Автор Тема: Mazda 626 - показна реставрация  (Прочетена 402846 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 23, 2020, 22:01:30
Отговор #970

Неактивен S15

  • Публикации: 843
       Днес реших да се поразходя в хубавото време. Плана беше да хапнем на Лакатник но ... случайно се озовах във Враца  :) На връщане пак "случайно" се сдобих
с две десни (предна, задна) врати за Маздата. Вратите са напълно оборудвани и в много добро състояние за годините си. Сега мога да работя по тях без да спирам
колата отново. Тези дни ще добавя снимки.

Май 26, 2020, 21:50:47
Отговор #971

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
       Днес реших да се поразходя в хубавото време. Плана беше да хапнем на Лакатник но ... случайно се озовах във Враца  :) На връщане пак "случайно" се сдобих
с две десни (предна, задна) врати за Маздата. Вратите са напълно оборудвани и в много добро състояние за годините си. Сега мога да работя по тях без да спирам
колата отново. Тези дни ще добавя снимки.
С Мазда ли стигна до Враца?!? Ей това е големия куесчън!  ;)

Май 27, 2020, 10:23:55
Отговор #972

Неактивен S15

  • Публикации: 843
Цитат
С Мазда ли стигна до Враца?!? Ей това е големия куесчън!  ;)

        :D  е, отговорът на този куесчън не е сложен - уви не. Но възникна един неочакван бюрократичен проблем.

         Значи, колата е регистрирана на името на моята фирма от закупуването и през 1994г. Обаче тази фирма е спряна, но не е закрита. Според счетоводителката ми
не мога да я карам по този начин и трябва да прехвърля собствеността на себе си. Е да ама това прехвърляне означава, че фирмата трябва да отчете дейност ...
         
         Ако някой е имал подобен казус или знае как да се случат нещата, моля за съвет  :)

Май 27, 2020, 13:00:42
Отговор #973

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... Значи, колата е регистрирана на името на моята фирма от закупуването и през 1994г. Обаче тази фирма е спряна, но не е закрита. Според счетоводителката ми...

С набора от налични документи според мен е добре да се потърси мнение и от нотариус. Ако има вратичка за редовно прехвърляне, все пак после и счетоводител трябва да каже дали не може да стане друга каша, че то си зависи и от вида на фирмата... Но нека все пак за прехвърлянето мнение да даде и нотариус...

Май 27, 2020, 14:57:14
Отговор #974

Активен USfan

  • Публикации: 10842
       е, отговорът на този куесчън не е сложен - уви не. Но възникна един неочакван бюрократичен проблем.

         Значи, колата е регистрирана на името на моята фирма от закупуването и през 1994г. Обаче тази фирма е спряна, но не е закрита. Според счетоводителката ми
не мога да я карам по този начин и трябва да прехвърля собствеността на себе си. Е да ама това прехвърляне означава, че фирмата трябва да отчете дейност ...
         
         Ако някой е имал подобен казус или знае как да се случат нещата, моля за съвет

Ами в случая така с прехвърляне на кола от моя фирма, на мен като физическо лице- това са 1992 Крайслера ми Лебарон, и 1989 Понтиака ми ТрансАм, в периода на 2008-2009 години, постъпих така.
Закрих официално фирмата, на която бях собственик /беше ЕТ, и не беше чак толкова сложно закриването, ама май ходих до НАП да пускам документи/, и после като упълномощих себе си като представител/синдик, разпореждащ се с еднолично с имуществото, си направих на себе си надлежни договори за покупко-продажба на тия две коли, заверени от нотариус, които после уважиха в КАТ, и ги пререгистрирах и двете на мое име.
Ако обаче исках да си ги прехвърля преди закриването на фирмата на мое име колите, може би щеше само с фактури от ЕТ-то да си ги купя, без правене и плащане на нотариални договори.

Нещо ми се върти в главата, че обаче всички ЕТ, които не обявили в посл. за тях от съществуването им примерно 5 години, реална дейност, и не са лично закрити от собственици или упълномощени лица, са служебно закрити от НАП партидите им и регистрациите, още в 2010 год.
Някъде тогава беше това, на ангро заличаване на фирмени регистрации, от държавата, ако не греша.

И ако е такъв случая, не знам как стои въпрос с активи на такива фирми.
Иначе си мисля, ако тази твоята фирма няма висящи останали отпреди дългове към НАП, и не съвсем закрита, не виждам обаче проблем да я продадеш колата сам на себе си, примерно с фактура.
И тази фактура, после да се осчетоводи като приход от продажба на материален актив, и след плащането там на 10% плоския данък и ДДС, вече да се закрие официално фирмата.

