Автор Тема: Нов проект - Балкан 75 от 1973 г.  (Прочетена 17497 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 12, 2016, 23:13:49
Прочетена 17497 пъти

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
Здравейте, колеги, в тази тема ще ви запозная с вторият си проект за реставрация, този път на мотоциклет Балкан 75, закупен с много липси от пункт за вторични суровини през 2010 г. При една от редовните си разходки из пунктовете на Ямбол го забелязах случайно захвърлен на купчината с метални отломки, а в съседство захвърлени два двигателя (единия беше само по картери) за такъв модел. Малко по-късно вече бях взел решение да си го прибера и с помощта на един приятел го натоварихме в колата му и се започна лeка полека търсенето на липсващите части. Така изглеждаше в началото :




След справка в местния КАТ издирихме собствениците благодарение на регистрационния номер на задния калник, разбрах какво е състоянието на мотоциклета (спрян от движение) и направихме договор за покупко-продажба на МПС. Като сверих номерата на двигателите се оказа, че този, който беше само по картери, без цилиндър и капаци, с блокирал вал и ръждясали железа бе оригиналния по талон :) Започнах да го правя като най-напред поръчах на стругар да ми направи скоби за разглобяване на двигателя, купих и смених всички лагери и семеринги, изрязах нови гарнитури. По-рано пък бях купил без да имам все още такъв мотоциклет двигател за него, някои чисто нови части като цилиндър, глава, преден и заден пиньон, гумени части и т.н.




След разглобяването двигателят бе внимателно измит и прегледан, и се започна сглобяването му.









































Август 13, 2016, 22:54:19
Отговор #1

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Мирославе, давай все така подробно, когато реша от моите два да направя един, ще те ползвам за енциклопедия и упътване :) Чакам още снимки :)
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Август 13, 2016, 23:21:36
Отговор #2

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
Имам снимки, Митак, като ми остане малко свободно време ще ги качвам лека полека. Почти на финалната права съм, липсват ми само планките за задните мигачи, калобрана за задния калник и охлюв за километража, ако имаш излишни някои от тия неща пиши да се разберем, аз също имам втори 75, почти комплектен, може да направим и бартер за някои части :)
« Последна редакция: Август 13, 2016, 23:55:01 от xyligan_s_balkan »

Август 25, 2016, 11:18:51
Отговор #3

Неактивен Chevy

  • Публикации: 975
  • Rock And Roll
Работата по твоя я следа от доста време и нямам търпение да го вида завършен :)
Classic Cars

Август 25, 2016, 16:00:44
Отговор #4

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
Ще се радвам да видя и от моите части по този Балкан. Иначе колегата Chevy се е "набълбукал" с такива части, та така да се каже - ще гледаме благородно съревнование... Успех и на двамата!

Септември 01, 2016, 22:11:30
Отговор #5

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Часовникарска работа, браво !

Септември 03, 2016, 13:24:53
Отговор #6

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
Ще се радвам да видя и от моите части по този Балкан. Иначе колегата Chevy се е "набълбукал" с такива части, та така да се каже - ще гледаме благородно съревнование... Успех и на двамата!
Генерале, предницата, която ми изпрати беше много крива. Ще видим какво може да ползвам от нея. Поздрави!

Септември 07, 2016, 09:03:51
Отговор #7

Неактивен генерал

  • Публикации: 180
Хулиганче, навремето ги изправяхме с тръба вътре и дървени чукове - и пак напред!  Ама така е  - с ентусиазъм и без пари! Ти се справяш като гледам и с "по-завързани" моменти. Успех!

Октомври 01, 2016, 22:29:57
Отговор #8

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
По-късно разглобих и сортирах частите са боядисване - рамата, задната вилка, държача за ауспуха, педала за спирачката и ламаринените капаци на задния венец на веригата оригинално са черни и така ги и боядисах.По-трудно беше с основния цвят, който беше труден за откриване по каталог и затова поръчах да ми го направят по мостра - на тръбата на долния тройник, която влиза в главата на раната и около която лагерува предната вилка имаше остатъци от оригиналния цвят, запазил се без съприкосновение със слънцето. Долните тръби на задните амортисьори, конзолите по кормилото, капачката на резервоара и др. оригинално са били боядисани сиви, така са и отново :)






Октомври 08, 2016, 22:31:07
Отговор #9

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
Ето малко снимки от работата по амортисьорите. Интересното при тази серия 75-ци от 73- г. освен цвета е, и че горните тръби на задните амортисьори за от пластмаса. Имах затруднение при намирането на една здрава такава тръба, че по невнимание една от моите я бях счупил след като изтървах амортисьора на пода в работилницата :D











Предните амортисьори.