Автор Тема: Лада 1500 S - началото на една мания  (Прочетена 91263 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 24, 2020, 15:08:44
Отговор #240

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Гумите се оказа, че ги имам. Останаха от Спринта ми.
Стават като за гаража и спорадични неделни разходки  :))

Я дайте акъл за задното окачване!
Един приятел ме посъветва да купувам направо нови щанги и да не се занимавам с набиване и избиване на втулки. То вероятно ще е и по-евтино  :D

Най-лесно ми е да пазарувам от НАР-Лада в Хасково.

Същият модел джанти ги харесвам и аз. Не знаех, че са български. Дали се намират все още такива нови или си е чист късмет вече? Търся точно такива. Поздравления за ладичката.

Аз доста време се оглеждах за тези джанти и ги купих през интернет преди 3-4 години. Джанти за Лада има много, но малко от тях са с уши за тасове. Моите оригинално бяха бели, а аз ги пребоядисах прахово в сребрист металик.

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 24, 2020, 16:32:36
Отговор #241

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За джантите - български са, но от десетки години не се произвеждат с уши за тасове. Аз навремето малко на магия събрах 4 парчета и всичките бяха с различна боя от завода. Основно са правени за резервна част и за поставяне на ремаркета. Произвеждани са и за Москвич.
Щом гумите са стари, добре си решил да са с вътрешни.
За задния мост - на НАР частите са далече от качествени, както всичко ново руско. Ако старите не са се разпаднали окончателно, не пипай нищо. Аз карам още със заводските дълги щанги и тампони на 47г и са здрави. Има полиуретанови - значително по-здрави.
Иначе - да, няма смисъл да се сменят само тампони, една щанга е някакви смешни пари. Имаш две дълги, две къси и една реактивна щанга. Търси съветски, ако изпаднат отнякъде. По-масивни са самите тръби и вероятно гумата не е фалшива.

Юни 25, 2020, 01:01:37
Отговор #242

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
При нашите пътища, пълни с стружки, пирони и какво ли още не, наличието на вътрешни гуми е пряк път към цапане с крикове, ключове  и резервни гуми. И това, по закона на Мърфи, който отбелязва неприятни, но удивителни закономерности, обикновено става в лошо време и когато си добре облечен.
Иначе, ако външната гума не е наред, вътрешната с нищо няма да помогне.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Юни 25, 2020, 09:55:46
Отговор #243

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
При нашите пътища, пълни с стружки, пирони и какво ли още не, наличието на вътрешни гуми е пряк път към цапане с крикове, ключове  и резервни гуми. И това, по закона на Мърфи, който отбелязва неприятни, но удивителни закономерности, обикновено става в лошо време и когато си добре облечен.
Иначе, ако външната гума не е наред, вътрешната с нищо няма да помогне.

+ 1. И аз съм на мнение че вътрешната гума само ядове дава. Джантите на ладата всички стават за безкамерни. Гърмели са ми вътрешни, и предни и задни и знам какво е. Откак се открехнах за безкамерни гуми забравих за този проблем. Колкото и да е стар дота, ако е запазена, безкамерната гума няма никакъв проблем да се монтира. Карал със дотове на по 20 и кусур години. Слагал съм безкамерни на джанти от 66г. /на осмак/, както и на такива от Волга, дето уж не ставали. Ами няма никакъв проблем. В момента от един месец карам с рапидка за гипсокартон самозабита в предната лява гума. Разбира се гумата е безкамерна /412 кола/. Спада по една милимунда на седмица. Нямам време да я сменя и си карам така. Това със вътрешна гума е равно на директно спадане или гръмване. Отделно вътрешните имат чест навик да късат вентили ако са малко спаднали. Не че е проблем да се кара с вътрешни, ама безкамерната гума си е безкамерна, дори да е стара.

Юни 25, 2020, 10:09:21
Отговор #244

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За честта на съветското автомобилостроене ще вметна, че безкамерни гуми от завода се монтират още на Москвич 407 и на Волга М21. Като колата е на години - зависи най-вече от джантите и от гумаджията, дали ще намаже или няма да намаже борда с квото трябва. Заради триъгълни джанти са ми спадали безкамерни на Жигулата, ама говорим за много триъгълни джанти и опит да се сложат гуми стар ДОТ. Спадаше си как си иска. Както и да е - на кола, която ще се кара отвреме - навреме, вътрешните не са проблем.

Юни 25, 2020, 11:03:41
Отговор #245

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Тайната за спадането на безкамерни гуми е непочистената джанта. Тъй като не ми се дават пари на гумаджий и не ми се чака и разправя с тях, от доста години сам си монтирам/раздемонтирвам гумите. По най бай ганъовски начин лично измислен :)



Нужни са само някаква стойка, крикче и две щанги. Отлепям, вадя със щангите и след това с флекса и телената четка хубаво изчиствам мястото където ляга борда. След това най обикновен и евтин сив спрей или какъвто имам пръскам и след изсъхване слагам гумата. После с години няма спадане и проблем. Установил съм още, че гуми се хабят с около 1мм. на 10 000км. Един чифт от най добрите за мен зимни гуми, които са китайски и с 10 мм. грайфер до почти пълно изтъркване изкарват към 100 000км. :) От лична проба също съм установил, че ако джантите и гумите не са криви и няма луфтове по окачването, няма нужда и от баланс даже.

Юни 25, 2020, 20:20:42
Отговор #246

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
В момента от един месец карам с рапидка за гипсокартон самозабита в предната лява гума. Разбира се гумата е безкамерна /412 кола/. Спада по една милимунда на седмица. Нямам време да я сменя и си карам така.

Не, в тези случаи гумата не се сваля от колата. Ще отидеш в първата гумаджийница и внимателно ще наблюдаваш как на место ще ти извадят рапидката и ще сложат фитил. След това, тази манипулация ще си я правиш сам.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Юни 25, 2020, 23:44:17
Отговор #247

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
На вътрешните гуми въобще не държа, просто гумаджии ми обясниха, че тия джанти не ставали без вътрешни.

Явно ще трябва да питам тук за всяко нещо...

А историята и инструментите на Методи ми напомнят на ония мемета за разликата между дете, мъж и легенда  :)) :)) :))
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 26, 2020, 13:24:29
Отговор #248

Неактивен NikMar

  • Публикации: 518
Защо не сложиш пластмасови подкалници, когато карах Лади и Жигули им бях монтирал такива и даже напролет след зимата там си беше доста чисто, дори имаше и паяжини, за мен вършат прекрасна работа, забравяш за ръждите и каловете в нишите отдолу. Незнам дали още продават такива комплекти за предни и задни подкалници.
FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г./ FIAT Punto 1,1/94 г.
Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
 Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
 Закон на Мърфи.

Юни 28, 2020, 02:45:00
Отговор #249

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Пластмасови подкалници има, но аз тази кола няма да я карам толкова, че да има смисъл да монтирам такива.

Днес направих едно сравнение на теглото на джанти от Лада и също 13” от Алфа Спринт


145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"