Автор Тема: Ниса 522Т 1989 г.  (Прочетена 64230 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 08, 2017, 12:57:18
Отговор #70

Неактивен yoz

  • Публикации: 360
ако може да се хромират и броните, ще стане страхотно!   джантите и гумите са възможно най-доброто като визия! :)   аз също съм за хром, където позволява!
Е защо след като така излиза от завода? Освен това цената за хромиране на двете сигурно ше е колкото половината от покупната цена на Нисата.

Така си е есктра. БРАВО!

Март 14, 2017, 09:39:12
Отговор #71

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Хромирането на брони в България е скъпо приключение с предизвестен край. За толкова години покрай ретро колите съм се нагледал на продукция от почти всички хромиращи фирми и фирмички плюс турски такива. Навсякъде се работи по най-евтиния и некачествен начин. Покритието е супер тънко и за кола, която няма да стои в музея това гарантира супер бързо ръждясване. Освен че не винаги гадовете хромират целия детайл и остават откровено голи части, които заръждясват веднага. Плюс че не правят никаква подготовка, а за стар детайл трябва да се калайдисват всичките язвички и неравности, което в моя случай няма кой да направи. Имам колеги, които са работили с калай навремето при соца, Вюрт продават много хубав материал, ама пак отиваме на молби и дишане на отрови, което на никой не му се ще и е тъпо заради някаква дърта Ниса. Боядисването с хром боя е ефектно, ама пак се драска супер бързо.
Броните на Нисата от завода са просто едни криви парчета ламарина, боядисани отгоре-отгоре от някой полски пияница. Да не говорим, че планките за закрепване са просто прикапани - всичко е правено по най-простия и евтин начин, без да се гледа толкова външен вид.
Лично на мене по ми харесва броните да са хромирани. В момента обаче не ми се дават пари на мърлячите с хрома да си правят експерименти и накрая да стане както винаги - отвратително.
От завода са намацали броните сиви - в крайна сметка не е чак толкова лошо. Праховото уж е трайно като покритие, да видим колко ще изкара. Във всеки случай вида на бусчето се отвори много с неръждясали брони.
Върти ми се в главата по-тъмно зелена боя с бял таван - някаква ретро цветова схема. Такава е била и последната Ниса от 1994.


Ето я пак зелена, ама от 70-те години. Има хром брони и големите мигачи тип "Варшава" (ама оранжеви).


Но от друга страна, и това моето синьо-зелено не е лошо. Само че не става в двуцветна схема.
В крайна сметка, ще правя каквото е възможно. На първо време - изкърпване на 4-5 изгнили места и локално боядисване. Ще си остане автентична таратайка.
 
« Последна редакция: Март 14, 2017, 09:41:27 от m_g »

Март 14, 2017, 13:04:58
Отговор #72

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Твоята е много типичен цвят, точно такива ги помня най-често срещаните у нас, заедно с небесно сините... малко да се постопли и идвам по съседски да я полеем с бира :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 04, 2017, 10:34:07
Отговор #73

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
В събота и неделя си поиграх с Нисата.
Оправих й неработещия клаксон. Оказаха се лоши връзки. Смених една кабелна обувка, почистих тук и там и взе, че засвири. Чудя се дали да не й бодна едни тромби от Волга, ама хайде засега ще си остане с мякащото подобие на клаксон.
Идеята да сменя лостчетата на волана за пореден път удря на камък. Два пъти купувам нови лостчета и двата пъти се оказаха, че не са от тоя модел Ниса. Уж същите, ама се оказа, че на новите има два 6-пинови куплунга - единия с 4, а другия с 5 пина и два свободни кабела. На колата са два 6-пинови с по 6 пина. Имам и още едни лостчета с един 6 и един 8 пинов куплунг. Затова човек трябва да гледа внимателно преди да купи.
Както и да е - накрая и тия на колата ще се окажат работещи, знам си аз.
 

От ръчкане където не трябва, бях оплескал и клемите на контактния ключ. И това оправих, доволен съм. Вече свети и контролната лампа за мигачите.
Мразя тоците и те мене ме мразят. А е кола с три кабела и две релета.
Все едно, забавлявам си се.
Сложих и един нов волан, че стария беше напукан.
« Последна редакция: Април 04, 2017, 10:45:36 от m_g »

Април 04, 2017, 11:03:20
Отговор #74

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Кабелите на буксите предполагам могат да се пренаредят в оригиналната букса и да заработят на твоята... просто трябва някой, който разбира малко повече и му се занимава с тази пипкава работа. В Лозенец има един добър жичкаджия, който предполагам би ти го свършил срещу 20-тина лв. но първо трябва да му открия номера, че отдавна не сме си комуникирали.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 04, 2017, 11:49:11
Отговор #75

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Те и на самите 3 вида лостчета са различни контактите. Примерно - на новите има две положения за фаровете и явно няма положение клаксон, на едните, а пък на другите не знам си какво. Аз естествено забравям как са на буса, едните ги взех от олх, другите от човек.
Ако е да наредиш цветните кабелчета, това и аз го мога.
Просто ме мързи да се хвана и да си прозвъня като хората всички кабели на чистачките. Някъде има прекъсване.  Понеже някой е пообрал инсталацията на буса докато още е бил държавен и старият собственик е пуснал частично нови кабели, се получава доста интересно- тук хлабава връзка, там нещо прекъсва... Хубавото е, че само чистачките не работят (те работят, ама на отделен бутон ги изведохме като трябваше да прекарвам буса зимата в снега). На всичкото отгоре фабрично чистачките се включват автоматично като натиснеш бутона за пръскалките с крак. Има и някакъв регулатор на оборотите. Модерна работа. Не че не мога да сложа едно варшавово връткалце на таблото - включено и изключено и да не се боря, ама ми е интересно.
Имам цветна схема, ще се хванем с някой приятел и ще ги оправим. Пак казвам, Нисата има три кабела и две релета.

Април 04, 2017, 12:45:20
Отговор #76

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Ше ти ги наредя за час - два , ама пусто не съм в Софето. :-\
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 04, 2017, 23:03:46
Отговор #77

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
До колкото чичо ми си спомня, като се натисне помпата за църкане на стъклата, чистачките трябва да направят няколко оборота и да спрат сами. На моята това също е мистерия и не е ясно кое как трябва да се върже. Утре ще има борба с това. Има ли някъде от къде да си сваля тази схема?

Април 05, 2017, 09:19:32
Отговор #78

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Ето то руския форум, ако още не си го открил.
Има и ръководства за ремонт, и схема.
http://oldpolbus.com/viewforum.php?f=44

Април 06, 2017, 00:05:22
Отговор #79

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Всъчщност одеве говорих с чичо ми и той ми каза, че като се натисне помпата, чистачките тръгват, като се пусне - спират. Каза ми също, че чистачките се връщат сами в изходна позиция, но на мойта спират, където са. Не знам как трябва да бъде. Ако някой знае да каже.

На цветната схема под номер 67 не знам какво са дали, но на полския вариант под номер 67 е именно потенциометърът за скорост на чистачките.