Автор Тема: Начало на проекта: Реставрация на Citroen Traction Avant 11BL 1948  (Прочетена 48518 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 03, 2017, 21:41:38
Отговор #90

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
В такъв случай къде да изпратя фаровете за рециклиране и съответно каква е цената на услугата?

не  предлагат механична подготовка на детайлите , а само химическа.

Такава беше уговорката - да им изпратя фаровете полирани, без язви и готови за хромиране... Доста пипкава работа, едва ли някой би се занимавал :)
« Последна редакция: Септември 03, 2017, 21:44:19 от qko_mlqko »

Септември 04, 2017, 00:49:45
Отговор #91

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
Това което знам е, че покритието на рефлектора е подобно или идентично с покритието на  огледалата. Има два начина на нанасяне на самото покритие, но в България не знам къде и дали правят подобно нещо. В моя случай минах на варианта нови фарове, имах късмет да намеря такива във Франция.

Ноември 07, 2017, 19:48:03
Отговор #92

Неактивен yoz

  • Публикации: 360
Това не е ли същия модел?


Ноември 08, 2017, 23:20:34
Отговор #93

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Такъв е, само че от "по-новите" :) Бронята е права, чистачките са долу. Но 12 евра ми се виждат прекалено много...

По моя няма съществен напредък. Предната решетка (нова, права и без заварки) е готова за боя, изчистена до метал и намазана с ръждопреобразовател на Wurth и след това филер. По другите детайли почти няма напредък.

От липсващите части намерих задни алуминиеви орнаменти за калниците (sabots на френски) , ключета за таблото, мигачи, целия лостов механизъм за скоростите, карбуратор и т.н. Остана само предната броня... 

Въпросът с диференциала остава отворен :) Още не съм се отказал от изработването му. Но ако трябва да съм честен и нищо не правя по въпроса, по ред причини. Надявам се да имам решение до края на годината :)


Ноември 11, 2017, 19:11:34
Отговор #94

Неактивен Logrus

  • Публикации: 288
Това което знам е, че покритието на рефлектора е подобно или идентично с покритието на  огледалата. Има два начина на нанасяне на самото покритие, но в България не знам къде и дали правят подобно нещо. В моя случай минах на варианта нови фарове, имах късмет да намеря такива във Франция.
http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/39841-105gl-%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B6-%D0%BF%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BC-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82/page-17 - тук колегата е казал къде в България са му правили хрома на рефлекторите.

Ноември 17, 2017, 09:27:29
Отговор #95

Неактивен mnp57

  • Публикации: 57
Здравей колега!Преди няколко дни купих оловна добавка за бензин от немския Ибей.Три флакона общо за 750 л.бензин излизат около 40 лв.с доставка до България/ползвам Габко/.
https://www.ebay.de/itm/22-40-L-ERC-Bleiersatz-Ventilschutz-3x250ml-Benzin-Zusatz-Oldtimer/261202633336?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649
Имам един нов,оригинален фар за Traction.

Ноември 18, 2017, 10:37:04
Отговор #96

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Супер! Ще поръчам и аз някой прекрасен ден, дано стигна до там. За момента все още купувам шкурки и телени четки :D

Относно фаровете: вече имам цели 5 фара и 2 коруби. Три броя Cibie и комплект Маршал (11BL е фабрично с Cibie) , но на всичките им трябва нанасяне на покритие. Разгледах линка, който колегата е изпратил по-горе и мисля да пробвам :)

Декември 24, 2017, 16:56:08
Отговор #97

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Привет колеги! :)

Дойдоха празниците и остана време за човъркане.
По въпроса с липсващите части - намерих броня и пълен комплект гарнитури за двигателя. Очаквам доставка, вероятно "догодина" .

Започнахме с една от главите. Оказа се правена и вероятно изправена. Ще се занесе да бъде проверена за кривини. Напаснахме клапаните, прекарахме всички резби с метчик и т.н.



Нищо страшно. Но от тук започва чуденето... Имам два вида опори за оста на кобилиците (щендери) с различни височини: 48мм и 59мм. Също така два вида оси, с различни диаметри (13.9 и 14.2мм) . Както и един комплект повдигателни пръти, с дължина 240мм (според документацията точно такива трябва да бъдат за двигател преди Юни 1952ра) .

