Автор Тема: Ниса 522Т 1989 г.  (Прочетена 64182 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 19, 2017, 20:39:06
Отговор #100

Неактивен gogo

  • Публикации: 255
Днес,но от разстояние мернах в Лозенец да си почива Нисата ти.Хваща окото!

Юли 13, 2017, 10:02:42
Отговор #101

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Две поредни вечери работих по горивната уредба на Нисата.
Купих я с газова уредба и малък 20л резервоар за бензин в товарния отсек. Малкият резервоар е от парно на автобус и като изключим, че от него мирише на бензин в купето, върши чудесна работа, ако има и газова уредба. Аз обаче махнах газта и тези 20 литра вече ми идват малко.
Тръгнах да правя заводската уредба. Промих 55 литровия резервоар с Антикалц. Установих, че отнякъде тече. Отнякъде, отнякъде, от вентилационната тръба, която се беше напукала.
Намирам си 16мм бензиноустойчив маркуч, взех две нови качествени френски скоби (държат много и са наистина супер).
Оня ден сменям тръбата.


Паля Нисата и зареждам 25л в резервоара. Тръгвам да свързвам фабричния горивопровод към помпата. Лятото при горещ двигател обаче по бензиновата помпа не може да се работи. Отзад и отгоре е колектора, отпред е водния радиатор. Реших, че няма да се горя и оставих за следващиата вечер, демек снощи.
Изрових един оригинален полски маркуч от металния тръбопровод до помпата. Вляво е стария, вдясно - новия.


На студен двигател свързването беше детска игра. Нисата лесно запали от големия резервоар. Супер!
Да де, ама уредът за нивото на горивото на таблото показва 0. Класически проблем на Варшавите и всичите им производни. Лечението е ясно - нов поплавък.
Зимата при една дарителска акция в classiccar-bg.com взех от Митко Ненов такъв поплавък. Не че нямах поне още два. И сега хващам да търся и както обикновено не намирам. Добре, че оня от зимата го знаех къде е.
При Ниса в дъсчения под на товарното отделение има метален капак за достъп до бензиномера  и сондата (те са отделни). Отвивам двете винтчета, свалям капака и какво да видя - ще трябват разкопки!  :D :D :D


Разкопавам аз пръстта и какво да видя - горивомер!


По принцип винтовете ръждясват и винаги е голяма мъка свалянето. При Нисата обаче, всичко се разви леко с минимум съвет с чука.
Ето за сравнение нов и стар горивомер.


Да кажа, че Антикалц е свършил чудна работа и резервоарът беше почистен добре, а горивото вътре беше супер чисто. Не плаваше обичайната чорба. Въпреки всичко, дали и кога ще протече... Божа работа. Все едно, за момента не тече.
Тръгнах да слагам горивомера и се сетих, че не съм източил малкия 20л резервоар и в него има поне 5 литра бензин. Там бензина се оттича по един маркуч до допълнителен метален тръбопровод по пода на шофьорската кабина. Отвих скобичката и пуснах маркуча да си тече в резервоара. Е, тече поне 10 минути, ама стана супер лесно.


Монтирам си горивомера. Никакви проблеми.
Запалих Нисата да я изпробвам.




И вече уредът на таблото работиии!




Нисата вече може да се кара като нормалните коли и не е нужно да мисля има или не гориво.
Днес съм решил да сменя долното водно съединение, че е пред разпад, както и кранчето на парното, че не спира топлото и лятото ще ми се стопят подметките от радиатора в краката...




« Последна редакция: Юли 13, 2017, 10:32:37 от m_g »

Юли 14, 2017, 09:09:45
Отговор #102

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Снощи смених кранчето на парното и долното водно съединение. Нищо не тече. Парното вече се включва и изключва по команда от таблото.


