Автор Тема: Mazda 626 - показна реставрация  (Прочетена 402272 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 02, 2019, 15:44:04
Отговор #750

Неактивен S15

  • Публикации: 843
         Добре е да се има в предвид, че моя коментар касае конкретно този автомобил. Както вече написах колата е кърпена с неръждаема стомана.
При други проекти, изработени по класическият метод (стандартна ламарина) нещата може да стоят и по друг начин.
         
         Що се отнася до парафините основният проблем идва от разделението на "индустриални" - тези за първично вграждане и комерсиални - тези в магазина.
Вторият вид определено имат по-занижени качества а индустриалните са недостъпни.
         През годините съм пръскал какво ли не и колата си ръждясва въпреки пръсканото.

         Всичко това си е мое мнение и не е доказано  :D  Вероятно съществува някой прекрасен материал за който не зная, но проверката ще отнеме години  :D         
« Последна редакция: Юли 02, 2019, 15:49:15 от S15 »

Юли 02, 2019, 17:28:45
Отговор #751

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Аз за "консервант" на ежедневни автомобили ползвам старо двигателно масло, резултатът - Москвич 2140, 84г - долу-горе от нов, веднъж годишно(някой път пропускам) свалям корите на вратите и пръскам по една спринцовка масло по ръбовете - до ден днешен, вратите са си здрави...Астра 94г - от 2003 до сега 2-3 пъти съм пръскал масло в праговете и веждите - като изкл капачката на резервоара (като дойде вече беше тръгнала) другаде ръжда няма.. И двата автомобила стоят целогодишно навън и се карат интензивно...и двете марки не се славят и добра антикорозионна защита. Смятам хипотезите за абсорбацията на парафина и маслата с вода за  доста теоретична постановка, която незнам до колко е значима в действителност. Ако тръгнем в тая посока, то и автобоите са хигроскопично, и полиетилена също - но нужно ли е да се стига до такива "извращения"  :))  И друг пример ще ви дам - просто Жигули, добре реставрирано и "намазано" само с АЛКИДНИ продукти, някъде 1999-2000г още си е здраво и цяло - изкарва се много рядко и стои в сух гараж. Аз не си представям да скараш тая мазда зимата и преспите и лугата със сол и една камара агресивни химии, не вярвам и навън да я държиш, така че то е ясно , че тази кола няма да има проблем с корозията първо заради грижите които ще се полагат за нея оттук нататък.

Юли 02, 2019, 17:38:20
Отговор #752

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Първо искам да изкажа моите адмираций и възхищение относно положените труд и желание. А те са огромни. Досега само чета темата и се радвам на снимките. Определено това ми е темата номер едно за реставрация :) Не съм коментирал защото не съм никакъв капацитет, но напълно споделям мнението, че водата трябва да се отича. Има гниене само там където се задържа вода, кал и мръсотия. Именно защото и на мен ми е минавала мисълта, че не съм виждал изгнили покриви, реших да се обадя. /Е виждал съм в морските страни, но там проблема е солта във въздуха/ А не гният точно защото не задържат вода. Имам един москвич - от последните, ловешки. Незнам защо, лявата му страна не беше пълна със заводски антикорозионни смеси, незнам какво точно е, по принцип е като гума, която разливат в веждите на задните калници и отпред на дъната. Та въпросния москвич имаше тази защита само от дясната страна. Резултата - дясната страна - вежди и предно дъно бяха изгнили. Лявата страна където беше само на грунд и боя нямаше даже точка изгнило. Даже задните вежди бяха напълно здрави. Но не беше пълнен с нищо. И ламарината бе здрава. От другата страна въпросната гума бе навсякъде полуотлепена и бе влизало кал и вода. И резултата беше пълно изгниване. Та и аз съм на мнение че за да няма гниене, трябва да има оттичане и проветряване.

Юли 02, 2019, 18:01:46
Отговор #753

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
За протокола ....
Когато се впръсква в първия момент техническия парафин е с гъстота на спирачна течност ... прониква в снадките и излишното количество изтича през технологичните отвори (не ги затапва/запушва) ... след около 15-20 секунди леко се втвърдява.
Всеки може да си консервира автомобила по свое желание!
retrobs.com

Юли 02, 2019, 19:22:44
Отговор #754

Неактивен S15

  • Публикации: 843
               
Аз за "консервант" на ежедневни автомобили ползвам старо двигателно масло...

                През далечната 1990г. имах Волга 2410 купена от Мототехника - нова. Тогава направих същото - напълних праговете с "горяло" масло. Добре но възникнаха
някои неудобства. Първо "горялото" масло мирише ужасно и всеки път, когато пътувахме за някъде на всички им ставаше лошо. Когато паркирам пред блока или другаде
под колата поне няколко месеца капеше масло от праговете. Накрая "бдителни" съседи започнаха да се оплакват, че цапам паркинга.

Ако тръгнем в тая посока, то и автобоите са хигроскопично...

