Автор Тема: 1987 BMW 635CSI L6  (Прочетена 37147 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 18, 2016, 14:54:47
Отговор #20

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
baiivan,
слагат я и доглега на късните Е24, както и на М3, М5. Иначе моята Е28 е Б34 мотор, то там няма други опции. Б35 само на Е34 и Е32 (поне за euro версиите, не знам как е за САЩ).
Чип имам Dinan  за 245 коня, оптимизиран за работа с А95 и А98. Ако беше се включил по-рано можеше да ти спестя разходите за чип от чужбина, направо щях да ти направя копие на моя. Но при теб не знам точно каква полза ще има, тъй като твоят мотор е доста по-разреден. Това което прави чипът е да пали по-късно сместа (при мотроник е възмножно за разлика от L-jet). Има смисъл това да се прави ако моторът е с по-висока степен на сгъстяване и се ползва високооктаново гориво. Уж премества кривата на момента малко по-напред във оборотите, което се отразява положително и на динамиката на мотора. Освен това мисля, че чипът "мести" прекъсвача и малко по-нагоре в оборотите (7000) от където идваше и разликата в top-end power-а.
Би трябвало и да харчи една идея по-малко, но това не е много ясно. Трябва да намеря описанието на производителя на чипа и да го снимам.
Но още не съм го слагал тоя чип де. Имах проблеми с намирането на точния епром за копиране. Оказа, че се тия стари кочини са с някакви древни епроми 27C32, Които са с 24 крака и каквито в момента не можеш да намериш по магазините. Затова копирах съдържанието му на един 27C128(24 крака) и трябва малко да пипна платката на ECU-то за да монтирам тоя чип. Сега зимата може би ще имам време да го направя.
« Последна редакция: Октомври 18, 2016, 15:24:51 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Октомври 18, 2016, 15:26:01
Отговор #21

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Много красиви автомобили, колега.
Страхотен цвят са и двата!
Всъщност май, че за първи път ми харесват европейски коли с американски брони. Странно си е  :)
А иначе много полезно инфо за кутиите сте заформили, благодаря за тази дискусия!
В пълен мрак съм, но ми е много интересно да го чета!

Октомври 18, 2016, 17:45:45
Отговор #22

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
А, ще се разровя да си намеря снимките на моите шестици, макар и да нямам много бройки фотоси от тях де.
Мисля че някъде по Форума съм ги качвал.
Имам само 2 броя сканирани снимки на 630цс-а, и то правените от дилъра и в Германия, дето я продаваше.
Беше резедазелена цвят /айсберг грюн металик/. Беше първо с поставени оригинални радиални 14х6 лети БМВ джанти. Но стария собственик ни я даде с вероятно отделно поръчани 14х7 цолови джанти с кръстосани спици. Бяха опционалните марка ББС-Мале, и с ориг. размер за тях 205/70-14 гуми.
С тя джанти определено също си возеше комфортно, но на дизайн седяха по-агресивно от стандартните радиални на БМВ.
Тази карбураторна 630цс баща ми я купи през 1992, а после аз през 1994 я взех от него.

След като я продадох 630ката някъде през 1996, моментално си купих една докарана от Швейцария шестица, а именно тази втората, дето имах. Не я също не я карах, някъде и нея около 2 години, и мисля през 1998 я размених за един Корвет С4 тарга. Той си беше ударен, а и въобще поразбангйосан, :)), ама пък беше късна версия от края на 80-те на първия лифт на С4, която вече беше с 6 ръчни скорости.

Та тая 2-та шестица 633ката, бе малко по-късна на производство, именно - 1981, ама пак на най-старата петица на окачване базирана. И на нея за съжаление имам само 2-3 снимки.
Тя беше Балтик блау металик на цвят, или нещо такова. Дойде и тя с ориг. по тесни 14х6,5 БМВ с радиални спици джанти, с размер гуми 195/70-14.
Но аз и намерих много готини спицовидни ББС, но с шибания и стандартен за ТРХ Мишелин гумите, не цолов, ами милиметров размер на диаметър.
Гумите им бяха 220/55-410 мм, или нещо такова. Намерих ги тия спици ББС-и от едно 745и, макар големия ТРХ /има и по-малък 390 мм диаметър размер/ да не е типична джанта за тях.
Но може и на 7-цата да са били присадени от друго БМВ, примерно някоя ранна М5 или М635.

А като стана въпрос за скорости, карба 630 беше с базовите 4 ръчни скорости, серия за тия първи версии.
А 633ката беше с още по-бабешкия им, само 3 скоростен автомат.
Май след 1982 вече слагат 4 скоростни автомати при всички баварки, ако се поръчват с автоматици.

