Автор Тема: Лада 1500 S - началото на една мания  (Прочетена 91264 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 13, 2019, 17:42:20
Отговор #90

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Подкрепям за газтта, газифицирал съм всичко, което мърда :D Колите си искам да ги карам, а не да стоят по гаражите. 30-ката ми е кеф да я карам, а не да ми стои като музеен експонат, та си и правя едни 5-7000 всяко лято.Това, че колата се скапвала на газ, са митове, в твоя случай, освен да изхвърлиш карбуратора за да я преведеш в стоков вид, нищо друго не рискуваш.Последното рали "Родопи", ни струваше 80 лева в гориво, при изминати над 1000 километра, с другата Е30, с която карахме до момента, тази цифра щеше да е минимум по 3 умножена.

Ноември 13, 2019, 18:52:32
Отговор #91

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Тази тема започна да мирише на газ, което прави и за разлика от итал раздела... С риск темата да завие в посока За и Против, ще си изкажа и моето мнение.
Ако колата гори 20/100 бензин си заслужава да бъде газифицирана. Иначе не. Обаче при теб Митак има още едно обстоятелство - газифицирането го имаш, не в гаража, а монтирано на колата. Ако колата няма нищо против, карай си я на газ. Обаче да знаеш, че много мразя да ме обгазяват, това смърди отвратително ве хора, което значи че в колоната ще бъда пред теб 😎
we all have wings, but some of us don't know why

Ноември 13, 2019, 19:28:47
Отговор #92

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Свилене, ти май говориш за метана, който е фактически... пръц! :))
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 13, 2019, 21:00:07
Отговор #93

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Не Митко, говоря за пропана. Е ся, то е ясно, че е по-изгодно. Просто аз не бих се занимавал да газифицирам кола, освен ако не харчи 20/100
Сега мисля е по-ясно
we all have wings, but some of us don't know why

Ноември 13, 2019, 21:04:02
Отговор #94

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Не разбрах за какво иде реч .... за автомобил,който се използва ежедневно или за такъв показван само по паради и събития :-\
retrobs.com

Ноември 13, 2019, 23:44:58
Отговор #95

Неактивен Котков

  • Публикации: 661
.
Единственото нещо, което ще е трудно, е да махнеш газовата.

За газовата уредба не знам, но клапанът за зареждане е редно да изчезне от калника. :D Разваля визията на хубавата кола.
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Ноември 14, 2019, 08:53:46
Отговор #96

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Не ми ги обяснявайте тия...  АГУ на кола за удоволствие! Карайте си ги вие дълго и евтино .  :))
Аз ще я карам рядко и ми е все тая дали ще спестя 20-30 лева на година от газовата.

Газовата от тая Лада е първото нещо, което ще отстраня. За мен насладата от старите машини е да ги видиш във вид и състояние, в които са излезли от завода (когато това е разумно, разбира се).
Няма по-голямо удоволствие от перфектно "мъркащ" двигател, който си смуче бензин, изгаря го и те придвижва с пълно достойнство!  O:-)

Търся сребристите маски около фаровете, в перфектно състояние или най-добре нови. Ако някой има, пишете! :)

Тук пък съм си подготвил един подарък от Момчил, който ми стоеше на секцията няколко години :



П.П. Между другото, семейният ми автомобил го карам вече 140.000 км на газ и силно препоръчвам! :) Но, не и за класики....
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Ноември 14, 2019, 09:31:21
Отговор #97

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Fifo, на Кранки струва ми се беше му ясно, че за пропана говориш, ама му търсеше ..."индулгенция" (на пропана) като стигна до ...метана  ;D. А за газта - който иска да кара на газ. Аз въртя доста с Кефера и последното нещо, което ще си помисля, е икономия с газ. Той икономията Кефера ми я дава от хиляди други неща - освен 2.5 литра масло и бензин в резервоара какви му са консумативите и разходите. Та даже основния му ремонт (ризи и бутала + лагери) е много по-евтин от 1ногодишното висене по елкони и смяната на елементарни "консумативи" на среден клас съвременен автомобил. Няма антифриз, радиатори, водни помпи и съединеня, няма ангренажи за смяна, няма грам елктроника да се е...ва и да ми гаси колата в движение (щото електрониката е по-умна от мен), нищо ... нищо. Та от бензин ли да икономисвам. Особено пък с 2ни карбове, които ако са ОК дори дават икономия спямо пикливия стоков Солекс, дето е на 2 бири разстояние от главите! Бензин, едно прилично масло, гресиране тук там и толкова.
У нас вече сигурно 1/3  от Кеферете почнаха да ги карат на газ. Хахаха ... за мен е пълна пародия въздушен боксер на газ ама всеки сам си решава. Лошото е, че доста колеги карат на газ защото нещо яко е омазано с боксера на Кефера (карбуратори, делко/центровка, поиздухан мотор/глави) и правят разход 15-20 на 100 бензин. И да решаваме с газ проблема за нещо генерално сбъркано по боксерчето е настина много сериозно инженерно решение. 
ПС. По отношение на карбовете. Нямам нищо против инженерите на Фолксваген, но ако Фердиднад Порше след войната беше останал да работи за Фолксваген, едва ли до края на производството си Кеферите щяха да излизат на един пиклив еднокамерен карб. А Фердинанд Порше слага 2 карба още на първото си 1100 кубиково Порше 1948г., което е с дефакто тунингован 1100 кубиков боксер от Кефер. От Порше и впоследстиве няма да произведат нито един модел на 1 карб! Не знам колко от инженерите на Фолксваген ще си оставят имената в историята, но инж. Йотингер вече е легенда за Фолксваген (работел е "паралелно"/съвместно, а не в самата фирма) и неговоте двукарбураторни Кефери са имали по-малък разход с 2 карба и доста по-добра динамика и мах скорост от тези, излизали от завода във Волфсбург. С външен маслен филтър (заводски Кеферите до последно излизат само с една "цедка" в картера и без външен маслен филтър) и сгъстяване 7.5-8-8.5 и ресурса на боксерите на Йотингер е бил поне като на заводски Кефер, ако не и по-голям!  Консерватизъм и икономически съображения на мастодонта Фолксваген. Не са от вчера и днес.     
« Последна редакция: Ноември 14, 2019, 10:13:47 от Nik1600GT »

