Автор Тема: Начало на проекта: Реставрация на Citroen Traction Avant 11BL 1948  (Прочетена 48472 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 07, 2016, 21:09:10
Отговор #10

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Благодаря колега! :)

Относно добавките за гориво: една грижа по-малко ::) И все пак на много места открих легла на клапани за безоловен бензин, както и клапани. Не са никак скъпи. Но да стигна до там...

Повече ме тревожи скоростната кутия. Оказва се, че това е най-слабото място на модела и по специално короната и пиньона на диференциала. За жалост важи за абсолютно всички произведени такива автомобили. Все пак моделът е революционен. Според някои източници, това е първата кола в света с преден двигателен мост. Както при повечето "нови технологии" - нормално е да има пропуски при проектирането :)

При това положение обмислям два варианта: да търся оригинален комплект от някъде, или да рециклирам моите. Като по-скоро клоня към вариант 2... Предпочитам да ми изработят/рециклират нови корона и пиньон по съвременните методи, отколкото да взема същите и историята да се повтори след известно време. Колкото и да не ви се вярва, в България има много места, където това може да стане :) За мой късмет, работата ми е свързана с ежедневни пътувания из цялата страна. Тепърва ще проучвам и ще събирам отзиви... Ако пък не стане - ще мина на вариант 1 :)

ПП: Вчера (06.09.16г. ) проектът стартира официално! :))
« Последна редакция: Септември 07, 2016, 22:28:40 от qko_mlqko »

Септември 08, 2016, 11:49:16
Отговор #11

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Все пак моделът е революционен. Според някои източници, това е първата кола в света с преден двигателен мост. Както при повечето "нови технологии" - нормално е да има пропуски при проектирането :)

... Предпочитам да ми изработят/рециклират нови корона и пиньон по съвременните методи, отколкото да взема същите и историята да се повтори след известно време.
Колега, моделът е бил революционен при премиерата си през 1934 г. но близо 15 г. по-късно, когато е произведен вашият екземпляр, конструкторите все ще да са се преборили вече с повечето негови "детски болести". Затова ще повторя същия съвет като колегата по-горе, занимаващ се ГЛАВНО със стари ситроени - каквото има възможност купувай оригинално, предполагам сега вече се намират и по-нови "афтър маркет" производства правени вече по "съвременните технологии". Освен това според теб колко километра пробег ще са нужни, за да се разруши до такава степен и новия диференциал? Според мен при нормална употреба - не по-малко от 100 хил., което в нормалните рамки за каране на ретро кола /около 2-3, максимум до 5 хил. км годишно/ сметни сам още колко години ще изкара :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 08, 2016, 15:02:56
Отговор #12

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Разбрах каква ти е болката - цените на пиньона с короната се движат м/у 700 и 900 евро :

https://www.franzose.de/en/Citroen-DS-11CV-HY/Alle/Differential/

http://www.pat2d.com/crown-wheel-and-pinion-9x31.htm

Не е приятно, но и не е непреодолимо.
Предвид тези цени опасността да разбиеш цялата кутия вследствие лоша изработка, липса на адекватна циментация на зъбите, неправилни градуси и т.н и т.н отново ти препоръчвам да започнеш да се оглеждаш СПОКОЙНО за кутии в България, да следиш внимателно ибея и да търсиш контакти с хора от чужбина, които не са търговци.
Предполагам износването на пиньона е вследствие неправилна или не добре проктирана сходимост между двете тела, но по-скоро първото. Имай предвид, че Андре Ситроен тръгва в света на високата механика точно с купуването на лиценза на шевронните зъбни колела. Така че дори да намериш читав комплект пиньон с корона, ти препоръчвам силно предварително да изучиш в детайли защо и как се стига до този резултат . Предполагам има тънкости по отношение леглото и хода на пиньона при зацепването с короната и липсата на подготовка да води до този резултат. Всичко това в комбинация с лоши масла и мазане води до това.

Ето ти два клипа за работа и дефектация на кутията. Първият е на Harry Martens - страхотно подготвен човек в рейсинг изпълненията особено на ДС и категорично с много добро познаване на материята.