А ти познаваш ли примерно всички модели джанти за старите шкоди? Наистина не знаех, че са Шницел но съм виждал такива на по-късни баварки предимно 5-а серия от края на 80-те и нач. на 90те г. и като дизайн според мен похождат повече на по-заоблените форми от тази епоха. От чисто естетична гледна точна разликата може да е само няколко години, но стила на каросерията съществено се променя от типична акула с ръбати форми към по-загладени. Поне за моя вкус точно този модел седи доста по-добре на ББС спица, отколкото на Шницлер пртплъчка. Всъщност както казва колегата джантите са аксесоар и винаги лесно могат да се сменят дори само в името на разнообразието :)

Ее, ти па сега, не прикривай въпиющия )) в случая пропуск в познанията ти на автофен и ентусиаст, така тънко с неудачни сравнения.
В сферата на ретро и и въобще всякаквите коли, разбира се, че БМВ е много по-значима марка от Шкода.
Така че би трябвало всеки с бензин в кръвта, да разбира поне от базови БМВ неща много повече, отколкото от Шкода свързани такива.

Специално за джантите ако се хванем с тях, Шкода или дилърите им през 80-те, вероятно са окомплектовали, релативно погледнато, сигурно само 1/100 или даже 1/1000 част от спрямо бройките на БМВ-ата, излязли пак през 80-те от завода или от дилърите, с разните им видове лети джанти.
Така че всеки ординерен ентусиаст много повече ще е виждал и запомнил разни БМВ видове лети джанти, отколкото Шкода видове такива.

Освен това, за всичките БМВ-та през 80-те са типични само 3-4 вида основни и запомнящи се пърфоманс ориентирани джанти.
Извън дизайна на тези заводските /а и на Алпина/ с радиални спици, и извън кръстосаните спици на ББС или Риал, веднага следващия най-култов дизайн за джанти за баварки тогава излизащ /и да, моден още и през 90-те/, е този с изтумбените петолъчки на Шницер.

Определено надали Шкода има и някакви на такова всеобхватно ниво запомнящи се и култови колела, /все едно дилърови или заводски слагани лети джанти/ както тези слагани на БМВ-тата през 80-те.
Така че някой общо практикуващ фен като мен да го питаш за Шкодови джанти, е малко така...  ;D

А като вид, също и времево като период, перфектно си седи Шницела на тези УС-брони.
Масивните УС-брони така или иначе дават по-тежкарски вид на 6-цата, на който седят адекватно и дебелите спици на Шницерите.
Всъщност в последния им 3-ти лифт на евро 6-ците, те също се сдобиват серийно с подобие на тези масивни УС-брони в последните им години на производство, от 1987 до 1989 година.

А специално за ББС-а, според мен такива кръстосани спицовидни джанти от всякакви размери, понеже са по-ретро на вид, се връзват по-добре с ранните по-тесни, и въобще евро-хром брони, на шестицата.

Иначе колегата Петер1978 също имаше шестица с УС брони, ама си я караше в САЩ преди 15 години, като беше там на работа. И той мисля има една-две снимки на неговата, може да ги качи пак тук, да си ги гледаме.
« Последна редакция: Октомври 18, 2016, 18:45:35 от USfan »

Октомври 18, 2016, 18:34:20
Отговор #23

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
baiivan,
слагат я и доглега на късните Е24, както и на М3, М5. Иначе моята Е28 е Б34 мотор, то там няма други опции. Б35 само на Е34 и Е32 (поне за euro версиите, не знам как е за САЩ).
Чип имам Dinan  за 245 коня, оптимизиран за работа с А95 и А98. Ако беше се включил по-рано можеше да ти спестя разходите за чип от чужбина, направо щях да ти направя копие на моя. Но при теб не знам точно каква полза ще има, тъй като твоят мотор е доста по-разреден. Това което прави чипът е да пали по-късно сместа (при мотроник е възмножно за разлика от L-jet). Има смисъл това да се прави ако моторът е с по-висока степен на сгъстяване и се ползва високооктаново гориво. Уж премества кривата на момента малко по-напред във оборотите, което се отразява положително и на динамиката на мотора. Освен това мисля, че чипът "мести" прекъсвача и малко по-нагоре в оборотите (7000) от където идваше и разликата в top-end power-а.
Би трябвало и да харчи една идея по-малко, но това не е много ясно. Трябва да намеря описанието на производителя на чипа и да го снимам.
Но още не съм го слагал тоя чип де. Имах проблеми с намирането на точния епром за копиране. Оказа, че се тия стари кочини са с някакви древни епроми 27C32, Които са с 24 крака и каквито в момента не можеш да намериш по магазините. Затова копирах съдържанието му на един 27C128(24 крака) и трябва малко да пипна платката на ECU-то за да монтирам тоя чип. Сега зимата може би ще имам време да го направя.

DMC, и аз нямам представа как ще работи такъв чип, които е смятан за кола с по-голяма компресия. Аз купих някакъв от молдовски селър със същия номер компютър, на който пише +18 коня. Мисля , че монтажът би бил лесен. Моето ЕСЮ е с такъв 24пин чип и се надявам да е плъг енд плей. И не беше скъп, $29 с безплатен шипинг.
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Октомври 18, 2016, 18:36:46
Отговор #24

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
Много красиви автомобили, колега.
Страхотен цвят са и двата!
Всъщност май, че за първи път ми харесват европейски коли с американски брони. Странно си е  :)
А иначе много полезно инфо за кутиите сте заформили, благодаря за тази дискусия!
В пълен мрак съм, но ми е много интересно да го чета!

