Автор Тема: ГАЗ 24 или ГАЗ 24-10? А защо не двете в едно?  (Прочетена 2689 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 17, 2016, 09:16:14
Прочетена 2689 пъти

Неактивен veromir

  • Публикации: 30
Здравейте бих искал да пусна такава тема (не видях друга подобна и се звинявам ако е имало и съм пропуснал), защото ми е интересно какво мислят привържаниците на Руски ретро автомобили. Аз съм горд собственик на две волги едната е ГАЗ 24 от 1976, а другата е ГАЗ 24-10 от 1986. Разликата е само 10 години, но от към механика,рационализация и модернизация са доста разликите. Бихте искали да имате автентичен модел 24 или 24-10 или удобството на 24-10 с визията на 24 (хромираните елементи и вратите).

Ноември 17, 2016, 11:16:56
Отговор #1

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Карал съм ги и двата варианта.
По принцип и двете не са ми точно по вкуса, заради криво стърчащия волан. Този проблем го имат и много от старите Мерцедеси и много ме дразни.
Но - първите 24ки са много по-читави като коли. Таблото е изнесено по към стъклото, седалките са плоски и равни и имат подлакътник отпред. Много по-просторно и приятно за едър човек акто мене.
24-10 не ми харесва грам като интериор. Изглежда правена в час по трудово. Едни копчета са от старата 24ка, други са от Лада и е пълен тюрлюгювеч. Още повече, таблото скърца както си иска. Пластмасата е адски боклучива, както и на Алеко или Самара (и тях съм карал). 24 с ламариненото табло е по-примитивните копчета е много по-приятна и луксозна на пипане.
Като визия старата 24ка с многото хром изглежда по-добре.
И двете имат еднакво вървене. Старите обаче са по-качествени като изработка и вложени материали.  Но и се намират по-трудно и са по-скъпи. А и през 1970г. ГАЗ 24 е била що годе модерна като визия и изглежда адекватно на фона на тогавашните европейски коли. 24-10 в края на 80-те е адския анахронизъм. Детайлите от евтина пластмаса не могат да скрият, че модела излиза в опитни серии още 1968г.
Най-неудобна и куца ми се вижда като седене 3102. Няма такова разположение на педалите. Спирачката е с 10 см над нивото на педала на газта. Аз съм 2 метра и не мога да си сгъна десния крак, за да стъпя на спирачката.
По същия начин предпочитам ранен Москвич 2140 от 1976 пред 2140Д от 1988.
В крайна сметка на мен като позиция за седене от Волгите най ми е удобна М-21. Колкото и да е допотопна. По е тясна, но вътре е висока и волана не е за хора, на които лявата ръка е по-дълга от дясната. И горните скорости ми харесват повече от долни. И е по-красива и като екстериор, и като интериор. Особено интериорътс белия волан и копчета.
А още по ми е удобна Победа или Варшава с педалите, стърчаши от пода. Ако и да не им се регулират облегалките, а и скоростния лост идва по-надолу от на М21 и на 3та ми опира леко в десния крак. Но мога да карам 4-5 часа без да се уморя.
Като задна седалка Победа, Варшава и М21 също са ми фаворит. На Победата и М21 седалката е по-твърда и седиш малко по-високо. На Варшава седалката е мека и все едно се возиш на облак.
Но и трите са доста по-тесни в раменете от 24. На 24 тавана ми идва ниско и главата ми опира в него. Иначе ако човек е по-нисък, 24 може би ще е най-удобна отзад от трите (или четирите).

По въпроса - не искам да имам преправяна кола. Тя няма никаква стойност и в общия случай изглежда нелепо. Ако искам кола за удобство, ще си купя 12 годишна 5та серия или Е класа на парите на добра 40г. Волга.
« Последна редакция: Ноември 17, 2016, 11:19:45 от m_g »

Ноември 17, 2016, 12:08:52
Отговор #2

Неактивен veromir

  • Публикации: 30
Да като возия са еднакви. Обаче имах в предвид разположнието на педалите примерно или захвата на педалите на 24-10 е по доизпипана работата, спирачките са същите но спирачния цилиндър е заедно с помпата от пред пред шофьора. По грамотна е и цялата инсталация от окабеляването с по модерни и по намиращи се части. Седалките са захвани по доста по-умен начин от зад на напречните греди и не си чупиш толко ръцете докато ги сваляш или слагаш. Въздоховодите са по добре направени, седалките с това леко вдлъбване за мен са по-удобни и това прави малко по-широко пространствово за шофьора, както и монтирането на задните облегалки е по-улеснено защото са отделни (поне за мен че ина двете съм преправял интериора). Моята 24-ка е с мемори пяна интериора и е доста удобна но и идват малко високи седалките, което за мен 2 метра човек е малко неудобно, за това съм коригирал дължината на кормилния прът малко по прибран е волана към таблото.

