 2022, 10:25:54
Отговор #341

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Сезонът не съм го закривал, за да откривам нов. Всяка седмица гледам да намеря време и да се повозя на Волгата. След поставянето на новия карбуратор колата работи отлично на бензин и на газ.
Миналата събота реших да се разходя отново по Дефилето. С жена ми ходихме до село Бов и после до село Лакатник. Долу при реката са гарите - Гара Бов и Гара Лакатник. С годините и съвсем логично двете гари са станали може би по-населени от самите села, чиито имена носят. И двете села са на по няколко километра нагоре - на билото на Балкана в сравнително равни места.
Температурата беше около нулата. Парното работи без грешка. Интересно за толкова стара кола е, че отоплителната система има режим на рециркулация, при който става бързо затопляне на въздуха в каросерията. Затваряш външния въздух с люка пред челното стъкло. Отваряш люка под таблото и пускаш вентилатора. Въздухът се върти от под таблото през радиатора на парното към челното стъкло и съответно надолу под таблото и към задната седалка (долното лостче отляво на таблото е точно за това дали да духа само на стъклото, или и към краката).
В резултат спокойно си пътуваме без якета в кола на 60 години. Понеже съм карал доста коли от 50-те и 60-те - масово отоплението зимата е мираж, а при ето, Волгата си топли без проблем.
Гумите са M+S, което дава не лоши възможности на сняг.
Наумих си да се покатерим над село Бов. Колкото по-нагоре, толкова повече сняг. И като се засилих по един баир, а отдолу нечистено... Колкото и М21 да е висока и с добри гуми, в един момент си забоксува както се следва. Не можа да издрапа. Стръмно, сняг, нагоре не може. Леко - леко върнах назад с мотора и спирачките, за да не се хлъзне. Успях да не се пързулна в дерето, че щеше да ни пише във вестника. Обърнах на една отбивка след 30-40 метра и хайде обратно.
На снимката съм вече бая по-надолу в самото село Бов. Нищо не се пързаля, всичко е наред.
IMG_20220115_144744989_HDR by M G, on Flickr

На село Лакатник пък си беше чистено и опесъчено. Екстра, никакви кофти емоции.
Харесахме си една поляна и газ направо по снега. Кристално чист въздух, малко сняг и много слънце.
IMG_20220115_154741401 by M G, on Flickr

IMG_20220115_154710085 by M G, on Flickr

IMG_20220115_154134575 by M G, on Flickr

И вече по-надолу. Отсреща е Дефилето.
IMG_20220115_160558388 by M G, on Flickr

След цялата тази зимна веселба последва обстойно миене. Колкото и да е боядисана и консервирана, химикалите няма да й простят, ако не бъдат премахнати с вода и препарат. Прибрах си я чиста и суха и да видим къде ли пак ще се разхождам.
« Последна редакция: Януари 19, 2022, 12:51:31 от dido1903 »

Януари 19, 2022, 10:52:57
Отговор #342

Активен USfan

  • Публикации: 10838
Волгата на сняг е точно в естествената си, известна и от филмите среда.
Браво на Момчил, че я кара здраво, и по всички пътища.

Януари 19, 2022, 20:43:23
Отговор #343

Неактивен ggg92

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 3
Волгата е уникална.
Ще споделите ли с някакви специални препарати ли я почиствате след дъжд и сняг и как я подсушавате (ако я държите в гараж) . Къде сте монтира ли пълначка та, щом волгата има газово?

Януари 20, 2022, 09:43:20
Отговор #344

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Волгата е боядисана със съвременни материали и нищо особено не й трябва по отношение на миене. Закарвам я на мивка и си я получавам измита. В кухините има консервант.
Подушава я мияча, а после като се движи - и въздуха.

Пълначката по закон трябва да бъде отвън. В моя случай е под вратичката на резервоара. Там пространството реално си е външно, защото е отворено отдолу. При Волгата има вътрешен подкалник и калникът е на болтове и само покрива отвън.
Има място да сложиш и пълначка без нищо да се мести или преправя. Кеф ти сипваш бензин, кеф ти газ. 

