Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131711 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 10, 2016, 09:22:00
Отговор #60

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522


Оня ден най-накрая запали. Вчера доволен й врътнах малко регулировки. Доколкото поработи около час, не забелязах никакви следи от смесване на течности. Не пуши странни пушеци от ауспуха (отпред овоня квартала на горена грес - аз бях наплескал изобилно гарнитурата на колекторите).
Вързах ръчната газ. Оказа се много удобна екстра. Дръпната докрай двигателят работи на бая високи обороти, което подсказва, че ще мога да я карам по магистралата без да натискам педала.
Новият генератор Г-254 работи перфектно. Замерването показа стабилни 14,2V, независимо дали са включени фарове, или не.
Още не съм махнал всичките вече излишни жички и реленца, но скоро заминават в запас за Жигулата. Особено ме радва добре работещия механичен РР 380.
Като забележки - остана не съвсем оптималната работа на прекъсвач - разпределителя. Двигателят работи добре само в крайно положение на плъзгача. Мисля следваюата седмица да навържа електронното запалване с ново делко и нов привод. Може и да я засветя със стробоскопа, за да съм сигурен какво се случва и на какво предварение е.
Имам да сменя кабелите към акумулатора.
Мисля за нови свещи и кабели към тях. Вероятно ще взема от сините силиконови високоволтови кабели Тесла за Лада, че от тия на колата бие ток. И свещи Бриск като за Шкода и Варшава - те се справят добре на такива дърти агрегати.
« Последна редакция: Юни 10, 2016, 09:25:30 от m_g »

Юни 13, 2016, 09:37:49
Отговор #61

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Поздравления!
Такива теми държат интереса!

Юни 15, 2016, 09:55:58
Отговор #62

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Смених кабелите с чешки Tesla за Волга (оказа се, че има). Поставих нови свещи Brisk. Това са бившите PAL и доказано работят на двигатели със склонност към кофти смесообразуване, нагар и масло. От детските ми години знам, че семейната ни масларка Шкода 120 работеше оптимално с чешки свещи, та карам и останалите ми по-примитивни двигатели - Варшава и Волга с такива.
Подкарах Волгата след ремонта. Даже за сефте жена ми се повози и май й хареса. Е, седалките са за боклука и в скоро време ще я претапицирам. Има забележително подобрение на вървежа и въпреки липсата на центровка вече може да се говори за някаква динамика.

Като основен проблем остава разбитото делко. Вакуумният регулатор не е съединен (умниците са затапили щуцера за вакуум на карбуратора). Центробежният регулатор си прави каквото поиска. Навил съм делкото в максимално положение и авансът все едно не идва достатъчен.
Тази събота мисля да се саморазправя със запалителната система и да пробвам Волгата с чисто ново транзисторно запалване комплект - делко, бобина, вариатор и комутатор.
Много ми е кеф като виждам как колата става все по-жива.


« Последна редакция: Юни 15, 2016, 10:05:10 от m_g »

Юни 27, 2016, 09:59:30
Отговор #63

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Да се похваля - след едноседмични перипетии най-сетне имам добре работеща Волга.
В по-миналия петък заедно със Стоян М20 се хванахме да прекараме инсталация и да монтираме безконтактна транзисторна запалителна система от УАЗ. За целта от магазина на ул. Боруй бях купил привод за УАЗ - вход "права отвертка" и  изход "вилица" - две крачета, комутатор, вариатор, делко с индукционен датчик - китайско АТЕ и бобина Б116 (имаше ли буква или не - не помня).
Всичко ново и повече или по-малко - добре изглеждащо.
Пуснахме нова инсталация за комутатора. Монтажът на частите беше труден поради фабричните им дефекти. На комутатора при опит да отвием болтчето на се отпра целия извод. Приспособихме едно болтче за извод. Клемите на вариатора издържаха едно стягане и почнаха да се клатят. Приводът не искаше никак да влезе на място. Оказа се, че отворите му не са пробити на точното разстояние от оста на въртене и съответно запъва в шпилките от блока. Хващаме бормашината и ги разширяваме елипсовидно. И винтът за закрепване на делкото (плъзгача се стяга с него към привода), също не влиза - китайците са направили плъзгача точно, а отвора е малко по-навън и винта не може да се завие. Слагам плъзгача от старото делко и успявам да стегна.
Към 12 през нощта (почнахме към 19:30), стигаме до момента палене.
Не пали! Няма никаква искра. Поздравления за всичките му женски роднини. Стоянчо какво ли не направи, върза вариатора на късо, съвсем слаба искра се получи.
Както и да е. В следващите дни обикалях Волгата като объл камък. Рових, мерих с мултицета, нищо с нищо не идва така, като пише в интернет.
Отивам "при старците" във сряда, купувам си нов комутатор и вариатор. Монтирам - искра да те прибие. Отлично.
Ама няма центровка. И пак не пали.
Борих се с менте привода, редих кабели всякак - запали на два цилиндъра.
Разгеле накрая си купих и нов съветски привод. Плеснах делкото. Стартер. Запали от раз! Оказа се, че на менте привода горната част е на 90 градуса спрямо долната, докато на оригиналния са в една линия. В добавка едното ухо на ментето се спука.
Ето ги дефектните боклуци - към 80 лева в кофата:


Ето новото делко с привод и бобината. Снимката е след първото палене. Вече има и маркуча за вакуума. Тъпаците бяха задръстили щуцера на карбуратора (всъщност - останките от оригиналната месингова тръбичка и щуцера зад нея) с някакво архилепило. След почистване заработи нормално:


Под капака още е мешавица от кабели, предстои да ги прибера както се следва.

