Автор Тема: Каква марка е този автомобил ?  (Прочетена 1161544 пъти)

0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 02, 2019, 18:20:17
Отговор #3960

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Служебният Ситроен на др. Ерих Хонекер. Моля сведующите да кажат повечко за модела!

Май 02, 2019, 19:03:45
Отговор #3961

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
О, той е имал много СХ-и в течение на 70-те и 80-те години.
Този тук е от по-ранните му, които са от 1-та серия с хром брони.

Това е и удължената версия Престиж, освен с дълги задни врати, познаваща се и по леко повишения покрив, който често и бил и с винил облечен при Престижа.
Съдейки по стария лифт с хром-броните, вероятно е с 2.4 литровия карбуратирен или инжекцион атмосферен мотор.

А аз в 1987 година, като бях на един летен стаж от Техникума ми В. Пик в ГДР, го видях Геносето с очилата с дебелите рамки, да пристига в делничен ден с отн. малка свита и бройки коли, в някаква сграда на булевард Унтен ден Линден в Берлин, там наблизо, примерно половин км разстояние, преди тогава недостъпната от източната зона- Бранденбургска врата.

Хонекер се возеше в делфин сив металик Престиж Турбо от след лифта с пластик броните.
Затичах се да разгуедам всичко, и понеже седя колата дълго време с отворени врати по някакви причини, след слизането му, я поразгледах.
Бе със същия плюш салон като на Борето Престижа, не беше с кожа.
Не помня автомат или ръчни скорости бе, май автоматик.
Отзад пишеше- Престиж Турбо 2, или нещо такова.

Охраната му бе с 2 броя къси Волва 244, не помня цветовете им, бели ли черни ли сини ли бяха, в тях не се загледах много, че бяха ординерни  Волва.
Но, имаше в кортежа още 2 удължени коли, от които се изсипаха някакви номенклатурни костюмирани леко дебели чички, придружени обаче от 2-3 стройни и добре облечени дами на тогава 40-50 год. възраст, сигурно съпругите им.
Тия другите с удължена база коли с по 3 реда седалки /средните сгъваеми/ бяха 2 тъмносини Волва- едно 264 и едно 740 или 760, нещо такова.

За повече подробности за Ситроена колегата Борислав да каже.  :)
Все пак, хем има СХ, хем му е Престиж, хем на спек и цвят е близък до последните Хонекерови такива.

А ето и инфо за колите на елита на ГДР тогава, които са били основно Волва.

https://www.volvobertone.com/7enstory.html

http://www.swedishcollection.nl/swedish-car/verhuur/cat/limousine/






Май 02, 2019, 19:06:30
Отговор #3962

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Люси, сега разбирам за тези пристрастия на Хонекер! А не са ли ползвали Чайки?

Май 02, 2019, 19:32:58
Отговор #3963

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Люси, сега разбирам за тези пристрастия на Хонекер! А не са ли ползвали Чайки?

Хе, аз в ГДР съм ходил много пъти по соца.
Веднъж на стаж, веднъж на Нова година 1984 срещу 85, на гости на приятели на нашите, и още няколко пъти като тренирах колоездене, на разни там соц. младежки състезания, за купата - Мир и Дружба! )) Пардон, това последното име всъщност беше на цикъл автосоц. състезания в СИВ региона.

Та на толкова ходения никъде в големите градове /а съм бил не само в Берлин, но и Лайпциг, Дрезден, и Рощок/, Чайки не съм виждал.
Преди десетилетия са имали предполагам доста бройки ЗиС-110 и ЗиМ.
А сигурно и в 80-те са имали флотилия от ЗИЛ-ове, но са ги вадили предполагам основно по официални случаи и делегации.

