Автор Тема: Внасяни ли са и колко в България Opel Admiral/Diplomat A?  (Прочетена 7780 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 25, 2016, 00:14:30
Отговор #10

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 451
Малко офф топик, ама като ти гледам снимката на аватара, това "Семафор" ли е? :)

  Това чувство за хумор или ниска техническа грамотност е ?  Това е много популярен предупредителен знак, има го на доста препарати и вещества. Използвам го защото харесвам оранжево и черно.

Ноември 25, 2016, 01:11:22
Отговор #11

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Сигурно се правят асоциации със знака за наближаване на жп прелез, който показва колко метра остава до прелеза.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Ноември 25, 2016, 07:23:41
Отговор #12

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
  Това чувство за хумор или ниска техническа грамотност е ?  Това е много популярен предупредителен знак, има го на доста препарати и вещества. Използвам го защото харесвам оранжево и черно.
Грешката е моя. Пропуснах да цитирам колегата "кинни". Става дума за неговият аватар. Подозирам, че е стар приятел с когото навремето се майтапихме - той караше Сенатор на който викахме "Семафор." Затова ползувах и кавички. :)

Ноември 25, 2016, 11:38:39
Отговор #13

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
Не знам кого визираш, че ме е будалкаш с Корекома. Ако е за Адмирала - бъркаш.
Сега за Торонадото.
Олдс-а беше в кв. "Хаджи Димитър" по това време, което споменаваш. Бях колега със собственика (собственичката) на торото. Двигателя му беше оставен в един двор, заради превъртял лагер на кол. вал. После беше откраднат. Това с волговия мотор е абсолютна тъпота, не знам как го измисли. Никога тази кола не е била с волгов мотор, а и беше сложен шестак от Опел (по-малка тъпота).
Те ти снимка, ако това е мотор от Волга...

Задният мост е от Буик. Мотора не се е счупил през 1994-та.
Лилавото (бившо бяло) Торо на Сали, го пребоядисаха едни пичове - Иво и брат му Оги в Горубляне(и там съм работил). После драмата с палежа и т.н. Не им върви на тези машини...

Пардон, лапсус.
Исках да кажа, считам че те е будалкал, че било купено чисто ново от Панаира.
Нови УС коли по онова време там не са били излагани, за разлика от Опели /дори и Воксхол/, Фолцове, Рена, Бенцове и сие, които са имали официални щандове на Панаира в разл. години.
Разбира се, освен вариант да е било предоставено от УБО /или продадено на символична цена/ на генерала, може да е бил купено Торото от Кореком дори и като почти нова кола.
Но няма лак да е било купено от официален вносител или щанд, понеже разбира се, в БГ тогава не е имало такива на американските дивизии на ГМ.
Може разбира се някакви роднини да го купили ново на запад и да са го ппатили тук в Бг за каране и регистриране.Това е било обичайна практика у нас до преди въвеждането на 200% мита през 1970 год.

За счупването на мотора- тя и колата като се продаваше през 1994 и беше хвърлена зад Калите на една малка пряка /може и да било през 1992 или 93, точно не помня това/, видимо отдавна не беше в движение.
Беше и пусната обява за продаване във вестник- Вечерни новини, и по обявата ходих да я гледам.
Беше с 4 спаднати гуми, окопала се в прашоляка, поне няколко години за мен е била седяла непомръдната и хвърлена на улицата.
И то с главите на мотора, хвърлени в салона на колата, още ми е пред очите гледката оттогава.

Разбира се, тоя твоя колега дето е купил/наследил/придобил колата от роднините на генерала /или какъвто е там бил стария собственик по соц. време/, може да е правил опит обратно да ги слага на мотора, или пък като е да извадил мотора, и да ги е сложил за комплектност отвън на него, все едно.
Може ненужно през периода 1992-1994 да са махали първо главите да видят какво става, а после да са извадили и мотора, като не е бил проблема в тях.
Така или иначе салона беше буквално пълен с чарколяците от мотора, аз като гледах колата.

