Автор Тема: Eкзотики в България  (Прочетена 342517 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 28, 2022, 10:43:56
Отговор #580

Неактивен USfan

  • Публикации: 10837
Той Сашо си падаше по 2-рати купета с 6 цил. мотори, като много от нас де.
В средата на 90-те още имаше това блатно зеленото 300 ЦЕ, ама много се радваше на една моя син металик 633цси, която карах тогава.

А като стана въпрос за вашия квартал Дианабад, там до преди 10 години, в двора на единия от двата стари Мототехника сервизчета, седеше хвърлено едно червено-оранжево Е30 М3, със спукан блок.
Пазеше го над 15 години един майстор Миро, спец по БМВ-та, при който ходих да си правя моята 6-ца купе, както и разни други уж по-спортни немски коли, дето имах.

Седя та седя това М3, ама той накрая го върна на собствениците да си го взимат.
Интересно после къде отиде, никога след това това точно цвят Хена Рот е30 М3, не съм го виждал по София, нито другаде.

Иначе в БГ напоследък влизат страхотни стари 6 цил. коли с 2 врати.
Е това Масерати Себринг купе, и конската глава в111 300 СЕ кабрио, се появиха във Варна тия дни.




Юни 30, 2022, 16:56:15
Отговор #581

Неактивен Радев

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 7
Той Сашо си падаше по 2-рати купета с 6 цил. мотори, като много от нас де.
В средата на 90-те още имаше това блатно зеленото 300 ЦЕ, ама много се радваше на една моя син металик 633цси, която карах тогава.

А като стана въпрос за вашия квартал Дианабад, там до преди 10 години, в двора на единия от двата стари Мототехника сервизчета, седеше хвърлено едно червено-оранжево Е30 М3, със спукан блок.
Пазеше го над 15 години един майстор Миро, спец по БМВ-та, при който ходих да си правя моята 6-ца купе, както и разни други уж по-спортни немски коли, дето имах.

Седя та седя това М3, ама той накрая го върна на собствениците да си го взимат.
Интересно после къде отиде, никога след това това точно цвят Хена Рот е30 М3, не съм го виждал по София, нито другаде.

Иначе в БГ напоследък влизат страхотни стари 6 цил. коли с 2 врати.
Е това Масерати Себринг купе, и конската глава в111 300 СЕ кабрио, се появиха във Варна тия дни.







Снощи изчетох кажи-речи цялата тема. Човек, шапка ти свалям! Ами то няма какво повече да се пише и коментира. Трябва само да те четем и да си водим записки :) Честно, не съм срещал някой с по-задълбочени познания в тази област. На това отгоре и толкова увлекателно. То си струва една книга да напишеш за историите на разни играчи от 80-те и 90-те години. Явно си бил в онези среди и има какво да разкажеш и отвъд автомобилната тема. Гледам и снимков материал доволно имаш - със сигурност ще стане егати бестселъра.

Юли 01, 2022, 14:02:05
Отговор #582

Неактивен USfan

  • Публикации: 10837
Благодаря, радвам се, и е чудесно, че се харесват тези автотеми и снимките.
Вероятно обаче такива ретроспекции ще са забавни или интересни, общо взето на хора като тия от нас на възраст, които в оня период на края на 80-те, и 90-те години са ги виждали поне някои от колите на живо.

Ами снимки от на ленти имах много, ама съм ги поизгубил, някои ленти пазя де, ама съм недоволен от качеството на купешките сега машини по фотоателиетата и книжарниците, за директно проявяване на снимки от ленти.
Мизерните фотаджии поне по центъра на София, имат сега налични при тях, вместо едновремешните лаборатории, само някакви сигурно по 80 долара китайски такива машини за проявяване на снимки от ленти, и наскоро като вадих така отново снимки от 90-те години, и то от ленти пазени на сухо и на сянка, и на константна температура, през всичкото това време.
Всичките тия 20-30 години от времето на проявяването, качеството на новоизвадените снимки бе отвратително.

А иначе имам и няколко броя видеокасетки с мои страшни купони и веселби от онова време, вкл. разходки с коли, мотори, яхти /повече платноходни, по-малко моторни, адски си падам по ветрила плавания, въпреки драйфанията, ако няма вятър/ и разбира се, мадами.

