Автор Тема: По следите на "американките" в България  (Прочетена 919248 пъти)

0 Потребители и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 12, 2024, 22:13:01
Отговор #3550

Активен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Доста е грохнал горкия особено на ламарини. Дано скоро му дойде реда , като гледам му тече и във багажника вода. Имаш ли наблюдения дали текат и таргите - характерно за почти всички стари T top автомобили включително и моя :D . Много ми харесва тази бангия , особено с този 6,6 биг блок . Червения салон ме грабва също.  Иначе има ли си гараж или през тези години е бил навън ? Хубаво е ,че ще се пораздвижи този сезон - искат си каране.

Март 13, 2024, 17:20:36
Отговор #3551

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1798
Доста е грохнал горкия особено на ламарини. Дано скоро му дойде реда , като гледам му тече и във багажника вода. Имаш ли наблюдения дали текат и таргите - характерно за почти всички стари T top автомобили включително и моя :D . Много ми харесва тази бангия , особено с този 6,6 биг блок . Червения салон ме грабва също.  Иначе има ли си гараж или през тези години е бил навън ? Хубаво е ,че ще се пораздвижи този сезон - искат си каране.

Както изглежда, май си стои отвън. Жалко за занемарената кола. Като гледам състоянието на повечето автомобили на собственика,  никога няма да му дойде ред.

Март 22, 2024, 13:30:13
Отговор #3552

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
Ами, Дидо, интересен и крайно досаден проблем е тоя с уплътненията специално на тарга колите и кабриолетите, но и за мое учудване, не текат въобще при тоя Транс.  O:-)
 
Карах го наскоро на як дъжд със Стенли като го докараме, откъдето го бе хвърлил в един двор на уж съхранение, и нямаше никакви следи от течове в салона, а и докато го карах, не течеше.
Преди 10-12 години, пак като му го покарвах тогава по-редовно, пак се е случвало да ме хващат валежи, а пак не прокапваше нищо вътре.

Това донякъде е така, понеже още са му налични оригиналните уплътнения, не са махани или сменяни никога. А те и сега още не са много зле на кондиция, понеже Стенли в болшинството години откак я купи в 1999 год, я държеше в гаражи.
А преди това, при предишния и собственик /който бе и втори БГ и въобще собственик на Транса/, мой добър приятел тогава, тогавашен състезател в 80-те и 90-те години в отбора на ЦСКА по водна топка, също я държеше само в гараж, откакто я имаше от 1992 до 1999 год.

Иначе колата бе внесена в БГ в 1984 год от един връщащ се тогава лекар емигрант /който я купил нова от Понтиак Дилършип в щата НюЙорк в 1978 год/, който го познавах бегло още като бях дете. Доколкото помня, и доктора и я държеше някъде тогава по време на късния Соц, и докато я имаше до 1991-1992 год, основно в гараж.
Поне аз никъде не съм я виждал на улицата да седи, поне не по тия улици, около улицата в София дето живееше доктора през 80-те год. /той живееше на ул. 6-ти септември, близо до МВР сградата/.

А иначе, при колите на Стенли има напредък на регулярни интервали от време, по техни каросерийни реставрации и боядисване.
Напр. в последните няколко до 10 години срок, изцяло му пребоядисаха добре, и оправиха ръждите преди това, където ги имаше /не бяха много в тия други случаи при тия изброени коли/, на резеда-зеления 1969 Мустанг Гранде хардтоп, мишосивия 1986 Сааб 900 турбо фастбек, черния 1991 Кадилак Девил седан, и сребристото 1984 Меркури Кугар ХР7.
Детайлни и много снимки на тия всички вече завършени каросерийно негови коли /тия дето той ги реставрира, а не ги е купил готови направени/, които и са повечето в движение сега, ги има качени по назад в темата му.

