Автор Тема: ГАЗ М-21М Волга 1964 г.  (Прочетена 131719 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 31, 2016, 10:16:06
Отговор #90

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Имам повод за радост! Купих си още една Волга. Този път е черна ГАЗ 21С, тоест експортен модел между 1965 и 1970. Разликите със синята са в по-усиленото шаси, по-различни декорации на вратите, други стопове (стъкълцата са гладки, без каналчетата на М-21М), както и в емблемата на осветлението на задния рег. номер (има еленче на червен фон вместо емблема ГАЗ). Също така радиото има къси, дълги и ултракъси вълни, докато на синята е само с два обхвата - къси и дълги.

Малко история на новата стара Волга.
Колата е работила в Окръжен народен съвет - Ловеч до 1977г, след което е предадена за продажба на търг, каквато е била практиката по онова време за държавните коли. На търга в Ловеч играе бащата на мой колега и я печели за сумата от 4777 лева и 77 стотинки. Така Волгата отива в Плевен и става семейна кола. По онова време чисто нова Волга ГАЗ-24 е струвала 9200 лева, а ВАЗ 2101 - Лада 1200 е била 6100 лева. Трабант е бил 2900 лева. В тоя ред на мисли около 10 годишната Волга е струвала една немалка сума (по талон се води 1977г., а на табелките на 21С няма година на производство, за разлика от на М21М и по-старите). През 2006г. се сдобила с нови номера. Била е в движение до 2010г. Оставили я за известно време пред блока в Плевен без да се кара и децата й счупили стоповете. Закарали я на вилата и през 2011г. я бракували. Отдавна знам за нея и сега я купих.
Колата като цяло е карана не малко, както и повечето стари Волги. Като състояние е доста прилична и най-важното - комплектна. Има не малко по-трагични от нея, които се "реставрират" и после им слагат безумни цени.
Аз смятам да я ползвам за донор и след това да си я оставя за личен кеф. Подът и гредите отдолу са виждали и по-добри времена, а двигателят не е пален от пет години. Злите сили са вилняли из Волгата, интериорът смърди по неповторим начин на мишки и влага, ако и да не е много изяден - има само две дупки на тапицерията на тавана. Седалките и корите са претапицирани в готин виолетов плат, запазена е даже възглавничка от същата материя.  Отдолу е с класически за соца балатум.
Престилките под броните са боядисани в контрастен цвят съгласно шофьорската мода от 60-те и 70-те. Предната е в бяло, задната - червена.

Ето я и нея:
Тук тамън отвиваме брезента, с който беше покрита.
 



Тук вече е на път за София.
"Черната Волга със бял волан" все още е красива!
Тази снимка с птиците ми се получи доста добре:








Октомври 31, 2016, 10:28:10
Отговор #91

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Честито,Момчиле!
Покъртителни снимки,особено с птиците!  :o
Навремето къде главно са експортирали тези Волги?

Октомври 31, 2016, 11:21:11
Отговор #92

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Експортирана е в Европа (произвеждани са и в Белгия за западния пазар), Азия, Африка, Южна Америка...
На този линк можете да разгледате един много интересен подбор на Волги 21 по света:
http://www.gaz21volga.com/blog/2016/10/12/countries60/

Октомври 31, 2016, 14:36:27
Отговор #93

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Честито, надявам се да ти свърши полезна работа при реставрацията на първата, макар да казваш, че доста от декоративните елементи са различни... и на мен са е правили впечатление множеството малки разлики през годините. Примерно чичото на мой съученик в зората на демокрацията имаше черна 21-ца, на която хромираните "перки" върху задните калници бяха леко извити надолу в края.
Само това изречение не го разбрах добре:
Аз смятам да я ползвам за донор и след това да си я оставя за личен кеф.
Излиза, че светлосинята не е за кеф, а само за ежедневка така ли да го разбирам? :) Въщност ще се радвам ако успееш да стегнеш и двете коли, пожелавам ти достатъчно средства и най-вече свободно време за това, понеже от моя скромен опит двете неща донякъде се изключват взаимно за обикновените трудови хора като нас.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 31, 2016, 15:46:43
Отговор #94