Вторият клип / то има и продължение де / е още по-интересен и полезен за съжаление е на някакъв скандинавски  >:D






Септември 08, 2016, 18:29:46
Отговор #13

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Не ме притеснява цената. Купувайки колата съм се потготвил психически за такива неочаквани "изненади"  >:D

Вчера разговарях с човека, на който ми дадохте телефона. Той ми каза, че е сменял 3 комплекта корона + пиньон и в момента е с четвърти, при това оригинални. Това ме притеснява :) Затова искам да реша проблема веднъж завинаги... Ако животът на нов комплект е 100 000, дори 50 000км - взимам ги без да се замисля :) 
Все още не съм разглеждал кутията обстойно... Със сигурност ще се вижда причината за толкова интензивно износване...

Септември 08, 2016, 19:09:39
Отговор #14

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
ПП: на първото клипче се вижда част от лостовия механизъм за скоростите, който все още нямам...

Септември 09, 2016, 19:05:57
Отговор #15

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Пожелавам успех на проекта, дано да има постоянно развитие!
Допълвам и аз два интересни линка, в първия има оригинални технически документи, спецификации и какво ли още не...:

http://www.ctaservice.se/CTA-Tech.htm

http://www.citroenet.org.uk/passenger-cars/ac/traction/traction-avant.html

Септември 09, 2016, 22:30:07
Отговор #16

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
В момента по Дискавъри гледам Сервиз СОС (няма такова друго предаване), където възстановяват един Авант.
Успех на проекта желая, ще следя темата с голям интерес. Важното е да не се отказваш и да успяваш да намериш достатъчно време за хобито.
we all have wings, but some of us don't know why

Септември 10, 2016, 16:11:39
Отговор #17

Неактивен tikin_404

  • Публикации: 600
 :) колега много ама много съм щастлив за тебе.
не можеш да си представиш колко много ти се радвам :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
това ми една мечта и за мене ,даже казах на жена ми, че ако си купя един такав Ситроен, продавам всичките ми Пежа без първия ми 404 все пак >:D
много успех ти пожелавам.
в Куба имах един приятел с такъв но с двигател от Волга нали знаеш как е в куба няма оригинално ,има каквото има  :D :D :D :D
и скоростна кутия от Лада, абе пълен образ.
голяма класика много бих харесвал да ме возиш поне 100 метра да си направя кефа когато я довършиш.
не можеш да си преставиш колко съм щастлив .
ако ти трябва помощ, звънни ще помагам с удоволстие .
 
има един сериал сервиз SOS по Нежанол географик и има една серия за такъв Ситроен  :)
 
« Последна редакция: Септември 10, 2016, 16:32:50 от dido1903 »

Септември 10, 2016, 21:07:13
Отговор #18

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Това си е цяло инженерно чудо: Ситроен, с двигател от Волга и скоростна кутия от Лада :D Как е успял... Със задно предаване ли е в момента?

Иначе само да го приведа във вид - всеки е добре дошъл за парадна обиколка :)))) Знам колко се развълнувах когато го видях за първи път... За 2 дни спах около 4-5 часа и не ядох почти нищо. Така че напълно разбирам вълнението ви  ::)

Колега rsk - благодаря за линковете. Със сигурност ще ми влязат в употреба... Все още не съм ги разгледал обстойно, но най-вероятно ще има методи за ремонт хлабини, усилия и всяк'ви други стойности за всичко. Да се надяваме че ще пише как се регулира диференциал и какво се мери с индикаторен часовник (както във 2рото видео от колегата hydrometalique ) .

Сега най-накрая седнах на спокойствие и издирих въпросния епизод на Сервиз SOS: http://www.alluc.ee/l/car-sos-s03e10-viva-la-citroen-hdtv-x264-c4tv-watchseries-online-ch-mp4/ca8hb8bu . Да видим как се прави... :)



Септември 12, 2016, 01:58:45
Отговор #19

Неактивен zhivko88

  • Публикации: 349
Колата ти е мечта за много колеги  O0 O0 O0 прави я смело и не отказвай каквито и трудности да срещнеш, ще стане някой ден O:-)! По търси си и донор ще ти е от полза!