Автор Тема: Начало на проекта: Реставрация на Citroen Traction Avant 11BL 1948  (Прочетена 48489 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 29, 2016, 20:35:01
Отговор #40

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Кире, така както започне да го дава смело всичко на 12V, дали няма превключвателите на светлини, мигачи, клаксони и всякакъв друг ел. копчалък да прегори бързо-бързо? Хайде да речем разни там реленца, фасунги и др. по-дискретно поставени ел. елементи може да се сменят с по-модерни сравнително незабележимо, но ако смени лостчетата и копчетата по таблото, къде ще отиде чарът на епохата? Знаеш, че по принцип не съм против подобренията, но когато не ощетяват оригиналната визия. Да не забравяме и за момента, ако един ден по някакви причини се наложи тази кола да бъде продадена, много по-вероятно е да се покрият инвестициите в нея, ако е реставрирана с оригинални части, отколкото ако само корубата е оригинална, но напълнена с "пластмасова" китайска карантия ;)

Миткооо , никакъв проблем няма . Решаваш , избираш , проектираш , правиш. Човека е инженер по транспортна технника и осъзнава
комплексно проблема.

Има няколко сериозни довода за 12V електрооборудване . Най важния е майната на автентичното , ако това е проекта.

Следва ако оригиналната електрическа инсталация я няма или е в такова състояние че да не става за нищо и е опасна за експлоатация
много по бързо , сигурно и естетично се гради къстъм от до. С чисто нови жици , оплетени в платнен бандаж.

Токовото натоварване на 6 и 12 волта при едни и същи мощности на консуматорите е почти два пъти по малко , оттук намаля и
с един габарит сечението на захранващите п - ци. Това е много важно.
Тя тази кола оригинално има 3 токови кръга като на Москвич. Фантазията при проектиране  е безгранична независимо дали е с 6 , 7 12 или 15 токови кръга :))

После с релета се решват многооо задачи в електрообзавеждането , включително и запазване  комутационните способности на автентичните оригинални ключeта.Нека си съжителствуват тихо и мирно модерно и автентично
лампички , и други електрически апарати . И така , и така.

Абре ,караш като Киро от Сусам пърформънс. >:D

 
« Последна редакция: Септември 29, 2016, 20:45:04 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 30, 2016, 18:57:37
Отговор #41

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Честно казано и аз искам да си оставя инсталацията на 6V... Единствено не ми харесва типа на стартера. Направо ми се къса сърцето като се сетя как работи и с какви поразии е свързано всяко палене. Другата опция е да си намеря манивела. Струва ми се доста по-пичовско от електрически стартер O0

Към днешна дата колата няма нито един кабел, демек инсталацията липсва на 100% . Всичко ще се прави от нулата...

Относно оразмеряването на всичко по веригите - важен е токът, не толкова напрежението. Проблемни ще са релетата и крушките.  Днес намерих в eBay жълти крушки за късите светлини (задължително ще сложа такива! ) , на 6V(7V), 48W. Което ще рече около 6.8A. При 12V(13V) инсталация и къси светлини с мощност около 50W (ориентировъчно) - токът ще е около 3.8А. Което доста по-добре... Точно нещата за които говори колегата fulcrum. Но...

Затова питам вас като по запознати с казусите около реставрациите. Беше ми любопитно дали това е честа практика при старите коли...

Тези дни ще остане свободно време, ще разровя частите и ще разгледам какви ел. щуротии имам. На пръв поглед само бубина... Ще търся някой колега да я види на осцилоскоп дали е читава. Релета, копчета и т.н. не съм виждал сред частите... Не че този модел има кой знае колко, но все пак не е без нищо. Ще трябва да ги търся от сайтовете.

 
ПП: Благодаря на всички колеги, които дават мнения по темата. До момента ми помагате наистина много. Много работи не са ми ясни, не съм се сблъсквал с такова предизвикателство, но вярвам че нещата ще се случат рано или късно :)

Септември 30, 2016, 19:23:11
Отговор #42

Неактивен Trabant/Balkan 50 fan

  • Публикации: 119
Доколкото помня бях говорил с човек който преди 2-3 години почина, беше реставрирал такъв Ситроен и бяха дошли да го купят германци. Човека се казваше Емил може би някои членове на форума го познават, не знам. С него се запознах заради един Трабант, след като почина с жена му говорих за Трабанта, и така ако не се лъжа разбрах, че имат още един такъв Ситроен и резервни двигатели, най- вероятно от няколко да се направи един. Не знам какво е станало с Ситроена, халето или гаража се намират около централна баня. Ако някой има контакти може да ги предостави и да си набавиш части ако не са разпродадени.

Септември 30, 2016, 19:32:20
Отговор #43

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Това е въпросният Ситроен :) Другият е продаден преди години и се намира в Русе...

Септември 30, 2016, 19:41:29
Отговор #44

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Това а манивелата ми хареса само,че тези ръчни "стартери" са по приемливи за североизточна Европа .... сигурно си чувал "великата" техническа мисъл-"стартер нет-манивели пет" :D
Ако имаш възможност възстанови ел.инсталацията в автентичен вид.
Успех!
retrobs.com

Септември 30, 2016, 22:26:52
Отговор #45

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1






Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Септември 30, 2016, 22:55:26
Отговор #46

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Последните снимки ме подсещат - надявам се да не му сложиш костенуркови мигачи върху калниците... може би едни "тюнинг" огледала с вградени мигачи по ще му отиват ;D Това съвсем сериозно, нямам предвид от тия модерните, а съм виждал кръгли хромирани с лампичка в средата, мисля са за мотоциклети тип чопър.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 01, 2016, 12:39:31
Отговор #47

Неактивен Trabant/Balkan 50 fan

  • Публикации: 119





Моя е грешката бъркам Ситроена, с някоя друга кола изнесена в Германия.

Октомври 11, 2016, 23:52:17
Отговор #48

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Предната публикация не е мой цитат.

Каква е следната модификация:




Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Октомври 16, 2016, 15:27:07
Отговор #49

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Каква е следната модификация:
Грозна! :winktongue: Според френските сайтове е къстъм каросерия правена през 50-те г от братята Ricou /не знам как се произнася на френски/, които явно са му присаждали задница от Костенурка, не знам точно с каква цел... но са ги използвали и в състезания:
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.