А може и не само мотора да е бил прецакан, може и автоматика, който е в случая е по-старата версия и сега по-рядък за намиране, надлъжен трансаксъл/ за разлика от моето бивше Торо от 80-те модел, което бе е с напречен трансаксъл.

А точно в Хаджи Димитър няколко години по-късно ги гледах пак тия остатъци от кола, вече радикално трансформирани,  :)) заедно вече с колегата- Петер1978. Някъде точно към 2000 год е било, плюс минус 1 година. Колата беше там обявена за продаване.
Още по късно, през 2005 или 2006, го гледахме пак с Пешо, но вече в друг собственик в един двор в Красно село, и беше със сложения вътре Волгов мотор, отвориха капака на мотора да го гледам.
Имаше и Волгов кардан /който минаваше през купето открит въртящ се  O:-)/ , и Волгови ръчни скорости, познаващи се ясно по лоста и по корпуса на кутията, няма как да с е сбъркат. Задните джанти и главини, което ще рече и мост, също си бяха ориг. джанти от ГАЗ-24.

Може както казваш преди това да е била конвертирана с някакъв ГМ/Опел шестак, ама все едно.
И преди и след шестака, и през 90-те и пост 2000, колата вече беше отдавна пътник.

Иначе Торото на Салех добре, че сегашния му собственик Рафи го възстанови.
Помня го като го докараха бяло на Капитолия за продаване, някъде 1999 или 2000, беше в абс. ориг. хубаво състояние кола.
Салона с ориг. черен винил салон, с едни индиански релефи, фабрично щанцовани на него.
Жалко че го пребоядисаха и претапицираха в други цветове.
А на Капитолия след пожара Торото седя горяло и хвърлено отзад в двора им /дето вече го нямат тоя задния двор, взе го Метростанцията/ поне 2 години, преди Рафи да го купи.

1-2 години след вноса на Елдото, някъде през 2001-2002, Салех ми се беше обадил да ми се похвали, че си е купил една друга американка, та ходих да я гледам.
Бе си докарал едно 1971-73 Елдорадо кабрио, дето дойде със счупен ориг. му мотор.
Него Салех също реши да го пребоядиса лилавичкаво, но май при Зундерт центъра, ако не греша го боядисва.

Та на това Елдо кабрио Салех сложи мотора от горялото Торонадо.
После и почна да продава Торото без двигател и автоматик, и така и го продаде на Рафи.
Но бяло Торото преди си беше идеално. Сега в тия му черен актуален вид при Рафи, пак не изглежда зле де.
« Последна редакция: Ноември 25, 2016, 11:51:30 от USfan »

Ноември 25, 2016, 21:42:45
Отговор #14

Неактивен kinni

  • Публикации: 87
Осрахме темата на автора, за което му се извинявам. Дадох примера с Торо-то само за пояснение, темата беше за Адмирал и Дипломат. Ще поспамя още малко за Торо-то и приключвам.
UsFan, често споменаваш "може би", "вероятно" и т.н., което ми подсказва, че не си съвсем наясно с тая конкретна кола. Т.е. предполагаш. Със сигурност си я гледал на една улица зад Халите. Въпросният собственик е дъщерята на Генерала. (баси, имаше такъв филм :D), моя бивша колежка, казва се Ваня. Както споменаваш "вероятно" е предоставено от УБО, ама не е, единствената връзка с УБО е, че това торо яко се е гъбаркало по пътищата с пурите на УБО! (не ме питай от кого и откъде имам тази информация). Колата не е от УБО. Не е от Кореком. Има доста работи, които не знаеш за тази кола. И пак ти казвам, двигателя не е чупен през 1994, а доста по-рано, и никога не му е поставян волгов мотор!!! Не си го гледал в "Красно село", а в " Бъкстон".  Задният мост не е от ГАЗ, а от Буик, джантите обърнати от Ниса. Повече не бих спорил.
пп Фифо, драго ми е да те "зърна" тук, макар и виртуално. Семафора отдавна е щастливо превърнат в кенчета за биричка, този от аватар-а е Пантографа :D http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,5642.0.html ,ако ти се чете. Спаска върти ли още гумите? ;D пп2 - още ли си фен на двуколесните VR&46 ;D ;D ;D, щото има едно двуколесно тунинговано 1300 кубика японче 200+ p.s. в гаража на Мончо, от тия, както ти се изразяваш, с "демоничното ускорение" ;D , би ти харесало, сигурен съм. :)

