Автор Тема: Лада 1500 S - началото на една мания  (Прочетена 91241 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 26, 2012, 03:58:51
Отговор #40

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Напротив.  Селянката си е баш на място. Между свои съвременници. Това е лицензен  автомобил, Митко. А, не някаква си пиянска самоделка по технология от преди 1944-та година.  Тук, превес взима италиянски дизайн и много, много модерни за СССР технологични решения и като цяло - изключително модерна, съвременна концепция автомобил, поне в рамките на бившият Соц. блок.    Лада 1600, е хайде  1500S.    Лека, тиха, комфортна, красива, икономична и доста динамична кола. С красив, уютен и луксозен интериор.  Чугунен блок, алуминиева глава с горен разпредвал, пълноопорен колянов вал, двуредова анг. верига с обтегач, двукамерен карбуратор = корав идиотоустойчив мотор, голям ресурс, чудесна динамика много модерна, надеждна (ВЕЧНА) и съвършена (италиянска) скоростна кутия. Знаеш ли, Митко, когато се появява у нас Жигули в самото начало - щастливците, успяли да се докопат до нея изпадат в екстаз !    Духовен, душевен, финансов и всякакъв.   Няма точки за гресиране.  :))  Хайде, първоначално им падаха колелата по паважите, че им се разпадаха шарнири и накрайници, ама това не е важно.  След поправяне на тоя проблем, като тръгват тия Жигули.... .    Пък, като се появява Ладата 1500/1600.......От София до Варна със 120 километра в час през повечето време, на места 130, на места 140...даваш й газ - върви яко тая ми ти кола, НЕ прегрява, не задира, не завира, въобще най-добрият автомобил в този клас от целия Соц. блок.    Имах такава Лада, 21061.   Разход 6,5-7,2/100 бензин, между 70-90 км/ч. Безшумна кола. С много хубава возия, мека, човешка, леко управление. А, Лада 1500, върви повече от Волга 24, която е в по-висок клас. За 1600 да не говорим, ако е читава и добре центрована, освен Полския 1500, няма друга Соц. кола, която да я стигне.  Ама, не се кахъри - Полякът изплясква много преди ВАЗ-ът, пък и гори доооста повече.   

Стегни я, не е за пренебрегване. Ще помагаме, както можем.  Вероятно се кара много приятно, въпреки подозрителния наклон на предните колела. Предимно предно ляво.  Много се кефя.  Трябва да я докосна на живо.  В смисъл, не че имам толкова желание да се муша из Лади, ама тая е хубава и заслужава.  Пък, тогава като стане готова, като се регулира, центрова и прочие, дано и да покараш други Соц. коли, че да видиш защо е била толкова легендарна и желана кола.   

Май 26, 2012, 11:39:23
Отговор #41

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ай стига с тоя италиански дизайн-като че ли нищо друго хубаво не може да се каже за тея коли, освен че дизайна е италиански.И на парада водещия-"Лада... а това всъщност е Фиат!" и толкоз.Нищо вярно няма в това, действително, правен е дизайна на Лада 1500 в Торино, но първото което трябва да се отбележи-руснаците отхвърлят предложението да се копира едно към едно 125 специал и искат нов дизайн, което е много важно-колата няма аналог.А второто е че много коли по света са с дизайн по поръчка.Иначе студията "Пининфарина" и "Бертоне" да са фалирали.
Освен това и конструкцията си има съществени изменения.Съвсем наскоро сравнихме фиатовото и руското окачване и се оказа че са несъвместими.И с двигателите е така.Е това ако не са разлики...

Ладата си е лада, аз съм пристрастен... но не може вече толкова години само хулене и насмешка.Все едно в Германия да се мрази опел и фолскваген, защото навремето само това е имало.Отдавна ладата не е масов автомобил и е време да си заеме почетното място на тези мероприятия.

Май 26, 2012, 15:35:24
Отговор #42

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
 Не, бе, никъде не твърдя че са го копнали едно към едно.  :)А, че въз основа на него я променят, пак преобладават подобни такива форми и детайли. Наподобява. И остава пак елегантна.  Това ми беше мисълта.  Не може да се отрече италиянската жилка относно дизайнът. 

Цитат
Отдавна ладата не е масов автомобил и е време да си заеме почетното място на тези мероприятия.


Вярно, съгласен съм.  Но, хората са с малко изкривена представа по този въпрос. За тях не е интересна.  Не могат да изкарат пари от нея, не могат да я чакат да й набъбне цената, не й ценят автентичността..... дрън-дрън.  Това е масовото схващане.   Иначе, сам виждаш, колко впечатлителен е такъв автомобил в топ състояние.   Все си мисля, че тия мероприятия са за хора с общи интереси, цели и възгледи. А, не сбирки на пауни, целящи да покажат възможно по-луксозен, рядък и скъп, дефицитен автомобил, гледайки с пренебрежение към по-скромните возила.  Това е толкова, толкова  грозно !  >:(

Май 26, 2012, 16:11:24
Отговор #43

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Знаеме си ги тея неща, дай да не разтуряме темата за хубавата лада на Митко.
Трябва да му помогнем да я приведе в свръх състояние.

Май 26, 2012, 16:33:14
Отговор #44

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Ладата е хубава,обаче как може да пробиете този красив автомобил за някаква си грозна зареждачка за газовата уредба...

Така е решил собственикът, който я е пазил цял живот в това състояние.
Упрек се приема само от този, който изкара поне толкова запазена Лада без пълначка за газова.  :))

Иначе, и мен ме дразни тая грозна тапа, но ще я оправя когато документално мине в мои владения и дядо ми не я пипа повече.
До тогава събирам части.
Те задните калници и без това са за боя.
Останалата част от автомобила е с оригиналната боя.

