Автор Тема: Wartburg 353 DeLuxe 1982  (Прочетена 52234 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 11, 2020, 12:35:55
Отговор #110

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Честно казано без накрайник на ауспуха като че ли изглежда по-логично. Макар че в ГДР са предлагали накрайници и това също е част от епохата.
На мене ми е интересно кои години какви буфери са слагали на броните на 353В? Най-първите са с метални, после май са тия на белия - малките и после са големите и най-накрая идват черни брони без буфери? Дали има разлика при Стандарт и Де лукс моделите?
Кога въвеждат металния спойлер с решетчици или фарове за мъгла?
Примерно на ВАЗ 2101 има поне 4 вида, ако не и 5 различни буфери през годините. Почват с едни заострени като на късните ФИАТ 124, после големите, стигащи в дълбочина до края на бронята, каквито са на моята, после едни със задно скосяване май два вида и накрая вече с по-плитки, някъде до средата на бронята в дълбочина. И като сложим, че предни и задни са различни и става интересно.
Визията на колата много се променя от едни ей-такива прости неща като буферите.

Май 11, 2020, 16:14:06
Отговор #111

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
На мене ми е интересно кои години какви буфери са слагали на броните на 353В? Най-първите са с метални, после май са тия на белия - малките и после са големите и най-накрая идват черни брони без буфери? Дали има разлика при Стандарт и Де лукс моделите?
Кога въвеждат металния спойлер с решетчици или фарове за мъгла?

На 353 (353В след 1975) броните всъщност са от 3 части, като буфера всъщност крие свръзката, освен другото. Само средната част се различава предна/задна, иначе ъглите са еднакви на Х - предно ляво/задно дясно и обратното.
Наистина буферите най-първо са метални с гумена лента, след това са гумени като на червения, след 1982 за една година схемата е като на белия - хромирана броня с малки пластмасови буферчета. След това е т.нар. Модел 1984 - за една година броните са от стария вид от 3 части, но вече черни с черна решетка (хромът изчезва, както и модификациите Стандарт и Де Лукс, заменени съответно от модиф. 353W и 353S). Моя милост имам наследствено точно такова 1984 комби, купено в първите месеци на 1985.
И накрая от май 1985 вече фейслифтовия модел с новата предница и предния радиатор вече броните му са цели, черни и без буфери.

Ниския спойлер е някаква т.нар. "опция" след 1977 или 1979, началото на 80-те вече го слагат на всички.
Всъщност разликите между Стандарт и Де Лукс са малко и почти винаги се изразяват само в лайстни по долната част на вратите, метални сиви лайстни по рамките на вратите, табло имитация на дърво и надписи по предните калници за Де Лукса. Другите работи като фарове за мъгла, люкове, радиоприемници Спайдер, кори на вратите с джобове и т.н. се водят "специална поръчка", демек опции уж. Как и на кои са ги слагали вече надали има кой да каже.

Май 11, 2020, 17:10:55
Отговор #112

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 365
Точно както каза колегата "Ikonomov" първо са никелираните със гумена лентичка такива имах на стария ми Вартбург от "68" имам още един комплект чисто нови такива и доста се замислям дали да не ги монтирам.След това идват тези буфери като на моя.Белия Вартбург е 1983-та и там вече се слагат малките,друга промяна е и вече по-новия двукамерен карбуратор Ikov и инерционни колани.

Май 11, 2020, 19:09:47
Отговор #113

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Поздравления за хубавите Вартбурзи. Стана ми интересно за тези подробности по детайлите и започнах да се потапям в приятни спомени...
Сетих се още преди да се сподели от колегите, че малките черни буферчета са по-съвременни от големите.
Въртят ми се спомени и относно стоповете на първите модели.
Нямаше ли по-големи секции за задните светлини? Та дори и някаква промяна в позицията им?
И като че ли първите модели бяха с по-различен километраж/уреди? Нещо като на първите Жигулита? Или пък се лъжа..
Би било хубаво да се поставят по-стари елементи на червения Вартбург от темата, след като са налични (напр. старите буфери с хром).
Но те пък ще си отиват и с метален надпис отзад и отстрани,  хром брави и лайсни по предно и задно стъкло(пак по спомен)..
Поздрави! ;)
« Последна редакция: Май 11, 2020, 19:18:32 от desistanev »

Май 11, 2020, 21:38:11
Отговор #114

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 365
Благодаря desistanev :).Точно така,стария ми Вартбург беше със такова табло.