Ще трябва да взема да ги цифровизирам с някой кепчър тия моите ВХС-касетки, ще са доста интересни за качване в Тубата видеата.
Тогава по онова време имах един приятел видеоманияк, и той идваше с мен и с разни компании, и записваше яко с камера.
Та после след месеци че и даже години, после си ги гледахме тия видеа разните компании, да се посмеем.

Като цяло обаче бих определили хората от разните такива среди от 90-те години, само като повърхностни автоманиаци.
Повечето от тях купуваха или им доставяха коли само да ги препродадат на печалба, гледаха на това като на бизнес.
То и всичките такива среди не бяха хомогенни, имаше сред тях, айде да го кажем социално-антропологично, по метода на Х. Александров, различни социални и професионални прослойки.

На по-сериозните бизнесмени и в разни сфери по-значимите хора, по-интересните им коли се знаеха.
Но около такива хора имаше яко антураж и върволици от контрагенти, или пък там разни слуги, които също караха тия коли.

Напр. Тестаросите в София бяха известни.
Освен тази бялата на добрия ми познат Слави, имаше за известно време в София и една червена Теста на един друг бая по-далечен познат- Пепи Арабина, за която по-назад в тази тема може да съм споменал.
Слави неговата бялата доста я покара, той си беше ентусиаст, но Пепи неговата я изхързулка отн. бързо, сигурно в чужбина, понеже червената след 1995 год. БГ не съм я виждал.
Тази на Пепи, както съм споменал май по-назад пак тук в темата, не бе една друга червена, дето пък В. Михов по онова време я караше за кратко на аванта.

Но пък що се касае за Кунтача Анивърсари червения, аз поне не мога да кажа със сигурност, на кой точно е била колата, примерно тая година от пребиваването и в БГ, през 1993-1994. Може някой да го е докарал най-вероятно менте произход от Европа, тук Жоро да го е покарал, пък после някой друг да му инкасирал парите от продажбата отново навън, вече в по-братските до нас тогава не в ЕС членуващи страни, кой знае.

Този Кунтач, доколкото и аз го помня вече смътно, бе е точно тази версия, и червен, само че вътре бе със светла кожа- бисквитена или бяла. Къде ли е отишъл този нашенски Кунтач след тука висенето пред Орбилукс...
Не знам дали е редно и да го титуловаме нашенски, понеже май беше на чужди номера, тоест в БГ не е бил тогава регистриран.

https://waltgracevintage.com/products/1989-lamborghini-countach-25th-anniversary-siviglia-red

А като стана въпрос за снимки, се сетих нещо друго.
Например преди няколко месеца се видях на един рожден ден с двама мои познати.
Единия, който и ни беше домакина на веселбата, имаше през 90-те години и до 2005 някъде, едно много хубаво червено 928 еС4 с люк и ръчни, на което май първия му собственик в БГ бе Л. Пенев. За това Порше обаче, и за други 928-ци в Бг, ще кача снимки там в темата с БГ Поршетата.

Та, на това парти разгледахме едни негови на другия ни познат снимки с Фатик оттогава от 90-те год, които той донесе.
Правени бяха някъде пролетта на 1993 год, като с Фатик отиват да купуват и докарат жълтото Диабло, което именно по-късно бе на Чопев, но в БГ бе докарано за продаване, и го купи първо от Фатик, друг мой далечен познат- Милен от Тетевен.

Та снимките бяха интересни с това, че на тях жълтото Диабло определено бе снимано пред Ламбо представителство, и с немски транзитни номера, което показва, че колата е била редовна. Тя не бе и нова де, 1991 модел е била, значи около 2 годишна към момента на купуването.

Друго интересно нещо от тия снимките с Фатик бе едно БМВ Е30, което моя познат си купува, отивайки заедно с Фатик до Германия за Ламбото.
Това БМВ тройка 325и всъщност бе ориг. Кйониг Спешълс с Уайд боди К32 Кит, доколкото го идентифицирах на снимките.
Абе не се сетих да искам да сканирам тия снимки с Ламбото и Кйонига Тройката, щяха да са интересни.
Близкия на Фатик не помни, след докарването на Койнига, на кой в БГ преди почти 30 години той е продал това БМВ.