От соц. колите извън местното производство, виждаха се тук-таме частни Лади, основно 2105 и 04, и чат-пат Самари.
Имаше обаче повече Шкоди, и доста Дачии.
Имаше и полицейски Лади, основно 2103, и чат-пак полицейски Волги 24, и това беше с импортнага соц. наличност...
Хе, Сиренки даже виждах на 2-3 места.  :D

Сред частните коли извън Трабант, ВаренБук , и малко Лада-Шкода-Дачия, имаше и доста нови западни коли, актуални модели от края на 70-те 80-те години.
Освен Голф 1 имаше и Голф 2, Ситроен ВХ, Пежо 305, Талбот Хоризонт, и там доста Волва 244, че и малките 340.
Въобще западните коли които бяха нови или няколко годишни, бяха доста по-често срещани от по при нас в БГ тогава.

А и там се продаваха западните коли освен с валута както у нас, и с източни марки, ама цените им в ГДР-пари бяха високи.
Ако добре помня, примерно в 1987 год. един 353 струваше 15000 марки, един Голф 2 - 30000 марки, а Волво 740, над 50-60000 марки.
Имаше там лекари, адвокати, дребни фабриканти, както и отн. едри земевладелци /в ГДР не е имало сериозна колективизация на земята, нито забрани на дребния частен бизнес/, които си ги купуваха.

Е, трябва да се вметне, че и у нас след 1980 год, Кореком доста активизира продажбите на разни там нови Рена и Опели, поне по София и големите градове се виждаха.
По-старите помнят, че примерно веднага от нач. на 80-те се понапълни с разни там Рекорди тип Е 2.3 Д, Пежа 305, и Рена 9 и 18, че и Фуего даже, но нивото на наситеност на нови западни талиги, като в ГДР, го нямахме.
Журналиста Гарелов например, бе ни съсед на нашите, си купи тогава в 1981 или 82 год. чисто ново Рено 20.

А причината ГДР да е толкова напред с визуалното и реално разпространение на западни коли, може да се търси и в това, че те си бяха парадната витрина на социализма чак до разпада на системата, и ГЕСП се мъчеше поне на показен стандарт да го докарва, ако не на политически свободи.
Беше пълно винаги в ГДР с чужденци туристи, а и сигурно и шпиони, хаха.  C:-)
И поне в Берлин, големите градове и планинските курорти, тия гости на социализма виждаха все хубави гледки.

Аз поне, особено от призмата на 80-ския БГ дефицит в битовите стоки, от ГДР тогава в областта на туризма, магазините, ресторантите и хотелите, не мога да си оплача.
Изкарвахме си младежите състезатели царски, дори и с умерените пари дето ни даваха като командировъчни.
« Последна редакция: Май 02, 2019, 19:45:04 от USfan »

Май 02, 2019, 19:39:31
Отговор #3964

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Естествено ... защото доларът беше 97 стотинки а ГДР марката- 25 ст .     :))
Ние мачкахме световната икономика  :))
retrobs.com

Май 02, 2019, 19:40:06
Отговор #3965

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
.
retrobs.com

Май 02, 2019, 22:21:41
Отговор #3966

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
с притурка към зеления паспорт даваха 100 ГДР Марки за 30 лева. Имаше една симпатична лелка в Райзебюрото на Александерплатц, с една притурка всеки ден обменях...
« Последна редакция: Май 02, 2019, 22:30:13 от maini4ka »

Май 05, 2019, 20:56:03
Отговор #3967

Неактивен mnn

  • Публикации: 24
http://prikachi.com/images.php?images/686/9561686m.jpg

Не е ретро но каква марка са тези автомобили?

Разбрах вече  :D
Supra нова имало :)
« Последна редакция: Май 05, 2019, 22:10:22 от mnn »

Май 13, 2019, 14:00:03
Отговор #3968

Неактивен BikerBoyy

  • Публикации: 100
http://prikachi.com/images.php?images/686/9561686m.jpg

Не е ретро но каква марка са тези автомобили?

Разбрах вече  :D
Supra нова имало :)

Повече е БМВ отколкото супра вече, но какво да се прави... :'( :'(

Май 22, 2019, 10:29:22
Отговор #3969

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
ще я познае ли някой?