Тия кранчета или блокират, или протичат. на снимката не съм си давал зор да чистя мръсотията от мотора.
Сега ме вълнува утре Нисата да мине към 400км на собствен ход. Работи добре, не грее, да видим какво ще излезе. Най-много да закъсам :D

Юли 14, 2017, 11:37:15
Отговор #103

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Браво! През всичкото това минах и аз. С тази разлика, че моят стар нивомер на резервоара беше клеясал на положение "пълен резервоар". Моята Ниса обаче иска да прегрява и редовно пускам парното в жегата, за да я охладя.

Юли 14, 2017, 15:08:30
Отговор #104

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За прегряването и самите поляци имат вина. Системата не е оразмерена за топлия климат на южна Европа.
Освен това правят рационализация и на тежкия бус слагат по-тънък двуредов радиатор, докато на леките коли и на по-старите варианти на бусовете радиаторът е триредов. Дори и само като го погледна, оня на Варшавата е с 2 сантиметра по-дебел, а и казанчетата са по-големи.
Утре и аз ще пробвам - да видим как ще е. По принцип на мястото на 6-лопатната перка би следвало да можеш да поставиш още по-голяма 8-лопатна от ГАЗ-53. Някой ми беше казал, че става, отворите за закрепване на на 4, 6 и 8-лопатните перки са еднакви.
Можеш да пробваш и твоята да я промиеш с Антикалц. Аз съм супер доволен.
Ти върна ли се от морето, или още си там с Нисата?

 

Юли 14, 2017, 18:33:06
Отговор #105

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Нисата не грее с чист радиатор и добър термостат! По-скоро обратното, вярно, че и Нисите, които обслужвах на времето бяха сравнително нови, а и вода не бяха виждали в охладителната система. А това за перката от Газ 53 не ми се струва добра идея, не заради нещо друго, а заради това, че ще натовари лагерите на водната помпа. По удачен според мен вариант е монтиране на електрическа перка, има достатъчно голям избор.

Юли 16, 2017, 01:47:10
Отговор #106

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
И аз получавам съвети за допълнителна електрическа перка, но може би до година да се махне главата и да се разглоби всичко и изчистят всички канали в блока. Във всеки случай попаднах на жестоко задръстване в жегата - от Ветрен до Бургас - първа - стоп - първа - стоп - първа - втора - стоп. Час и нещо. Много коли хвърлиха водите, но Нисата се справи геройски. В момента е в Айтос и предстои разглабяне на предницата и нови втулки там на нещо си, защото много трудно завива.

Юли 18, 2017, 09:45:36
Отговор #107

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522


Нисата успешно мина 350 км за един ден. Представи се отлично. Карах основно с 60-70 км/ч, но като ми натежи крака 80-90, че и нагоре. При 90 тръгва да отзява капака на двигателя към купето - нали му няма ластика, който оригинално го държи да не шава... Затискаме го с крак и газ!
Разход даде под 12 на 100. А беше с товар.
Единственият недостатък е шума. При 80 вътре не си чуваш мислите. При 100 ревът е оглушителен. Все пак двигателят е вътре в купето и няма никаква шумоизолация. В крайн сметка Нисата е правена да се кара с 50-60, не да се шпори по магистралата.
Ако не се натиска брутално по баирите не грее. Е, като натисна Витиня с 80+ и стрелката тръгна нагоре. Нищо по-различно от Варшава.
За кой знае какво удобство в нисата не може да се говори, но все едно, не ме боля гръб или каквото и да е друго след това сериозно пътешествие.

Юли 18, 2017, 11:05:09
Отговор #108

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Браво на нисата... а каква всъщност беше целта на пътуването, ако не е тайна - само за теста ли? И относно охлаждането, не е ли възможно да се намери и присади на нисата 3-редов радиатор като на варшавата ти?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 18, 2017, 12:03:57
Отговор #109

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Леле, какво направихме? Взехме да обикаляме България с Ниси.   :) Това не се е случвало от соц време.  :) Къде е сега Нисата?