Ако някой го е виждал е такова в БГ като на долните снимки, да сподели инфо, ако не е тайна.

« Последна редакция: Юли 01, 2022, 15:05:19 от USfan »

Юли 01, 2022, 18:17:19
Отговор #583

Неактивен Радев

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 7
Благодаря, радвам се, и е чудесно, че се харесват тези автотеми и снимките.
Вероятно обаче такива ретроспекции ще са забавни или интересни, общо взето на хора като тия от нас на възраст, които в оня период на края на 80-те, и 90-те години са ги виждали поне някои от колите на живо.

Ами снимки от на ленти имах много, ама съм ги поизгубил, някои ленти пазя де, ама съм недоволен от качеството на купешките сега машини по фотоателиетата и книжарниците, за директно проявяване на снимки от ленти.
Мизерните фотаджии поне по центъра на София, имат сега налични при тях, вместо едновремешните лаборатории, само някакви сигурно по 80 долара китайски такива машини за проявяване на снимки от ленти, и наскоро като вадих така отново снимки от 90-те години, и то от ленти пазени на сухо и на сянка, и на константна температура, през всичкото това време.
Всичките тия 20-30 години от времето на проявяването, качеството на новоизвадените снимки бе отвратително.

А иначе имам и няколко броя видеокасетки с мои страшни купони и веселби от онова време, вкл. разходки с коли, мотори, яхти /повече платноходни, по-малко моторни, адски си падам по ветрила плавания, въпреки драйфанията, ако няма вятър/ и разбира се, мадами.

Ще трябва да взема да ги цифровизирам с някой кепчър тия моите ВХС-касетки, ще са доста интересни за качване в Тубата видеата.
Тогава по онова време имах един приятел видеоманияк, и той идваше с мен и с разни компании, и записваше яко с камера.
Та после след месеци че и даже години, после си ги гледахме тия видеа разните компании, да се посмеем.

Като цяло обаче бих определили хората от разните такива среди от 90-те години, само като повърхностни автоманиаци.
Повечето от тях купуваха или им доставяха коли само да ги препродадат на печалба, гледаха на това като на бизнес.
То и всичките такива среди не бяха хомогенни, имаше сред тях, айде да го кажем социално-антропологично, по метода на Х. Александров, различни социални и професионални прослойки.

На по-сериозните бизнесмени и в разни сфери по-значимите хора, по-интересните им коли се знаеха.
Но около такива хора имаше яко антураж и върволици от контрагенти, или пък там разни слуги, които също караха тия коли.

Напр. Тестаросите в София бяха известни.
Освен тази бялата на добрия ми познат Слави, имаше за известно време в София и една червена Теста на един друг бая по-далечен познат- Пепи Арабина, за която по-назад в тази тема може да съм споменал.
Слави неговата бялата доста я покара, той си беше ентусиаст, но Пепи неговата я изхързулка отн. бързо, сигурно в чужбина, понеже червената след 1995 год. БГ не съм я виждал.
Тази на Пепи, както съм споменал май по-назад пак тук в темата, не бе една друга червена, дето пък В. Михов по онова време я караше за кратко на аванта.

Но пък що се касае за Кунтача Анивърсари червения, аз поне не мога да кажа със сигурност, на кой точно е била колата, примерно тая година от пребиваването и в БГ, през 1993-1994. Може някой да го е докарал най-вероятно менте произход от Европа, тук Жоро да го е покарал, пък после някой друг да му инкасирал парите от продажбата отново навън, вече в по-братските до нас тогава не в ЕС членуващи страни, кой знае.

Този Кунтач, доколкото и аз го помня вече смътно, бе е точно тази версия, и червен, само че вътре бе със светла кожа- бисквитена или бяла. Къде ли е отишъл този нашенски Кунтач след тука висенето пред Орбилукс...
Не знам дали е редно и да го титуловаме нашенски, понеже май беше на чужди номера, тоест в БГ не е бил тогава регистриран.

https://waltgracevintage.com/products/1989-lamborghini-countach-25th-anniversary-siviglia-red

А като стана въпрос за снимки, се сетих нещо друго.
Например преди няколко месеца се видях на един рожден ден с двама мои познати.
Единия, който и ни беше домакина на веселбата, имаше през 90-те години и до 2005 някъде, едно много хубаво червено 928 еС4 с люк и ръчни, на което май първия му собственик в БГ бе Л. Пенев. За това Порше обаче, и за други 928-ци в Бг, ще кача снимки там в темата с БГ Поршетата.

