Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131642 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 25, 2016, 15:30:44
Отговор #40

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Аз бих гонил степен малко над 9 , този мотор няма да работи по остро и ще вдигнеш доста КПД-то ! Да ще спадне малко ресурса на мотора но едва ли ти пука  ;)

Май 25, 2016, 15:51:57
Отговор #41

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Много й е удушено и пълненето, и изпускането в заводския вариант. То и затова от 2445см3 вади 75 коня и то по ГОСТ. Мисля, че 8,4 ще е добре без да е нещо особено и да се товари. А и не ми се ще да пипам по блока - всичко изглежда непокътнато и 80-те хиляди километра пробег май са си реални. При положение, че лагерите и цилиндро-буталната група са на 52 години и карани с мазутоподобни масла, ще я убия бързо, ако й дам зор.
Иначе Владо Мантата в началото на 90-те е почнал с Волга М21 и я е карал здраво по светофарите, причинявайки стрес и финансови загуби на човечета със значително по-добри коли от дъртата гробница.
При желание и тя може да върви явно. Но няма спирачки и така нататъка.
Мене си ми харесва в оригинал. Да си я карам карам като тролей на 3та, докато дремя на дивана.

Май 25, 2016, 18:31:20
Отговор #42

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аз съм правил Уаз и Волга с  руско магнитоелектрическо делко , за такова с датчик на Хол предназначено за тези мотори
не съм се срещал , така че ако има , непременно наснимай при монтажа. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 25, 2016, 20:46:45
Отговор #43

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Линк по темата за електронното запалване. Не съм ходил още по магазините да търся, но... Който търси - намира. Една кола имам префасонирана вече, така че и на тая нищо не й пречи.
http://gaz21.su/articles/technical/ignition_system_upgrade.html


и

http://mygaz21i.narod.ru/garage/modern/engine/zazh/bsz.htm
« Последна редакция: Май 25, 2016, 20:50:44 от m_g »

Май 25, 2016, 21:46:38
Отговор #44

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Пълненето и празненето не те бъркат при повишаване на степента , смисъл за идеята колата да има повече въртящ и да е по икономична . Повярвай ако 64г. е имало бензин минимум 95 степента щеше да е поне 9 със модерните масла ще компенсираш
допълнителното натоварване в лагерите . Все пак както казваше капитан планета  силата е в вашите ръце  ;D решенията също

Май 25, 2016, 22:09:42
Отговор #45

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Пълненето и празненето не те бъркат при повишаване на степента , смисъл за идеята колата да има повече въртящ и да е по икономична . Повярвай ако 64г. е имало бензин минимум 95 степента щеше да е поне 9 със модерните масла ще компенсираш
допълнителното натоварване в лагерите . Все пак както казваше капитан планета  силата е в вашите ръце  ;D решенията също
Подвърждавам , писна ми от сгъстени проекти! :D :))
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 07, 2016, 10:09:08
Отговор #46

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Главата беше цялостно ревизирана от Георги Григоров. Оказа се, че със си имал два криви клапана. Купих комплект нови клапани за М21 от едно време. Водачите се оказаха в добро състояние и не се наложи да се сменят. Главата беше фрезована и после шлайфана. Сега е със 4мм по-ниска от номинала и степента на сгъстяване е вече 8,4 вместо 6,7. Жоро скъси и повдигателните пръти също с по 4мм.


В събота се захванах с Волгата. Започнах с десния тампон на мотора, който се оказа несменяван в последните 52 години. Който е имал Варшава или Волга знае за каква мъка става въпрос, който не е, не му и трябва да се занимава. Проблемът е, че е много неудобно за бъркане и за стягане на гайките отдолу на тампона към стойката на гредата. Аз точно 3 часа си утрепах, за да завия две гайчици.  Това, че моторътбеше олекнал - без глава и навесно оборудване ми позволи лесно да го накланям накъдето трябва и така лесно се наниза щифтчето от горната страна. Навремето на Варшавата 4 души с лостове бая се препотихме.

Поставих главата, стегнах я по схема - първо леко, после на 4,5 кгм и накрая на 7,8 кгм. Никакви скъсани шпилки или проблеми. Гарнитурата намазах с графитна грес против залепване. Водната помпа си оставих старата - не е разбита още, реших да не се занимавам. Сложих нови гарнитури и уплътнител Виктор Рейнц. Задният капак на главата го монтирах с нова коркова гарнитура и пак уплътнител. Колекторите и те дойдоха с нова гарнитура, намазана с графитна грес.
Регулирах хлабината на клапаните. След намесата о главатаи прътите няма никакви проблеми с регулировката - ходът на регулировъчните винтове стига. Интересна особеност на Волгите е , че първи и осми клапан (изпускателни) се оставят на 0,20, а останалите са на 0,25-0,30 (аз ги направих на 0,25). Така пише в книгата, така ме посъветва и Жоро. Не че нещо ще й стане, ако всичките са на 0,25.



В добавка реших пак да модифицирам зареждането. Жигуловият генератор Г-221 идваше малко накриво. Имал съм много ядове от несъосен генератор и реших да го оправя.
Как? Моят приятел Драго от Бяла Слатина ми даде генератор Г-250 от УАЗ със все стойката и плъзгача. Аз пък изрових от килера един чисто нов Г-254 (това е Г-250 с вграден реле-регулатор). Пак от ГАЗ / УАЗ / ЗиЛ. Свалих шайбата от Г-250 и я сложих на новия генератор.



Пасна перфектно - той за там си е конструиран. Седи съосно. Има да му свържа маса; "+" - към Амперметъра - ще ползвам стария плюсов кабел; и В (възбуждане) - към + на бобината. Няма да има контролна лампа, нито реле за нея, както и реле - регулатор из коша, както и доста грозни сини кабелчета, дето ги пуснахме за да работи Г-221.

Остава да вържа водните магистрали и бензина и газта.
Следва възпламеняване и да видим ще меша или няма да меша. И дали ще върви?!

Юни 07, 2016, 12:37:43
Отговор #47

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Г 254 има извод за контролна лампа , не я пренебрегвай. ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 07, 2016, 14:01:05
Отговор #48

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Къде му е извода за контролна лампа?
Признавам, че до сега по него съм видял изводи за маса, + и В - възбуждане.
Ето схемата на УАЗ 31512. Не виждам нито извод, нито лампа. От алтернатора излизат само два проводника - + и Възбуждане.
http://autolibrary.net/catalogue-avto/uaz/13295-skhema-jelektricheskaja-principialnaja.html

Да те питам - Г-254 У-ХЛ какво означава и на какви автомобили е монтиран конкретно?
« Последна редакция: Юни 07, 2016, 14:03:22 от m_g »

Юни 07, 2016, 15:02:25
Отговор #49

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166

 Г-254 У-ХЛ какво означава и на какви автомобили е монтиран конкретно?

У-ХЛ е обозначение по ГОСТ за климатическо изпълнение и означава "За умерен и хладен климат", не е конкретна модификация. Всички съветски уреди, които съм виждал и които е имало въобще подобно означение, винаги е било "У-ХЛ".