Счетоводител най ще даде яснота, а нотариус- надали.
Нотариуса да има далавера, ще извърти нещата към правене на договор, и плащане на заверка.
Всъщност ще иска и примерно, платени данъци на МПС-то от посл. 5 години.

Ами най-рационално според мен, ще е колата да се отрегистрира в КАТ за съхранение в частен имот, и после да се регистрира след Технотест наново.
Ако обаче тая отрегистрация въобще е възможна на МПС, което е собственост на по такъв начин блокирана документално фирма.
« Последна редакция: Май 27, 2020, 15:00:45 от USfan »

Май 27, 2020, 15:27:40
Отговор #975

Неактивен S15

  • Публикации: 843
      Прехвърлянето трябва да стане преди закриването на фирмата. В противен случай май всичко отива на боклука. Трябва оценка от застраховател и после при нотариус.
Въпроса е не е ли възможно да се направи като дарение. Така няма да има отчетена печалба за фирмата и всички усложнения от това. На практика ЕТ и аз сме един човек.
      Моята счетоводителка каза, че първо е необходимо да се консултирам с адвокат. Фирмата е спряна след 2014г.
      Ако някой от четящите е адвокат или нотариус ще се радвам на някакъв жокер.

Май 27, 2020, 16:15:22
Отговор #976

Активен USfan

  • Публикации: 10842
      Прехвърлянето трябва да стане преди закриването на фирмата. В противен случай май всичко отива на боклука. Трябва оценка от застраховател и после при нотариус.
Въпроса е не е ли възможно да се направи като дарение. Така няма да има отчетена печалба за фирмата и всички усложнения от това. На практика ЕТ и аз сме един човек.
      Моята счетоводителка каза, че първо е необходимо да се консултирам с адвокат. Фирмата е спряна след 2014г.
      Ако някой от четящите е адвокат или нотариус ще се радвам на някакъв жокер.

Ами колегата ретрофен Методи, който тук не пише, но чете :)) така наскоро, преди 3 месеца, преди края на месец Март 2020 год, дари на дъщеря си по документи, един 1972 Бенц 250 Ц в114, купе с 2 врати.
Това го направи, понеже беше собственост на фирмата му колата, а искаше да закрива конкретната фирма, и да не му излети/забатачи, и колата с нея.

Значи на Нотариус си направи Договор за дарение, като конкретния Нотариус му взе по-малка нотар. такса, отколкото при покупко-продажба, понеже при дарение май не се плащат 2 и половина процента данък на общината.
А за изготвянето на Договора за дарение със заверката, на оценъчна база 1000 лв. на Бенца по застрахователна оценка, Нотариуса му взе 70 лв. общо със заверката.
Данъците за 2019 год, си бяха обаче платени на Бенца.

Май 27, 2020, 21:47:16
Отговор #977

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Не съм счетоводител ,ама съм чувал за такива вариянти. Мисля ,че ако колата е на фирма се води като ДМА /дълготрайни матерялни активи/ ,което се обезценява /амортизация/ всяка година и в един момент фирмата може да го бракува! Не помня само как се процедира с бракувани ДМА. Т.е. фирмата да го преотстъпи на трето лице, без остойностяване с нотариален договор разбира се. Ако сега като е реставрирана я покажеш на застраховател оценката няма да е много ОК. Ако я гледат само по документи ,ще я оценят като купчина скрап.

Май 27, 2020, 21:55:07
Отговор #978

Неактивен S15

  • Публикации: 843
Ако сега като е реставрирана я покажеш на застраховател оценката няма да е много ОК. Ако я гледат само по документи ,ще я оценят като купчина скрап.

       Оценката се прави по Шваке но така или иначе колата не е реставрирана от фирмата - не са отчетени разходи и фактури свързани с подобрения.
А за амортизацията - да. Отчисленията се правят за 5 години ... май. Но пак имало остатъчна стойност.
       Абе нищо не е ясно  :(

Май 27, 2020, 21:58:26
Отговор #979

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3691
Не съм счетоводител ,ама съм чувал за такива вариянти. Мисля ,че ако колата е на фирма се води като ДМА /дълготрайни матерялни активи/ ,което се обезценява /амортизация/ всяка година и в един момент фирмата може да го бракува! Не помня само как се процедира с бракувани ДМА. Т.е. фирмата да го преотстъпи на трето лице, без остойностяване с нотариален договор разбира се. Ако сега като е реставрирана я покажеш на застраховател оценката няма да е много ОК. Ако я гледат само по документи ,ще я оценят като купчина скрап.
Е,то не е ли същото да закупиш бракуван автомобил от частно лице ... процедурата е пак същата-минаваш през всички мъки на бюрокрацията?
retrobs.com