Автор Тема: Wartburg 353 DeLuxe 1982  (Прочетена 51424 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 09, 2018, 16:53:12
Отговор #40

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Този уикенд проведохме и трета Вартбург среща за закриване на сезона :).Мястото беше язовир Жребчево до село Паничерево община Гурково.Вартбурга се справи повече от добре, и за двата дена изминах 300км.Разхода на гориво също беше добър някъде около 7/100 при средна скорост 90/100.Единствения проблем който направи беше на връщане преди входа на Стара Загора се скъса жилото на газта но инженерния ум на моя приятел с който бях се включи и с побългаряване стана.Тези дни ще купя ново и ще го сменя :)





Септември 11, 2018, 09:15:24
Отговор #41

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Поздравления! Това червено може би ми е най-любимия цвят от възможните за 353 W. Има един рекламен филм на Вартбург от началото на 80-те, там е показан същия.
Интересно - защо по срещите се виждат толкова много 1,3, а двутактовите са по-малко? Човек като се сети за Вартбург и веднага му изниква в главата точно двутактов 353W. И ги имаше в пъти повече.

Септември 11, 2018, 12:12:57
Отговор #42

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
И на мен това ми направи впечатление.Според мен, защото са все пак по-нови, а и доста по-надеждни и с по-дълъг живот от двутактовите такива. По-лесни са и за експлоатация. Но и за мен, тръпката е в двутактовите.

Септември 11, 2018, 20:25:37
Отговор #43

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Да двутактовите по-срещите са доста малко вече.Освен мен имаше още едно бяло 353 и един жълт 353 но с двигател на Опел 1.4.


Имам Вартбурзи и 353 и 1.3,четиритактовия е по-надежден по-леко се кара и е по комфортно но се губи тръпката друго си е 353-то като чуеш този 3 цилиндров двутактов двигател да сменяш скоростите без да се налага да натискаш съединител и да спреш на бензиностанцията да му забъркаш масло и бензин все едно си имаш прасе :D и да усетиш двутактовия мирис като го запалиш.

Септември 12, 2018, 14:01:10
Отговор #44

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Карал съм и двата модела и то в отлично състояние. 1,3 ми идва нито риба, нито рак. Точно соц кола от края на 80-те. Старият 353W и то с горните скорости и абсолютно равен под ми е много по-симпатичен. Мирише на двутактова смес, бръмченето и неравномерната работа на празен ход са си запазена марка. Вътре е супер просторен, което много ми харесва. И до 50-60км/ч може да бие на старта и много по-мощни коли. От 80 нагоре умира, но от 992 куб. см. няма какво друго да се очаква.
Като дете ми беше много мерак и за 311 - модел, който вече влиза пълноценно в графата "ретро". Имаше в квартала зарязано рядкото триврато Комби (не Турист - той е с 5 врати и шибедах над багажника). Е така замина в края на 90-те. А пък седани имаше безумно много. Последно преди няколко месеца един приятел ми пусна мухата за седан 311 Стандарт, ама много утрепан - каран до последно. Мислих, мислих и се отказах - за 311 вече никъде няма части. Чисто технически, Вартбург позволява старата каросерия да се пусне дори и на шаси от 353W от 1988г. А има вариант 312, който е преходен -1965-66г и си е направо на шаси 353 с винтови пружини вместо двата напречни ресора. И колелата са 13 цолови вместо 15 при 311.
Ти мислил ли си да допълниш клекцията Вартбурзи с най-стария модел - 311 или 312?

Аз някак си винаги най съм се заглеждал по тумбестите коли от 50-те и 60-те. Вартбург 311 и 312, Москвич 407 и 403, Шкода Октавия и 1000МБ, Варшава, Волга М21, Ниса. И малко по малко вече имам 3 различни модела от епохата.

