Автор Тема: Simson KR 50 1964 и Puch MS 50 V - проекти за реставрация  (Прочетена 16882 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 02, 2017, 15:52:32
Прочетена 16882 пъти

Неактивен cressi

  • Публикации: 31
Здравейте,
Дойде време и аз да се поосвободя малко за да се похваля със какво съм се захванал. Нов съм във форума и бих се радвал на всякакъв вид помощ.
Преди 30-35 години баща ми купи от негов колега една симсонка кр50. Понеже той беше по тежък и искаше да стига по бързо до поделението, когато ги вдигаха по тревога се отказа от нея и си купи ЧЗ 250. Всеки е грабил от нея каквото може, а двигателя баща ми реши да ползва за силова установка на компресор, но и за това се оказа слабичък. Дълги години гледах захвърлената рамка в гаража с джантите, и самоделния компресор, който всъщност нямаше компресор, а само двигателчето, бутилка, някои филтри и тръби.
Впоследствие, през 2000 година, баща ми успя да намери в Бургас едно Пухче МС 50 В, което ми купи за 200 лв., понеже виждаше, че проявявам маниакален интерес към двуколесните возила. За съжаление не мога да открия собственика на КР-а, а майка ми само преди месеци е изхвърлила регистрационната табела от шуменско, която стоя на терасата дълги години, но тя чак сега се сети, че е от тази симсонка.
Живота ме отвя от родното място и сега живея в Карлово вече почти 9 години. Довърших гаража останал недостроен от бащата на жена ми и сега разполагам с 30 кв/м място за работилница и складиране на моите играчки.
Притежавах Хонда Ф4, а после и  Ямаха Р6 2007., но появата на синчето,....хм знаете как е .....кара те да се замислиш и приключих с пистовите мотоциклети.
Естествено тази празнина трябваше да се запълни с нещо.
Миналото лято реших да взема рамката на КР-а, всичко що намеря от него и Пуха, за да си ги докарам в Карлово наблизо.
Ето какво беше останало от Симсона




 и Пух-а, значително по комплектен и с малко липси:




Смея да твърдя, че това едно от малкото в България. Причината е проста - докато Симсонките са се произвеждали в ГДР, това моторче е плод на Западния блок и не е имало внос на такива по социалистическо време. Няма набита година на производство на табелката, но предполагам, че е произведено между 57-59та понеже в историята им пише, че за различни държави са се произвеждали различни серии и т.н. и общо взето в завода на Щайер са направили голяма бъркотия.

А този ми е на гости вече втора година. Собственика вече не го иска и ми го е оставил да се разпореждам с него както сметна за добре.


А с този се разделих с огромна мъка в сърцето:

 
Подхванал съм Симсона и съм стигнал до някъде- ще публикувам снимки по късно, но с някои неща удрям на камък истински като например :
- искам да подменя всички гумени втулки на окачването и задните амортисьори, а не мога да им определя размерите за да поръчам изработка някъде;
- кормилото ми е счупено- чудя се да пробвам ли да го дам във ВМЗ да оправят тази тръба (там ми изработиха вал за манивелата за 50 лв., понеже оригиналния беше отрязан и беше добавена манивела, правейки някаква насрещна резба на вала, който със сложен заден калник нямаше как да се покаже извън калника. Новия е дълъг 167 мм. и купих манивела със шлици)
Ето кормилото:


или да търся друго? Проблема е, че тези по-трудно се намират. От стария модел се ползва и на СР и има доста.
Друг голям проблем са степенките - няма ги. Преди месец два купих една от човек от Горна Оряховица занимаващ се с продажба на части за СР, но е в окаяно състояние. Дадох му 20 лв, но поне ми изпрати и лоста за задната спирачка както си беше мушнат през степенката, а моя е малко крив.
Други въпроси са :
-как охлюва на скоростомера се прихваща към предния венец (имам два. Единия е с една планка запоена към остта, а  на другия който възстанових явно е скъсана ).?
- с каква химия си чистите двигателите отвън? (цилиндъра и главата минаха през пясъкоструйка - не отвътре разбира се).
- Къде в Пловдив хромират наистина добре?
- Инсталацията съм я изхвърлил цялата - кое според вас е по добрия вариант: поръчка от Германия за 40 евро с доставката или да си правя сам?
Виждам, че има колеги провели безупречни реставрации на КР 50. Ще съм ви благодарен за малко помощ и информация.