А ето някои други интересни снимки, от движещи се в тия дни и седмици в БГ американки.
Както се вижда, напоследък Варна се превръща в центъра на по-премиумното позиционираните спортни 2-местни американки, предвид там наличността на актуалното Форд ГТ, като и тия 2 приказни Корвета, единия късен С1 от лифта от 1961-62 години /той специално е сниман още през лятото на Варненския Ретропарад/, а другия 1963 Мидиър С2, от най-ценната версия Сплит-заден джам на Купето.

Черния бургаски Ф-бърд от 3 Ген и турскосиния уж-ТрансАм предница /но пак реално само с 6 цил. мотор/ Ф-бърд от 4 Ген, въпреки А и КН регистрациите им, повече ги карат по София.

Милка-лила Чаленджъра от 2016 год е с по-редкия 6.4 литра 490 коня мотор, и поне преди месец още го продаваха, за около 50 бона в лева цена.

Червения 80-ски Чероки е на един съсед от София, и му е интересното това, че макар да е с итал. гаден 2.5 литра Турбодизел ВМ-марка мотор, е рядката базова версия с 3 врати.
За вече 30 годишна кола няма никакви ръжди, макар за съжаление да го нашока градушката от 2014 год, а и както се вижда, на салон е много запазен.





























« Последна редакция: Март 22, 2024, 13:45:03 от USfan »

Март 27, 2024, 18:37:25
Отговор #3553

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Току-що видяна в София.








Март 27, 2024, 20:45:37
Отговор #3554

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Точно такъв формат на заден номер не съм виждал.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Март 28, 2024, 10:41:48
Отговор #3555

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
Точно такъв формат на заден номер не съм виждал.

Правят такива 2-3 различни и по-малки правоъгълни формата държавната фирма БМВ, на които е поместен цеха им с регистр. табели, в кв. Захарна фабрика, по пътя към сградата на А1.
Изработват такава табела по заявка, и при връщането на 1 брой стандартна КАТ-табела при тях. Преди години съм си правил при тях такива табели за някои от моите амер. коли, искаха тогава по 20 лева такса, на щанцован по-малък на размер регистр. номер.
Сега цените може да са по-големи, ама сигурно не с много.

https://bmv-eood.bg/index.php/2014-10-28-09-07-35


https://bmv-eood.bg/index.php/contacts



Април 03, 2024, 13:11:04
Отговор #3556

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
Комбинация от архивни и актуални снимки на американки в БГ, като болшинството са мои правени.

Доматено-червения с поизгоряла боя и гадно надупчен ляв заден калник с отвор за АГУ, но без ръжди и видимо доста с прави панели и неудрян 3-та Ген с базовия 2.8 л. мотор Ф-бърд, бе дълги години собственост на моя добър познат- ексводещия бате Цани от ТВ-предаването от 90-те години- Мотомания, и седеше в широкия диапазон от 2006 до 2012 години, основно в Дружба 2, близо до блок 265.
Интересно къде отиде тази кола, после никъде не съм я виждал в БГ. Бе този Ф-бърд и с доста хубав на кондиция отн. рядък като цветова гама червен плюш салон.

Червеното Олдс Алеро от рядката версия Купе, при това с отн. редките за модела ел. шибидах и сива кожа салон, пък бе преди седмица паркирано на Практикера пак в Дружба.
Така отвън е трудно да се разбере дали е с 2.4 л. четвъртак, или 3.4 л. шестак мотори.
Предполагам е на някой амер. фен, понеже се вижда залепен стикер с номер от УС-Феста мин. година.
Поне допреди година-две, това конкретно Алеро Купе седя на обяви около 8 бона в лева цена, по нашите автосайтове.
Като кола е много интересен модел. Макар и идентичен с Шеви Алерото, всъщност е последния изцяло ново разработен и произвеждан активно Олдс, преди да фалира фирмата в 2004 год.

