Автор Тема: Wartburg 353 DeLuxe 1982  (Прочетена 23010 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 11, 2020, 12:35:55
Отговор #110

Неактивен m_g

• Публикации: 1010
  • Warszawa 223, ВАЗ 2101, Š120GLS, 2xГАЗ М21, Nysa
Честно казано без накрайник на ауспуха като че ли изглежда по-логично. Макар че в ГДР са предлагали накрайници и това също е част от епохата.
На мене ми е интересно кои години какви буфери са слагали на броните на 353В? Най-първите са с метални, после май са тия на белия - малките и после са големите и най-накрая идват черни брони без буфери? Дали има разлика при Стандарт и Де лукс моделите?
Кога въвеждат металния спойлер с решетчици или фарове за мъгла?
Примерно на ВАЗ 2101 има поне 4 вида, ако не и 5 различни буфери през годините. Почват с едни заострени като на късните ФИАТ 124, после големите, стигащи в дълбочина до края на бронята, каквито са на моята, после едни със задно скосяване май два вида и накрая вече с по-плитки, някъде до средата на бронята в дълбочина. И като сложим, че предни и задни са различни и става интересно.
Визията на колата много се променя от едни ей-такива прости неща като буферите.

Май 11, 2020, 16:14:06
Отговор #111

Неактивен Ikonomov

• Публикации: 152
На мене ми е интересно кои години какви буфери са слагали на броните на 353В? Най-първите са с метални, после май са тия на белия - малките и после са големите и най-накрая идват черни брони без буфери? Дали има разлика при Стандарт и Де лукс моделите?
Кога въвеждат металния спойлер с решетчици или фарове за мъгла?

На 353 (353В след 1975) броните всъщност са от 3 части, като буфера всъщност крие свръзката, освен другото. Само средната част се различава предна/задна, иначе ъглите са еднакви на Х - предно ляво/задно дясно и обратното.
Наистина буферите най-първо са метални с гумена лента, след това са гумени като на червения, след 1982 за една година схемата е като на белия - хромирана броня с малки пластмасови буферчета. След това е т.нар. Модел 1984 - за една година броните са от стария вид от 3 части, но вече черни с черна решетка (хромът изчезва, както и модификациите Стандарт и Де Лукс, заменени съответно от модиф. 353W и 353S). Моя милост имам наследствено точно такова 1984 комби, купено в първите месеци на 1985.
И накрая от май 1985 вече фейслифтовия модел с новата предница и предния радиатор вече броните му са цели, черни и без буфери.

Ниския спойлер е някаква т.нар. "опция" след 1977 или 1979, началото на 80-те вече го слагат на всички.
Всъщност разликите между Стандарт и Де Лукс са малко и почти винаги се изразяват само в лайстни по долната част на вратите, метални сиви лайстни по рамките на вратите, табло имитация на дърво и надписи по предните калници за Де Лукса. Другите работи като фарове за мъгла, люкове, радиоприемници Спайдер, кори на вратите с джобове и т.н. се водят "специална поръчка", демек опции уж. Как и на кои са ги слагали вече надали има кой да каже.

Май 11, 2020, 17:10:55
Отговор #112

Неактивен Wartburgman

• Публикации: 268
Точно както каза колегата "Ikonomov" първо са никелираните със гумена лентичка такива имах на стария ми Вартбург от "68" имам още един комплект чисто нови такива и доста се замислям дали да не ги монтирам.След това идват тези буфери като на моя.Белия Вартбург е 1983-та и там вече се слагат малките,друга промяна е и вече по-новия двукамерен карбуратор Ikov и инерционни колани.

Май 11, 2020, 19:09:47
Отговор #113

Неактивен desistanev

• Публикации: 65
Поздравления за хубавите Вартбурзи. Стана ми интересно за тези подробности по детайлите и започнах да се потапям в приятни спомени...
Сетих се още преди да се сподели от колегите, че малките черни буферчета са по-съвременни от големите.
Въртят ми се спомени и относно стоповете на първите модели.
Нямаше ли по-големи секции за задните светлини? Та дори и някаква промяна в позицията им?
И като че ли първите модели бяха с по-различен километраж/уреди? Нещо като на първите Жигулита? Или пък се лъжа..
Би било хубаво да се поставят по-стари елементи на червения Вартбург от темата, след като са налични (напр. старите буфери с хром).
Но те пък ще си отиват и с метален надпис отзад и отстрани,  хром брави и лайсни по предно и задно стъкло(пак по спомен)..
Поздрави! ;)
« Последна редакция: Май 11, 2020, 19:18:32 от desistanev »

Май 11, 2020, 21:38:11
Отговор #114

Неактивен Wartburgman

Благодаря desistanev :).Точно така,стария ми Вартбург беше със такова табло.

Още го пазя и него :),а относно стоповете има няколко варианта.Първите стопове са точно както каза,бялата секция е разменена със тази на стопа и е обиколен със имитация на хром лента

За мой късмет преди години във Вартбург магазина успях да намеря два чисто нови от този модел :).Следващия модел който търся все още без успех е от този тип (десния стоп)

Тук вече секцията за заден ход е изместена но е и изцяло бяла.

Май 26, 2020, 13:42:03
Отговор #115

Неактивен Wartburgman

Неделя оставих  Вартбурга при моя приятел и се прибрах със неговия понеже трябваше да минава преглед а там където работя имаме пункт за годишни технически прегледи.Вчера следобяд като отидох да му го оставя и да прибера моя останах изненадан,поставил е двукамарен карбуратор Jikov 32 Sedr.Разликата във вървежа се усеща доста след като отвори втората камера преди със стария на 3-та развиваше до към 65-70км/h сега спокойно на 3та развива 80км/h.Преди след престой над седмица колата не можеше да запали веднага без да се почерпи.Сега със този карбуратор този проблем не би трябвало да го има :)

И снимка на стария карбуратор :)

Остана да взема от някой от донорите кутията на въздушния филтър понеже и тя има разлика спрямо еднокамерния карбуратор :)

Май 26, 2020, 14:19:17
Отговор #116

Неактивен __smirnoff__

• Публикации: 150
Добре дошъл в клуба на SEDR 32 :)
Механичната втора клапа е голяма благина, определено би трябвало да усетиш разлика във вървежа. Аз между другото не знаех, че има и вариант с еднокамерен карб, даже се зачудих преди малко като прочетох какво си написал. Но все пак познанията ми откъм Вартбург са доста слаби.