Септември 12, 2018, 15:11:46
Отговор #45

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Поздравления на колегата за запазването на този 80-ски 353 в оригинален и хубав вид! :)
В средата на 80-те години бащата на мой съученик от техникума ми Вилхелм Пик си купи от Мототехника точно такъв, с тия джанти и с черните подглавници /дето са подобни слагани и на Саксенрингските коли тогава/.
Тоя семеен 353 сме го карали здраво със съученика ми, още даже като не беше и на 1000 км пробег станал, и още и като нямахме книжки.
Бе огромен кеф.
Много ви харесваше като кола- директен на управление, бърз за само 50 коня на ускорение, и с доста хармонично возене за само 13-ки гуми. А и Фрайлауфа, голяма изненада, и много практично нещо...
Тоя на съученика имаше обаче отн. редкия ламаринен шибидах, за който не помня отделно ли бяха го харесвали като детайл от пардидата получени коли в Софийската Мототехника /1986 или 87 е било/, или искат не искат, им се падна колата с него.

А при блока на Момчил предполагам е било това, жестоко ми харесва.



И тук леко зубърски  :)) да уточня спрямо неговия пост, че търговското и популярно име- Шибидах, се е писало и печатало, и е правилно и сега да се ползва, само по отн. на отваряемите ламаринени покриви при седаните и комбитата на Вартбург 353, както и при други с подобни покриви напр. западногермански коли.
При комби версиите на 311/312, понеже е платнен и сбутващ се на 3-4 ката отварящия се покрив, се е казвал покрива- Фалтдах /от Фалтен- нагъване/.

На мен лично най-любимия ми на форма Вартбург, въпреки тоталната красота на 2 и 4 местните кабриолети, е именно 4-вратото комби 311, и то специално заради страничните му цветни панорамни прозорчета, отстрани на товарното пространство.
Те са били впрочем, доста популярни при всякакви товаро-пътнически возила през 50-те и 60-те години.

И тук отварям една скоба, че комбитата с 4 врати 311 /сигурно и 312/ ги има в две версии по отн. на покрива- и с фалтдах, и с неотваряем покрив между панорамните плекси прозорчета.
Като малък имах доста богато илюстриран рисуван цветен рекламен каталог на гамата на Вартбург от 50-те години, който за съжаление някъде изгубих през годините.
И в него освен всичко друго и базовото двуврато комби, имаше и 2 версии на 4-вратите комби- едно с, и едно без фалтдах.
Та според мен версии- Турист, вероятно са били само 4 вратите комбита без фалтдах, а тия с гюрук, са се водили- Къмпинг, или Къмпинг лимузина.
Може и да греша де. Ако е така, поправете ме.
Ето и снимки на версиите комбита, вкл. и такива рекламни на фалтдах версиите, с наличие на къмпинг обстановка.

Ако покрай многото снимки стана малко спам коментара, за което се извинямам, моля някой от модераторите да премести снимките и поста ми в темата с Историята на Вартбург, или където е най-удачно.










« Последна редакция: Септември 12, 2018, 15:15:45 от USfan »

Септември 12, 2018, 16:24:27
Отговор #46

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Люси, аз се бъркам - 311 Турист няма, има само Комби (три врати) и Къмпинг (5 врати). Не мисля, че някой ще ги чете тия наши си писания в някаква тема за история - историята е ясна, има я навсякъде. Аз се отклоних, защото Митко има вече отлични 1,3 и 353, та нека си помисли и за 311.
Знам, че специално 311 и 353 нямат нищо общо като механика, освен принципната схема, но все пак, ако намери някакво читаво купе, може да му се насади шаси от 353 и да си стане кола за каране. Тази схема я има обяснена и в книгите и навремето доколкото знам, е била много популярна в ГДР. Даже моя съсед - дипломат, навремето освен баровския чисто нов двуврат Таунус V6, имаше и Вартбург 353W турист за строителство на вилата му. И досега разказва колко лесно в ГДР му подменили с чисто ново цялото шаси с мотора и му боядисали купето. Буквално рециклирали колата за няколко дена.
Онзи 311 Комби стоеше до оградата на детската ясла на ул. Трепетлика и Люботрън.
По темата за шибедаха на 353 - това беше велика гъзария в детството ми и сума ти олигофрени си режеха таваните на Ладите с отварачка за консерви и прочие брутални способи, за да набутат заветното течащо нещо, което с връзки се купуваше. Помня как бащата на един Боби от съседния вход имаше 353 де лукс пак червен и пак с шибедах, а Шкодата на баща ми нямаше...
И на село чичо Стефан, който ми е комшия и рода, също си беше купил Вартбург де лукс с шибедах, по спомен от Кореком с пари от строителство в Съюза. Та 90-те неговия жълт екземпляр вече беше доста изгнил, обаче шибедаха отворен и ми се виждаше нещо супер яко. Накрая го продаде на някакви младежи, които го отрязаха на пикап и зареждаха безалкохолни с него.
Такъв правен Вартбург пикап имаше и бащата на един друг приятел.
А ето, сега няма въобще къде да видиш Вартбург в движение. Много рядко се срещат вече.

