Автор Тема: Skoda Rapid 130 1986 г.  (Прочетена 14162 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 30, 2016, 10:30:32
Прочетена 14162 пъти

Неактивен Rapid130

  • Публикации: 39
Здравейте Колеги,

И аз да направя една тема за една вече 30 годишна кола. Не е ретро, но като за възрастта си изглежда прилично. Колата е произведена 1986г. купена е от Чехословакия от българин, учил медицина там. Аз я купих от него през 2003 година и от тогава е при мен, през всичите години не е спирана да се кара . Сега за 30 годишнината я реставрирах да е максимално близо до оригинала. Пребоядисана е в цвета по каталога от годината на производство. Стана много интересен цвят, който в началото не харесвах, но сега явно свикнах и много му се кефя. Има още доста работа по колата, но всичко с времето си :)
Ето няколко снимки :

     
 
 
 
 




















« Последна редакция: Юли 04, 2016, 15:34:26 от dido1903 »

Юни 30, 2016, 10:46:33
Отговор #1

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Браво, чак не ми се вярва че това е същия рат-род, който помня от преди :)  Цветът е готин /поне на монитора ми ;)/ някак по-топло червено, но най ме впечатляват джантите. Бордовете полирани ли са или боядисани, каква им е историята? Аз така и не успях да намеря запазен комплект, който да възстановя до такъв вид. Ако си свободен в събота ще ти се обадя да дойда и я видя на живо, ако я държиш в София де :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 30, 2016, 11:06:09
Отговор #2

Неактивен Rapid130

  • Публикации: 39
Джантите са боядисани. Играх си доста,да ги позагладя и пръсна двуцветно. Единствено златистото не уцелих, стана по-тъмно, а и късно видях на живо Skoda 130 RS , която е със същите джанти. Само че там борда е минат на кварцов пясък.
         

Юни 30, 2016, 11:20:51
Отговор #3

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ейй, толкова години не успяхме да накараме Ангел да докара РС-ката ан Сокола, но виждам че накрая сте успели :) Сигурно обаче не я е изпъвал на Междене...
Колкото до Рапида мисля, че оригинално не са му слагали джанти Електрон, а в експортните луксозни изпълнения е бил комплектован с английските Метеор или Аполо. Те според мен повече подхождат на това купе, въпреки че някои състезателни 120 и 130-ки са били обути с Електрони... но според мен най-много тичат на S100 и 110R, както и на МБ, нo в по-стария им вариант /имам 2 такива и не стават на барабаните на 110/120 без дистанционни фланци, а пък отпред на апаратите им опират/.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 30, 2016, 13:21:05
Отговор #4

Неактивен Rapid130

  • Публикации: 39
Прав си Митко за джантите, но нямам други а и едва ли ще намеря Преди години намерих тези електронки и сега ще е с тях. Слагах и метални джанти с тасчета, е грозна работа е. С тези джанти преработени,боядисани отварят колата , поне според мен. Иначе да, Ангел докара колата само на поляната и я покара малко на правата пред манастира, уникална кола  ;D     

Юни 30, 2016, 13:35:14
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Минаха преди време през мен едни Аполо-та, но заминаха при Мечо-клечо, питай го дали не са му излишни, че май доста ги е насъбрал... Има при един познат и комплект Метеор 2, но за мен това е доста грозна джанта, макар и оригинална за Рапид и 130. Ще проверя и за още един комплект Аполо тук в София дали все още не е наличен, но по спомен едната имаше някакъв дефект, а и всичките бяха минати с едър пясък и си искат доста кит за изглаждане. В събота, ако се видим ще ти кажа каквото съм проучил...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 30, 2016, 15:35:40
Отговор #6

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Пепи, поздравления за резултата. На снимки Rapid-а изглежда като нов, а цветът е супер!!! В листата на Škoda има доста разновидности на червено - ти сам ли си прави цвета, или го избра по номер от фирмените за 105-120-130? Каквото и да е - уцелил си го, според мен. Много се изкефих и на оранжевите мигачи! Аз за моята машина съм заделил един чифт бели, но май май ще сменя концепцията, ако стигна до там... Джантите според мен отиват на колата. Има пряка асоциация с RS-а например и мен ако питаш, не бива да ги сменяш. А по-тъмният цвят не е чак такъв проблем, защото и колата и мигачите са с ярък, наситен цвят и джантите не изпъкват, а си пасват добре с останалата част. Аз съм се чудил дали не е добра иде средната част на джантата да е полирана като борда (ето така - http://img.skoda-virt.cz/vase_auta_upload/4/7841/7841_2014-01-06_12-18-43_78.jpg ) или да е както при теб, но това най-добре може да се прецени само с проба и пряко сравнение, но както и да е. Минах в графа "подробности". Rapid-а е станал супер!!! Нещо друго предстои ли - салон, механика...?

Юни 30, 2016, 16:28:07
Отговор #7

Неактивен Rapid130

  • Публикации: 39
Мерси Роска,
Цвета е червен корал 8155 и го взех от каталога на шкода за съответната година. Салона е по-добър и от външния вид (ще направя снимки) :) Само тавана е зле и трябва да се претапицира. По механиката повечето неща са ок ,но мисля да си сложа 136 мотора, който имам (с оригиналните колектори без преправяне) . Има си доста работа, но вече се работи спокойно, ламарините са здрави,боядисани, това ми беше най-трудната част. Другото си правя сам с брат ми.         

Юни 30, 2016, 16:35:36
Отговор #8

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
И аз му се радвам много, поне на снимки е станал като от рекламна брошура 8)) Буквално преди дни видях и Рапида в ретро музея във Варна и да си призная твоят повече ми харесва като визия, макар и да не му е пипнат всеки детайл от механиката и окачването... все пак не е музеен експонат, а кола за каране. Жалко, че вероятно скоро няма да мога да го видя на живо. Иначе джантите не му стоят зле, даже обратното, само малко нарушават оригиналността в "рекламната" снимка.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 11, 2016, 11:02:28
Отговор #9

Неактивен Rapid130

  • Публикации: 39
След като колата вече е с добри ламарини, започваме да работим и по механиката :) да стане като в "Ретро Музея" .
Сваляме всяка една част, ревизираме и качваме обратно. Тя седмица свалихме двигателя оригиналния 130 -ков (който се продава вече)  и на негово място слагаме  ревизиран 136 мотор пак от рапид с оригинални колектори без никакво преправяне. Двигателя го свалихме, не заради проблем, а защото скоростната кутия беше ужасно омаслена. Никъде не се виждаше че кутията е от алуминии. Беше черна с 5-6 мм. слой масло,прах и пясък. Ужасна работа, шкодовите кутии текат като лейки. Сега целта да се разглоби и презалепи. Иначе няма никакви проблеми със скоростите, но не мога да я гледам в този вид. Ще се прегледат всички носачи и тампони.

 
     
     


Вечв почти измита
   

Миналата седмица се сдобих и с нещо много ценно и рядко. Лети джанти 13" Аполо  за шкода. Заслугата за тази находка е изцяло на Митко (krankestein), който ме свърза със стар шкода-фен за джантите. Благодаря Митко !!!! O:-)
има работа по тях, но важното е че са в гаража.
     



И още доста работа ме чака това лято :)