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Синята ще я реставрирам, тя има отлична база, а и вече съм отметнал огромен обем от работа. Откакто е моя, за 7 месеца, получи основна ревизия на механиката и вече е годна за каране. Нов двигател, нов съединител, нов кардан, нови спирачки, нови гуми, нови пластмаси, нов салон (в процес на шиене е). Дотук съм налял в нея около 8к, без да е пипан екстериора и продължавам. Както и другите ми завършени проекти, и тази ще е напълно годна и безопасна за каране и не смятам да стои за паметник. Живи и здрави, ако няма някакви извънредни обстоятелства, догодина ще ми е парадна кола. Освен това е от първите трети серии - модификация М, не от по-масовите С или УС.
Черната няма да я възстановявам, а ще взема от нея всичко, което е по-добро, и ще го сложа на синята. По-незапазеното отива на черната и тя остава в тактически резерв. Не смятам нито да я разпродавам, нито да я ликвидирам.
За личен кеф ще рече - да си имам собствена стара таратайка. Ръждясала, с паяжини! Това ми е мечта от малък, както и да стана боклукчия. По цял ден можех да обикалям улиците и да разглеждам зарязаните коли. В началото на 90-те никой не ги прибираше и кротко си ръждясваха. И с приятелчетата ходехме, зяпахме, пипахме ръчките дали се отварят... Колко сме си играли из разни е такива коли...

« Последна редакция: Октомври 31, 2016, 15:49:05 от m_g »

Октомври 31, 2016, 16:30:13
Отговор #95

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Лошото /или доброто - според гледната точка/ е, че вече ги вдигат от улиците ако не са минавали от 2 г. на преглед... така че ще трябва да се любуваш на таратайката в някакъв частен имот - това все още не са го забранили като в Австрия и Германия, където вече глобявали за замърсяване на почвата, ако държиш нещо разлагащо се в двора си :) За добро или лошо там май са тръгнали пак към комунизма, щом се разпореждат отгоре какво да правиш или да не правиш в собствения си имот... но това е друга тема и у нас едва ли ще стане, поне не в този живот ;)
« Последна редакция: Октомври 31, 2016, 16:32:40 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 31, 2016, 19:41:20
Отговор #96

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Браво, Момчиле, така се прави !

Ноември 01, 2016, 07:59:26
Отговор #97

Неактивен Viva_lancia

  • Публикации: 366
Честито! Изглежда доста добре и при положение, че е седяла колко време завита с това чергило. Качена на камиончето изглежда, че има  добра стойка. На земята пак ли е така?
В този линк има модификацийте на ГАЗ 21.
http://gaz21.ru/articles/misc/111-polnyjj-reestr-modifikacijj-gaz-21.html
 В него обаче от написаното излиза, че само 2- ра серия са правили в Белгия, а и аз си мислих, че сглобяват и 3-та серия. Като цяло самия сайт е много интересен и сигурно влизаш в него.
« Последна редакция: Ноември 01, 2016, 08:19:13 от Viva_lancia »

Ноември 01, 2016, 13:57:20
Отговор #98

Неактивен breg

  • Публикации: 23
Поздравления и за това начинание. Удоволствие е да се четат теми като тази!

Ноември 02, 2016, 10:16:13
Отговор #99

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За вариантите на М21. Ако вярваме на таблицата, на М-21 М, каквато е синята, следва дасемонтира само двигател със тепен на сгъстяване 6,7 - такава е и моята. В ремонтното ръководство, издадено от ГАЗ през 1964-та, се казва, че се монтират и двигатели със 7,15 и 7,65. Някак си вярвам повече на книгата, излязла под редакцията на главния конструктор на завода, която е издадена за нуждите на сервизите. Тоест и тая таблица не е 100% достоверна.
В тоя ред на мисли 21 в Белгия са произвеждани и от 3-та серия. Един приятел има такава с мотор Ровър, дизелова. Дали са доставяни машинокомплекти с отделен индекс, или са доставяли сглобени коли, на които Скалдия са сваляли бензиновия мотор и са слагали дизел - не знам. Интересното е, че надписите Волга и си остават на руски, докато при белгийските 24-ки, има нови надписи на латиница, че даже и едни табелки М24, макар че и 21 след 1965-та се водят само ГАЗ-21, не М-21. М - от Молотов (Завод имени Молотова).   

Що се отнася до стойката - да, черната не е много клекнала. Иначе ресорите са тръгнали да влизат в багажника... Така де, не е бракувана случайно.