Автор Тема: Лада 1500 S - началото на една мания  (Прочетена 92059 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 25, 2020, 17:05:11
Отговор #130

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Имам сериозно развитие по Ладичката.
Скоро заминавам за чужбина и трябваше да я прекарам през КАТ Пловдив, които я бяха свалили от регистрация заради забавена повече от 30дни смяна на собственост.

Нова бензинова помпа (оказа се, че само това е причината да не пали), изваждане от гаража и трезва оценка на състоянието.

Забележките по снимките са от последните 2 години, в които дядо ми започна да губи контрол на пътя.



Стори ми се, че има само две дупки от ръжда с размера  монета от 2лв  зад предните гуми, но валеше, а аз бързах да хвана КАТ.....

След като се върна от странство предстои да подменя следните части, които вече съм закупил:
- нова предна броня с буфери
- нова задна броня с буфери
- 4 нови джанти с 4 нови таса и нови гуми
- нов ляв стоп (цял)
- ново стъкло на десен стоп
- нов паразитен хебел с лагери
- нови шарнири и накрайници (предстои да се уточни кои)
- нова горна помпа за съединител
- нова долна помпа за съединител
- задни спирачни цилиндърчета
- изхвърляне на газовата уредба
- нови маски на фаровете
- нови гърнета
- нова хром лайстна задна дясна вежда

Целта ми е да стегна механиката идеално, леко детайлите по външния вид, да я покарам и междувременно да реша дали ще я боядисвам цялостно или само частично.... много ми се иска да запазя оригиналната боя където е възможно, но пустите хлътвания....   :-\ :-\ :-\
« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 17:24:12 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 25, 2020, 17:58:19
Отговор #131

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Жалко за пораженията от последните години, но няма начин.
Ще ти кажа директно - колата е за цялостно, ако гониш върхов резултат. Ако е съвременна кола, изобщо няма и да се замислиш при толкова повреди. За стара - боята за 40 и кусур години е така изгоряла, че дори и да докараш същият цвят на половината или 2/3 панели, ще си личи след няколко години. Различните бои стареят различно, няма как. Плюс новата ще е много по-лъскава и вероятно гладка спрямо оригиналното покритие, което от завода идва със специфична грапавост "портокал".
Със сигурност има още много дребни вдлъбнатини, които сега не се виждат.
Да, никог аповече няма да е на оригинална боя, но пък ще има покритие, което и след още 20г. ще е перфектно, ако си я къташ.
Ей тая жълтата беше същата история - един собственик - жена, 47000км, гаражна, не виждала сол. Без точка ръжда, но външно " на канче". И четирите края бяха подпряни.


От моята гледна точка червената е по-скоро перфектна заготовка, отколкото готова за изложба кола. И без това ще махаш газовата... Почти нямаш здрав панел по нея реално. Изправяне, изкърпване където трябва и да се направи изцяло с евентуално ново челно и задно стъкло (заради реотаните) и уплътнения. Трябват ти нови лайсни по арките и така нататъка. Като сменяш левия, смени и десния стоп, за да няма разлика. Мигачи, всичко го има и то СССР. Купува се и после става супер. 2106 е може би най-лесния модел от първото поколение Лади. Тя и остава дълги години в производство заедно с второто - 2105-2107 и 2104.

Купуваш частите и ти остава да се даде на наистина професионален сервиз, за да имаш направена Лада, по-хубава от заводска.

Масата хора биха я търкаляли както е със забележките, но едно, че не е красива така и второ, от ударените места тръгва ръждата.

Февруари 25, 2020, 18:12:03
Отговор #132

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Това с боята и разликите ми се върти постоянно в главата... ще видим, наистина първо трябва да се пипне купето.

А изложби и паради въобще не ме вълнуват. Важно ми е колата да изглежда достойно и без дразнещи забележки, поради което искам да избегна махане на стъкла (те нямат и забележки) и уплътнения.
Няма да има цялостно разглобяване тук.

Забравих да вметна, че и нови свещи Денсо и сложих, а дядо ми през цялото време повтаряше как нямало нужда, те оригиналните и (забележете) били идеални. Най-много да ги изгорим с горелката и щяли да са като нови.
Колко време е минало от годините на дефицит, а хората трудно го осъзнават!

В крайна сметка, с неуверен съединител и педал, който не се връща всеки път нацяло се добрах до КАТ.

Там, освен на гадни чиновници, се натъкнах и на брутални класики, които са обречени на изгнание поради конфискация:

« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 18:28:06 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 25, 2020, 18:32:04
Отговор #133

Неактивен m_g

  • Публикации: 1124
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз имам професионална деформация и знам, че кола излезе ли от магазина, почва да се боядисва и изправя - къде повече, къде по-малко. В това няма нищо страшно, освен, че е скъпо.
Ладата специално за разглобяване е много лесна. Стъклата - предно и задно се свалят за 5 и поставят по за 10 минути, стига да умееш.
Мой колега оборудва пред мен гола врата е на оная жълтата за 15-тина минути. Уплътнения, стъкла, лайсни, ключалки, дръжки, цялата врата от гола ламарина до готова. Ама е работил 80-те години в сервиз Изток (тогава гаранционен на Лада) и е един от най-добрите тенекеджии, които познавам. После и Волгата сглобявахме заедно. А ние на моята навремето със Сашо две врати - един ден ги събирахме.
За 40г де що е гума е станало на кокал, ново уплътнение ти е 20 лева и 10 за нова хром лайсна. Задното с тия реотанчета от едно време не е симпатично. Взимаш едно ново руско Бор оригинално с реотани и става истинско.

