Автор Тема: 1980 Bedford CF Advantura  (Прочетена 7987 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 25, 2016, 16:19:38
Прочетена 7987 пъти

Неактивен V8

  • Публикации: 139
  • 1-8-4-3-6-5-7-2
Този дядо го купихме през м. Май 2016 от Южен Лондон.
Беше позанемарен, години наред си беше повисял в двора.
Пробег 96000 мили.
Надстройката е направена от Advantura, известен производител през 70те и 80те години на кемпери тук в GB.

Базата е стандартен Vauxhall Bedford CF 280 (2.8t MAM) ван. Ръждата е под контрол няма липсващи панели, тук-там проблемни зони но засега съм го туширал и ще се разправям с тях по-натам. Отдолу е як камион на греди и не е мръднал.

Двигател: т.нар Vauxhall Slant , 2300см3, четири цилиндров, надлъжен, еднокамерен Зенит, горен вал с каиш, мощност на хартия около 90 кс, на практика усещам около 50 :)

Запалване- ротор-дистрибутор, контактен, модернизиран от мен с електронно безконтактно запалване.
Зареждане- променливотоков генератор, някаква английска нискомощностна допотопна версия на класически Lucas, на хартия 20А. Изхвърлих го с кеф и вградих съвременен 100А променливотоков генератор.
Трансмисия: опционална за модела, ZF четири скорости, четвърта предавка директна.

Спирачна система- четири барабана , двукръгова, вакуумен сервоусилвател.
Кормилна система- зъбна рейка, механична, без усилвател.
Окачване- предна греда-мост, двойни А носачи, спирални пружини, заден твърд мост с листови ресори- тип циганска каруца.

Наскоро му приспособих една обикновена газова уредба с разпробит карбуратор и голям тороидал 60л под пода в задната част.
Изпарител BRC.

Това е дългосрочен проект в движение по който има много работа.
Основното е свършено и се движи. Крайцерска скорост 80кмч. Разход при 80кмч на газ- 17/100.
Диференциал 4.44 в комплект с много шумен нискооборотен двигател и огромна надстройка.

Следващи подобрения- друг двигател и трансмисия, съвременни спирачки, модернизация на електрото и на кемперската част- инсталации, резервоари за вода, инвертори, и др.

Като кемпер е занемарен, но не потрошен. Няма липси или злонамерени щети. Има си оригиналната фурна и котлони, хладилник, баня , резервоари, легла, гардероби, шкафчета и др.

Не ми се занимава много с кемперската част и там главен проектант ще бъде моята скъпа, която прие новото назначение присърце.
Аз оставам по железата и токовете.

Първият лот снимки е от деня в който го купихме.



Охладителната система беше в пост-аварийно състояние. Разглобих всички компоненти, наложи се да разпоя и казаните на радиатора.Какво открих вътре:


След щателно шомполиране и презапояване ( поизмъчих се, тъй като не го бях правил преди), радиаторът беше събран отново.

На следващите снимки вече предния гнил капак е заменен с фибростъклен и ръждите по предните арки са неутрализирани.
Предната дясна броня е изчукана и радиаторната решетка боядисана.


Свалих цилиндровата глава за профиактика. Разпробих и допълнителен отвор за да се подобри циркулацията на охладителната течност между главата и всмукатения колектор, явяващ се още и термостатна кутия.


Малко от пода след пребоядисването.


Задните зветлини бяха заменени с нови по настояване на станцията, извършваща годишната техническа инспекция на автомобила.

Наскоро смених седалките, тъй като оригинаните бяха лишени от всякакъв вид поднастройване (!). Не ми беше никак добре на гърба.
Новите са от някакъв пластмасов форд, имат вградено подгряване и се кълчат механично навсякъде. Чудесно.
« Последна редакция: Декември 25, 2016, 17:40:35 от V8 »
You could be Dodge material.

Януари 23, 2018, 01:38:50
Отговор #1

Неактивен V8

  • Публикации: 139
  • 1-8-4-3-6-5-7-2
От миналото лято: - реших се да бракувам мъртвия слант 2.3. Гореше като газка 53ка, имаше сериозно износване комбинирано с надиране на два от цилиндрите.... не си заслужаваше да се прави.
Съдбата реши да ми покаже пътя към един, както му казват туземците тук, лъмп.  Лъмпа е М44Б19 от 1998, пресно вън от Е36 компакт с 5 спд ман.
Мерене, гласене и влезе. Следва продължение.
You could be Dodge material.

Януари 23, 2018, 08:57:27
Отговор #2

Неактивен buhalab olimpia

  • Публикации: 87
Страхотен е кемпера,дано новият мотор е по-добре.До бизнес парка в София има Форд Транзит от същата епоха,но е с дясната врата.В по напредналите страни има ретро паради за каравани и кемпери ,но уви тук няма как да стане. :-\

Януари 23, 2018, 10:11:05
Отговор #3

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
М44 е прекрасен мотор, ама за лека кола. Леко съм скептичен към това, доколко ще мъкне този камион. Нютоните му за бензинов, атмосферен мотор не са малко, 180 са, но са в горният оборотен диапазон. Но пък ти си с диф 4,44, което така или иначе предполага движение е по-височки обороти. Ревизирай мотора! Слаби места са биелни лагери и ангренажа. Успех!

