Автор Тема: Каква марка е този автомобил ?  (Прочетена 1179751 пъти)

0 Потребители и 40 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 12, 2017, 12:12:03
Отговор #3580

Активен USfan

  • Публикации: 10850
Ми то си го пише на резервната гума - Ruxton ;) Честно казано не бях я чувал тази марка, може би щото е просъществувала само 2 г. - 1929-30. Порових в Уикито и изскочиха някои интересни неща около нея - https://en.wikipedia.org/wiki/Ruxton_%28automobile%29
Първо, че моделът е бил с предно предаване и е от същите години като Корд L29, който смятах за първата серийна кола с предно задвижване. Второ, създател на каросерията е Йозеф Ледвинка, роднина на знаменития конструктор на аеродинамичната каросерия на Татра - Ханс Ледвинка, който е успял да осъди Фердинанд Порше за плагиатство :)

Хайде и аз да пусна нещо за познаване:


Малки, но важни поправки трябва да внесем /душа, ти за екс-автожурналист все отново агале-агале  ;D си обобщаваш и плаваш по повърхността на реалните факти, докато станат изкривени легенди/.
Не той, а Чешката държава като собственик на заводите Татра печелят не дело, а след дълго времетраене на делото, извънсъдебно споразумение, и то не срещу Порше-старши конструктора физическо лице, нито срещу конструкторското му бюро, а срещу завода Фолксваген, и то чак след като стават отделна частна фирма Фолц след следвоенното им английско управление.

И то Татра прибира през 1961 година с окончателното споразумение 3 милиона ДМ не за чисто пиратско копиране на торсионно окачване, аероформи и задно разположение на двигатели /тия им претенции търговския съд ги неглижира като неоснователна/, а за неплатени лицензионни такси, дължими към Татра за използване на патентовани решения за закрепване отзад на двигател и скорости, и най вече по отн. на конструкция на принудително охлаждане с перка на въздухарите мотори на Кеферител
За тях Татра е имала издадени патенти отпреди когато през 1938 година почва на КДФ производството от организацията шапка на завода във Волфсбург.

Ледвинка и въобще не е бил в позиция нищо да прави след войната, понеже е осъден на 6 год затвор за колаборационизъм, и излиза през 1951 год. Той никога и не е бил носител на патентите, те са принадлежали на тогавашния му работодател- Татра.
Специално Порше след войната признава открито взаимстването на идеи и конструкции от Ледвинка и други, и им отдава дължимото при редките си интервюта, които прави на тема Кефер и новата му автофирма Порше, допреди да умре през 1951 година.

По темата за това дело Татра-Фолц по Нета има доста на брой глупости писани, но но най-задълбоченото но в кратък вид разглеждане на случая мисля е тук.

http://heinkelscooter.blogspot.bg/2015/07/the-tatra-versus-volkswagen-lawsuit.html

От гледна точка на сегашните исторически анализатори обаче, това бързо клякане пред претенциите на Татра тогава не е било необходимо да се прави от Фолц АГ.
Фолц вече са имали достатъчно пари и ресурси да си протакат делата пред европейския търговски съд в Париж, докато не платят нищо накрая. Може би тогава са мислели, че Татра ще се развива, и ще е добре и да имат някви джойнтове с тях през 50-те и нататъка.
Или пък са си мислели, че Чешката държава ще им купува доста Фолцове след войната, кой знае...
Но, погледнато от сегашна гледна точка, били са ненужно дадени пари на алчните чехи.  :))

Специално към личните следвоенни творения на баща и син конструкторите Порше, и тяхната отделна фирма за производство на спортни коли, конкретно Татра нямат никакви претенции към производството на агрегати и части по модела 356, или други последващи техни модели.
А така или иначе Ледвинка нищо не вижда и нищо не печели от тези парични алименти.
Да не говорим, че след излизането му от затвора и повторното му за кратко назначаване при тях, Татра му плащат за следвоенната му професионална дейност, доста мизерни месечни заплати, особено на фона на парите, които би взимал като автоконструктор от другата страна на завесата.
Той след краткия си следвоенен престои при Татра, и допреди да умре през 1967 год, все пак отива на запад, и живее в Бавария като емигрант, но е вече пенсионер и изкарва там доста оскъдно последните си години.

