Автор Тема: Eкзотики в България  (Прочетена 343290 пъти)

0 Потребители и 13 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 30, 2021, 12:46:55
Отговор #540

Неактивен kaci

  • Публикации: 958
Бях на пристанището вечерта преди официалния старт на ралито.
Нямах големи очаквания понеже съм бил на марината и знаех, че това си е място за бедни с пари, но въпреки това взех с мен апарата!
Единствено съжалявам, че не снимах един черен Макларън  :)
Колкото са кадрите  :) толкова беше и интересно по моите разбирания  O0


Юни 30, 2021, 13:38:18
Отговор #541

Неактивен engineer

  • Публикации: 481
  • 1974 Москвич 412, 1969 Рила 1400
    • http://www.bgclassiccars.hit.bg
Интересен автомобил с непозната история, напуснал пределите на България:



Дали някой знае нещо за съществуването му в България? По непотвърдена информация е пилотиран от Румен Минчев, но за момента не са открити фотографии от състезателната кариера на колата.

Юни 30, 2021, 18:13:28
Отговор #542

Неактивен dangelov39

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 4
Ето това изрових за e9-та, че ми стана интересно...


http://www.lezebre.eu/car/bmw%2030%20csl/photo%20gallery/photo%20gallery%20bmw%2030%20csl%202212341.htm

Юни 30, 2021, 20:59:32
Отговор #543

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Това доказва,че историята на един ретро автомобил е ценена от световните колекционери  ;D
retrobs.com

Юли 01, 2021, 01:59:37
Отговор #544

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
Да, писахме си по Фейса за тоя ЦСЛ.
Всъщност колата е доста позната, и част от историята и /поне тази и част вече като не беше в движение/, на по-сериозните и стари БМВ фенове от София, както и на тези БМВ водачи, които са ходили клиенти в периода 1990-2015 година, в жк. Враждебна в БМВ-сервиза на моя добър и отдавнашен познат Иван, който бе сина на стария собственик и рали пилота- Румен Минков.
Този ЦСЛ седеше дълги години първо отвън под един навес в двора на сервиза му, после и вътре в него, както и се вижда на снимките.
Аз като се запознах с Иван в 1994 година някъде, тогава в тази година по-късно, и за първи път видях колата, там в двора на сервиза му.

По онова време в средата на 90-те бях собственик на едно син металик 633цси /фамилно тогава бяхме на пропелер вълна, баща в периода имаше, и то още от по-рано, от 1992 год, едно резеда зелен металик 630цс/.
Та, мойто 633 закарах при Иван на диагностика, че нещо сецаше на високи обороти.
И той след като го покара из квартала му, каза, да взема да го карам с повече бензин в резервоара /а то вървеше само с 96, че на по-ниска октана пък вадеше детонационно горене/, а не в отметки между резервата и 1/4 пълен, хаха.  :-[
И така и стана, беше прав моя приятел, взех да го карам с 1/2 до пълен резервоар винаги, и разбира се, само супер октана.
Така шестака в 6-цата ми си оправи динамиката, взе да върви приказно, и да си вдига почти 7000 оборота нон стоп на активно даване на газ, въпреки автоматика.

Тук много по-назад в темата съм споменавал за тази ЦСЛ кола във връзка с личното тъмносинйо Е30 М3 Джони Чекото Едишън, с плат синйо-сиво каро на спорт седалките, което Иван караше активно в ранните милениумни години, и което не успях да купя от него, някъде в периода 2004-2005 години.
По късно той продаде това синйо М3, интересно къде отиде колата, поне в Соэия после не съм я мяркал.

Ха, а снимката на оригиналния алумин ЦСЛ преден капак, дето аз лично го намерих в края на 90-те год, хвърлен в един двор на един друг мой приятел, пак наш ралипилот от 70-те и 80-те години, заедно със задния алумин капак, са я изтъпанили челно в тоя сайт.

Колата, пребоядисана в бяло, иначе бе с отдавна присадени нормални ламаринени Е9 капаци, допреди да и намеря аз тия оригиналните капаци, и да заведа Иван да си ги вземе, срещу 1 бутилка червено Джони )) , ако помня добре, с която той черпи моя приятел, рали пилота Димо Мечков.

Та след като доведох до един двор до НДК, Иван да черпи уискито и да си вземе обратно кривите оригинални капаци /интересно, кой предишен наш друг рали пилот или домакин на рали отбор, ги бяха изхвърлили/, тържествено така стана каросерийно отново напълно оригинална колата.
По данни и дават гледам Инка оранжев цвят фабрично, но бе частично сглобена и седеше дълго време в този видим бял цвят.