Благодарности на Frysco и Живков за цените съвети! Колата ще стане кукла!

« Последна редакция: Май 26, 2012, 16:35:45 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 26, 2012, 21:39:46
Отговор #45

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
За съжаление тапата е на грешния калник.Ако беше на сменяния, лесно-направо нов.
Твоята общо взето е на дереджето на моята, с малко повече гланц и здрави брони като разлика.Иначе и аз така се чудех и маех, удар отпред, събрана някак си после...Когато имаш възможност, трябва да направим един много подробен оглед, отвсякъде и на всичко и да ти дам мнение и насоки, защото само хубавия външен вид не е достатъчен за която и да било кола.
А за ремонта, не знам-трябва да побързаш, защото започва да намирисва на край с вноса на части за тези коли и положението ще се затегне.Това е едно много голямо предимство на ладите в момента-голяма част от важни агрегати се продават.Аз се надявам като е готова моята да се запася.

Май 26, 2012, 22:45:20
Отговор #46

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Добре. Аз ще му търся мигачи и задни жълти светлоотразители с никелирана (ЦАМ-ова) основа. Монтират на тези Лади, произвеждани през 70-те години.

Не съм я видял. Вероятно и цялата предница си е за ремонтиране.  Може да е с оригинални шарнири, ама са станали на нищо. Скърцането отпред при въртене на волана е от хебела. И прочие.  Казах му, че има 2 вариянта. Единият е да си вземе някакви Руски шарнири, да им навие по една гресьорка и така, да гресира 1-2 пъти в годината. Ама, като го знам какъв е и колко му се цапа, защото освен на шарнирите, ще навием и на всички щанги и става тя камион. Но, пък има огромен ефект от това. Евтиния шарнир, кара 50 000.

  Другия вариянт е да си набави Муг или АС Метал. Те са хубави, имат добри и добре уплътняващи маншони.  Сайлент втулките на носачите, хубавите са на 30+ години и да речем не стават.  Новите са боклук, износват се дори когато въобще не караш колата.  Това също трябва да се премисли.  Хайде, ще му свалим и кутията, ще се прегледа, ще се регулира.    Ще се разглобят главини, да се погледнат лагери, да се измият тези работи, да се гресират, регулират.  Просто трябва да реши кога.  И дано да е скоро.   След 2 години, може и да не може да се нагоди както трябва.   

Ще взема да направя един примерен лист на нужни работи тези дни, за да знае какво трябва да търси, да се ориентира.  Поне за предницата.  Дай да му я сменим цялата, без носачите, та да стане един път и да не се занимава повече.  Да събира части и като стане време - да ги има и да се работи. 


 

Май 26, 2012, 23:47:34
Отговор #47

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Кат снимам моето окачване готово, ще се позамисли.А шарнири има с болтче, долни-продават ги НАР, разпространяват ги Вазинтерсервиз, по новому-Лада Имидж.Иначе са произведени от Белмаг, за който руснаците пишат че е напълно нормален шарнир.Сайлент втулки-отново от там, различават се дори на пипане.Балаково са корава гума, не става, тези са мека и еластична.Има пиниз на стягането-трябва да се стегнат на натоварена предница, а не на крика.Стегнеш ли ги докато предницата е във въздуха, след като я пуснеш, се усукват и после се късат.

Принципно, е хубаво първо да се огледа добре, но кола на тези години, независимо че е пазена, трябва да се подменят гумените детайли и семерингите, също и масла и греси.Всички крепежи се викат на инспекция и в общия случай на 90% цинка е заминал, то той си има и живот де.Диференциала ако не е текнал, скоро ще текне.Кутията също, двигателя и той.Просто тези работи си стареят, независимо от експлоатирането.
А е редно колата да се поддържа технически изправна.В крайна сметка не е музеен експонат, трябва да се кара, нали затова е направена?Да се пази зимата от солта е правилно, но да не се кара изобщо-не е.

Аз за моята съм предвидил за подмяна-шарнири, накрайници, амортисьори, главен спирачен цилиндър, регулатор на налягането, предни и задни работни цилиндри, всичките тръбички и маркучи, сервото на спирачките, семеринги на главини, на заден мост, на диференциал (плюс дистанционната втулка за лагерите на пиньона), на скоростна кутия, капачките на главините, цялата заглушителна система, разпределителен вал и кобилици (поради неправилен реглаж на клапаните), водна помпа, втулки на стартера, лагери на генератора, основни и биелни лагери (биелните нямат нужда, но сега е отворен двигателя), сегменти, пълен комплект съединител... и още неща, не си ги спомням всичките.
По бегли спомени, към 70% от крепежите на окачването са за подмяна с нови.Ще запазя всичките видове осигурители срещу саморазвиване, но ще добавя и лепило за резби, обикновенно.Спирачните тръбички няма да лепя, но ще капна антикорозионен грунд на резбата преди да ги навия.
Това дотук са си около и даже над 1000 лв за части.Труда по почистване, грундиране и боядисване на всяка част поотделно е над 100 часа.

Май 27, 2012, 00:16:57
Отговор #48

Неактивен Котков

  • Публикации: 661
Хубаво се ядем за пълначката,обаче на точно тези Лади сменят ли им се калниците се разваля хубавата оригинална линия и колата никога няма да е същата.Г.Танчев може да ви каже същото.
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Май 30, 2012, 16:09:01
Отговор #49

Неактивен CeCko2

  • Публикации: 45
Стореното сторено, оставете го така по-добре отколкото да се сменят оригинални калници и т.н... Колата я видях на живо на спасов ден. Наистина е хубава! Дано Спийдер се грижи за нея така както за Алфата...
Old school rulz