Ноември 17, 2016, 12:23:08
Отговор #3

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Определено не трябва да се смесват двете коли. Момчил е прав, всяка е резултат от развитието на завода - Газ 24, ''баржата'' както и викат по руски си е истинската Волга. При 24-10 се виждат напъни на потъващ човек хванал се за сламка - опитали са се да закърпят положението, но лично на мен не ми харесва. Като Москвич СЛ - чисто извращение :) А пък да правиш от двете една е още по голямо. Единственото предимство за мен на 24-10 са извитите седалки, тези на 24 са по меки и удобни, но те изхвърлят на завой и трябва да се държиш за волана. Но само това. Така, че аз съм твърдо за 24. Но пък ти нямаш проблем защото имаш и двете и просто като ти омръзне едната се качваш на другата :) Единствено съм съгласен да направиш 24-ката ''догонялка''. При всички други случай е най добре да си остане оригинална.

Ноември 17, 2016, 15:20:24
Отговор #4

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Би било редно и аз,като човек минал на ГАЗ 24,ГАЗ 24-02 и ГАЗ 24-10 малко повече километри от другите колеги тук,да кажа няколко думи:
Първо,руснаците викат "баржа" на всички Волги от ГАЗ 24 до 3110/31105 включително.На тези баржи аз съм минал,ако не над един милион км. пробег,то със сигурност клони към милиона.Та във тази връзка,смело мога да кажа,че 24-10 е с няколко дължини напред пред ГАЗ 24 във всяко едно отношение.По мощен двигател,по малко предавателно число на задния мост,усилено предно окачване,усъвършенствана спирачна система,по силовата част това са само плюсове.В тази връзка,ясно е че 24-10 върви повече.Интериора на 24-10 също е много по добър и по функционален,колегата veromir правилно е забелязал разликите,всичко е направено по добре за водача,да не изпадам в повече подробности.Като качество на изработката,до 1988 -89 г.  е едно и също и за двата модела.След тези години, качеството на вложените материали и на антикорозионната обработка пада и то на вички Волги.Лично за мен,черната пластмасова решетка идеално кореспондира с белия цвят Волга,на черните и другите ярки цветове по добре стои хромираната.В завода на 24-10 са слагани и пластмасови, и хромирани метални решетки до края на производството на модела.24-10 е по добрия автомобил,но той всъщност си е ГАЗ 24 трета серия.
Карам си ги обаче и 24-ката,и комбито,и 24-10 с еднакво удоволствие,това е.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Ноември 17, 2016, 16:02:24
Отговор #5

Неактивен veromir

  • Публикации: 30
Това казвам и аз. Аз си купих 24-10 защото просто когато реших да си купувам волга нямаше хубави и запазени екземпляри от 24, затова намерих една 24-10 и си рекох тя ще е.. Взех я с намерението да й сложа врати и всякакви декорации от 24, защото ГАЗ 24 визията си е по класическа и тя ме грабна, но по ирония на съдбата тамън почнах да правя 24-10-ката и с много разправии с части и ми падна една 24-ка на 22 хиляди километра. Волгата беше много запазено но 2-рия собственик (аз съм 3-тия) я взел от баш собственика за без пари (човека искал да си изчисти гаража) и я е турнал в една градина в едно селище изоставено и това направо разказало играта на пода на волгата... имаше поникнало дърво между задната броня и багажника. Нямаше никакви документи, нищо което да вържа със стария собственик, но намерих едни фактури от газовата удерба и от там едно търсене и т.н. Замисъла беше да стане донор но в последствие се направих на дедактив и успях да намеря първият собственик и да разбера историята на колата и от там направо в КАТ провериха документите (в талона имаше печат "регистрация прекратена" и нищо повече, нито префорация нито поради каква причина..нищо) От КАТ Русе ми казаха че колата псокойно може да се регистрира след технотест и реших да запазя и двата автомобила и интересното е че разликата им е точно 10 години +- някой месец... Карах и двете преди да почна с реставрацията и освежаването им и от 24-10 определено съм по-доволен и е в пъти по-добър замисъла и иновациите и всичко, но 24-ката си е класиката и за това мисля че съм късметлия с 2-та модела на ГАЗ (стига да им завърша реставрациите ще вече година и половина траят  :D :D :D :D