Ноември 26, 2016, 14:08:55
Отговор #15

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
Е, осрали сме темата, ами.
То няма конкретен точен отговор на нея, освен някой ако не намери и препостне архивите на Кореком за нововнасяни коли през 60-те, kakто и тези и предшествениците на Кореком- държавни фирми ВТО-та за внос на коли.

А Нисовите джанти не са много по-различни от на ГАЗ, и са на един и същ диаметър на дупките 5-те болта, както и вероятно на централния отвор. Все пак Нисата на механика си е Варшава, а Варшавата си е ГАЗ.
Така че дали са Нисови или Волгови, все едно.
Диаметъра им на обиколката на 5-те дупки за болтовете е 118 или 120 мм, нещо такова.
Което и кореспондира с тоя размер на 5-те дупки главини на ГМ де.
Така че може да паснат на ГМ мост и без особени преработки на координатна машина.

Значи твърденията които съм слушал, за кой там бил собственик идваха от продавачката, и от разни там тяхни съседи зад Халите.
Но предвид, че ти предполагам нямаш да ни покажеш копия на документите му от излизане от дилъра на ГМ /Сертификейт от Ориджин, ако е била от нова за експорт/, или там фактура за закупуване от нова на колата /все едно от къде е дошла, и дали на български гражданин, или там някоя някоя наша държавна организация е издадена/, всякакви приказки и твърдения на собственици или наследници, не биха били много по-меродавни от всякакви други твърдения по слухове, вкл. и твоите, и моите.

Още повече че моя немалък опит с такива наследници/собственици, в повечето случи мърлячи, сочи почти винаги техни настроения и обяснения, тендиращи към митологизиране и преекспониране на такава придобивка.

И съответно за това използвам думите- Може би, и Вероятно, понеже без надлежни документи, всичко е в сферата на вероятностите и теориите, без значение колко си бил близък със собствениците, или те колко изглеждащо достоверно са ти казвали някакви инфота.

Моето мнение в случая е, че шанса примерно Генерала да си е поръчал избирателно точно Торонадо през 1966 или 67, за чисто нова кола, е много слабо вероятно.
Не че не е могло да има валутна сметка той в долари /може примерно да е бил военен аташе в чужбина/, или пък роднини зад граница да са му я пратили. 
Но Торото като излиза, е доста нишово УС хай-енд луксозно персонално купе /така са го водили от ГМ/.
На цена е бил също и скъпичък, и то не само за БГ клиенти, ако и да са били високопоставени такива като генерала.
Над 4600 $ е била новата му цена, и то базов без екстрите, то може да се провери де, по страниците в Нета.

Така че БГ гражданин да вземе да си поръча, ако въобще иска УС кола, баш релативно непрактично голямо купе с 2 врати, и то за толкова много пари, вместо примерно да си вземе много по-разпространената и у нас сред хората с с валутни сметки през 50-те и 60-те, базова Импала с 4 врати и 6-так мотор за 3000 долара, от гледна точка на здравия смисъл, и дори от гледна точка на за тогава през 60-те големите 300-400 левовите, месечни заплати на генералитета у нас, граничи с абсурда.

