Автор Тема: Автомобилостроенето в СССР  (Прочетена 59670 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 07, 2015, 19:37:27
Отговор #110

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Цитат
Колкото до това че руснаците правят дълго време един автомобил/камион-аз и до днес не мога да проумея капиталистическите форми;нещо,което е добро,продава се добре,да го оплескаш и отпред и отза

Капиталистическите форми се движат от най-сигурното нещо, което е и символ на самият капитализъм- промяната !
Добро е до време. Ти, какво очакваш ? Да започне спад в продажбите и чак тогава да се сетиш да конструираш нов модел ли ? Така ще фалираш, бавно, но сигурно. Тоест, обезателно. Което е характерно пък за социалистическите форми. Най-малкото, ще те смаже конкуренцията, ако разсъждаваш по този начин.  Най-многото, еволюцията ще те издуха от международен пазар в банкета на собствената ти държава, където произвеждаш, а от там, банкрута е лесен. Освен, ако не си в Русия и бълваш провалила се на запад технологична концепция, която необятният руски пазар ще ти купува. Ама, не защото е добра. Като се има на предвид и неговото разбиране за ,,добро". На запад, доброто за момента се реализира, рекламира и продава. Редом с него се подготвя и новият модел/модели. И има момент в който старият и новият модел се произвеждат едновременно, докато старият се изпълни окончателно, а новият постепенно запълни поточната линия в завода. Друг е въпроса, какво означава ,,добро". Това е твърде субективно понятие. Особено в капиталистическата автомобилна индустрия, където съществутат големи дъна и високи върхове, като и на двете места, духат много силни ветрове. Ама, не северни ветрове. И по-добре. Иначе, Мерцедес-Бенц, щяха да забият котвата на модел W123/W124 и за кратко време да изчезнат от лицето на Земята.

А защо има ралита тогава?!Колкото до този западняк,какви поколения,какви модели е правил е друга,доста обширна тема.С две думи-хвани едно поколение,па блъсни едно от съседните му.От много поколения пък Нисан изкопираха Ланча Капа.Да продължавам ли с примерите.

Не. Искам да отговориш, тук, публично, защо съществува тази практика? Кое е онова, което я предизвиква да съществува? И да помислиш малко, преди да отговориш. А, не, да се пързаляш по течението на русофилството и многозначието, избягвайки по този начин същественото.
« Последна редакция: Април 07, 2015, 19:46:58 от Тодор Живков »

Февруари 03, 2016, 18:55:50
Отговор #111

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Най-популярните съветски коли на Запад
http://fakti.bg/avto/171594-nai-popularnite-savetski-koli-na-zapad?utm_source=mobilebg&utm_medium=link&utm_campaign=firstpage

Както и в останалите страни от Социалистическия лагер, за покупката на нов лек автомобил в СССР се чака с десетилетия и лелеяната придобивка остава несбъдната мечта за стотици хиляди. За сметка на това съветската автоиндустрия охотно изнася продукция за чужбина. Към 1975 г. са експортирани почти 400 000 возила, а някои модели стават наистина популярни зад граница.


ГАЗ-М20

Легендарната "Победа", наречена така в чест на триумфа на Съветската армия над нацистка Германия, се появява през 1946-а. Година по-късно за износ към Европа се отправя първата партида от 5 000 автомобила. М20 привлича купувачи с огромния по стандартите в онези години багажник, комфортната возия, просторния салон и, разбира се, ниската цена. В скандинавските страни "Победа" става една от най-масовите таксиметрови коли.


ГАЗ-21

Първата "Волга" се качва на конвейерите през 1956 г. Две години по-късно моделът печели голямата награда на изложението Expo-58 в Брюксел. ГАЗ-21 се продава в 75 държави по цял свят, включително и с десен волан. Особено популярни във Великобритания, Белгия и други европейски страни стават версиите с двуцветна каросерия. За най-взискателните клиенти се предлага модификация с "подобрено оформление". То се отличава от стандартната "Волга" по изобилието на хромирани детайли в интериора.