Август 31, 2018, 01:02:41
Отговор #4

Неактивен V8

  • Публикации: 139
  • 1-8-4-3-6-5-7-2
Здравейте!

Не съм писал много отдавна....и то какво стана..много тъпо, но изтрих огромен ъпдейт по темета заради ctrl +c и ctrl +v и глупостта ми... не е истина.. два часа писане..така става като не ползвам комп системно..

Почвам пак, макар и по-кратко..

Какво се случва по кемпера - с двигателя спуснат на място започнах да отхвърлям всички тези необходими операции по съживяването му.

Механика:

Скоростната кутия: нов привод за съединителя, комбиниран между бедфордското жило и хидравличния привод на новата кутия- голямо съчениение стана. Поради липса на място за помпа при педалите реших да изплозвам фабричното бедфордско жило. Яко, с диаметър къде 3мм и непокътнато, по-скоро приличаше на китайско буксирно въже от Илиенци отколкото на жило за съединител и реших да му гласувам доверие. За зла беда обаче не беше достатъчно дълго да достигне камбаната на кутията, затова въведох хидравлична помпа с вграден казан от някакъв Ланд Роувър, която монтирах удобно на конзолата крепяща скоростите. Оттам опънах тръбопровод и използвах Е36 фабричната помпа на камбаната. Чудно стана. Ще направя някоя снимка тези дни.

Превключване на скорстите- голяма драма, зациклих лошо тук и не съм готов. Като начало, новия двигател е позициониран доста по-назад по надлъжната ос на автмобила в сравнение с дедо си. Поне 200мм назад. Освен това е по-дълъг, кутията е бая по дълга и като сума превключвателя на скорстите седи поне на 400 мм от мястото на скоростния лост. Ще правя някакви лостове, няма да ми се размине...

Карданен вал: хубаво се случиха нещата тука. Използвах първия дял на германския вал, срязах го в тръбната му част и го заварих за част от първия дял на бедфорския вал след нужното скъсяване. Замених висящата опора с някаква транзитова , заболтих я на ново място за една от носещите греди и оттам назад си остана бедфорския кардан.  Снадката между валовете представлява стругована преходна гривна, набита на горещо върху единия кардан и пресова сглобка на по-големия кардан върху нея. За добра мярка опарих снадката с 250А трифазна теларка.

Всмукателен колектор:

След отстраняването на няколко скъсани болта и възстановяването на резбите се наложи се да му срежа горния дял и да го препозицинирам на 90 градуса чрез преходен елемент. Малко фрезоване, рязане, заваряване, нови уплътнение, четка боя и готово. Звучи добре, но целия процес от премислянето, премерването, изработката, корекцията, довършителните работи отне над месец. Работи се по час-два след работа.

Радиатор: Използвам немския радиатор, направих конзолки за закрепването му към предната маска и греди. Просто и надеждно. Има място и за ел.перката.

Електро:

Моторът си дойде с инсталацията и ЕКУто. Навързах всичките кабели по двигателя и започнах да мисля как да ги свържа с инсталацията на кемпера. Първото несъответствие се оказа ориентацията на двигателната инсталацията спрямо бедфордската компановка. При Е36 моторната инсталация върви назад, посока предното стъкло на колата. При мен инсталацията трябваше да върви напред, към радиатора. Понеже всички знаете колко хубаво са изработени тези германски инсталации, всички вериги са групирани в снопове и шлаухи, нямаше как просто да я "огъна", "завия" на 180 градуса за да я срещна с бедфордската.
Затова свалих инсталацията от двигателя, грях не грях разпорих всички снопове и шлаухи и проснах на паркинга всяка отделна верига поотделно. Оттам започнах поетапното инсталиране на всяка система, със скъсяване, препозициониране запояване към ЕКУтои/или релетата и/или моторния конектор и/или разклонителна точка. Разклонителните +12 и -12 станаха доста големи. но не до толкова че да не се поят с 300W поялник-томахавка. Отне ми един месец, почти всеки ден след работа по 2 часа минимум.
Вече съм почти на финала и остава само да "среша" инсталацията и да напоя газовата система.

Добавям, че след две загубени седмици се отказах да съживявам фабричната EWS система, която не пожела да отключи ЕКУто, затова снабдих друг ЕКУ с изтрит EWS. Това много опрости инсталацията, отпаднаха транспондера, четеца на кода от ключа, EWS модула и всичките им вериги и разьоми.
Ненужни са вече и всички вериги между ЕКУ и инструменталното табло и бордови компютър. Много кабел се отряза...

