Автор Тема: Първите ретро паради, ралита и срещи - до 2005 г.  (Прочетена 27515 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 18, 2017, 22:40:31
Прочетена 27515 пъти

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
   Започвам тази тема с идеята да си спомним за първите организирани паради, ралита и срещи, и участията ни в тях. Предлагам темата да бъде ограничена със събития, проведени преди 2004-2005 година, защото спомените от този период са ни вече поизбледнели. Нека с предимство бъдат аналоговите снимки, предполагам доста колеги от форума пазят албуми с фотографии от тогава, които след изминалите 15-20 години стават особено интересни. Хубаво ще бъде да коментираме колите - една част вече са изчезнали, други са запазени в добър вид и днес, трети вече се нуждаят от реставрация, четвърти са някъде из Европа... Ако има интересни случки и любопитни факти от парадите също би било добре да си припомним.

Днес рових из моя архив и реших да пусна като пилотно събитие първото ретро рали „Рилски манастир“ от лятото на 1998 година - първата събота от месец юли. Това всъщност е и първото събитие, на което присъствах, макар и случайно. Хубавото е, че винаги имах фотоапарат под ръка и запечатах всичките участници в гр. Рила:









Тази Победа (на Маринчо) беше в отлично здраве:







Мерцедес 111 220 S също в прекрасен вид:













FIAT 1800 на Иван от Надежда, Ford Taunus 12M P4 на Фори и Jaguar XJ Series 1 на Вальо Бояджиев:













Фолксваген боксер клуб също бяха част от празника:





Мацката мина случайно, но аз я снимах нарочно  :D ;)









Бай Кольо със своята Зетка беше талисман и на това събитие. Именно тогава се запознах с него:



Мечето на Маргарит, все още е в добро здраве тази кола:






« Последна редакция: Февруари 19, 2017, 16:29:51 от dido1903 »

Февруари 18, 2017, 22:44:17
Отговор #1

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
На втората снимка се вижда и един син Вартбург 311, тогава не ми е направил впечатление и не съм го снимал, но съм любопитен някой знае ли на кой е тази кола? Нямам спомен да съм я виждал по паради след това.

Февруари 18, 2017, 23:15:44
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Аз като начало ще кача няколко снимки от първия у нас Шкода събор или по-точно поход София - Етъра, 2004 г. Въпреки, че не беше ретро мероприятие прави впечатление, че тогава преобладаваха класическите по днешните стандарти модели. С носталгия си припомням моята бяла S100, с която пътувахме преди това и на Розова долина /номерът още се вижда на вратата/, сивият Рапид 130 много години преди да стане моя собственост- колко по-млад и лачен е изглеждал тогава, като впрочем и самият аз... :shy: Други по-интересни ретро шкоди са бившата 1000МБ на бай Здравко Карчин и Октавията на Минко Минков карана от сина му... и двете бяха още на оригиналната си заводска светлосиня боя, а по-късно преминаха в благоевградската колекция на Митко Тахтаджийски.
« Последна редакция: Февруари 18, 2017, 23:20:48 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 19, 2017, 00:04:54
Отговор #3

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Още нещо интересно и дори уникално от същото време - първото и май единствено ретро рали Добруджа 2004. Виждат се доста интересни бургаски предвоенни коли, също така сериозно присъствие на старозагорския и пловдивския ретоклубове, както и на мотоциклетната секта :) Има дори един русенски тунингован Аллпин чиито собственик твърдеше, че притежавал и екстремно редкия Булгаралпин кабрио, произведен само в 1 или 2 бройки за Пловдивския панаир. Снимките не са правени с аналогов, а с допотопен цифров апарат без светкавица, затова доста от тях не са излезли добре... особено тези на изкуствена светлина от ретро ревюто и награждаването.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 19, 2017, 00:26:33
Отговор #4

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
Митак, това не е ли мероприятие на Несебърския клуб на Стефан Хараламбов? Снимките са от Влас и Несебър. Иначе има доста интересни забравени коли. Например белият ФИАТ с рег. № Б 5145 А, през 2000г. той присъстваше на Спасовден, дори си спомням, че на микрофоните обявиха да изчакаме специалния гост от Бургас, защото колата се движеше на собствен ход и закъсня за празника.

Февруари 19, 2017, 00:59:32
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Не си спомням много добре, но мисля че беше някакво комбинирано мероприятие... снимките ги намерих в папка със заглавие Добруджа 2004, същото пише и на арката отзад в залата с ревюто на ретро тоалети... от друга страна има и надпис на външната арка - ретро парад Несебър. Трябва да преровя и папките с грамотите, за да видя какво точно се е водело. Помня, че това ретро рали се организираше от един местен музеен деятел, ако не се лъжа Бакърджиев се казваше и имаше някакви връзки с клуба на Форд Т-модел. Както се вижда колата ми е със стикери на спонсор /туристическата агенция, в която работех тогава/ и състезателни момера на страничните стъкла. Част от снимките са в Марина Диневи, а друга в Несебър... 
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 19, 2017, 09:53:49
Отговор #6

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Младежи, ето ви наистина стари ретро паради, доста от вас сигурно не са били и родени тогава /добре де - и аз не съм бил  :))/ Сори за малките снимки, но това е. Е да, малко извън времевата рамка на темата, но все пак....



Февруари 19, 2017, 10:53:46
Отговор #7

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Много хубава тема, и това вече е история!

Февруари 19, 2017, 11:45:26
Отговор #8

Неактивен buhalab olimpia

  • Публикации: 87
Много интересни снимки какво стана с Победата на Маринчо . През 90те беше в Лозенец, в гаража до този на баща ми   и беше в топ състояние наистина.

Февруари 19, 2017, 11:50:29
Отговор #9

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
Е да, малко извън времевата рамка на темата, но все пак....

Гледам че не е след 2005 година, така че си е точно за тук публикацията  :D .  А дали знаеш информация от годината и повода на събитието? Сингера (на първата снимка горе вдясно) е бил още жив на парада в София през 1989г.  Такъв спомен имам, ама не съм на 100%.