Автор Тема: Хром ефект върху пластмаса - как?  (Прочетена 16418 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 16, 2016, 18:42:35
Прочетена 16418 пъти

Неактивен sphereholic

  • Публикации: 311
    • Ретро автомобил Ситроен 2cv Charleston
Питам за един автомобил на позната, не е ретро, но с изгледи един ден да стане, ако е жив до тогава - Ситроен ц3 D&G.
Декоративните лайстни, решетка и елементи по броните са пластмасови и имитират хром, който вече не е перфектен, а на някои места липсват парчета от елементите. Идеята за намеса е да се приготвят комплект стандартни за модела елементи от гола черна пластмаса, които да се "хромират". Има няколко варианта. Моля за вашите коментари, препоръки и насока кой метод да изберем:

1. Еверт лак в Стрелча - не е ясно колко време ще издържи покритието на външни условия, а имат и ограничение за размера.
2. Хром фолио - знам, че е трудно за разтягане по обли повърхности, бихте ли препоръчали, ако някой има опит къде могат да го направят.
3. Боядисване по нова технология, т.нар. хромиране с боя. Знам че има такава услуга и в София, но не съм запознат с качество / цени.

Темата би била полезна и за класически автомобили, тъй като описаните варианти са подходящи както за пластмаси, така и за метални елементи.

примерна снимка:

Декември 16, 2016, 19:26:13
Отговор #1

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Алекс,
дълго търсих и накрая мисля , че успях да намеря.
Продуктът е на MIPA , казва се Vicrom . Продава се и като спрей, и като боя за пистолет.
Аз не съм я ползвал, во ще я ползвам скоро време за дъждобранните лайсни на СХ-а, които са хром под ПВЦ, както на Ксантията, на ХМ-а, знаеш ...
Та тая боя ми я показаха в MIPA-та върху няколко продукта и стоеше наистина с хром ефект, а не някаква мат боичка.

Декември 17, 2016, 11:40:49
Отговор #2

Неактивен simeon40

  • Публикации: 266
През свободното си време се занимавам с ремонт и рециклиране на фарове и човека при който ги пращам за ново покритие има и машина за външно никелиране, но в момента е развалена и чака някаква част да дойде, щяло да стане след Януари.

« Последна редакция: Декември 17, 2016, 12:05:16 от simeon40 »

Декември 17, 2016, 16:52:12
Отговор #3

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Алекс,
дълго търсих и накрая мисля , че успях да намеря.
Продуктът е на MIPA , казва се Vicrom . Продава се и като спрей, и като боя за пистолет.
Аз не съм я ползвал, во ще я ползвам скоро време за дъждобранните лайсни на СХ-а, които са хром под ПВЦ, както на Ксантията, на ХМ-а, знаеш ...
Та тая боя ми я показаха в MIPA-та върху няколко продукта и стоеше наистина с хром ефект, а не някаква мат боичка.
Боре, моля дай някакво линкче откъде го пазаруваш това.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 17, 2016, 18:51:14
Отговор #4

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Митак, на мен ми го показаха в Пловдив, но така или инач централният склад им е в София. Май е този - http://chromoline.com/bg/Kontakti-c171
Пък ако не е той, виж къде продават MIPA , все ще ти кажат.

Декември 17, 2016, 19:11:23
Отговор #5

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Алекс,
дълго търсих и накрая мисля , че успях да намеря.
Продуктът е на MIPA , казва се Vicrom . Продава се и като спрей, и като боя за пистолет.
Бързата  справка в нета казва,че тая боя е "базисна",т.е трябва да се надлакира с безцветен дву-компонентен лак.Освен това покритието е изключително тънко (3 микрона) и трябва да се суши поне 1 час при 20гр. преди лака.
За подложка е нужна черна боя,която не трябва да се шлайфа със шкурка или подобни,т.е. има определен времеви прозорец,в който трябва да се извърши цялата процедура.
Май няма да е просто и лесно  :o
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Декември 17, 2016, 20:43:15
Отговор #6

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Да, предполагам си има техника на полагане. Въпросът е, че има такъв продукт, който дава добър ефект и се различава от спрейчетата, които се рекламираха като "хром" ефект, но си бяха нищо и половина.

Декември 18, 2016, 12:13:35
Отговор #7

Неактивен sphereholic

  • Публикации: 311
    • Ретро автомобил Ситроен 2cv Charleston
https://www.vbox7.com/play:d9eb26d8
Този клип е сниман в България. Изглежда, че технологията с боя е сложна и май няма добро предлагане с ясни цени.

"Никелирането" се оказва най-лесен вариант, но не е ясна трайността на покритието. Рефлекторите на фарове са на сухо и са защитени от външни влияния. Има възможност това покритие да се защити допълнително с прозрачно фолио на 3М. Към този вариант клоня най-много.
« Последна редакция: Декември 18, 2016, 12:16:39 от sphereholic »

Декември 18, 2016, 12:50:39
Отговор #8

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
В Ютюба има доста такива клипове, като там дори не използуват пистолети, ами пръскат направо с едни бутилки с помпи. В единия беше написано, че процесът по-скоро прилича по технология на посребряването на огледало, отколкото на хромиране. Мисля, че ефекта си заслужава експерименти от рода "направи си сам." :)

Декември 18, 2016, 12:54:01
Отговор #9

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Преди време и аз се бях ровил из нета за нещо подобно и намерих този комплект:

http://www.denicom.bg/avtoseriia/hrom-efekt-tuning-za-avtomobili.html

На снимките в описанието изглежда много добре,но не съм го изпробвал лично.