След като привърша механиката, електрото и довършителните работи ще сменя инструменталното табло, което беше потрошено от нечии вредни ръчички заедно с плафона, лоста за мигачите и огледалото за обратно виждане. Безсмислен вандализъм...любопитното е, че злосторникът е влязъл през дупката в пода, ованкантена от стария мотор, след като го извлякох :) Трябва да е бил под голям зор да потроши спешно нещо за да си причини цялото тва гърчене и влачене по земята из локви масло :)

Ето и малко снимки от работата:














Това е засега от мен. Заклевам се НИКОГА вече да не ползвам контрол Ц/ контрол В системата!!!
Надявам се скоро да пиша отново.

Поздрави на всички.

Бонев








« Последна редакция: Август 31, 2018, 01:37:15 от V8 »
You could be Dodge material.

Август 31, 2018, 22:28:10
Отговор #5

Неактивен V8

  • Публикации: 139
  • 1-8-4-3-6-5-7-2
Здравейте пак.

След работа отделих един час и най-накрая реших къде да инсталирам ЕКУто на газта и емулатора. Понеделник почвам кабелите.

Припалих мотора, загрях го хубаво, свих едно кръгче. Нямам търпение да го довърша, да го мина на преглед и да го изкарам на големия път за тест.

Докато се въртях около мотора забелязах един забравен от мен соленоид, част от инжекционната система, който е свързан електрически, но ваккумно/ въздушно е откачен и не мога да му намеря пътя. Някой ще подскаже ли къде де гледам? Какава му е функцията на това зверче?


Така се получи всмукателния колектор:


Високоволтовите бобини и закреването им към колектора:



Конзолата на скоростите и карданния вал:


Следващата седмица ще гледам да звърша електро инсталацията на инжекциона и на газовата система.

До скоро.
Бонев






You could be Dodge material.

Август 31, 2018, 22:42:02
Отговор #6

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Този клапан, е за вентилация на бензиновият резервоар, номер 1 на схемата тук - https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BE73-USA-09-1997-E36-BMW-318is&diagId=13_1709
В твоя случай е излишен.

Август 31, 2018, 23:02:15
Отговор #7

Неактивен V8

  • Публикации: 139
  • 1-8-4-3-6-5-7-2
Благодаря, Мичев.
Ще го оскубя още в Понеделник.

Забравих да опиша един друг момент от днес- при включване "на контакт" от т.нар. стъпков мотор за празния ход се чуваше едно постоянно и неприятно нискочестотно шумене . При запален мотор не мога да преценя там ли беше шума, но угася ли двигателя шуменето ичезва след 3-4 секунди, в същия момент с изключването на системното реле.

Какво да го правя това?

Благодаря ви!
You could be Dodge material.

Септември 01, 2018, 01:25:22
Отговор #8

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Предполагам имаш предвид регулатора на празният ход. При М44 той стои до ТПС-а, на всмукателеният колектор номер 9 тук - https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BE73-USA-09-1997-E36-BMW-318is&diagId=13_1714 . Свали го и го "обработи" малко с ВД примерно, в него има един цилиндър с прорез, който дефакто регулира оборотите. Понякога този цилиндър задържа. Но при 2 коли, които имам с този мотор, не съм имал проблеми със звуци от него. Но пък ако имаш стабилни обороти на празен ход, то нямам идея. Кирето трябва да помага тук. Сигурен ли си в инсталацията?
ПП  - Надявам се, компютъра на БМВ мотора да не го оставиш там, където е на снимките. Не задруго, ама хич не е влаголюбив :D Оригинално при БМВ, стои в една на практика херметична кутия, и по тази причина не е въобще влагоизолиран.
« Последна редакция: Септември 01, 2018, 01:32:19 от michev »

Септември 02, 2018, 22:39:30
Отговор #9

Неактивен V8

  • Публикации: 139
  • 1-8-4-3-6-5-7-2
Благодаря, Мичев. Утре ще отворя регулатора и ще пробвам да го вразумя.

Относно ЕКУто- възнамерявах да го оставя именно там където се вижда на снимите, но след това предупреждение ще го преместя другаде. Въпросът е там, че където и да го преместя ще трябва да го подслоня в някаква влагоусточива кутия... Ще мисля утре какво да правя..

Един друг въпрос- в оригиналната компановка на това съоръжение скоростомера беше задвижен от жило, работещо със скоростната кутия. Сега след ликвидирането на кутията и замяната и с друга, различна като устройство, загубих възможността да я използвам като източник на информация за скоростомера.

Моля, дайте ми акъл какво да направя. Вероятно модификация на дифиернциала, да му инсталирам една перфорирана шаиба/ диск, която да чета с магнитен/индуктивен сензор и с помощта на някакво контролерче и стъпково моторче инсталирано в таблото да отчита скоростта на движение? Или пък подобен перфориран диск, но инсталиран на карданния вал за по-лесно (ако е по-лесно)?

Или може бе някакво съвсем друго решение?

Благодаря ви.

Поздрави,
Бонев


You could be Dodge material.