Автор Тема: Начало на проекта: Реставрация на Citroen Traction Avant 11BL 1948  (Прочетена 48514 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 16, 2016, 21:30:18
Отговор #50

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Чий е той?

Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Октомври 26, 2016, 23:46:07
Отговор #51

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Малко развитие по темата :)

По предложение на колеги, направихме 3D модел на диференциала. По точно колегите го начертаха, на мен би ми отнело седмица :D Та, пуснахме симулация на сегашния диференциал с всичките му размери, ъгли, наклони и т.н. Резултатът: не издържа :) Дори критичните зони от графиката съвпадат с местата където от короната липсват парчета :) Това е поредното доказателство, че нещо не е както трябва...


Сега трябва да проектираме нова корона, нов пиньон и да ги дам за изработка. До момента съм намерил 3 места, при това с много добри отзиви.


Знам какво е мнението на "ветераните" в областта, относно компютърните модели и симулациите, но кво да се прави-нашето поколение го влекат такива методи >:D

ПП: За жалост имам проблем със снимките с напреженията от симулацията, но ще кача при първа възможност :)

Ето малко снимки на прословутия диференциал:







Октомври 27, 2016, 10:09:32
Отговор #52

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Знам какво е мнението на "ветераните" в областта, относно компютърните модели и симулациите, но кво да се прави-нашето поколение го влекат такива методи >:D
Според мен няма значение кого какво го влече, а важното е накрая да има добре работещ резултат... колкото до оригиналността, това все пак е невидима част. A числото на главното предаване същото ли ще оставите, защото тук май е моментът да се направят подобрения и в тази насока?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 27, 2016, 17:54:39
Отговор #53

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Симулациите винаги помагат в проектирането и изпитването на едно изделие. Тука със слабия диференциал , проектиран със
класически методи е 100% потвърждение на това. Конкретно каква програма /продукт симулира дифа?

Явно дифа е проектиран не със спестяване на материали или занижаване на технологични изисквания дори за времето си , което според мен
е  и по недостоверното , проблема с него пак според мен се дължи на неподходящ ъгъл на наклона на зъбите и конкретно площа/обема им. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 27, 2016, 18:39:57
Отговор #54

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
За момента мисля да запазим оригиналните предавателни отношения. Единствено ще променим вида на самите зъбни колела (профил на зъба, ъгли, дъги и т.н. ) , като запазим съответните габаритни размери. Но все още няма категорично решение по въпроса :)

Програмата е Inventor, на Autodesk. Същата като SolidWorks.

ПП: Графиките малко по-късно :)

Октомври 31, 2016, 14:20:43
Отговор #55

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Ако успееш да произведеш подобрен диференциал, изтестваш го и можеш докажеш резултатите си, то това би се оценило и на международната сцена.
Пази си всичката документация защото ако проекта е успешен, ще можеш да продаваш диференциални по света.
;)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 31, 2016, 19:08:32
Отговор #56

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Да, фактически такъв модерен подход до момента мисля не е описван във форума (извинявам се, ако някъде съм пропуснал подобни ) .
Моите адмирации за професионализма и сериозността в начинанието. Наистина едно оптимизиране на тази очевидно слаба точка би могла да се оцени извън страната. 

Октомври 31, 2016, 20:16:16
Отговор #57

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Благодаря колеги! :)

Това беше лесната част - нещото в което българите сме най-добри: да намираме кусури и нередности във всичко. Сега предстои много четене и опити :)

Стига да успеем да го "измислим" и разбира се да издържи в реални условия - на драго сърце ще го предоставя на всеки изпаднал в беда. Ще се радвам да помогна.

Иначе ето част от графиките. С червени стрелки съм отбелязал критичните точки според програмата и счупванията в действителност (снимка само на няколко счупени зъба) . За жалост нямам снимка с хубав изглед от симулацията на самия пиньон...
 





ПП: Защо този сайт върти снимките по най-невероятни начини? :D
« Последна редакция: Октомври 31, 2016, 20:32:36 от qko_mlqko »

Ноември 02, 2016, 14:54:27
Отговор #58

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1012
Сайта ограничава размерите на картинките но не ги завърта.

Картинките анимации ли са?

Ноември 02, 2016, 20:24:03
Отговор #59

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Конкретно тези са "скриин шотове" . Има и анимация на която се вижда как пиньонът се "катери" по короната. Това ми обясни и Христофор (на когото ми дадохте телефон) . Човекът е стигнал до същите заключения без симулации :)

Гледайки сайтовете за части си мисля, че този проблем е отстранен при новите зъбни колела. За толкова много години все някой се е сетил да попромени някои неща :)


Тази събота ще остане време да почегъртам купето. Сдобих се с пясъкоструен пистолет от Лидл. Учудващо върши чудесна работа...



За този малък участък беше необходима 1кг смляна шлака за пясъкоструене (в комплект с пистолета) . Хубавото е, че по този начин се сваля само ръждата, без защитното покритие на купето. Консултирах се с бояджията и според него е по-добре да не се маха.

Тъй като никога до момента не съм използвал подобен метод, имам няколко въпроса относно пясъка (шлаката) . В инструкциите към пистолета пише, че работи само със смляна шлака с едрина на зърната от 0.2 до 0.8мм и в никакъв случай с кварцов пясък. Днес купих 30кг шлака, но с едрина на сместа от 0.2 до 2.8мм. Намерих само на едно място и то чак във Варна. Обмислям варианта да купя ситно сито и да пресявам... Не знам какво ще стане ако използвам директно едрата смес. Най-вероятно ще съсипя дюзата на пистолета, а може би ще сваля и покритието на метала...

Приготвил съм си костюм, маска и очила.