Още го пазя и него :),а относно стоповете има няколко варианта.Първите стопове са точно както каза,бялата секция е разменена със тази на стопа и е обиколен със имитация на хром лента

За мой късмет преди години във Вартбург магазина успях да намеря два чисто нови от този модел :).Следващия модел който търся все още без успех е от този тип (десния стоп)

Тук вече секцията за заден ход е изместена но е и изцяло бяла.

Май 26, 2020, 13:42:03
Отговор #115

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 365
Неделя оставих  Вартбурга при моя приятел и се прибрах със неговия понеже трябваше да минава преглед а там където работя имаме пункт за годишни технически прегледи.Вчера следобяд като отидох да му го оставя и да прибера моя останах изненадан,поставил е двукамарен карбуратор Jikov 32 Sedr.Разликата във вървежа се усеща доста след като отвори втората камера преди със стария на 3-та развиваше до към 65-70км/h сега спокойно на 3та развива 80км/h.Преди след престой над седмица колата не можеше да запали веднага без да се почерпи.Сега със този карбуратор този проблем не би трябвало да го има :)


И снимка на стария карбуратор :)

Остана да взема от някой от донорите кутията на въздушния филтър понеже и тя има разлика спрямо еднокамерния карбуратор :)

Май 26, 2020, 14:19:17
Отговор #116

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Добре дошъл в клуба на SEDR 32 :)
Механичната втора клапа е голяма благина, определено би трябвало да усетиш разлика във вървежа. Аз между другото не знаех, че има и вариант с еднокамерен карб, даже се зачудих преди малко като прочетох какво си написал. Но все пак познанията ми откъм Вартбург са доста слаби.

Ноември 01, 2020, 22:46:21
Отговор #117

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 365
Да изтупам прахта от темата ;D.Днес времето беше доста хубаво и решихме със приятелката ми да се поразходим малко със Вартбурга като за последно тази година.В последно време не ми оставаше много време за него.Днес отидох до гаража закачих клемата на акумулатора и запали от раз.Със този карбуратор не ми се налага толкова често да го почерпвам както беше с еднокамерния.Минахме през бензиностанцията заредих го със 100 октанов и газ към Бачковския манастир.По пътя колата се държа отлично.Не отстъпва на по-новите коли :D.Запалихме свещичка в манастира,поразходихме се и от там решихме да отидем и до село.Общо взето му навъртях едни бързи 120км за днес и доволен от разходката го прибрах в гаража. :)










Ноември 02, 2020, 12:19:11
Отговор #118

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Като че ли в хладното време двигателят не може да достигне работна температура. Прави ми впечатление,че стрелката на уреда е в синята зона. Този 353 не знам дали разполага с жалузи, но има оригинален ГДР аксесоар - кожено кожухче, които се слага отпред на решетката през студените месеци. Това би могло да помогне, ако изобщо решиш да го караш зимата.

Ноември 02, 2020, 22:00:29
Отговор #119

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 365
Лятото имах проблеми понеже радиатора и този на парното бяха доста задръстени.Преди това бях махнал термостата понеже и той правеше парчета.Промих водния радиатор със сода а на парното го подмених с друг проблеми лятото след тези интервенций нямаше но все още си го карам без термостат.Желюзи оригинално този модел има но мойте бяха доста разнитовани и дрънчаха ужасно.Зимата почти не го карам и реших да ги махна. :)