Автор Тема: Mazda 626 - показна реставрация  (Прочетена 402619 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 16, 2019, 20:38:42
Отговор #630

Неактивен S15

  • Публикации: 843
          Пълният комплект щипки за лайсните на челното стъкло. Абе нещо като "розов еднорог" - само в сънищата ги има  :D
          И всичките 16 броя оригинални нови гайки за колелата.














Февруари 16, 2019, 23:21:16
Отговор #631

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Принципно следя темата, но може и аз да съм пропуснал или забравил... Гледам как си сменил веждата на "новия" калник и се чудя как не е "свил" при такъв цял шев. Аз съм сменял задни вежди и то на точкови заварки със залягане...и калника пак сви... Грозна картинка. Аз ли някъде бъркам, сплавта ли е нещо по-специално. Заварявам с телоподаващо Кра Кра, проста тел и въглероден двуокис  O:-)

Февруари 17, 2019, 00:39:48
Отговор #632

Неактивен S15

  • Публикации: 843
Принципно следя темата, но може и аз да съм пропуснал или забравил... Гледам как си сменил веждата на "новия" калник и се чудя как не е "свил" при такъв цял шев. Аз съм сменял задни вежди и то на точкови заварки със залягане...и калника пак сви... Грозна картинка. Аз ли някъде бъркам, сплавта ли е нещо по-специално. Заварявам с телоподаващо Кра Кра, проста тел и въглероден двуокис  O:-)


         Стана ми интересно и реших да проверя какво съм писал. Оказа се доста отдавна. Работата по калника е на 9-та страница. За да не се повтарям ще спомена неща които ги няма там.
Заварките са с обикновенна тел - стоманена с медно покритие. Газта е микс между Аргон и СО2, но става и само с въглероден двуокис. Когато заваряваш добре е да редуваш срещуположни
страни (стига да имаш достъп). Така "дърпането" от едната заварка се компенсира от задната. В този случай, ако загледаш резултата ще видиш, че шевът е леко вдлъбнат на вътре.
Това не е проблем защото е симетрично по дължина на веждата и предоставя място за китване или калайдисване. Ако беше издуто щеше да е проблем.
         Разпространено е мнението, че добрата заварка няма да деформира детайла, но при челно заваряване на ламарина без берт или презастъпване това е много трудно.
Един от начините е като използваш месингова подложка под "точката" която да отнеме от температурата. Ако се ползва МИГ брейзинг с медна тел подложката трябва да е алуминий.
А и колкото по-близо си до някакъв ръб или края на детайла - по-добре. Ако заваряваш през средата на калника измятането е най-голямо.

Февруари 17, 2019, 00:59:44
Отговор #633

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Отдавна следя темата ,черпех идеи и вдъхновение , и сега като стана въпрос....  Шашкате ме с тия заварки бе хора. Що чак сега ги пишете. Или съм попаднал на някъв магьосник или рендето ще излезе яко криво...


Впрочем оценката на РумбатаБС е:


И майстора ми говореше за някво температурно измятане ,ама койда го слуша в тарапаната.  Само съм доволен ,че няма да търкам кит вече. Дано се е изкривило само мъъъничко ,та да го виждат само профитата.

Февруари 17, 2019, 09:07:34
Отговор #634

Неактивен S15

  • Публикации: 843

И майстора ми говореше за някво температурно измятане ,ама койда го слуша в тарапаната.  Само съм доволен ,че няма да търкам кит вече. Дано се е изкривило само мъъъничко ,та да го виждат само профитата.

     
         Това е дълга и трудна заварка, но е направена близко до ръб (както споменах по горе) и това е помогнало. Ако цитирам РумбатаБс могло е да се направи 10см. по нагоре където е прозореца.

   

         Ето нещо от задния десен калник. Някъде в темата съм писал подробно за това но не ми се търси. В резюме:


     



         Тези красиви цветове са от медната тел CuSi3. В този случай я използвам и за запълване на ръба вместо кит или олово.


     



Февруари 17, 2019, 12:06:27
Отговор #635

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Цитат на: S15
   Разпространено е мнението, че добрата заварка няма да деформира детайла, но при челно заваряване на ламарина без берт или презастъпване това е много трудно.
Един от начините е като използваш месингова подложка под "точката" която да отнеме от температурата. Ако се ползва МИГ брейзинг с медна тел подложката трябва да е алуминий.
А и колкото по-близо си до някакъв ръб или края на детайла - по-добре. Ако заваряваш през средата на калника измятането е най-голямо.
А такаааааа!!!
Силно се надявам това да го прочетат достатъчно много хора,защото напоследък срещам мнения,че ако не пердашиш всичко на челна заварка все едно нищо не правиш. :o
Обикновено от хора,които са чели,гледали,чули,но не са сменили една вежда през живота си..... :(
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Февруари 17, 2019, 17:50:15
Отговор #636

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
А такаааааа!!!
Силно се надявам това да го прочетат достатъчно много хора,защото напоследък срещам мнения,че ако не пердашиш всичко на челна заварка все едно нищо не правиш. :o
Обикновено от хора,които са чели,гледали,чули,но не са сменили една вежда през живота си..... :(
Аз съм против челните заварки .... дори съм против и водобранен (цял,плътен) шев ако не се съединява детайл!
В автомобилната каросерия НЯМА цели заварки ... има критични места където пресоточковата заварка е дублирана с телоподаващо или бронз.
п.п. Има цели шевове само по ауспуха :))
retrobs.com

Февруари 17, 2019, 18:18:03
Отговор #637

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Да бе Румба,ама не сменяш цели елементи,както е заводски.Става и челно,но не навсякъде и не на всяка цена,т.е. при определени условия,като това го преценява този,който прави автомобила.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Февруари 17, 2019, 18:49:43
Отговор #638

Неактивен S15

  • Публикации: 843
         В идеалният случай имаш нов оригинален панел.  Тогава стария го "разпечатваш" по пункшвайца и готово. Проблема е като сменяш
само парче или нямаш нов панел.
         
         И понеже всяко правило има изключения двете най-луксозни лимузини, Ролс и Бентли, използват цяла заварка при съединяването
на покрива със задната колона. Дължината на заварката е 40см (при Ролса) от едната страна и още 40 от другата.



     

Февруари 17, 2019, 19:18:20
Отговор #639

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Само да не забравяме,че при изброените марки +Ягуар се работи с алуминий!
retrobs.com