https://www.hotcars.com/heres-the-coolest-feature-of-the-oldsmobile-alero/

Фабрично биколорния черно-сребрист Инди-500 Пейс Кар от 1978 год. Вет С3 е скорошна Нетска снимка. Може би е в Пловдив или района, съдейки по рег. табели на Крайслера 300 С комби пред него.

https://www.carscoops.com/2019/07/you-can-buy-an-indy-500-corvette-stingray-pace-car-replica-from-1978/

Пак от тази 1978 моделна година е и черния нон-тарга с червен винил салон ТрансАм, който допреди години бе на мой добър познат. Собственика го продаде някъде в 2020 год. в Германия, и оттогава вече не е у нас колата.
Страхотни спомени имам от разни карания и возения с това Ф-боди от 2-ра Ген. И в градски условия, и на дълъг път, и по планински пътчета с тесни завои, бе екстремно динамична на пътно поведение, покрай някои нейни преработки, и добрата и кондиция.       
Бе с присаден 4-скоростен автомат от 3-та Ген Шеви Камаро, с разпилен от Бътлър до 7.5 литра обем оригинален 6.6 литра Понтиак Блок мотор, и поставено от Хочкис задно къстъм-окачване с надлъжни стабилизиращи щанги, и затова вървеше много добре не само на динамика по права линия, а и в завои.

Белия софийски дълга база ГМС фулсайз с 3 реда седалки СУВ е отн. рядък в тази му конфигурация в БГ, а и в Европа. У нас болшинството такива Шеви Тахота и ГМС-та са с късата база 4 врати боди, само с 2 реда седалки.
















« Последна редакция: Април 03, 2024, 13:51:33 от USfan »

Април 04, 2024, 00:02:38
Отговор #3557

Неактивен carlito

  • Публикации: 419
Люска,
червения двуврат олц е на Сиси, дъщерята на Сашо от Драгалевци (Светла му памет ) евридейката :)

Април 15, 2024, 19:49:32
Отговор #3558

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
Брей, браво на Сиси, страхотен нов избор. )
Ами тя имаше май по едно време и едно червено еН-боди купе, много подобно на моето, ама не Олдс, а тризнака Понтиак ГрандАм, или нещо такова беше.

Ето и още американки от тия дни снимани, регистрациите в повечето случаи отговарят на местоположенията.

Синия С5 е на колегата Ники от Враца, и сега го продава, че има още един новодошъл С5 при него/.

Тъмносиния 90-ски на задно предаване Кади Флитууд е софийски, и дълги години бе на колега от бившия амер. клуб, ако не го е продал де.

Двата с резани тавани амер. фулсайзове- Кадилака и ДеCото-то, и те са софийски, като пинкито 1963-64 год. Девил със скопен таван, е имитацията на заводско кабрио, карано от Цецо Елвиса.

Олдса Авро е от района на Кюстендил, и така като я гледам, сигурно има някакъв проблем с 4-литровия тип-Нордстар мотор /или по предното предаване автоматикаЍ/, щом така са я хвърлили на улицата.
Ако собственика дето я има, случайно мерне тоя пост във Форума, и реши да я продава, ако иска да ми пише, имам сериозен интерес към закупуване точно на Аврора модела.

Новото Камаро от най-посл. лифт, преди да го спрат от производство, е доста рядка в Европа, а и у нас, компресорна версия ЗетЛ-1, която е екстремно силна на динамика кола.
Дълги години в БГ имаше само едно сребристо ЗетЛ-1 от най-първия лифт на 5-та Ген Камаро, ама ето че са внесли и още едно, което си е радостно за наличността на такива компресори в БГ.

https://www.caranddriver.com/chevrolet/camaro-zl1-2022

Хъмъра Н3, който също е софийски, е рядък за две неща, първо че пикапите Н3 са отн. малко правени спрямо фулкомбито, и че е с 5.3 осмак мотор, а не с базовия петак мотор.

А сребристия 2 Ген Ф-боди, разбира се, повечето четящи по тая тема знаят на кой е.