Автор Тема: Лада 1500 S - началото на една мания  (Прочетена 91231 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 02, 2013, 15:23:34
Отговор #70

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Вярно, само въртящ момент го смени с момент на затягане и си напълно прав.После се мери и съпротивителния момент на лагерите на пиньона, те са конусно-ролкови и е критично важно за тях да имат определена хлабина-ни повече, ни по малко.Ако съпротивлението е малко, се затяга още.Ако е много, се вади смачканата втулка и се слага друга.

Да де, но често се случва, от най-тривиална употреба на автомобила, втулката да се смачка още.Хлабината на лагерите се увеличава.Първия признак за това е протеклия семеринг откъм фланеца на кардана.После почва да се чува и шум.Измества се и строго определеното контактно петно на пиньона и короната.Чува се характерен шум от хипоидната предавка, обикновенно при натоварване-вие при подаване и отнемане на газ.И започва купона в сервиза, за определяне на причината за шума и отстраняването му.

Септември 05, 2013, 21:53:43
Отговор #71

Неактивен Venci_002

  • Публикации: 104
Е да,ако материалът,от който е направена втулката,не е много качествен,тя се смачква допълнително с те4ение на времето(пълзене на материала).Определено са царе на удобството,но не е лошо,както каазваш,после да се провери въртенето на пиньона с канапче и кантарче.

Октомври 17, 2019, 09:30:03
Отговор #72

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Мина доста време откакто не бях се навъртал около Ладичката.

Е, миналата седмица дядо ми, изненадващо ми звънна.
Знаете как са старите хора, не обичат да говорят по телефона и звънят само в краен случай и ако това се случи, винаги са кратки, точни, ясни.
Та, звъни ми дядо ми и казва, да намина през тях за да говорим “нещо”.

В неделята, след първия ретро събор на автобуси в съседното село Брестовица, който се получи уникално добре между другото, се отбих до къщата на дядо ми.
Заварих го на слънце, седнал на пейката пред дома му.
Ех, и пейки няма пред къщите вече, само високи дувари и лампи с фотоклетки.

Та, той подхваща разговора с това, че един човек иска да купи Ладата.
При последното ходене с Ладата до зеленчуковата борса на с. Огняново, от където дядо ми обожава да си зарежда качествени зеленчуци на идеални цени, някакъв си господин от Любимец харесал колата и залепнал за нея.
Директно обявил 4000 лв. с надеждата да се върне с нея там, откъдето е дошъл.
Да, но уви, дядо Насе не е толкова лесен и добре знае внук му по какво е луд!
Мм да, културно отхвърлил предложението, но кандидат-купувачът настоял да остави телефон за връзка. Е, оставил едно листче с изписан номер на него, но дотам.
След тази история, дядо ми ме попита,
“Искаш ли Ладата или да я продавам? Аз вече не мога да шофирам”.
“Искам я, разбира се! Та от тази кола аз съм се запалил и оценявам старите машини!”, отговорих аз.

Краят на историята е всъщност начало!
До две, три седмици трябва да прехвърля талоните на мое име и започва СССР авантюрата 😁
 Налице е един страхотен автомобил, статуссимволът на близкото минало - червена Лада!  :))
Състоянието е чудесно, но трябва да се консервира такова и някои неща да се подобрят дори.



« Последна редакция: Октомври 17, 2019, 10:08:01 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 17, 2019, 11:18:36
Отговор #73

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Бре, ами, айде като мине и формално прехвърлянето, тогава честито!  :))
Изглежда страхотно оригинална и хубава.
А като се замисля, точно чисто червени 1500 еС рядко съм виждал в 80-те, като бяха нови, че и след това.

Значи цените им си се покачват стръмно, след като дори и за хубава Лада, първото предложение надхвърля вече няколко бона в лева.
Колегата Антон , няколко чисти 1500 ги бе купил в посл година на под/над 3000 лв, а последната му Лада, една 2107, на само 27000 км, купи вече за 4500 лв.

Октомври 17, 2019, 13:13:50
Отговор #74

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
"Колата още не е моя, но след някоя година дядо ми ще я прехвърли понеже е възрастен вече." - цитат от началото на темата 24 декември (Бъдни вечер) 2010 година .
Някои хора остаряват като катедрали. Някои коли също. Тази очевидно е такава. Аз съм я виждал на живо, под същото чергило.
Някои също така имат късмет - да имат мъдри предци. Представям си човекът от Харманли да чете тук сега  >:D
Доста са блажените да имат у дома такива спомени и то не само с предмети - едно е старият скрин на баба, друго е машината, която някои казват имала душа. Е, късметлия си , Митак, късметлия си ...  :)

Октомври 17, 2019, 14:18:40
Отговор #75

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3496
Времето си лети  :o. И аз за това си мислех,Боре. Коли като Ладата,които са били в 2010 г. 30 или малко над 30-годишни, вече са четиридесетгодишни.

Октомври 22, 2019, 09:30:10
Отговор #76

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Минава си времето, да,  но и колите наистина придобиват по-благорорен облик.
:)

С какви радиоапарати за излизали тези Лади от Мототехника? Какво да търся?
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 22, 2019, 10:03:03
Отговор #77

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
А-271, слага се и на Волга  ГАЗ-24.

Октомври 22, 2019, 11:25:36
Отговор #78

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Ехее, то даже изглежда супер приятно! Ще се оглеждам за подобно!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 22, 2019, 13:21:08
Отговор #79

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ехее, то даже изглежда супер приятно! Ще се оглеждам за подобно!
Абсолютно като Бекер и Блаупункт изглежда Митко , но е само красива проформа . С фиксирани
механични настройки и запомняне е , но е на 65 - 73 Mhz УКВ обхват и нищо не хваща. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987