Автор Тема: Ниса 522Т 1989 г.  (Прочетена 64260 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 12, 2019, 22:44:51
Отговор #170

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Безкрайно съжалявам за това, което се е случило и още повече ме е яд. Не знам ако това се случи на моята Ниса, къде ще търся части. Няма ли камери наоколо? Подай жалба в полицията. Може да има и други такива случаи в махалата. Приложи снимките.

Април 14, 2019, 12:32:41
Отговор #171

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
Съжалявам за поредицата от стеклите се неблагоприятни обстоятелства със Нисата. :'( Усещането да бъде осакатена Вашата "рожба" изобщо не е приятно , и не пожелавам на никого това.Поздравления за запазеното самообладание и за силната Ви борбеност, позволяваща Ви така завидно да обърнете гръб на лошото, продължавайки смело напред!

Юли 23, 2019, 13:34:49
Отговор #172

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Нисата си стоеше тихо и кротко на паркинг. След разглобяването на Волговия мотор вътре не бях я чистил.
Е, вчера реших да поправя тази несправедливост. Изхвърлих всички картони от пода - те бяха събрали капките масло и мръсотията.
Без никакви трудности буса придоби спретнат вид поне отвътре...
Смених скъсания десен калобран с чисто нов, оригинален.




Ето какво се получи вътре:


Готова е за събота да се разходи до Скравена.

Ноември 19, 2019, 10:37:04
Отговор #173

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522


В събота минах Нисата на ГТП. Освен, че все така свети и спира отлично, мога да се похваля, че влиза в екологичната норма за годините си. Даде 2.5 об.% СО при норма 3,5 об.%. Това с карбуратор Иков 40СОП, който по принцип си дава богата смес. На студено и при дръпнат смукач прави димна завеса. Обаче загряла и с върнат смукач съвсем определено работи добре. Явно, щом даде и една толкова прилична стойност на въглеродния оксид.
Естествено, регулировките по карбуратора са правени от моя милост на око и ухо без газоанализатор.

Ноември 19, 2019, 11:05:39
Отговор #174

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Момчиле, доста екзотично изглежда вече Нисата. Където и да я закараш. Особено пък в София  :). За СОто - аз двойните ми Вебери съм ги оставил на 3.5% COто и пак няма грам "димна завеса". Смукачи нямам. При четири отделни гърла на по-малко от педа от главите просто никой не ги ползва. Два три пъти на педала на газта и пали на четвърт. Винаги! А димната завеса в огромна част от случаите я прави ... сериозно поиздухал двигател  ;D, а не богата смес. За първи от толкова години и карам Кефер, който не "бута" грам масло. Буквално. При норма от 0.3-0.5 литра на 1000км. Това явно зависи и от маслото (освен от състоянието на двигателя). 
« Последна редакция: Ноември 19, 2019, 11:12:45 от Nik1600GT »

Ноември 19, 2019, 11:52:47
Отговор #175

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Ники, димната завеса на студено си е характерна за Ниса, Жук и Варшава с еднокамерен карбуратор Иков. Тук няма въздушна клапа, а обогатител с шибър, командван от бутона на таблото. При празен ход това устройство прави сместа свръхбогата. Работи само при отпуснат педал на газта - отвори ли дроселовата клапа, двигателят не смуче от оная чудесия. Пали от раз дори при -20 градуса и като цяло е супер елементарно устройство. Но на празен ход при студен двигател пуши сиво-черно и смърди на недоизгорял бензин. Съответно омазва с черни сажди стени или паркирани близо автомобили. В гараж е страшно. Паля и директно се изнасям, иначе може да се отровя за нула време.
Именно заради това идва и характерната воня на бензин в тия коли. Интериорът се набива с неизгоряло гориво при палене.

Ноември 19, 2019, 14:04:00
Отговор #176

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Благодаря за инфото, Момчиле! Този Иков по разбираеми причини съм го виждал най-вече на снимка и нямам никакви впечатления от него. Между другото, Кирето никак не е впечатлен от Икова по Шкодите (нищо, че е върл фен на Шкода). През годините в карбовете е вложена доста инженерна мисъл - къде по-успешно, къде не толкова. Важното е, че с него Нисата ти е ОК. Това за умирисването на бензин - ако е само от богата смес докато си на смукач ОК. По-сериозно става с "подлизващ"/пробит резервоар, кофти горивни маркучи и т.н. Понякога проблема трудно се хваща навреме, а последствията може да са фатални. 
ПС. По разбираеми причини при боксерчето мен винаги повече ме е притеснявала бедната смес  :).

Юни 06, 2022, 10:01:04
Отговор #177

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
От 2019 не съм писал нищо по темата. Нисата все така стои и си чака реда. По едно време я бях обърнал на склад, но миналата година извадих събраните железа.
Логично - не бях я мил цялостно вероятно от 2019.
Вчера се заех да я приведа във вид. Долях по малко масло и вода, сипах бензин, защото колкото и да е я припалвам през няколко месеца и съответно горивото намалява.
Бях я карал пролетта последно.
Закарах колата за цялостно почистване и професионалната техника и хубавите препарати свършиха чудеса.
















 
Особено съм доволен как стана интериора. За в бъдеще планирам да сменя балатума с кафяв, както е оригинално, или със сив, както са страничните кожени кори.

По екстериора си има работа. За 5 години и половина общо взето е продължила да си гние там, където и изначално си имаше дупки. Хубавото е, че става въпрос за прави ламарини и ремонтът няма да бъде сложен. Пък и целият бус е изработен от винкели и обикновена права ламарина, заварени на ръка с електрожен. Подът е от дъски, покрити с балатум. Тази допотопна конструкция позволява лесен ремонт, пък и никой не очаква чудеса от външния вид на една работна кола.

По механиката забележки нямам. Върви, спира и като цяло съм много доволен. Пали от четвърт, което е характерно за двигателя S-21.


Юни 06, 2022, 20:58:40
Отговор #178

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Много симпатичен вид и придават свежите джанти с лъскави капаци . Това оригиналният цвят ли е ? Мислиш ли да остане същият след като я реставрираш един ден или си се спрял на друг ? Честно казано този е много приятен .

Юни 06, 2022, 21:08:37
Отговор #179

Неактивен Logrus

  • Публикации: 288
За цвета не знам, но надписът трябва да се запази (според мен).
Има ли опцията да се запази ръждата, но да се консервира, за да не се разраства - нямам предвид РатРод, но според мен специално за това работно муле ръждата си има своят чар  :)

П.П. Вярно, че отдавна не съм я виждал Ниса-та на паркинга, но вече всеки път (3-4 пъти на ден) като минавам се оглеждам за Зеленка - стана ми навик да поглеждам и да плакна очи  :)