                Да и за това се слага епоксидният грунд. Той е от малкото неща, които не пропускат водни и въздушни молекули - изгражда недишаща бариера.
Както знаем за ръжда са необходими 2 фактора - вода и кислород. Който и от тях да извадим от уравнението, ръждата спира.
                Ето и пример: Титаник стои на дъното повече от век, но поради липса на кислород на тази дълбочина все още го има  (е изчезва, но се оказа, че го ядат микроорганизми  :( )

Юли 02, 2019, 20:06:23
Отговор #755

Неактивен andi1

  • Публикации: 105
Поздравления за положения огромен труд и средства в проекта! Моето мнение за корозията е, че в много от случайте ние се пазим от последващо възникнала коризия, т.е. когато вече сме собственици на автомобила. Имам наблюдения, основно върху нови модели Мерцедес и японски, ами корозията си е заложена още при изработката им. Няма друго обяснение за избила ръжда по средата на панел, който е с фабричното покритие. Просто от нищо и избива точка ръжда. Половин метър по нататък и хоп друго....
По отношение на парафините и маслата, не съм съгласен че водят до корозия. Парафина напръскан е доста течен, след няколко седмици изсъхва и се пълни с малки прашинки, което според мен го прави по твърд и гъст.
По отношение на конкретния автомобил бих искал да попитам собственика, не мисли ли че ще възникне електрохимична корозия от разликата на материала- чернс ламарина и неръждавейка? Какъв беше смисъла от използване на парчета неръждавейка, при положение, че повечето купе е от черна ламарина?

Юли 02, 2019, 20:32:28
Отговор #756

Неактивен S15

  • Публикации: 843
По отношение на конкретния автомобил бих искал да попитам собственика, не мисли ли че ще възникне електрохимична корозия от разликата на материала- чернс ламарина и неръждавейка? Какъв беше смисъла от използване на парчета неръждавейка, при положение, че повечето купе е от черна ламарина?

              По повод електрохимичната корозия, имаше такива съмнения още в началото на проекта. Първата неръждаема кръпка беше заварена преди 6 години и не откривам
нищо като корозия. Заваръчните шевове са добре почиствани и покрити с 99% цинк - спрей. Възможно е това да води до катодна защита. Така или иначе за този дълъг период
щеше да има някакъв проблем още повече, че колата изкара две зими на двора покрита с найлон. Найлона създава конденз, когато го напече слънцето и после тази влага замръзва.
А и колата беше само на епоксиден грунд.    Няма заченки на корозия.

              Смисъла от  "парчета неръждавейка" е, че не са парчета а половината кола  :D  Ако се върнеш към снимките от началото на темата ще ме разбереш. 
              Купувал съм "черна" ламарина с ужасно качество. Гние на поразия, при заваряване пука. Не знаеш турска ли е или китайска и какво са сложили вътре. Труда по ламарините
е един и същ и си заслужава да се инвестира в неръждаема. А и не се притесняваш за парафините  :D
       

Юли 02, 2019, 20:39:55
Отговор #757

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
              По повод електрохимичната корозия, имаше такива съмнения още в началото на проекта. Първата неръждаема кръпка беше заварена преди 6 години и не откривам
нищо като корозия. Заваръчните шевове са добре почиствани и покрити с 99% цинк - спрей. Възможно е това да води до катодна защита. Така или иначе за този дълъг период
щеше да има някакъв проблем още повече, че колата изкара две зими на двора покрита с найлон. Найлона създава конденз, когато го напече слънцето и после тази влага замръзва.
А и колата беше само на епоксиден грунд.    Няма заченки на корозия.

              Смисъла от  "парчета неръждавейка" е, че не са парчета а половината кола  :D  Ако се върнеш към снимките от началото на темата ще ме разбереш. 
              Купувал съм "черна" ламарина с ужасно качество. Гние на поразия, при заваряване пука. Не знаеш турска ли е или китайска и какво са сложили вътре. Труда по ламарините
е един и същ и си заслужава да се инвестира в неръждаема. А и не се притесняваш за парафините  :D
     
Тук много неща ме учудиха ... но,цинк върху "неръждавейка" (това inox ли е или алпака) ме втрещи  :-\
retrobs.com

Юли 02, 2019, 20:50:54
Отговор #758

Неактивен S15

  • Публикации: 843
Тук много неща ме учудиха ... но,цинк върху "неръждавейка" (това inox ли е или алпака) ме втрещи  :-\


          Абе Румба, не е "цинк върху "неръждавейка"". Цинка съм написал - "върху заваръчните шевове". Причината е, че използвам стоманена (черна) тел.
А нали се сещаш, че от едната страна на шева е "алпака" обаче от другата е японското железо.  И те за това  :D

Юли 02, 2019, 20:55:34
Отговор #759

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690

          Абе Румба, не е "цинк върху "неръждавейка"". Цинка съм написал - "върху заваръчните шевове". Причината е, че използвам стоманена (черна) тел.
А нали се сещаш, че от едната страна на шева е "алпака" обаче от другата е японското железо.  И те за това  :D
Разбрах ... не е inox а алпака (никелирана черна ламарина).
retrobs.com