Вероятно двата вида опори са за двата вида повдигателни прътове - логично. Разликата в дължините е едва 6мм. Но явно си има значение.
Не знам защо има два вида оси с различни диаметри. Сигурно по-дебелата е ремонтен размер, тъй като отворите на маслените магистрали и шпонковият канал съвпадат...

Последната мистерия (за сега :) ) са маховиците. Имам два - един малък и един може би два пъти по-тежък. Стават и двата на коляновия вал и блока. Кой от двата трябва да се сложи обаче... :D Ще се види със съединителя и скоростите.


Декември 24, 2017, 17:56:22
Отговор #98

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170

... Но от тук започва чуденето... Имам два вида опори за оста на кобилиците (щендери) с различни височини: 48мм и 59мм. Също така два вида оси, с различни диаметри (13.9 и 14.2мм) . Както и един комплект повдигателни пръти, с дължина 240мм (според документацията точно такива трябва да бъдат за двигател преди Юни 1952ра) .

Вероятно двата вида опори са за двата вида повдигателни прътове - логично. Разликата в дължините е едва 6мм. Но явно си има значение...


Внимавай много с "геометрията" на механизма повдигащи пръти-кобилици-клапани! Това е цяла наука! Много подценявана и доста неразбирана. Ако говориш за 6мм разлика в дължината на повдигащите пръти - това е ОГРОМНА разлика. Дори 2-3мм грешка там може да доведе до ... скоропостижно изпаднали/изпотрошени водачи и натрошени клапани. В нета има доста инфо на тази тема. За сведение - при спортни двигатели тези пръти се подменят с усилени такива и тези усилени пръти се продават с по-голяма дължина от стандартинте. В зависимост от разпределителния вал и кобилиците се режат на правилната дължина. А правилната дължина се "смята" с раздвижен/тестов прът при монтиран разпределителен вал и съответните рамена и кобилици, разбира се. При 50% лифт на разпределителния вал оста на клапана и натискащото "рамо"/винта на кобилицата трябва да са в съосие! Това няма нищо общо с и не се оправя от регулировката на клапаните. За маховиците - разлика два пъти в теглото ми се вижда сериозна, ако и двата са сток и за един и същ  двигател. Обикновено при значително по-лек се отива пак при спортни двигатели (при мен примерно стоковите са около 8-10кг и се слиза на 5.5-6кг при спорти модификации. ПС. Ефекта от здраво сгрешена геометрия е като този малко дете да се пробва да забива пирони в нещо доста по-твърдо от мокър пясък  ;)
« Последна редакция: Декември 24, 2017, 18:53:28 от Nik1600GT »

Май 19, 2018, 18:52:25
Отговор #99

Неактивен qko_mlqko

  • Публикации: 48
  • Citroen BX 4WD 1.9D ; Citroen Xantia 1.9TD XA2
Привет колеги! Бавно, но славно нещата се случват :)

През последните месеци успяхме да съберем мотора.
Стартирахме с прекарване на всички резби, почистване на всички магистрали и т.н. Двигателят е оборудван с чисто нови бутала, сегменти, ризи и гарнитури. Буталата и биелите са напаснати с точност до грам. Всичко останало - делко, карбуратор, маслена помпа и т.н. е подготвено за монтаж.

Оказа се, че имам и як работещ стартер. Няма му предната част, но в eBay.fr имам стотици оферти за по 30евро. Продължавам да не харесвам този тип стартери, особено след като разгледах всички венци на маховиците, които имам... За жалост едва ли ще успея да преправя от съвременен автомобил. Оказа се, че бендиксът на моя стартер съвпада с габаритите и броя зъби с такъв от влекач Scania. Доста по-малък от тези на леките коли.

Малко не нацелихме цвета на двигателя, но какво да се прави :)




По купето има съществен напредък, но остава най-трудоемката и пипкава част - вратите.

Имам сериозен проблем с хромирането на броните - не мога да намеря къде да ги направят. Чух, че имало опция за изпращане в Турция, но отзивите са лоши...

Ами това е към днешна дата :) Както се казваше в онзи виц - продължаваме напред!