Ноември 14, 2019, 10:19:23
Отговор #98

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
:) Благодаря!
Откъде е твоята лепенка? Аз направих преди няколко години по това изображение и съм дал на доста колеги. Не е съвсем заводската, ама става:


Ето как стои на моята кола:


По темата за газта.
Аз някога активно си карах старите коли през цялата година. Държах току що боядисаната Варшава пред блока и не съм я щадил кой знае колко. Навих и 30000км. Газ няма, дори инсталацията си е с + на маса. Всичко като от завода.
Жигулата пък съм я карал над 60000км като ежедневна кола. На газ. Нямах кинти и с първата заплата лятото на първи курс сложих уредбата. Накрая даже резервоара беше изгнил, та го сменяхме при реставрацията. След това съм навил около 20000км само на бензин. Сложих форсиран двигател, зареждам само 100 октана и ми дреме. Правил съм близо 190, бензинът си е бензин. И на мене ми се щеше да няма следи от предния живот на колата. Сега трудно някой ще познае колко зимнина е пренесла, или че е стояла 40 години на улицата в София, или че е удряна сериозно 3 пъти.
Волгата обаче дойде с газ. Селска кола, както каза един приятел - 40 дни след смъртта. Вярно, правих я отвсякъде, ама 13-14 извънградско бензин е друго от 14-15 газ. Намотах 5000км само 2019г. И на бензин работи отлично, но на газ зареждам за без пари.
Нисата пък дойде с газ, ама разкарах газовата. Заради голямата маса и габарити на газ е съвсем мъртвец и над 80 никаква я няма. Не правя много километри, върнах заводската конфигурация с Иков 40СОП - същия като на Варшавата. Гори 11 бензин (Варшавата гори под 10) и е кеф за каране. С късите скорости на светофара държи до към 40 с колите. И като запали как мирише на бензинец... Вчера я припалвах. Живот и здраве, догодина ще я правя да стане от завода. Заслужава.

В тоя ред на мисли - Ладата си е много добра и приятна за каране кола и заслужава да се движи активно.
Топ перфектен уникат може да стане само след цялостна реставрация, което не бих ти препоръчал, освен ако не намериш много сериозна реставрационна работилница и нямаш свободни 10 или по-скоро, 15000 лева. Каквото и да правиш, дупките от монтажа на тръбичките, клапаните и пълначката, могат да се махнат само със заварки. Общо взето зорлем ще вкараш нелоша кола за цялостно правене. Трябва да търсиш здрави кори и постелка отзад, защото сигурно са надупчени. Както и всичко, на което му личи, че е старо. Играл съм го, дадох пари колкото за една нова Дачия.
Освен това на Ладата резервоарът се точи само с поглед. Отидеш на гости, мине някой вампир и трябва да ходиш с тубата до някоя бензиностанция. На мене даже и капачките ми крадяха, та си карах с капачка от буркан...
Де да знам, ако искаш топ кондиция, направи я от-до заводска. Ама първо я покарай едно хубаво, ходи с нея по мероприятия, гледай си кефа. Като позагуби блясък, правиш всичко и си зъл бог с червена Лада 1500С.
В Лада клуба има хора, които карат перфектни Лади в ежедневието - примерно бялата 21061 на Жоро от Владая. Има газ и си я кара всеки божи ден. Като визия и изобщо е в топ състояние. Е, пълначката е скрита, не е на калника.
Или някои от колите на Иво от Перник. Супер състояние, обаче си имат и газчица. Е, той има още 20 Лади без газ и тях също си ги кара. Ама като тръгне на дълго - газчицата и никакъв проблем.
Аз сега на Шкодата, която пък е хептен икономична, ще си оставя газта. Дреме ми, че не е от завода. По-добре яко каране и емоции, отколкото да седи за паметник. Напролет 4 гуми, ново масло и антифриз и газ. Бензинът остава за резерва и толкова.
 
Можеш да я разкараш проклетата пълначка и да дойде под бронята, за да е законно, или вътре в багажника. Но по-добре не се заигравай да заваряваш около 20-те отвора по пода и коша, получени при монтажа. Имаш газ, карай си и си свиркай. За 4-5000 лева можеш да вземеш по-запазена Лада. Тази пък си е семейна реликва 


« Последна редакция: Ноември 14, 2019, 10:27:53 от m_g »

Ноември 14, 2019, 12:28:05
Отговор #99

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Момчиле, подаръкът е "ОТ Момчил", а не "ЗА Момчил" ;)

Ладата ще се движи когато ми е кеф, но и трябва да се съвместява и с Алфите де.
Да не говорим, че и там още разни планове имам...

Махам газовата, обслужвам механиката и пазене+каране. Дупката за газта ще я запушвам и боядисвам по-натам.
Първо техниката искам да е топ.

« Последна редакция: Ноември 14, 2019, 12:40:19 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"