Автор Тема: Цени и обяви от близкото минало на ретро и ентусиастки модели  (Прочетена 45390 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 18, 2020, 02:39:58
Отговор #100

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Изрових още списания и реших да кача някои по-интересни неща.
Постарах се да разделям по категории и започвам с хот (за времето си) хечове, в т.ч. не знам колко са подходящи 929 Купето и 1.6 Сирокото, но биха стояли странно при другите автомобили.

Обявите са от 1997-1998 г.

Enjoy! O0


ле ле ле ле ... падна ми чеенето ... Като цяло на 95% си ги спомням всички коли, защото имах всеки брой от '94-а до към 2000-2001-а години ...

Не знам някой збеляза ли, ама не видях една дизелова кола  ::)

Октомври 18, 2020, 08:50:55
Отговор #101

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
Не знам някой збеляза ли, ама не видях една дизелова кола  ::)

Дизелови коли си има, но едва ли на някой ще му е интересно да види масовки като Голф 2 1.6Д, всякакви Пежа с XUD мотори, Опели с Исузо мотори или 124-ки 200, 250, 300 дизели.
Имало е дизели, ние дори се раздвижвахме с дизелов Кадет Д по това време на обявите, които сега качих, това е, че дизелите не са били смятани за "мно'о върви" :D, като сега, изключвам 2.5TDI последният петак със 140 кс при А6 C4 и 300 Turbo diesel при W210 и W140.
'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Октомври 18, 2020, 09:33:22
Отговор #102

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
дизелите не са били смятани за "мно'о върви" :D, като сега, изключвам 2.5TDI последният петак със 140 кс при А6 C4 и 300 Turbo diesel при W210 и W140.

Да, петака ТДИ на Ауди 1 Ген А6 /което си е лифта на последната 100-ца/, особено в комбо ако беше с 6-те ръчни, вървеше доста добре.
А добре, че уточни точно- 300 мотора ТД при еС-класата в140р който е по-новия за нея, и е 4-клапанов, той една идея върви.

Иначе най-безподобно бавния /субективно, обективно, все едно/ турбодизел поставен в кола, дето съм карал, ама ужасен на динамика /за надеждност пък да не говорим, и там каква драма беше с тях/, е стария и 350 ТД 2-клапанов дизел.

Един приятел имаше такъв кенеф в края на 90-те, точно с 350 мотор, и беше ама голям смях колата.
И на ускорение от място, и на ластици, и на гонене на максимална скорост, все супер зле, особено пък и като добавим претенциите, че бе дизеловия флагман на Бенц тогава, защото нали, е еС клас.  :))

Октомври 18, 2020, 11:49:17
Отговор #103

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
Един приятел имаше такъв кенеф в края на 90-те, точно с 350 мотор, и беше ама голям смях колата.
И на ускорение от място, и на ластици, и на гонене на максимална скорост, все супер зле, особено пък и като добавим претенциите, че бе дизеловия флагман на Бенц тогава, защото нали, е еС клас.  :))

Аз като пубер преди години и подрастващ автомобилен фен много харесвах Мерцедес повече от всичко и честно казано тези 350-ки винаги са ми били абсурдни, особено четейки характеристики. Сега вече, карал какво ли не, особено от по-нови модели разбрах защо ги има и тези, entry level версии дори при високият клас. Два от служебните автомобили са 2018 модели Е-класи, 200 ЦДИ-та, мисля, че около 150 к.с., автоматици, в най-базовият възможен вариант, дори с платнени седалки без ел.нагласяне, което ще се стори абсурдно за някой, имайки предвид - нов Мерцедес. Имаме и една Е200 Компресор от същият модел W213, с повече екстри, но тя е друга бира. По-high-spec колите няма да коментирам сега. Колкото до базовите и тромави Е-класи - ето защо ги има. Сигурен съм, че и S350TD е купуван със същата идея, като служебен автомобил и в някои случаи за хора, които просто искат лукс, динамиката не ги интересува. Надеждността е ясна... дори при новите. Мерцедес-Бенц не е това, което е бил.
'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Октомври 20, 2020, 12:04:31
Отговор #104