Та, на това парти разгледахме едни негови на другия ни познат снимки с Фатик оттогава от 90-те год, които той донесе.
Правени бяха някъде пролетта на 1993 год, като с Фатик отиват да купуват и докарат жълтото Диабло, което именно по-късно бе на Чопев, но в БГ бе докарано за продаване, и го купи първо от Фатик, друг мой далечен познат- Милен от Тетевен.

Та снимките бяха интересни с това, че на тях жълтото Диабло определено бе снимано пред Ламбо представителство, и с немски транзитни номера, което показва, че колата е била редовна. Тя не бе и нова де, 1991 модел е била, значи около 2 годишна към момента на купуването.

Друго интересно нещо от тия снимките с Фатик бе едно БМВ Е30, което моя познат си купува, отивайки заедно с Фатик до Германия за Ламбото.
Това БМВ тройка 325и всъщност бе ориг. Кйониг Спешълс с Уайд боди К32 Кит, доколкото го идентифицирах на снимките.
Абе не се сетих да искам да сканирам тия снимки с Ламбото и Кйонига Тройката, щяха да са интересни.
Близкия на Фатик не помни, след докарването на Койнига, на кой в БГ преди почти 30 години той е продал това БМВ.

Ако някой го е виждал е такова в БГ като на долните снимки, да сподели инфо, ако не е тайна.



Отлично помня Тестаросите - както тази на Славе Бармана - правеше яки тегели с нея по "Витошка" в периода 92-93 г., така и една друга, която за кратък период караше Вальо Михов от БФС. Ходил съм специално до "Кърниградска", където тогава се намираше централата да я гледам. Виж, за тази на Пепи Арабина не съм сигурен, че съм я виждал, въпреки че навремето ходех нерядко в една дискотека, която той държеше заедно с Поли Пантев - "Делано" на Стамболийски. Там често идваше с един червен Мустанг кабрио друг виден играч от началните години на прехода - Жоро Палачинката. А бе имаше какво да се види в ония години.

Сещам се и за няколкото КS W140 - на Милен Ганев червения, един друг сребрист не помня на кого беше и особено двувратата пура на Фатик с прословутия легендарен километраж /400/, която по едно време "цависваше" на паркинга пред парк-хотела.

Колкото до червения Кунтач - голяма мистерия беше, но така и не се разгада собственика. Кои ли не личности бяха постоянно присъствие тогава в "Орбита" - Поли, Стоил, Любо Василев, Пацо Дългия, Фалконети...А бе яки времена, които тотално бях забравил, но покрай твоите увлекателни разкази си припомних с умиление за ония години!


Юли 01, 2022, 21:54:09
Отговор #584

Неактивен USfan

  • Публикации: 10837
Червения с140 мисля, после стана оня сребристия от В. Търново.
А Фатик беше внесъл 2 броя с126 Кйониги, по-стария му бе един жълт, а втория по-новия бе от 1991 или 1992 производство, от посл. година на с126- един черен Кйониг 560 СЕК, който пък купи един друг мой познат- Канадеца, и го караше активно. Той всъщност преди това имаше една Лотус Омега, дето беше взел от Фатик, и върна Омегата и доплати за Кйонига черния.

Брей, дискотеката на бул. Стамболийски я бях забравил, някъде в 1996 или 1997 год, Пепи Арабина ме кани на откриването, ама тогава не можах да отида.
А споменатия от мен модерен тогава бар, дето беше направен на една тогава празна поляна близо до Японския, и вкопан основната му част в земята, и на който ходиха яките коли, и който беше съсобственост на един от Магура преди ходещ през 80-те /тогава с новичко Сузуки 1100 ЕФ/- Максо, всъщност този бар се казваше- Антъни.
Беше много модерен тогава бар, с фрийденс балет и готини мацки също, и аз също си ходех там.
Фатик също беше виден гост, и тогава в нач. на 90-те, още толкова го уважаваха другите приходящи шушумиги и не толкова шумумиги, че буквално го заобикаляха от 2 метра разстояние, а ако случайно той ги погледнеше, почти тичаха да му целуват ръка, хаха.

