Автор Тема: Начало на проекта: Реставрация на Citroen Traction Avant 11BL 1948  (Прочетена 48488 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 20, 2019, 12:34:42
Отговор #120

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Много добра работа !
Тези кухи рогове са наистина голяма мизерия. На ДС са подобни кутии - с малки отвори и невъзможни за почистване и третиране.

Да, голяма мъка... Не знам как е на DS/ID, но тук не са го измислили много добре. Отворът на кормилния прът е точно под калника и през него влиза вода в левия рог. Съответно можете да си представите на какво приличаше...





Модифицирахме го - вече има гума и маншон (това не е финалният вид на модификацията, но нямам снимки) :



Септември 06, 2019, 00:16:32
Отговор #121

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Привет колеги! :) Малко ъпдейт по темата...

Щастлив съм да споделя, че след 3 години труд - купчината разглобени, ръждясали железа с неясен произход и предназначение се превърнаха в купе с работещ двигател! :) За момента на около 2 мото часа.





Преди паленето - въртене на манивела на ръка, докато маслото избие навсякъде. Включително от едно нежелано място - коляновия вал, от към маховика. Проблемно звено на този двигател, а и не само на него. След 52ра инженерите добавят обратни спираловидни канали върху шийката на вала, но като цяло няма кой знае какъв ефект. Фабрично липсва лоена/ графитна набивка. В последствие се появяват съвременни решения, но отново без значителен резултат.

Двигателят запали практически веднага. Заработи стабилно, без вибрации и промяна в оборотите. Когато го събирахме - "нагласихме" буталата + биелите с точност до грам. Явно си е заслужавало :)


За момента работи с течаща вода през него. При първите паления работеше нормално, но въпреки течащата вода - изведнъж рязко вдигаше температурата и се налагаше да го гасим, преди да стане поразия. Напълно очаквано - все още всичко беше прекалено стегнато и ненапаснато. След първия мото час нещата се нормализират и вече не загрява толкова много.

Налягането на маслото е около 1.2-1.5 бара на празен ход. Може би леко високо... Мисля си че е така, понеже гледам стотици клипове в Youtube и там тези двигатели могат да работят без капак. При мен е практически невъзможно, заради многото масло, което избива отвсякъде веднага след паленето. От една страна е добре - имам няколко пръта на които се нанизват кобилиците и всичките са износени. Или от кофти материал на оста, или от ниско налягане, или кой знае какви са били някога маслата...

Ами за сега е това :) Продължаваме напред със стотиците други останали неща :)

Септември 06, 2019, 07:19:09
Отговор #122

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Кавалите се износват от лошо масло и от липсата на канали за мазане на кобилиците. На ДС е същото положението, но ефектът е наистина обратен - няма мазане горе. Ако не се намира нова рампа, то поне сменете кобилиците  с такива от СХ - те са вече с диагонални канали и задържат маслото при работа. На практика са същите, стига дебелината на рампата да е същата, понеже, ако не се лъжа при ДС са две дебелини.

Септември 07, 2019, 01:47:10
Отговор #123

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Действително намерих два вида прътове. Само че не знам дали са все от Traction Avant или от ранно ID19. Едните са с диаметър 13мм и нещо, другите 14 и нещо. За щастие открих неизносен прът и го сложихме него. Надявам се високото налягане да реши проблема.

От кой мотор на СХ са подобни кобилиците?

Септември 07, 2019, 08:32:28
Отговор #124

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Със сигурност от 2400 мотор, но предполагам и останалите, без Рено 2,0 мотора и турбо мотора. Дизелите също са най-вероятно с такива кобилици.
На високото налягане не се надявай , понеже е вероятно с омекването на мотора да спадне налягането.

Август 17, 2021, 23:30:53
Отговор #125

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Господа, малко "ъпдейт" :)

След около 50 годишна пауза, купчината ръждясали боклуци се върна отново на пътя като сглобена кола- за да стигне на собствен ход до бояджията :) Остават дребни довършителни работи преди боята.

Върви доста приятно - честно казано не очаквах такова ускорение от двигател проектиран през 20те години и кутия с 3 скорости.

Остава само интериорът. На практика в него няма почти нищо сложно - тапицирани плоскости от шперплат. Единствено таванът е по-сложен и специфичен...

Та това е - надявам се скоро да го видим завършен и по пътищата ;)



Август 18, 2021, 19:58:01
Отговор #126

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ето това вече е новина - да подкараш за пръев път, нещо което си взел в почти насипно състояние... минал съм през същото и знам колко е вълнуващо, само че при мен операциите бяха малко в по-друг ред - първо боядисахме купето и кошовете, за да може после вътре да се редят инсталациите, мотора и оборудването. Не знам кой е по правилния подход, в моя случай след довършителните работи вече имаше леки щети по новата боя вследствие кипящата работа наоколо, понякога и по-грубичка... както и да е, честит първи тест драйв! :) Но само аз ли не виждам снимки от този паметен момент, или просто няма?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 18, 2021, 20:15:24
Отговор #127

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Един от най-атрактивните модели на Ситроен ... поне за мен :)
Да жалко,че не видяхме снимки в етап на реставрация.
Успех!
retrobs.com

Август 18, 2021, 21:18:26
Отговор #128

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Чудесно е, че напредва работата :)
Да се надяваме, че снимките ще дойдат по-скоро от две години, откакто за последно е писал колегата.

Август 20, 2021, 15:46:22
Отговор #129

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Привет!

Нещо не успях да кача снимките... При първа възможност ще пробвам пак, но от личния ми компютър :)