Автор Тема: Възстановяване на климатик на Opel Manta B  (Прочетена 4423 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 21, 2017, 13:10:57
Отговор #10

Неактивен kinni

  • Публикации: 87
когато работи климатика той охлажда и в един момент е нормално вътрешния радиатор да позамръзне. Кое го предпазва от това замръзване?
Ако не се лъжа има термистор при самото радиаторче, или на тръбата към него. Той следи температурата, и, ако се наложи спира компресора, за да не се стигне до замръзване.

Януари 21, 2017, 17:50:36
Отговор #11

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Проучих малко по въпроса:
Термо датчикът,за който споменават Пружинката и Кини е задължителен при може би всички климатични системи,и се поставя след радиатора,където е изхода за ниското налягане,т.е. където вече изпарения "фреон" отива към компресора.Целта на тоя датчик е да поддържа радиатора в състояние "постоянно прегрят".Това  ще рече,че втечненият хладилен агент,който е постъпил на входа на радиатора трябва изцяло да се е изпарил и да напусне радиатора (т.е. да отиде към входа на компресора) като газ.Ако има не изпарен хладилен агент това е  лошо за компресора,защото както знаем течностите за разлика от газовете са несвиваеми.Та термо датчикът следи температурата на излизащия от радиатора хладилен агент и ако тя е по-малка от необходимото изключва компресора.
Неизправност в тая система води до заскрежаване на радиатора и на тръбата за ниско налягане .Това обаче не е система за регулиране на температурата в купето,а система за контрол на правилната работа на климатичната система.
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Януари 24, 2017, 15:27:00
Отговор #12

Неактивен prujinca

  • Публикации: 551
Добре така е по коректно да се каже. немо прав си!
Колкот до топловентилацинния блок с двата радиатора и вентилатор имам и то не само оригинален ами този който си е бил в моята кола. С две думи казано след като е бил демонтиран преди много години в София и след като колата си сменя няколко пъти собственика и накрая достига до мен. Аз само на приказка обаче научавам каква и е историята и какво се е случвало във времето с нея и така достигнах до местоположението на демонтираните от нея части (климатик, шпер, инжекция, салон) къде и кой е удрял и т.н.т. И това благодарение на много и чесни Олелджии.
Та за климатика и аз по разровик и разбрах същото. Но ми е интересно тъйкато не разбирам много много този термодатчик не можели да е обикновенно термореле от хладилник мушнат в радиатора (изпаритела или намотан на трабичката на изхода от него?
 
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Януари 24, 2017, 19:16:42
Отговор #13

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив


Ей това нещо при Монцата изпълнява това,за което писах в предния си пост.От него излиза тръбичка,която е навита в/у изхода на климатичния радиатор,и да,прилича на терморегулатор на хладилник.Само че на какви градуси е настроено идея нямам.
Всъщност се сещам,че това е един от датчиците,които прекъсват захранването на компресора.Другите 2 са за недостатъчно налягане и за прекалено високо налягане в системата.Трите датчика са последователно вързани и който и да сработи-> компресора изключва.

Само че ти в началото не зададе правилно питането(или аз не те разбрах правилно).Помислих,че искаш да спираш и пускаш компресора чрез датчик,за да регулираш температурата в купето.Което продължавам да твърдя,че е неправилно,и единственият начин за регулиране е чрез клапите в парното.

Понеже става въпрос за стар Опел съм  сигурен,че принципа на управление на въздушните потоци е един и същ,то всъщност няма много варианти,да не казвам,че има само един вариант  ;)
Най-вероятно  външния въздух минава 1-во през радиатора на климатика,а след това с клапа го насочваш дали направо да отива в купето или да мине и през радиатора на парното,и каква част от въздуха  да мине.
« Последна редакция: Януари 24, 2017, 19:20:08 от немо »
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001