Що се касае за разни по-известни герои, към повечето от тях изпитвам презрение и пренебрежение, поради това че си бяха накратко казано, измамници, освен всичко друго.
Е, към тия от тях, които в годините са проявили лоялност в бизнеса и лична принципност, или пък които са успели да останат живи, и да развиват успешно още бизнес начинанията си, към такива може да се изпитва сериозно уважение.

От описаните горе в листата и от тия живите от тях, ако не е ритнал камбаната и той де, в листата на пренебрежимите слагам и Любчо.
Той по оригинал на проф. занимания всъщност бе музикант от оркестъра на МВР в 80-те год, което безспирно разсмиваше мен и други хора, като го разбрахме от един кадровик източник на инфо от МВР.
След пика му в 1996 год, като го сложиха президент, или нещо такова, временно на Славия, сериозните хора тогава над него разбраха, вкл. някои мои познати там, че тоя не става, казано по бай-Тошовски, не може да му се гласува доверие, и бързо го отсвириха не само от тая длъжност, ами и от други по-важни неща.
Виждах го последно преди Ковида, още само го возеше тогава едновремешния му шофйор от края на 90-те, иначе е у 15-16-та глуха линия.
Въобще той отдавна е- Сик /хаха, готска игра на думи/ транзит глория мунди...

Иначе с някои други от онова време, дето са сега примерно занимаващи се вече с прилично спокойни бизнеси, като вземане на наеми от големи търговски обекти, хотели, фитнеси, че и язовири /таман 2 различни мои познати арендват 2 различни язовира, което си е някаква форма на бизнес нюх)) /, си се виждаме редовно, и си спомняме за младостта.

И понеже форума и темата са автомобилни, може да се вметне, че се веселим специално с такива едновремешни познати и по отношение и на нашия колега тук дето идваше на форумни срещи, и собственик на няколко интересни спортни ретро амер. коли, чичо Стенли, който през 90-те год. бе вносител на кафе.
Той тогава умираше да се бута уж приятелски у групировките, първо при борците, после при едни боксйори и псевдобоксйори около Трайчо Манекена, после и другаде.
Но от тия отърквания, освен и щети по бизнеса с кафето, само дето успяха да му откраднат един късен Голф 2-ка ГТИ 16в, а един почти нов Ровър 820 фастбек леко така доброзорно )) го подари.
Специално сценката с поръчването кражбата на Голфа е супер весела, направо е достойна за цяла сатирична пиеса, че няма как да се опише накратко.

Връщайки се на екзотиките у нас през 70-те и 80-те години, е така изглеждаше Дайтоната купе на Топлодолски, и после на Роко жицаджията.
Като се караше редовно, беше си и тя отн. мръсничка.
Тая конкретна снимка е на чужда италианска регистр. Дайтона, някъде снимана по Австрия в същия период.

« Последна редакция: Юли 01, 2022, 22:54:31 от USfan »

Юли 02, 2022, 09:25:34
Отговор #585

Неактивен USfan

  • Публикации: 10837
Ами време е след малко лиричния спам, да се върнем по същината на темата.
Та, покрай али-балите за наличните едно време екзотики в Бг, пропуснах всъщност да по постна снимки на наскоро внесени в БГ 4 различни крайно интересни коли.
И четирите са немски продукти, произведени в нач. до средата на 90-те години от марката Порше.
Две от тях са Трансаксъл модели, а две са въздухарки от версиите 964 и 993.

От тези 2 броя Трансаксъли, в темата със Спасовден 2022 има достатъчно снимки на синйото 1990 год. 928 еС4, което внесе колегата Бурян в края на мин. година.
Разбира се, под силно мое давление и съвети да вземе точно неговия екземпляр, който бе закупен от първи и единствени собственици, едробуржоазно белгийско семейство.

