Автор Тема: Bertone Freeclimber 2 - всъдеходът от Торино  (Прочетена 17241 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 08, 2017, 15:36:49
Прочетена 17241 пъти

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
След вече над 2-годишно притежание и експлоатация реших накрая да пусна тема за моя ежедневен всъдеход. Поводът - моделът тази година навършва четвърт век и официално влиза в класа на янгтаймерите :) Причината да се сдобия с него беше по-скоро практична - омръзна ми почти ежегодно да ремонтирам ходовата част на ежедневната си кола. Логичната алтернатива бе джип, но като всеки ретро фен ми се искаше освен здрав, проходим, маневрен и лесен за поддържа той да се отличава от сивата маса на пътя и същевременно да бъде с класическа визия. Колега от форума беше насочил вниманието ми към Дайхатсу Фероза - безкомпромисна и чистокръвна японска машина, но за съжаление болшинството екземпляри страдат сериозно от ръждата, дори рамата им понякога е кородирала! Така попаднах на "Торинския Франкенщайн" с по-мускулест дизайн, наподобяващ в предницата офроуд вариант на рали легендата Фиат 131 Абарт 8)) От практична гледна точка ме привлече стандартния и икономичен М40 мотор на БМВ и почти пълната липса на корозия, вероятно заради географките ширини откъдето идва, а може би и с подобрена актикорозионна защита, понеже след 5-6 г. есплоатация у нас все още няма сериозни ръжди по него.
Оказа се, че е произведен само в 2850 бройки, което е предпоставка за запазване и дори увеличаване на стойността му с годините, като колекционерска рядкост. Ето и малко технически данни: http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=7289
И така търсенето започна! Оказа се, че има немалко внесени бройки от този модел у нас, но бяха или на другия край на страната или нов внос още нерегистрирани, или и двете :) И докато се канех да намеря време за обиколки из Балкана и отвъд него - хоп, появи се едно такова бижу в София - регистрирано, обслужено, в приятна двуцветна графитна окраска, оборудвано с газов инжекцион и не на последно място - атрактивна цена. И така след кратък оглед, тестдрайв и още по-кратко размишление /за да не ми го измъкнат изпод носа ;)/ станах горд собственик. И след толкова приказки май дойде ред и за малко снимки от началото на съжителството ни до сега:


От детайлите и табелките с оригиналното фирмено лого на Бертоне за съжаление загубих щампата на предното стъкло вследствие унищожителната градушка сполетяла София само седмици след като станах собственик на джипката. За щастие освен него и по предния капак други щети почти нямаше, понеже тавана е пластмасов... апропо, сдобих се и с мек таван /гюрук/, но засега не съм го пробвал, понеже демонтажа и монтажа е труден и за него са нужни поне двама души, а и колата нощува на улицата.
Да не забравя да спомена, че въпреки нютаймерската си възраст Бертонето вече взе участие в неколко ретро мероприятия, между които походът Банкя - Пирот /Сърбия/ 2014 г. с изкачване на връх Бабин зуб - 1800 м. надморска височина и миналогодишния форумен излет в Копривщица. Нормално е джипката да се чувства най-добре в планиски условия :)





« Последна редакция: Януари 08, 2017, 15:43:58 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 08, 2017, 19:25:01
Отговор #1

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Какво да кажа - стягай , правим един преход до Каньона на водопадите , Момчиловата крепост , Ухловица и ...лобното място на мома
Руфинка от едноименната тъжна родопска песен , популяризирано като туристическа антракция . :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 08, 2017, 20:00:51
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ще стягам, няма как... може да звучи невероятно но след 2 г. само смяна на консумативи и каране, първи си показа рогите баварския матор - още есента светна чек енджина само на празен ход - грешката в свободен превод е "Богата смес - достигната горна граница".  В топлото не се усещаше разлика в работата и вървежа, ама щом свиха студовете вече трябва да загрява на место поне по 10 мин. на бензин преди потегляне, инак присяца в движение и забива нос. Вдигнах му леко оборотите но без резултат, само като загрее и особено след като превключи на газ се оправя. Започнах със смяна на свещите и термо датчика на инжекциона - пак без особен резултат :-\ Сега е на ред стъпковото моторче, че клати леко оборотите - чакам го тая седмица да пристигне по Еконта. Ако и това не помогне остават скъпата и трудна за смяна ламбда сонда и като крайна мярка още по-скъпия дебитомер... последният уж можел да и се регулира някак, но засега не намирам опитен специалист да се намеме с това. Мога да кажа само - съжалявам, че моделът няма карбураторна версия!
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 08, 2017, 20:25:49
Отговор #3

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
И как вдигаш оборотите на мотроник, че ми стана интересно?