ВАЗ-2106

Първоначално "Шестицата" носи индекс 21031, тъй като всъщност е версия на бленуваната от хиляди "тройка". За да подчертаят трудовите си успехи пред XXV конгрес на КПСС обаче от ВАЗ решават да я прекръстят на 2106, представяйки модернизирания стар модел за изцяло нов. Впоследствие той се задържа на поточните линии чак до 2005 г. и се продава доста добре в чужбина. За Канада е създадена специална модификация, съобразена с изискванията на тамошните купувачи. Тя се отличава най-лесно по броните с вградени фарове против мъгла.


УАЗ-469

Първите "уазки" попадат зад граница през 1973-та, година след старта на производството в Уляновския завод. Най-много са изнесени в Италия, където доставките продължават чак до 1999 г. Всъдеходите за Европа обаче са доработени сериозно. Те се оборудват с дизелови двигатели от Peugeot, хидравлика на волана и допълнителни декорации по каросерията. Освен на Стария континент "уазките" се продават добре в Азия и Южна Африка, където между другото ги купуват и досега. Тази популярност си има обяснение - 469 практически няма конкурент по цена, лесна поддръжка и проходимост.


ВАЗ-2121

Може да звучи невероятно, но през 1977 г. култовата "Нива" превзема 40% от европейския пазар на всъдеходи. Различните модификации на джипката се продават успешно в Гърция, Исландия, Австрия, Германия и Великобритания. Англия дори поръчва 45 автомобила за техническите ръководители на строежа на Евротунела под Ламанша. За четвърт век са продадени почти половин милион екземпляра - двойно повече, отколкото съветската автоиндустрия е успяла да пласира общо в чужбина преди появата на "Нива".

Февруари 05, 2016, 14:54:57
Отговор #112

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Ами предното предаване е измислено от французи,напречният двигател от ФИАТ,самоносещата конструкция от Ланча.За великите инженери не се сещам нещо да са измислили,освен дизела.

Хм, извън темата за руснаците, мисля че тук трябва да се внесе една корекция.
Мисля че Фиат почват серийно да правят коли с преден двигател и напречен мотор почти десетилетие след дебюта на Мини, това е модела 127.
Така че първоприходеца конструктор на предно напречно, поне на модел с 4 цил. 4 тактов двигател, е главния инженер на БМС Алек Исгонис с тази му конструкция, пусната серийно още през 1959 годна с моделите на Остин- Мини, и Морис- Минор.
Минор 2, или с друго име, би трябвало да се казва Морис версията, ако не са гледали маркетинговите съображения от БМС, понеже първия Морис Минор е конвенционална малка кола, която Исигонис прави още в края на 40-те години.

А ако още малко се отклоним, и визираме конструрането и пускането на първия сериен напречен централно разположен мотор, то това е през 1966 шасито /първо то идва, после след година бодито/, на бъдещото Ламбо Миура.
Там тази конструкция на разположението на 12-така мотор /иначе конструиран от Джото Бидзарини/, е приложена в напречния и мидмотор вид от инженерите, ако не греша имената- Джанпаоло Далара и Паоло Станцани.

А за руснаците, като се замисля, има какво да вметнем в техен плюс като изобретения в автобранша, макар и косвено.
Ами всъщност са спомогнали за навлизането на верижното задвижване при колите, или така нар. полугъсеници.
Изобретателя им, френския инж. Кегрес, преди революцията е модифицирал така разни коли в гаража на императора /след 1917 и един Ролс Гост за Ленин/.
Е, бихме предположили, че без наличието на условията на суровата руска зима и лошите пътища там, както и без наличието на отн. големия бюджет на царския гараж, който е бил от полза за разработването, чак по-късно и другаде, някой друг щеше да се сети да обедини вериги отзад с колела отпред.
« Последна редакция: Февруари 05, 2016, 15:20:52 от USfan »