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
Нарочно пускам тази екзотика отделно. Феновете на американските автомобили ще разберат за какво иде реч.
Който не знае - това се купува, когато искаш да напердашиш някоя Тестароса, но трябва да пренесеш някакъв товар междувременно. :D
Някой знае ли нещо за нея, от 1997 г. е обявата?
От този ъгъл не мога да разбера дали е Syclone или Typhoon. Залагам на второто, заради видимото продължение, не се вижда товарното легло. Дали се подвизава още из България?



'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Октомври 20, 2020, 13:46:17
Отговор #105

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Нарочно пускам тази екзотика отделно. Феновете на американските автомобили ще разберат за какво иде реч.
Който не знае - това се купува, когато искаш да напердашиш някоя Тестароса, но трябва да пренесеш някакъв товар междувременно. :D
Някой знае ли нещо за нея, от 1997 г. е обявата?
От този ъгъл не мога да разбера дали е Syclone или Typhoon. Залагам на второто, заради видимото продължение, не се вижда товарното легло. Дали се подвизава още из България?


"Седмиците" имаха един Тайфун, ама той беше целия черен(решетки, брони...) и изчезна още в средата на 90-те без някога да съм го виждал на обяви или да съм чувал, че се продава!

Октомври 20, 2020, 22:08:27
Отговор #106

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Нарочно пускам тази екзотика отделно. Феновете на американските автомобили ще разберат за какво иде реч.
Който не знае - това се купува, когато искаш да напердашиш някоя Тестароса, но трябва да пренесеш някакъв товар междувременно. :D
Някой знае ли нещо за нея, от 1997 г. е обявата?
От този ъгъл не мога да разбера дали е Syclone или Typhoon. Залагам на второто, заради видимото продължение, не се вижда товарното легло. Дали се подвизава още из България?

В София имаше поне 3 Тайфуна в 90-те и ранните Милениумни години, и съм имал удоволствието да покарам интензивно 2 от тия три.
Тия всичките Софийски бяха черни на цвят, с бежови или сиви кожени салони, нещо такова, ако помня добре.
Имаше и един пикап Циклон, който не знам на кой беше, много рядко го мярках пикапа, после изчезна.
Единия Тайфун дето съм го карал най-много, един приятел после го купи въргалян през таван, и му присади всичката механика и турбо-карантии в един нормален Блейзър с С-10 боди.
Той още си го пази, и преди 6-7 години го запуска на продаване за 20 бона в лева.
Разбираемо, не го продаде, че му е позахабена колата, а и всеки сериозен и навътре в нещата амер. фен у нас я знае неговата, че реално е половин-Тайфун, заради сменяната каросерия.

Ами не знам дали тоя на обявата от 1997 год. е по-късно въргаляния на моя приятел, или един друг дето пробвах /екс-на Фатик, който е сега в един ВАГ-фен/, или пък е третия, аз дето знам Софийски, дето се караше първо в Люлин, после в Дружба, вися и по заложни къщи, а в периода в 2003-2004 години и активно се продаваше.
Последно на оня от по-новите обяви, му искаха 12-14000 нови лева, нещо такова.

Иначе, като мнение, какво да кажа, яд ме е естествено, че не събрах пари да купя някой като бяха доста по-ниски на цени точно преди 17-18 години, но ме е яд от ценова гледна точка, а и заради редкостта му, не чак толкова заради качествата му в динамично отношение.

В противовес на общия хайп и истерии около Тайфуна едно време, основно изповядван и тогава по печатните медии от уж автожурналисти, дето обаче дори на живо не са го виждали, и базирани само на заводските му данни, мен лично не ме впечатлиха много на динамика и двете бройки, дето съм карал от Българските.