Октомври 03, 2022, 10:31:16
Отговор #345

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
През 2022г. по Волгата нищо кой знае колко интересно не се е случвало, само каране. На ГТП през юли установих, че съм минал близо 5000км за една година.
Не се сещам да съм ремонтирал нещо. Рутинната поддръжка от рода на гресиране и смяна на масло е ясна. Регулирах и клапани, че не бяха пипани отдавна, а и сложих нова гарнитура на капака, че старата се понапука.
Така стана, че по една или друга причина, този сезон изтървах доста мероприятия, но които традиционно ходя.
Имаше и интересни разходки с приятели и соло.
Едно пътешествие до Шипка:


Тук съм в Стара Загора на закриването на сезона. От много време не бях идвал, въпреки , че сме приятели с организаторите и все ме канят. Много хубави коли, много ентусиасти, пък и времето беше с няс и прокапа чак за награждаването. Минах за един ден към 500км и ми беше много приятно.
За снимката издебнах най-накрая да се поразсее навалицата около колата, та да я снимам в пълен блясък.

Октомври 04, 2022, 09:38:52
Отговор #346

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Сетих се - имам един ремонт. На връщане от Шипка се оказа, че не ми светят стоповете. С мен си нося стоп машинка, беше ставало дума, че са си калпави. За 5 минути я смених на една бензиностанция, всичко светна и си е наред.
Освен това в някакъв светъл момент се сетих и си сложих маркуч под таблото за отоплението към задната седалка - става от Москвич, добре, че още ги има по магазините, та и изглежда автентично, защото си е старо съветско производство.

Октомври 04, 2022, 20:46:24
Отговор #347

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Освен това в някакъв светъл момент се сетих и си сложих маркуч под таблото за отоплението към задната седалка - става от Москвич, добре, че още ги има по магазините, та и изглежда автентично, защото си е старо съветско производство.

А къде си монтирал маркуча има си фабрична такава екстра или с малко преправяне може да се пусне отопление и към пътниците отзад ?
пп Отново страхотни снимки .

Октомври 04, 2022, 21:04:22
Отговор #348

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
С изключително уважение към собственика на автомобила ще попитам по този "маркуч" ще тече антифриз в краката на задностоящите или топъл въздух по някакъв въздуховод  :)
retrobs.com

Октомври 05, 2022, 09:10:58
Отговор #349

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Исторически, Волгите от показването има през 1956 чак до 1964 нямат отопление / вентилация към задната седалка и съответно го няма въпросния маркуч отдясно на педала на газта.

Моята е от последните М-21М (експортен вариант 1962-64) и се явява от първите, които имат въпросния въздуховод. Става дума за бая масивна стоманена тръба, неподвижно заварена към тунела на купето отляво. Парното има фланец отляво и съответно през един маркуч се свързва с тръбата и реално подава топъл въздух към краката на задните пасажери. Това се случва, ако лостчето за отопление на каросерията е на положение О - "Отворено". Иначе духа само към челното стъкло - за отдясно има бая дълъг маркуч, който го смених с нов в последно време.
Отоплението и вентилационната уредба на Волгата на мен поне е доста измислено.
През лятото кранът за топла вода е затворен. Особено когато караш с по-висока скорост, отваряш въздухозаборника пред челното стъкло. Оттам можеш да отвориш големия люк под таблото и въздухът директно отива към пътниците, без да става течение. Аз поне я карам само с едно или две отворени триъгълни прозорчета на предните врати и ако и да е жега, поне не става течение.
Реално няма нищо общо с ветрилника в масовите коли от епохата, където лятото сваляш де що има стъкла.
Зимата пък имаш режим на рециркулация. Затваряш въздухозаборника. Отваряш големия люк и пускаш вентилатора. Влиза въздух от под таблото и излиза по избор или само на челното стъкло, или и към стъклото, и към краката на шофьора и пътниците. Въпреки, че е кола от 50-те, вентилаторът е доста приличен и с две скорости.
На по-стария модел, Победа (и на Варшава), системата е по-елементарна, ама особено зимата челното стъкло трудно се размразява, преди колата да тръгне на ход. Да, прави баня вътре, обаче вентилаторчето няма сила и обдухва 5см нагоре от стъклото. При Волгата нещата са си почти като на нормална кола. Е, задното стъкло се запотява, страничните също.
На мен, честно казано, ми трябваше известно време да хвана как работи цялата комбинация от люкове и клапи, но в крайна сметка сега знам и се радвам на наистина добро парно. В събота като ходих на Стара Загора, тръгнах рано сутринта и съм пътувал без яке и без да ми е студено.
Е, 21 има парно само и единствено ако са здрави уплътненията на вратите и стъклата, както и тези по люковете на парното. Навремето ги накупих от Украйна и съм много доволен от това, което се получи. Без уплътнения вътре е страшен климбарник. Имаме с жена ми едно фамозно пътешествие при -12 без кори на вратите, без задна седалка (багажникът се виждаше от вътре) и с опечени асфалтоподобни уплътнения. Е, все едно си на мотор.