Най-голямата драма е цялостното - просто е скъпо, за да стане добре.
Винаги има план Б - зарязваш я за по-добри времена в някой гараж и до там. След 10г и ти ще си на други години, ще имаш пари (дай боже), но няма да има евтини части за Лада, а боята ще е още по-скъпа. Предвид липсата на курсове и на желаещи да станат тенекеджии (щото си е тежък труд), бояджии по има, ама пак - след години ще е все по-трудно да се направи.


Февруари 25, 2020, 19:33:13
Отговор #134

Неактивен USfan

  • Публикации: 10847
Ами, далеч на всички коли излезли от магазин, се джаскат веднага или редовно дори с малко, че да имат нужда от изправяния.  п
Повечето да, но при по-ентусиастките бройки, или при коли, купени от културни буржоа първи собственици, има и изключения.

Ще джасна едно малко лирично отклонение, но ще го направя, предвид на- Мания :) думичката в заглавието, и за да убеждавам и апелирам хората четящи тук, към максимално запазване на наличните им оригинални бои на наличните им коли, по възможност в течение на десетилетията.

Колите, като всякакви други антикварни неща, са оригинални, и съотв. максимално от историческа и ценителска гледна точка ценни, само и единствено в произведения им едно време вид.
Всяка цялостна интервенция по боя и салон, отнема този автентичност, и дотам с външната оригиналност.
Може ли да се запази каквото е от ориг. покрития, тапицерии, и прочее, хубаво е да си положи човек усилия в тази посока.

Иначе, Митко, поздравления за началото на карането, приказна количка си е и така.  :)
Много рядко съм виждал в посл. десетилетия, а и като бяха нови, аленочервени 06 и 061.

И по отн. на конфискуваните коли- Митко, това паркинга на КАТ -Пловдив ли е. O:-)
Ферарито 355 Спидер е рядка кола в този Гриджио цвят, а и въобще.
А интересно и Аудито до него дали е А4 1 Ген. еС4 комби, или само така му изглеждат колесните арки...
Интересно и синята 80-ска оризарка, ако е японка де, каква точно кола е, там от посл. снимка.
« Последна редакция: Февруари 25, 2020, 19:49:29 от USfan »

Февруари 25, 2020, 20:01:52
Отговор #135

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Бих оправил първо ръждите, яка антикорозионна обработка, лека корекция на увредените места и толкова. Не мисля, че е нужно цялостно пребоядисване. Да, ще се получи разлика вероятно, и какво от това? Доколкото разбирам милко няма да я кара по конкурси за елегантност. А така колата си е автентична, като носи историята си!

Февруари 25, 2020, 20:34:59
Отговор #136

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Ники, не е въпроса дали колата ще ходи на конкурси за елегантност, а дали собственика ще си я харесва.
Така мисля аз. Не, че съм се утепал да ходя по паради. Аз съм за цялостно боядисване и подкрепям разсъжденията на Момчил.
Разликите от частично боядисване ме вбесяват! А тук неминуемо ще ги има.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Февруари 26, 2020, 00:07:42
Отговор #137

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Хмм, интересни мнения и оценявам всяко едно! Със сигурност ме водят в правилната за мен посока ;)

Люси, паркингът е на пловдивския КАТ, да. Аудито не знам, но това синьото е нещо двуврато и японско. Представям си го да е някакъв датсун двуврат седан, но още не съм го проверил.

Иначе, ей, тая Лада е много различен от Алфите ми автомобил!
Четириврат, обемен, просторен от раменете нагоре и с ясно изразен багажник.
Воланът с луфт неприсъщ за Алфа Ромеотата, а обръча на волана - тънък, та тънък.
Усещането наистина е за една друга епоха!
Ходът е много спокоен, уверен, а двигателят има достатъчно момент и за пета скорост.
Осъзнах, че това е единствената ми кола с 4 предавки, което коренно променя шофирането ми. Не я натискам много много, включвам предавките рано чрез прекрасния късоходов скоростен лост с кръгла топка отгоре.

Спирачките са много чувствителни и ловят уверено в началото, но след това показват лека слабост.

Позицията на седене е странна, но не съвсем неудобна. Определено наследена от италианците! Фотьойлените седалки компенсират, обаче. Релакс бейби.
Круйзваш си из междуселските пътчета и се оглеждаш в Родопите през правилната форма на прозорците.

Определено ми действа освежаващо и дава друга гледна точка върху шофирането.
С Алфите не е шофиране, а превземане на завои и километри, езда.
С Ладата е “айляче майна”

П.П. Ето и снимка с новите номера.


145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 26, 2020, 00:37:43
Отговор #138

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Ще ти узрее в главата една нова боя докато се върнеш от чужбина. Най-малкото няма да кореспондира с другите ти коли ако я оставиш такава :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 26, 2020, 09:35:40
Отговор #139

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Ще имам време да го измисля!

На връщане от КАТ ми светна една лампа, която не знаех за какво е докато m_g не ме светна - спирачна течност!

Веднага го навързах с недобре връщащият се съединител, но след бърза проверка под капака видях, че индикацията е свързана само с казанчето на спирачната помпа и там нивото е ниско.
Огледах всичко по спирачната система и май заден ляв спирачен цилиндър се е предал.

Докато “душих” под капака видях, че в казанчето на съединителя вместо бистра спирачна течност има черна слуз.
Хайде и там една сериозна промивка, но без резултат върху педала.

Всичко е поръчано вече и ще се сменя.

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"