Автор Тема: Брошури от време оно  (Прочетена 201795 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 16, 2023, 20:36:30
Отговор #480

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Това е брошура за БМВ-климатици, с 4 стр, от 1970 год. Показва всички аспекти и удобства при поръчването и поставянето на фабрични климатици на колите от БМВ-гамата. Използват се основно като илюстрации и снимки, върховите тогава седани Е3 от версиите 2500-2800.







Брошура на гамата БМВ-боксерни мотоциклети, от 1969 год, с 8 страници.                               
Като последна от този над половинвековен на възраст пакет с баварски красоти, е тази не автомобилна, а мотоциклетна брошура. Включва описания и подробности за всичките тогава правени в тази моделна година, 2-цил. боксерни мотоциклети.










Декември 16, 2023, 20:44:30
Отговор #481

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Задно пък с тези стари 60-ски и 70-ски неща, бях прибрал да седи с тях, заради сходния, даже още по-голям размер, тази луксозно направена БМВ брошура, от 1989 год, печатана също на немски език, на чисто новия тогава дебютирал, наследник на 6-цата купе, легендарния 850и.
Тази брошура е с размери доста над А4 на ширина и височина, и с 12 страници обем.
В нея се разглежда оборудването и обзавеждането, моторизацията и скоростните кутии /първото БМВ със серийна 6-скоростна ръчна кутия/ както и всички системи и компоненти, на този авангарден с 12 цил. мотор, Гранд Туризъм модел.










Януари 18, 2024, 21:27:51
Отговор #482

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Ето тази сбирка от цели 143 броя списания Руоте Класише, почти всичките в почти ново състояние като кондиция, придобих при една ваканция в Северна Италия през пролетта на 2022 год. Болшинството бройки от тях са издавани между 1990 и 2016 год, като има и една от 1987 год, която година май е и първата на издаване на това ретросписание.

Беше голямо приключение докарването на тая литература, чак отдето бе натоварена в колата в горната част на Италия от езерото Комо, през целия ботуш надолу до петата /което си е възбедната поне едно време провинция Пулия/, и оттам от Бриндизи, та до до Гърция с ферибот.

Тия броеве, макар на снимки да изглеждат неголеми, всъщност на формат са над А4 на размери, и всеки брой тежи около половин кило.
Така че тия над 140 броя списания, заедно с още разни други отн. дебели и тежки италиански издания автокниги, надхвърлиха общо тегло за докарването, от сигурно 80-90 кила.
Успях да си ги взема в БГ, като ги натъпках в супер яки италиански пазарски торби от зебло списанията, и успях да ги събера пликовете на задните седалчици на един Лексус СЦ430, с който тогава пътувах.
Лексуса бая поклекна отзад /тия хардтоп-роадстери са с нормално пружинно окачване, не са с възглавници като конкурентите им Бенцовете СЛ р230 от тия години/, но съумя да докрета колата с тоя товар успешно до БГ, без да и се откачат някъде ауспусите по пътя.

Много интересното за мен при тези издания, извън страхотни вътре тестове и гидове за покупка и ремонти на основно итал. коли, най-вече визуалното оформяне не само на кориците, а най-вече вертикалните тесни ръбчета.
Както се вижда от снимките долу, почвайки от нач. на 90-те години, в една календарна година 12 месечни броя Руоте Класишета провят една цялостна цветна картинка, ако се съберат заедно един до друг 12-те броя.
Например от началото до средата на 90-те години обикновено се изрисува десетилетието на съответната година- 92, 93, 94, 95, и 96.
А пък след това, и чак до последните години, на тия ръбчета вече се слагат отрязъци-ленти от цели картинки със снимки или рисунки на пилоти и коли, които събрани 12 броя в дадена година, дават цялостни образи.

Въобще италианците са си доста креативни и с тотален естетски вкус, дори и при нещо толкова ординерно като автопериодиката.
Във всички случаи такова оформяне на вертикалите-ръбчета на периодични издания никъде другаде не съм виждал, поне не при автосписания.

Ето ги тук подредени в отделни рафтчета тия Руоте Класише, в иначе доста обемната ми автобиблиотека, заедно и сред всякаквата ми друга немска, английска, френска, и още италианска автопериодика, издавана в последните 4-5 десетилетия.
Чета /доколкото се пробвам да схвана най-вече техническия италиански/ и си ги разглеждам с кеф отвреме-навреме, ама още съм стигнал само до нач. на 90-те години изданията, та ме чака още доста зяпане.

Иначе, повече от 150 бройки които да са от едно само едно титулно автоиздание, май имам само от американското Кар и Драйвър /сигурно 180-190 броя издания от 1975 до 2015 год, които имам/ и немското АутоМотор и Шпорт /от които имам сигурно над 300-400 броя списания, издавани пак от средата на 70-те, та до 2020 години/.
Всъщност и от нашето ретроиздание- Автокласика и мотоциклети, май имам около 150 от издадените 180 броя, тоест, почти всичките броеве от 2003 до 2015 години издаваните.

















« Последна редакция: Януари 18, 2024, 21:37:07 от USfan »

Януари 20, 2024, 00:56:53
Отговор #483

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
С уникални издания си се сдобил  8)) Завиждам благородно!  ;D
Аз сравнително от скоро започнах да щурмувам из OLX, Bazar.bg и в редки случаи из фейсбук ретро групите, ако излезе нещо чуждоезично. Дори се контатнах с разни хора - притежатели на тонове издания и периодично вземам на партиди от по кашонче.
Перлите ми са няколко издания на Quattroruote от края на '60-те и началото на '70-те.

Януари 21, 2024, 13:03:10
Отговор #484

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
едно време имах голямо количество GenteMotori ама някъде се изгубиха при поредното пренасяне....много ме е яд за тях