« Последна редакция: Февруари 02, 2017, 17:50:57 от dido1903 »

Февруари 02, 2017, 16:10:22
Отговор #1

Неактивен cressi

  • Публикации: 31
Благодарности на колегата MZ ES, който ми продаде на безценица предпазител за коленете.
Повечето неща са минали през песъкоструйка и прахово боядисване във фирма Торнадо - гр. София. Останаха ми задния калник, тунела на двигателя и кормилото, което се чудя какво да правя.

 


Набавил съм и някои други дребни части.
Километража и таблото също са ми проблем.
Таблото го имам но беше счупено. Носих го да го заваряме, после реших да го полирам и сега резултата нещо не ме кефи:

но капаците на предницата станаха добре - на тях се учих и даже не съм ги довършил с финната паста.

Масур на газта да има някой и да му е излишен?




Февруари 02, 2017, 16:16:44
Отговор #2

Неактивен cressi

  • Публикации: 31
А след като приключа и с Пуха, което ще е след няколко години явно, това ще става Кафе рейсър може би:

Февруари 02, 2017, 18:29:01
Отговор #3

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Добре дошъл сред нас!Това последното 250 ЧЗ-то ли е? И на мен ми се намира такова, тип 485, с оригиналните гуми е още -

Февруари 02, 2017, 18:36:08
Отговор #4

Неактивен cressi

  • Публикации: 31
Същото е. Според мен има линия за стила Кафе рейсър. Огромен фар..... С малки изменения ще се получи. А според мен тази машина е по дуракоустойчива от 350.

Февруари 02, 2017, 18:45:23
Отговор #5

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Технологично по проста е, което автоматично значи и по устойчива :D Не са лоши машинки, лично аз не го ползвам активно, но няколко пъти в годината возя с него децата :D

Февруари 03, 2017, 11:35:35
Отговор #6

Неактивен MZ ES

  • Публикации: 336
Жилото за километража се свърза към десния капак на двигателя и оттам през един редуктор взема задвижването от предната зъбчатка.Таблото  за километража може да си го потърсиш из немските сайтове и по спомен не е много скъпо,а е ново.Иначе двигателя отвън,а и като го разглобя отвътре го мия с нафта,като за по-замърсените участъци е необходимо повече търпение и повтаряне на процедурата.Друг вариант е струенето със стъклени перли,но нямам представа дали въобще може да намериш такова наблизо до теб.Успех с реставрацията.

Февруари 03, 2017, 18:21:50
Отговор #7

Неактивен cressi

  • Публикации: 31
Аз имам два такива редуктора, на немски е tachoantrieb, a някои им казват и охлюв( праввйки аналогия с устройствата които се поставят на предната джанта.
Единия го рециклирах, но мисля че му липсва една планка на края на остта, която предполагам се свързва със предпазната шайба на гайката на венеца.
Утре ще направя снимки за да се види за какво става дума.
Случайно някой да е сменял уплътненията, които заобикалят маската на фара и двете страни на капака на двигателя?
Тампони никой ли не е сменял до сега?

Февруари 03, 2017, 18:49:01
Отговор #8

Неактивен cressi

  • Публикации: 31
Забравих да попитам и за боята- хаммершлаг.
Елементите са биядисани червн мат прахово, но това ще го ползвам за основа.
В началото си мислех за тъмнокафяво с брокатени елементи вътре, но след като видях темата на колегата с тази боя, мисля че и аз искам такава.
Та въпроса ми е, от къде да я купя и само синьо и зелено ли се предлага?

Февруари 27, 2017, 21:22:32
Отговор #9

Неактивен cressi

  • Публикации: 31
Тук явно трудно се приемат нови съмишленици. Господата с КР-ите любезно мълчат. Не съм Ви конкуренция, правя ги за себе си. Нищо сам ще напипам топлата вода. Моля модератора да изтрие темата ми при тази липса на интерес.