По отн на гъбаркането с пурите на УБО, това не е голямо постижение и хвалба, и ще ти се конкретизирам защо.
Отн. информиран съм за тогавашната им на УБО през 80-те, да го кажем- Пурова наличност, и не само нея, понеже баща ми беше служител на МВР, и то в такова тяхно подведомство и длъжност, че взимаше за каране по избор каквото му харесва от тези УБО коли, които имаше право да кара. А тия дето имаше право да кара, определено бяха от по-интересните налични там коли.
Та от ходенията ми като малък, а и не толкова малък, с баща ми в гаража им да взима и оставя каквито техни коли е карал, съм гледал детайлно наличностите им тогава.

Сред тях освен Волги и Лади, имаше и отн. по-интересни и с по-големи мотори, вкл. и новички, западни коли от среден и горен сред клас, сред които и веднага след 1980 год. доставени , и споменатите Пури.
Обаче, над 90 % от тия пури бяха специално поръчани от УБО нови в единен Спек- абс. базови на оборудване,  черни на цвят, бели стъкла, без почти никакви екстри, и с мотор- с базовия 6 цил. карб 280 мотор, куплиран с почти единств. им екстра- автомат скорости.
На мощност тия карбове 280 бяха само 156 коня, и динамиката им определено не беше нищо особено.

Та едно вървящо добре Торо да ги резне тия по права линия и прав път, не е голямо геройство.
Естествено в завои, дори и базовите Пури 280 ще си въртят кръгчета около баш таз 1 Ген. Торо.
Но в УБО имаше и няколко с 500 мотор пури, които щяха да озорят дори и по права линия Торо 1 Ген, особено при скорости над примерно 160-180 км/ч.


Доколкото ги помня няколкото пури 500, всичките те бяха СЕЛ версии, и бяха все в различни цветове.
Тия 500 бяха предназначени за най-висшата управленска номенклатура / а не просто за министри и ЦК/, и возеха следните лица, доколкото помня:
-Една тъмносиня бронирана за Бай Тошо /за него имаше и с по-малък мотор 380, пак синя и пак бронирана/, една светлозелена за генерала шеф на Ловно-рибарския съюз, една сребриста на И. Славков /като беше председател на БОК/, една шампански цвят на председателя на БЗНС, една тъмносива на главния прокурор /преди нея той имаше бордо 450 СЕЛ 6.9/, и една черна, но пак 500, на министъра на правосъдието.

Та, освен тия лица, всичките там министри и членове на Политбюро се возеха на базови 280-тки.
Сега, може и с други цветове и версии мотори пури там да имаше в УБО през 80-те /помня и 2 бройки едни след 1985 лифта- бял 260 СЕ, и една синя 420 СЕЛ/, но тия гореописаните 500 най са ми се врязали в паметта.

Та такива работи с пури.

Айде щото поспамихме,  :)) но да не се губи инфото, моля някой от модераторите да премести тия неща за Торото и Пурите в Общите приказки или в темата с историята на западните коли у нас.



« Последна редакция: Ноември 26, 2016, 15:06:01 от USfan »

Ноември 26, 2016, 19:45:40
Отговор #16

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 451
 Нямам нищо против да пишете в моята тема, за мен историята е интересна, но да не ни се скарат че пишем за американски коли в раздела за немски :)  Моя въпрос горе-долу получи отговор. Също ми е интересно дали Кореком за внасяли части по поръчка за коли, които не са продавали ? Дали е имало такава практика или са правени изключения за "наши" хора :) Имам едни нови накладки за Мустанг и биели за Порше запазени чисто нови от склад на Кореком.

Ноември 26, 2016, 20:00:55
Отговор #17

Неактивен МХ-3

  • Публикации: 46
  • Banned \(^o^)/
Имало е такава практика да се поръчват части. Но се доказва произход на валутата.Чакало се е с месеци. Най-лесно ставаше с шофьорите на ТИР-ове.

Декември 04, 2016, 13:49:12
Отговор #18

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Я вижте това черното не е ли Опел Адмирал?
Ако греша,ще го махна оттук.

София, ул.Студен кладенец 18





Декември 04, 2016, 18:52:14
Отговор #19

Неактивен МХ-3

  • Публикации: 46
  • Banned \(^o^)/
Адмирал е.Изглежда читав.