Втория трансаксъл, едно червено 968, дойде на парада в Банкя преди 2 седмици, но не знам на кой е.
Може да се спомене, че преди точно 30 години, бе докарано в БГ едно червено 968, но версия кабрио, но то отн. скоро бе зловещо ударено странично, и после сигурно разглобено за части.
Това тук купе 968, изглежда много хубаво на състояние.
Брилянтна изглежда и тази синята 993 Карера еС кабрио с широки калници, която също дойде на парада в Банкя, и чийто собственик е член на САРК клуба.
Снимката на Поршето 968 от Банкя е направена там от колегата Къци, за което му благодарим.  :)





Та, двете воднярки Поршета 968 и 928 са много интересни коли, но много по-рядка от тях и от 993 кабриото, и в пъти по-ценна сега като паричен еквивалент, е разбира се, черния 964 Спийдстер с тесни калници, който също дебютира на Спасовден сега.
Собственост е на един колега от БАК Ретро, виден 911 и 356 ентусиаст, който има около 10 броя /ако не са и повече/ разни въздухарки 911-ки в сбирката си.

Ето Поршето на Буран. Както се вижда, и младите фенки дошли на парада, държат да се увековачат с 928-цата.






















Ето тук в линка и и снимки на 964 Спийдстъра, който е бил доставен нов в отн. рядката за Спийдстър, а и за 964, цветова комбинация от- всичко в черно.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,11285.10.html
« Последна редакция: Юли 02, 2022, 09:43:54 от USfan »

Юли 02, 2022, 12:51:05
Отговор #586

Неактивен Palio

  • Публикации: 37
Я, 968 до 968! Може би с идея са спрени една до друга...

Иначе в тоя ред на мисли - някъде бях чел, че Порше 911 първоначално е било с индекс 901, което не се е харесало на французите от "Пежо", щото си били патентовали трицифрените номера с нула в средата. По тая линия и Москвич 408 за западния пазар става "Карат" и "Елит". Та се чудя следното - ако другарите от ЗАЗ бяха повдигнали въпроса на "Порше" - "Защо аджеба точно 968?", дали немците щяха да си сменят индекса? Може би другарите не са си патентовали индекса, който всъщност им се е паднал по тогавашното ГОСТ разпределение...

Иначе - случайно или не - 968 до 968 мене лично много ме кефи!

Юли 02, 2022, 19:09:59
Отговор #587

Неактивен kaci

  • Публикации: 958
.......
Снимката на Поршето 968 от Банкя е направена там от колегата Къци, за което му благодарим.  :)
.....

И ние благодарим, но за да остане коректна локацията във времето, правя уточнението, че снимката е правена миналата Неделя(26.06.) в Перник.
Слагам още една, та да имаме и задницата :)
На мен тая кола ми изглежда като несполучлив фейслифт на 944 и като цяло ми е с някак опорочена визия и салон(сравнена с 28цата на Бурян).
 

синята 993ка ми се стори като да е с освежаван салон, но дори и да е така, изглеждаше и миришеше супер :)


Слагам и любимата ми снимка от Спасовден, която май тогава не сложих в темата, но пък е съвсем на място коментирайки модели завършващи на 8  8))

Юли 03, 2022, 00:59:40
Отговор #588

Неактивен Радев

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 7

А споменатия от мен модерен тогава бар, дето беше направен на една тогава празна поляна близо до Японския, и вкопан основната му част в земята, и на който ходиха яките коли, и който беше съсобственост на един от Магура преди ходещ през 80-те /тогава с новичко Сузуки 1100 ЕФ/- Максо, всъщност този бар се казваше- Антъни.
Беше много модерен тогава бар, с фрийденс балет и готини мацки също, и аз също си ходех там.
Фатик също беше виден гост, и тогава в нач. на 90-те, още толкова го уважаваха другите приходящи шушумиги и не толкова шумумиги, че буквално го заобикаляха от 2 метра разстояние, а ако случайно той ги погледнеше, почти тичаха да му целуват ръка, хаха.


Сетих за този бар  "Антъни" - беше в градинката срещу "Ню Отани" във формата на пирамида. Там работеше един барман от старата ми махала - Илиан. Действително беше топ-гъзария в ранните 90-те.

Юли 03, 2022, 13:16:13
Отговор #589

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!