Радвам се, че Ви харесват и броните и цветовете.  8))
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Октомври 18, 2016, 18:47:50
Отговор #25

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
А, ще се разровя да си намеря снимките на моите шестици, макар и да нямам много бройки фотоси от тях де.
Мисля че някъде по Форума съм ги качвал.
Имам само 2 броя сканирани снимки на 630цс-а, и то правените от дилъра и в Германия, дето я продаваше.
Беше резедазелена цвят /айсберг грюн металик/. Беше първо с поставени оригинални радиални 14х6 лети БМВ джанти. Но стария собственик ни я даде с вероятно отделно поръчани 14х7 цолови джанти с кръстосани спици. Бяха опционалните марка ББС-Мале, и с ориг. размер за тях 205/70-14 гуми.
С тя джанти определено също си возеше комфортно, но на дизайн седяха по-агресивно от стандартните радиални на БМВ.
Тази карбураторна 630цс баща ми я купи през 1992, а после аз през 1994 я взех от него.

След като я продадох 630ката някъде през 1996, моментално си купих една докарана от Швейцария шестица, а именно тази втората, дето имах. Не я също не я карах, някъде и нея около 2 години, и мисля през 1998 я размених за един Корвет С4 тарга. Той си беше ударен, а и въобще поразбангйосан, :)), ама пък беше късна версия от края на 80-те на първия лифт на С4, която вече беше с 6 ръчни скорости.

Та тая 2-та шестица 633ката, бе малко по-късна на производство, именно - 1981, ама пак на най-старата петица на окачване базирана. И на нея за съжаление имам само 2-3 снимки.
Тя беше Балтик блау металик на цвят, или нещо такова. Дойде и тя с ориг. по тесни 14х6,5 БМВ с радиални спици джанти, с размер гуми 195/70-14.
Но аз и намерих много готини спицовидни ББС, но с шибания и стандартен за ТРХ Мишелин гумите, не цолов, ами милиметров размер на диаметър.
Гумите им бяха 220/55-410 мм, или нещо такова. Намерих ги тия спици ББС-и от едно 745и, макар големия ТРХ /има и по-малък 390 мм диаметър размер/ да не е типична джанта за тях.
Но може и на 7-цата да са били присадени от друго БМВ, примерно някоя ранна М5 или М635.

А като стана въпрос за скорости, карба 630 беше с базовите 4 ръчни скорости, серия за тия първи версии.
А 633ката беше с още по-бабешкия им, само 3 скоростен автомат.
Май след 1982 вече слагат 4 скоростни автомати при всички баварки, ако се поръчват с автоматици.

Ее, времево перфектно си седи Шницела на тези УС-брони, понеже те така или иначе дават по-тежкарски вид на 6-цата.
Според мен спицовидните ББС от всякакви размери, понеже са по-ретро на вид, се връзват по-добре с ранните по-тесни, и въобще евро-хром брони, на шестицата.

Иначе колегата Петер1978 също имаше шестица с УС брони, ама си я караше в САЩ преди 15 години, като беше там на работа. И той мисля има една-две снимки на неговата, може да ги качи пак тук, да си ги гледаме.


USFan,

Като намериш снимките ще се радваме да ги видим.
Като каза за милимертровия размер... Много се чудих дали да не си купя още 2 такива джанти ( тъй като резеввните гуми и на двете БМВта са такива) и да си направя един комплект за паради, но като видях цените на нови ТРХ гуми и се отказах. Около 200-300 евро на бройка.... И на двете коли оригиналният размер гуми е 220/55/390
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Октомври 19, 2016, 15:56:56
Отговор #26

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Леле, с такава кутия честичко ще потеглям назад ;D
Няма... имам един познат с Е30 М3 с такава кутия и го питам как свикна с нея и той отговори-ами просто всеки път тръгвам от втора, а не от първа :)

Октомври 19, 2016, 19:29:49
Отговор #27

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Страхотни коли колега! Като порастна и аз ще имам такава :). Относно чиповете, според мен няма никакъв смисъл на стоков атмосферен мотор да се слага чип. А тези 18 коня отгоре може да дойдат след смяна на изп. колектор и разпр. вал. Ето тука и Стив Дайнън си го казва( мисля, че няма нужда да обяснявам кой е):


Октомври 19, 2016, 19:44:20
Отговор #28

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Валът и колекторът обаче едва ли са по-евтини от чипа. Да не говорим за подмяната им, че е доста по-трудоемка... абе най-добре ако има средствата, както казал дядо поп - ...и бира! т.е. и вал, колектор ...и чип ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Октомври 19, 2016, 23:03:38
Отговор #29

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Да де, аз това имах предвид, в комбинация от 3-те идват тези коне отгоре.