Шегувам се, разбира се.
Иначе, изброените централо-моторни коли, въобще не са подобни на Гралето, много различен клас бегачки са.
Нито се допълват, нито са били отн. времево и реални конкуренти.
Тия изброени коли са конструирани в пика на Група 4 и началото на Група Б, докато Гралето е реално да го кажем, купешка конструкция от тенденциозно сертифицираната по-народна и евтина Група А.
Ако трябва да се спомене Делта в аспекта на гореописаните коли, то това е предшественика на Гралето, неистовата Делта с централен мотор от Група Б, с която загива и Тойвовен.
Вероятно и за разлика от много тогавашни в оня период леко по-млади от мен младежи, бегачките от Група А съм ги гледал всичките на живо на рали Златни, както и след 90 та година на разни и национални и локални германски и австрийски ралита.
А пък цивилните версии на турбо Делтите с двойно след 1990 година съм ги карал почти всичките, основно бройки от разни коли внесени за продаване в БГ в периода 1990-2000 и някоя години.
Като първоначалния внос в нач. на 90те беше унас на нови крадени Евота, и чак по-късно се навнасяха по-активно и ползвани по-ранни 8в и 18в такива.
Общо взето, само Ево 2 и ваденките Едишън ЍМартини са ми убягвали на возене и каране.
От по-стари към по-нови, пробвал съм и ранната ХФ 4вд с тесни калници, и 8-клапана Грале, и 16-клапане версията /всичките тия със стандартните Фиат-Делта 4 болтови главини/, и накрая 5-те болта главини Ево 1.
Мнението ми за всички тях не е обаче особено високо, поне не от гледна точка на динамичните им качества в сериен вид, и особено на версиите допреди 16в главата да почнат да им я слагат.
Категорично едно серийно, че и ралиджиско група А Грале, не може да се мери по интересност на каране с именитите си от Група 4 и Група Б предшественици, като Стратоса и 037.
Разбира се, не съм карал нито Стратос, нито 037 /но съм сядал в последната/, но така си мисля.
Ония коли си бяха конструирани за бегачки, а не са просто преработени Фиат Ритмота с двойно и турбо, като Делтата Грале.
Това мое субективно мнение, обективно се потвърждава и от цените им на старо. Вижте цени на ползвани Стратоси и 037 в какви висини са, и ги сравнете с нивата на цени на дори най-скъпите Евота, като Мартини едишъна.
Разликата е в пъти.
Централния мотор цивилките Стратос и 037 са по половин-1 милион евро или долара, а Гралетата трудно минават 100 бона в тия валути.
При ралиджийските версии когато излизат на пазара, също са подобни разликите, освен ако не става въпрос за някакви шампионски Група А Гралета от победители в ВРЦ или Еврорали шампионата.
Прекаленото им производство разбира се, освен видимата цивилна хот-хеч база, е друга причина Гралета на старо да не могат да се доближат до нивата на цени на Стратос и 037.
Същото обаче, може да се каже и за друг отн. масов предшественки в рали пистите, правен от Ланча- модела Фулвия купе.
Той за мен е много по-красив от Делта, има и много по-оригинален Ланча произход и техническо ноухау вложен в него, но дори и доказани с рали история Фулвии ХФ модели, движат на сторо на цени в пъти по-ниски от наследниците им с централен мотор, и по-ниски и от Гралетата.
Така че не съжалявам що не съм купил Грале от динамична гледна точка, а от естетическа, и най-вече от гледна точка на актуалните цени.
Макар че в края на 90-те ми даваха срещу Сиерата ми ХР4и, едно доста хубаво с тесни калници ХФ4вд, че даже искаха и да ми доплащат, такава беше притегателната оптическа сила на бипланните Сиери, хаха.
Другата ми Сиера, един ранен РС Коси, само на задно, вероятно можех да го трампя дори за Глале 16в, и пак с доплащане от другата страна, ама тя и сега им е пак подобна разликата в цените на двете
Онова 4вд вървеше доста хубаво за само номинални 165 коня, или нещо подобно, но не ми хареса мишосивия му цвят тогава.
Разбира се, едно Ево, предвид на най-широките му възможни калници за модела, изглежда приказно на форма, и особено ако е в фабр. леко морскоскин металик, или бяло.
Така че ако не съм купил Грале 8в или 16в в края на 90-те, или само малко по-скъпо някое Ево в ранните след-милениумни години, то при мен съжалението е освен както споменах, при паричната стойност, а и заради изумителната му бокси-булдогова форма, а не толкова заради реалната му, особено от гледна точка на съвременните топ-хот хечове, динамика.