От друга страна редно е и да се уточни, че Ледвинка от една страна, и Хитлер и Порше от друга, са си имали доста добри отношения.
И Фюрера и главния конструктор на Райха доста са уважавали чеха и конструкциите му, и това си уважение са го изразявали и по тогавашните медии.
Те по разни изложения и състезания са си виждали редовно през 30-те години /вкл. и конкретно Адолф с Ханс/, както се вижда от някои снимки.







това е Татра патента за принудителните охлаждания с перка.


А това са разните видове Татра мотори с различно разположени 1 и 2 перки за принудително охлаждане.





Това тук е КДФ мотора.


Но как да е , понеже се забатачи загадката с 2-вратото аерокупе, дай отговора, а ето една нова.
Това пикап-джипче го снимах тия дни в София.
Може ли някой да познае марката и държ на производство/





« Последна редакция: Май 12, 2017, 13:23:21 от USfan »

Май 12, 2017, 18:15:48
Отговор #3581

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
Това пикап-джипче го снимах тия дни в София.
Може ли някой да познае марката и държ на производство/

Santana PS от Испания ;)

Май 12, 2017, 19:27:29
Отговор #3582

Активен USfan

  • Публикации: 10850
Santana PS от Испания ;)
Браво, точно това. Внасяха ги към 2000-2005 и в БГ.

Май 13, 2017, 03:43:31
Отговор #3583

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
Браво, точно това. Внасяха ги към 2000-2005 и в БГ.

Да, спомням си рекламите им в броевете "Автооказион" и производните му от този век.

А тази ще я познаете ли?

« Последна редакция: Май 13, 2017, 03:48:00 от dan4oteto »

Май 13, 2017, 13:17:02
Отговор #3584

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... Хайде и аз да пусна нещо за познаване...

Това ще да е Hotchkiss Grégoire Coupe Henri Chapron - едно от общо седем...
Но признавам, познах колата малко случайно. Четейки горните редове, реших, че тази кола е с предно предаване и Митака е попаднал на нея, ровейки за други подобни... Та потърсих купета от 50-те, с предно и попаднах на този Hotchkiss. Историята е интересна:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hotchkiss_Gr%C3%A9goire
http://www.conceptcarz.com/z21740/Hotchkiss-Gregoire.aspx

... А тази ще я познаете ли?

Тук няма идея... Прилича ми на преработено GTV - има ли нещо общо?

Май 13, 2017, 14:20:11
Отговор #3585

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18208
  • Йордан Георгиев
Тук няма идея... Прилича ми на преработено GTV - има ли нещо общо?

Не :) Няма нищо общо с GTV (105 купе). Да, от този ъгъл малко лъже, че основният силует на купето е подобен, но в действителност е по-ръбата.
Очевидно е, че колата е британска и добавям още две снимки като някакъв малък вид жокер.




Май 13, 2017, 16:59:14
Отговор #3586

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Не знам какво е това нещо, но знам, че никак не ми харесва, да не кажа, че ми е противна. Ще поровя малко по-късно, че ме захапа любопитството.

Май 13, 2017, 19:11:05
Отговор #3587

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
...
Очевидно е, че колата е британска и добавям още две снимки като някакъв малък вид жокер.
Жокер или не, с помощта на Чичко Гугъл разбрах, че няма как да позная нещо, дето не съм го и чувал... :)) :)) :))

Май 13, 2017, 22:06:05
Отговор #3588

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Gilbern

Няква сложнотия нечувана.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gilbern

Gilbern Invader Mk III

Честно ,не го познах ,щтото не съм го чувал това и аз. Ама като каза колегата ,че Гугъла не знае...
« Последна редакция: Май 13, 2017, 22:12:23 от oldrat »

Май 14, 2017, 20:26:25
Отговор #3589

Активен USfan

  • Публикации: 10850
Мале, ама сте ентусиасти, да не познаете Гилберните.  :))
Толкова е характерна и Грифон емблемата им.
Че даже и в Европа, особено в немскоезичните пазари по СН, Австрия и Германия, ги имаше още търкалящи се по улиците на големите градове през 90-те.
И то отн. доста бройки за такъв бутиков производител, тогава са били навнесени на континента, като са били нови.

А това БГ налично кабрио какво е познавате ли.