Вчера след ретро пазара с Драго от Скравена и Стоян пак се хванахме да правим Волга.
Свалих кобиличната ос и притегнах главата. Регулирах клапаните.
Драго врътна една центровка - той е бил инструктор в ДОСО и тия коли ги знае като петте си пръста. Увеличи и разстоянието между електродите на свещите - с новото запалване и мощната искра това е задължително.
Ей, заспа!
Повозихме се, вече има мощност и на газ вдига 80 на 2-ра, което е отлично.
Закарах я на мивка в квартала. Работят цигани и много ми се радват на старите возила, дето им карам. Човекът изпра мокетите, не е за разправяне каква гняз изтече. Вече дори не смърди съвсем отвратително вътре.
Вдигнах се и ходих  на среща на Лада клуба.




Телефонът ми прави чудни снимки на контражур и хилядите забележки по купето не си личат. Все едно, вече Волгата я броим за редовна кола и съм много доволен.
Предстои да я преобуя и да й шием нов салон. Старите седалки са адски гнусни, вчера махнах калъфа на задната седалка. Дедото е разсипал масло на седлаката, а и мишките са успели да гризнат малко от плата.
« Последна редакция: Юни 27, 2016, 10:11:00 от m_g »

Юни 27, 2016, 15:59:44
Отговор #64

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Една част от нещата Момчиле,които си пратил в кофата , са си били наред,със сигурност си объркал комутатора,като си го купувал.
131-я комутатор от снимката работи без вариатор в схемата,при него изходния транзистор  ограничава тока на 6А,чисто и просто не е трябвало да се поставя вариатора и това е всичко.Поставен с този комутатор,той е вреден.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Юни 28, 2016, 11:02:06
Отговор #65

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Жоро, комутаторът за кофата го пробвах и без вариатор. Не проработи никак.
Тъпото е, че не мога да го върна след преправянето на извода, а и не искат да ми дадат нов от същия тип. Същото и за вариатора, и за привода.
Не е сложно да предположиш, че имам схемите и за 13.3734 и за 131.3734. Със Стоянчо обаче решихме да вържем по-консервативната схема. При ниското качество на частите, което е в момента, и при това, че компонентите на тоя комутатор са китайски, изобщо не вярвам, че ще успее да ограничи тока и да не стопи бобината.
За зла беда през 2016г. комутатори произвеждат в почти всеки бивш военен завод. Съответно получаваш нещо насипно, без схема и без кутия. Дори и къде и произведен, не знам.
Мамка му, не знам какво има вътре в алуминиевия корпус. Може да е по схемата на комутатора 13. И кво правим? Още 30 лв за бобина и 27 за комутатор...
Става малко като с маслото М10Д. Знаеш, че навремето е било най-качественото лятно масло. Сега под същото име продават рециклиран боклук.
Стоян преди няколко месеца се наигра с калпави части при модифициране запалителната уредба на един Жук.
В резултат при сегашната схема нито комутатора, нито бобината ми греят. Колата пали от раз на газ и работи отлично.
Иначе ме сърбят ръцете да пробвам и без вариатор. Мислех да чакам зимата и да видя дали ще пали на студено, ама може и по-скоро да пробвам. Има да разместя малко кабелчета, не е голяма работа.

Юни 29, 2016, 09:03:31
Отговор #66

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Вчера изпробвах и оригиналната схема без вариатор.
За половин час работа нищо не грее. Значи може и да оцелее без вариатор.

Тия дена я ще я подкарвам по-активно, че нормалната кола влиза в бокса.

Юни 29, 2016, 13:28:40
Отговор #67

Неактивен хромовата_епоха

  • Публикации: 111
цитат;
Главата беше цялостно ревизирана от Георги Григоров.
Къде се намира сервиза или работилница там както е.Много интересна тема,поздрави
Привет от рая.
Сатанаил

Юни 29, 2016, 13:59:16
Отговор #68

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Намира се в Обеля. Жоро е от малкото останали майстори от старата школа. В последните 50 години се занимава с двигатели - както цялостна реставрация, така и цилиндрови глави в частност. Клиенти са му повечето сериозни колекционери у нас. Мога да го препоръчам като изключителен професионалист. Ако ти трябва нещо конкретно, пиши ми ЛС, ще ви свържа.

Юли 22, 2016, 09:54:04
Отговор #69

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Имам повод да се похваля!
От Москва дойде една голяма кутия.
Волгата се сдоби с комплект нови пластмаси за салона - всички елементи за таблото и вратите, както и плафон за тавана.
Имам и нова  задна емблема. Тя е специфична само за произвежданите през 1963-1964г. Волги (не с еленче, както е на по-късните, а огледална, с емблема ГАЗ).
Особено ми харесва волана. Произведен е по поръчка на руският интернет магазин Trim Ring във фирма, правеща волани за американски класически автомобили. Резултатът е волан, който изглежда по-добре от оригиналния съветски.
Огромни благодарности на колегата Атанас!

На снимката пръстенът за клаксона си е оригиналния, който дойде с колата, както и емблема, която случайно преди години си взех от пазара в Бояна, като купувах емблеми за Варшавата... Сега влиза в употреба.