Автор Тема: Историята на Ягуар  (Прочетена 17740 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 01, 2016, 23:12:36
Прочетена 17740 пъти

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да започнем тази хубава тема за историята на котките с импресия за техния основополагащ модел-
рейсъра С-тип, както и историята на създаването на легендарната Джаг емблема.














« Последна редакция: Юли 31, 2020, 11:35:23 от dido1903 »

Януари 06, 2017, 00:28:11
Отговор #1

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ето тук на немски едно много интересно интервю с главния инженер на Ягуар през 70-те та чак до 90-те години- Джим Рандъл.

http://auto-didakt.com/menschen_beitrag_lesen/portrait-jim-randle-jaguar-xj40.html

Октомври 17, 2018, 20:13:11
Отговор #2

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Сега Ягуар имат жестока гама от модели.
И големите седани ХЖ, и средните ХФ, и дори и джипките еФ-Пейс, са супер добри конструции.
Купетата еФ-тайп също са жестоки коли, но точно при тях, фирмата за 2019 моделна година, разводни нещата.

За първи път в следвоенната си история, Джаг ще слагат на 2-врато купе, само 4 цил. мотор /при седаните имаха още от 2001, а и сега имат 4 цил. мотори, все пак/.
Въобще, голямо падение.
Искат да вземат пазара на БМВ 118 купе, или Бенц С клас 250 Дизел купе, или какво...
Но то метро-гей, и женските таргет пазарни групи си го искат- целия блясък на Гранд туризмото, комбиниран със Смартаджиски разход и разноски, ако може.

А къде отиват звука, и емоцията от многото цилиндри. :(





Ноември 02, 2018, 21:18:30
Отговор #3

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1600
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
Люси, кажи няколко думи за Х300 серията, конкретно х308 няма значение преди или след фейс, както и за следващото поколение х350, съответно х358 в частност.... XJR не коментирам... имам някакъв интерес към тези коли и то точно с осмак... какви са им кусурите основно?

Ноември 27, 2019, 16:27:30
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Люси, кажи няколко думи за Х300 серията, конкретно х308 няма значение преди или след фейс, както и за следващото поколение х350, съответно х358 в частност.... XJR не коментирам... имам някакъв интерес към тези коли и то точно с осмак... какви са им кусурите основно?

Ха, чак сега ти загледах поста, но вече си се с снабдил хубава котка, така че малко късно ще дойдат всякакви мнения.  :))

За някой друг фен разбира се, ако се интересува да си купи хубав класически 20-30 годишен седан ХЖ6, или въобще Джаг от тия години, може да се обобщи, че всички 6 цил. мотори, и старите редови, и Фордовите деривати Ве-образните, са надеждни.

Не така стои въпроса с първите няколко години но производство специално на 8 цил. 4 литров мотор, слаган в ХЖ8 и в ХК8, до към 2000 год. някъде.
Той при пробег от над 200000 км. не е много препоръчителен.
След преминаване на тая условна граница в пробега, при несмяната им на пластик обтегачите на ангренажната верига, поради износване и чупене на тях, може да стане тотал щета /това важи и за 3.2 литра 8 цил. вариант, при липса на обслужване в тая област/.
 
Друг обичаен проблем специално при ранните 4 литра осмаци, е износването и вследствие надиране на алум. блок, вследствие на падането на Никасил покритието на цил. стени.
Това като стане, пак мотора е тотал щета.
След пускането в производство на усъвършенстваните 4.2 литра осмаци, този проблем уж се оправя.

Като надеждност и непретенциозност най-добри са алуминиевите със стоманени ризи 3-литрови Форд Ве-обр шестаци в еС-Тайп и Х-тайп.  Те именно, защото идват конструирани от Форд за техните по-мейнстрийм премиумни седани среден клас като Линкълн ЛС и Мондео, всъщност са пригодени за всякакви ситуации, и нямат чупене дори и при многостотин хил. км. пробег.

Аз сега през есента на моя еС-тайп направих над 170000 хил. щастливи километра пробег, а и колата тържествено подмина 20 години от датата си на производство.
От общия пробег 70000 км. му навъртях в 5-те години, вече откак го имам.
Колата я взех в 2014 на около 100000 км пробег, изминати за първите 15 години от живота и.

Отн. малкия и оригинален, а и общ сегашен пробег на моя Джаг не е за изненадване, понеже купих колата от първи собственик, известна ТВ-журналистка, която освен моя тъмносин 3-литров 1999 еС-тайп, имаше за основна кола и пак купен от нея нов, тъмносин 3-литров 2001 Х-тайп.
Дамата е редувала двата Джага за ползване, и повече е карала Х-тайпа, по практични причини в трафика, а и зимата заради двойното предаване.

Така че моя хубавец засега си върви безупречно, екстремно съм доволен от него, разбира се, без разхода, който градско в София е твърдо над 20л/100км.
Това не е за учудване с моя начин на кик-даун каране, а иначе по техн. данни на 3 литра автомат С-тайп с моя 5 скоростен автоматик, му дават 18.1л/100 км. разход.
В дългосрочен и принципен план като сегашен собственик съм доволен и от качествения бууст, дето Форд даде на марката още в 90-те години, след като я купи фалирала в 1989 год.

Ето снимки от километража ми тия седмици като ударих поредните 10000 км. безметежен пробег.


















« Последна редакция: Ноември 27, 2019, 16:40:06 от USfan »

Ноември 28, 2019, 09:57:19
Отговор #5

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1600
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
моят е шестак, чре 8цил не ги предпочетох заради интериора - не ми пасва на дизайна на каросерията


иначе за съжаление моята верига дрънчи, замонали са водачите и мисля да прежаля 400 паунда за нов комплект, и трудът никак не е малко, но няма начин....

Януари 05, 2020, 23:45:48
Отговор #6

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, на Х308 е много яйцевидно таблото.
Пасва на облия еС-тайп, но, прав си, изобщо не и на класическия ХЖ.

А ето един много интересен тест и представяне на ХЖ220.
Журналиста визуално е леко префърцунен, като всеки англичанин с добро частно образование  :)), но иначе анализирането и описването на колата са доста задълбочени.


Април 14, 2020, 21:33:05
Отговор #7

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ето е и едно кратко описание на едни Ягуар, който е още по-рядък и ценен и от ХЖ220.

Това е полурейсъра ХЖР-15, правен в нач на 90-те години, и проектиран на база състезателните Ягуар прототипи от Шампионата по издържливост от 80-те.
Реално този Джаг, конструиран и произведен, както и рейсинг предшествениците му, от Том Уолкиншоу рейсинг, си е Л-спек кола, но с климатик, мигачи, и улична регистрация.
Тежи само около 1000 кг.

https://autobild.bg/jaguar-xjr-15-%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d1%81%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%8f/

Април 14, 2020, 22:00:42
Отговор #8

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1600
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
добре, че са ползвали 12цил мотор, той изначално си е създаден за рейсинг, а xj-сериите само намазват от неговото същестуване :)

хж220 с 12цил битурбо би било паганито на 90те години .. не, че с неговия си мотор е зле де, но за мен щеше да е по-добре да бяха запазили концепцията на 12цил хж220 с 4wd задвижване, каквато му е била идеята... предвид, че е разработен преди 35г, това е била ултра-модерна кола, изпреварила времето си

ето сега къде е бройката с 12цил

https://www.jaguarheritage.com/car/1988-jaguar-xj220-concept-car/

Май 27, 2020, 02:24:18
Отговор #9

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Много интересно клипче с доста активно каране на рейсъра С-тайп, на Миле миля 2013 година.