Януари 08, 2017, 20:47:13
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аз нямам представа Ники , как се вдигат, но ми е интерсено . Ако е с калибровъчния винт за CO на дебиломера е противопоказно
и безрезултатно . Но искам да насоча   Митко със симптоматика и при стабилизиране на работата на мотора на бензин
непременно бих направил ламбда анализ , той казва всичко. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 08, 2017, 20:55:41
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Има едно винтче, което подпира лостчето на дросела... това е само временно решение поне докато сменя стъпковия мотор, че доста клати оборотите и затова понякога гасне на празен ход. Иначе ненавиждам всякакви "...троници" - когато нещо там се прецака винаги означава дълбоко бъркане в за жалост доста плиткия ми джоб... :-\ Споменатото моторче за празен ход примерно е минимум 300 лв ново на Бош, а на някаква друга непозната за мен марка дори 400, затова ще взема на юнашко доверие 2-ра злоупотреба Бошово за десетократно по-малка сума.
За ламбда анализ на такава дърта техника пак не знам към кого да се обърна в София, пък и дали няма да излезе по-скъпо, отколкото направо да си купя нова универсална за около сто и нещо лева, доколото са ми казвали. Допитах се до доста приятели с БМВ познания, но освен въпросната компютърна диагностика със споменатия по-горе резултат с друго не успяха да ми помогнат. Затова реших да отстрянявам възможните и вероятни причини по реда от най-евтиното и лесно към по-скъпите...
« Последна редакция: Януари 08, 2017, 21:41:12 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 08, 2017, 22:07:46
Отговор #6

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Мотроника на М40 се чете перфектно, стига да попаднеш на точния човек, там където си пипал да вдигаш обороти не се бара, ама мача вече е свирен :D Ламбдата ти струва около 90-100 лева на Бош, в правилните магазини и отстъпки, дебитомера също може да се пипа, ама с широколентова сонда на мястото на оригиналната, и с човек, който е в час с нещата. Живо моторче празен ход втора употреба за М40 е мисия невъзможна, но дано имаш късмет.И като не ти се занимава с мотроници, що не си караш карбураторните шкоди? Имаш вариант да минеш и на Мега, тъкмо ни стъпкови мотори, ни дебитомери ще ти трябват ;D Не знам, доколко си наясно, но диагностицирането и ремонта на мотроника в този мотор е детска игра, в сравнение с автомобилите след 2000 примерно. Та или си оставаш при карбураторите и чукчетата в 80-те, в което няма нищо лошо, или щеш не щеш се пренасяш в новия век, със всички, произтичащи от това негативи!

ПП  Сега се сетих - я почисти хубаво дросела ако не си го направил, едва ли ще ти реши всички проблеми, но празният ход може и да дойде :D
« Последна редакция: Януари 08, 2017, 22:11:26 от michev »

Януари 09, 2017, 12:55:39
Отговор #7

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Шкодите наистина са ми любими, но не за ежедневието - както споменах омръзна ми всяка година да ремонтирам окачване, пък и ръжди по купето да оправям... по-скоро бих променил горивната система на джипа да стане като шкодовата - с карбуратор... пък /с/мотроника ще го запазя отделно само заради оригиналността :) Но да не се отклоняваме, иначе Бертонето си е една супер здрава машина - освен, че минава навсякъде без замисляне, за тия 2+ години освен първоначалната смяна на скъсан маншон и някакъв разбит хебел на секторната кутия друго по ходовата част не се е налагало да пипам. И моторът хич не е лош, макар да го водят един от най-калпавите и слаби на баварците - ако изключим проблемите с горивната система, мърка като коте - пъргав и икономичен е, което личи и от ТТ данните... само дето по баирите не му достига малко въртящ момент и се позадъхва. Наистина сполучлива машина е, затова и в момента държи цена по чисто практични причини, като се абстрахираме все още от колекционерската стойност.
« Последна редакция: Януари 09, 2017, 13:02:33 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 09, 2017, 15:23:48
Отговор #8

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Е, то нямаше по-подходящ момент да изтупаш прахта , опа снега  :)), на жипката - в момента си актуален отвсякъде .
Да ти кажа за претрисането и за лошата работа на бензин в ниските. Не съм запознат с дросела на този мотор, но от "ситроенски" опит мога да те насоча към маркучите за въздуха. Особено ако имаш топла връзка на маслени пари с датчиците, които четат въздуха. В студа старите маркучи трупат конденз и в комбинация с маслените пари правят гадна тапа на маркучите, което със застудяването прави симтоматика, като описаната от теб , а през зимата направо си замръзват и стават друга магарии.
Та, ако имаш топъл гараж, можеш да прогониш тази част с обикновено измиване и продухване. Ефектът е повече от добър.
Ако ли пък нямаш топъл гараж - сега не пипай, че всичко се разпада.

Януари 09, 2017, 16:54:39
Отговор #9

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Няма и как да пипна - още в първия ден на големия сняг и студ се опитах да отворя вратите, но без успех... не се сетих предварително да намажа уплътненията и напръскам ключалките :shy: И без друго за работа с метрото ми е по-удобно, затова и подходих толкова нехайно... дори съм още с "летните" зимни гуми т.е. тия дето ги търкалях и през лятото, така че в момента не съм много актуален :). 4х4 системата също не е съвсем в ред в смисъл, че ако включа автоматичните хъбове отпред после има вероятност да не мога да ги изключа. Трябва да купя ръчни такива - по-здрави са и могат да се включват и след като забуксуваш, а не само предварително в движение, но комплектът струва 300+ лв :-\  Ако опре нож до кокъла и се наложи да я позлвам ежедневно в такива условия сигурно ще се бръкна де...
Под тръбичките за въздух сигурно имаш предвид вакуумните... проверявал съм ги уж, ама краищата на някои от тях са много заврени и не съм успял да бръкна до другия край, ако не разглобя нещо.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.