Септември 12, 2018, 17:22:54
Отговор #47

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Това за лесните смени на бодито, или долната част, съответно, дето казваш, е наистина така.
В техникума ми Вилхелм Пик едно време, освен че бяхме специализиран сервиз на Рено /не само Булгарите 8 и 10, правехме и всякакви от новополучените в 80-те в Кореком актуални тогавашни модели- 9,11,18,20 и Фуего/, основно правихме, по братска линия с техничестите училища на ГДР, и Трабанти и Вартбурзи.
Тька че на доста варени буци )) съм им махал каросериите от платформените рами, и наистина си беше Лего работата.

А понеже се отплеснахме на люци и шибидаси, да уточним за по-младите или който не знае, че Вартбург по онова време бяха май единствения соц. производител, който слагаше не резани там купешко купени стъклени или пластик-фантастик люци, а интегрирани и щанцовани на заготовки фабрични ламаринени шибидаси, хлъзгащи се елегантно назад в покрива.
Това имаше голямо очарование за мен, елегантното заводско бутане назад, колкото и ламаринено да дрънчеше шибидаха при по-скоростно отваряне, и най-вече, затваряне.

А стъклени люци разни размери, обикновено по-малки, за вграждане в резани тавани на Лади и сие, имаше по Корекома по 40 и нещо и повече долара.
Както и ги внасяха разни ТИР-аджии на черно, и примерно ги продаваха по някоя и друга тлъста стотачка на цена.

И едно друго зубърско уточнение.
Ако ползваме немска дума за такъв стъклен отварящ се само нагоре люк, а не и назад люк, то трябва да е не популярното в БГ- шибидах, а - Хибидах, или Хубдах.
Понеже, както писах- шибе/шибен, :)) е глагол само за бутане-плъзгане.
А-хибе/хибен, е повдигане нагоре, вдигане.
В тоя аспект последно отклонение, ама нали е по немска линия, в тема за немска кола...
Та, ползването на немската дума- шибидах, за автолюк в БГ е толкова повсеместно, че даже и немските институти по германистика го отбелязват, и го вписват и с българския правопис в етимологичните си речници.

https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_deutscher_W%C3%B6rter_in_anderen_Sprachen

« Последна редакция: Септември 12, 2018, 17:33:43 от USfan »

Септември 12, 2018, 20:30:38
Отговор #48

Неактивен Wartburgman

  • Публикации: 363
Радвам се ,че живна тази тема :D.Да следващия Вартбург който искам да притежавам е точно някой гърбав без значение 311/312 ако намеря запазено купе бих се хванал за един по сериозен проект.Освен тези 2 Вартбурга на село имам още един за части който е комплектен все още

И старото ми 353 от "68" на което шасито е в доста добро състояние за разлика от купето.Така,че шасита има въпроса е да се намери запазено купе а ако намеря запазено 311/312 с регистрация на добра цена ще е най-добре :D.Днес купих жилото за газта събота се надявам да го сменя и идва ред на предницата ще се сменят всички шарнири и накрайници,на всички маншоните са скъсани и скърца ужасно много.Днес поръчах шарнирите и до седмица се надявам да пристигнат.

Септември 12, 2018, 22:08:24
Отговор #49

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, пооживихме се тук. )
Струва си да успееш да спасиш 311-ка, особено ако е некои Делукс с готина 2-цветна окраска.

3а настроиване на тема 311, ето една едновремешна рекламна снимка с 313 Спорт, начело с две стилни, сигурно и оште живи, ост-германки манекенки...
Правата на фотото, собственост на колегата Мичев...  :))

« Последна редакция: Септември 12, 2018, 22:13:39 от USfan »