Особено не и пък на фона на динамиките на споменатите разни Тестароси. ))
Предвид и на това, че имам личен опит с 2 от 3-те тогава в 90-те налични Софийски Тести, определено може да ги сравнявам директно, и даже и времево.
Бих казал, че Тайфуна въобще не може да се опъне на нещо от сорта на Теста на никакви режими, освен да кажем, при ускорение в силен дъжд, на сняг, и прочее лоши условия.

Вероятно основната причина за отн. лошата динамика на тия БГ Тайфуни, дето съм ги пробвал, е лошото у нас гориво с което те тогава бяха зареждани.
А именно, заради турбото и агресивния нок-сензор на турбо-мотора, за да си реализира пълната динамика, Тайфуна трябва да се кара само на 97-98 октана бензин.
В 90-те год. при наличието на калпави бензини у нас, не помня какво са му наливали собствениците на тия двата дето пробвах, но подозирам, че ще е било не точно 98.
В резултат, при констатиране на неустойчив на детонации бензин, нок-сензорите на тоя турбо-шестак дърпат назад ъгъла на изпреварване на запалването, и динамиката се влошава.

Но дори с хубави и еднакви бензини, със сигурност на ускорение всеки Тайфун е по-зле от по-мощните Тестароса, Кунтач, Вантаж, или сходно мощните 930-964 турбо да речем, ако ги сравняваме с връстниците му суперкари.
Вместо номиналните 5 и нещо секунди до 60 мили по измислените му от ГМ техн. данни, по време на реални тестове от водещи автомедии тогава, и по съответните предвидени пак оптимални условия и процедури, повечето едновремешни авторитетни автосписания го засичаха на 6.7-6.8, дори и 7 и нещо секунди до 100 км/ч.
Аз субективно също бих го сложил накъде в 7 секунди до 100 Тайфуна.
5 или 5 и нещо секунди да прави, определено няма да може нито на писта, нито в реални условия един Тайфун, поне не ако е в стоков вид.
Това не е и за учудване де, колата е само с 280 коня мощност, а не е и чак толкова лека покрай СУВ бодито и двойното предаване.

Пикапа Циклон разбира се, е по-лек, и вероятно и по-бърз на ускорение.
Така че, бих обобщил, че Тайфуна като кола ме е поразочаровал спрямо очакванията ми, но пък Циклон бих имал и карал, определено с голям кеф.
« Последна редакция: Октомври 20, 2020, 22:20:50 от USfan »

Ноември 16, 2020, 20:39:41
Отговор #107

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
Малко специални версии на масови модели през 1995 г.










'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Ноември 16, 2020, 21:55:37
Отговор #108

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Аууу спомням си я тази червена 11-ка Турбо от първата фаза 11. Много е готина и ми е любопитно какво се случи с нея.
Като видях Ибизата се сетих, че на всичките такива, които се продаваха с бензинови мотори 1.2 и мисля 1.5 (а те не бяха никак малко), на всяка беше много важно да се упомене, цитирам "мотор PORSCHE" :D Естествено моторът е ВАГ-енски разработен от Порше (вероятно от студенти), а не присаден от някое Порше  :D

Ноември 16, 2020, 22:07:07
Отговор #109

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ами не е от точно студенти.  :))
Още от 70-те год. Порше поддържат огромен изследователски център в селото Вайзах в провинция Баден-Вюртемберг, който и прави всякакви проекти за външни клиенти.
А и по-късно по време, в 80-те когато е проектирана тази Ибиза, ВАГ още не са собственици на СЕАТ, те са си вече, но и още независими, след откупването си от Фиат в 1982 година.

Така че главата на мотора, а и скоростите на 1 Ген Ибиза, са си Порше разработка.
А аз бих предположил, че тая ОНС глава има доста общи елементи с генерациите 1.3-1.5 мотори на Лада Самара, които по онова врече същия развоен център във Вайзах ги прави конструктивно като поръчка за руснаците.

https://en.wikipedia.org/wiki/SEAT_Ibiza

https://www.autocar.co.uk/car-news/anything-goes-throwback-thursday/throwback-thursday-1984-seat-ibiza-first-drive