Само номерата А-Т наистина ме учудват.
По времето на издаването им в 1983-84 години периода, доколкото знам именно от сина на Р. Минков, колата вече не е била в движение.
Но е могла пък да бъде закарана до КАТ на влачене примерно, та да се регистрира или пререгистрира, в периода им на издаване тогава.

Ако ходя до БМВ-сервиза на Иван, който е именно последния и в БГ и фамилен собственик, примерно през следващите седмици или месеци, ще го питам, ако иска за сподели подробности за карането на колата от баща му, и въобще историята и в БГ, допреди баща му да я купи.

Препоствам снимките от линка от единия сайт, да не се изгубят по Нета.

















« Последна редакция: Юли 01, 2021, 02:39:32 от USfan »

Юли 01, 2021, 09:28:06
Отговор #545

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Благодаря за снимките от финала на ралито, Люси! Напоследък инфото от нета много ме залива, та чак прелива, затова научих малко следварително, иначе сигурно щях да намина и аз поне на финала с моето "премиум" Бертоне правено само в 2800 бройки :D Гледам сред участниците е имало дори една Т2-ка, та явно няма изискване толкова за ексклузивността колите, колкото за това да си платят таксата ;)
Относно CSL-a и аз прочетох материалите във фейса, понеже ми стана интересна историята на тая кола... само не мога да разбера комбинацията между черни брони и хромирани вежди, такава ли е била наистина оригиналната визия, или е по някаква прищявка на реставраторите?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 01, 2021, 09:53:00
Отговор #546

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839

Ами Т2-ката беше от Кантон Берн, като и гледам регистр. номер.

А от премиум ралито нашето най смотаната кола беше едно примерно 2-3 годишно БМВ 5-ца седан, дето беше дизелово, а дори не беше и м50Д версия.  :))
Ами, ЦСЛ-лите за дадени и резлични пазари са правени в разл спецификации.
Напр. така нар. Батмобил версия със спойлерите и аерофойла на покрива, е без предна броня.

Но обединяващото при почти всички ЦСЛ версии, колкото и да ги олекотяват или не, е именно наличието на тия седящи леко афтърмаркет хром вежди.
Така че да, сигерно и тия ранните от 1971, са били така заводски оборудвани с тях.

Юли 03, 2021, 22:28:40
Отговор #547

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
По Фейса едни фен писа, използвайки неправилно граматически сегашно време )) , че 3.0 ЦСЛ-а е/бил на автосъстезателя Любомир Българанов, син на БКП функционера Боян Българанов.
В архивите има снимки на белия Опел ГТ на Боян /който в 80-те години съм виждал да го кара пък бащата на нашия колега Сашо, главния майстор на Сервиз Кобра-2/, но поне аз не намирам по нета снимки или данни за участие на Любо Българанов на автосъстезания в БГ с БМВ 3.0, или каквото и да е БМВ.

https://autobild.bg/%d0%b5%d0%ba%d0%b7%d0%be%d1%82%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%81%d0%bf%d0%be%d1%80%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b0%d0%b2%d1%82%d0%be%d0%bc%d0%be%d0%b1%d0%b8%d0%bb%d0%b8-%d0%b2-%d1%81/2/

Статията така или иначе е интересна.
Освен белия Опел ГТ, още по-позната кола ми е бялото МГ Б роадстер с редкия хардтоп и джанти със спици.
С него имам доста возения в 80-те год, още като нямах книжка, а в по-късен период и някои карания в нач. на 90-те /когато го бартеросвах за по 2-3 часа каране срещу първото ми Бертоне Х19, като и срещу Триумфа ми Спитфайър Мк3/.

Имах късмета да пробвам този традиционен следвоенен британски роадстер /всъщност модерен към епохата на дебюта си в нач. на 60-те години/, понеже това МГ в 80-те и до средата на 90-те год, бе собственост на един мой тогавашен добър познат и голям автоентусиаст, известния конструктор на фонтани от късната епоха на соца- инж. Иван Шестаков.

Декември 02, 2021, 09:34:27
Отговор #548

Неактивен USfan

  • Публикации: 10839
На моя приятел Пепи 355-цата с ръчни скорости се кара основно зимата, понеже си е катр сезон със зимни гуми.  :))

А от една среща през късна пролет на 2007 год, с разни екзотики на бара Голдън Неро, редовно излизат снимки по Нета, вкл. и западни сайтове.
Интересно тази червена 308  ГТС и, виждащото се отзад жълто Мурси Роадстер, дали е възможно да са още по София, еле въобще в БГ...
Поне аз по София не съм ги виждал оттогава.




Декември 02, 2021, 10:52:14
Отговор #549

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
308 и разновидностите му са ми любимите ферарита!
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран